Jump to content

Βιοτοπικο με Red Mangroves & ριζες?


Churu

Recommended Posts

Καλημερα. Εδω και 10 μερες εχω παραλαβει μαγκροβιες και τις μεγαλωνω και θα ηθελα να ρωτησω αν εχει επιδιωξει κανεις την δημιουργια βιοτοπικου με μαγκροβια και ριζες η τελος παντων να εχει ασχοληθει με τα μαγκροβια και με ανοικτου τυπου ενυδρεια ολοκληρα η κατα το ημιση? Ο προβληματισμος ειναι για το κατα ποσο ειναι επικυνδυνο για τον πατο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Με Mangroves λίγο δύσκολο να εχει ασχοληθεί κάποιος στην Ελλάδα λόγο του οτι δεν κυκλοφορούν στην αγορά .

Δεν ξέρω όμως γιατί σε προβληματίζει τόσο ο πάτος του ενυδρείου , μεγαλώνουν τοσο γρήγορα που υποψιάζεσαι οτι θα δημιουργηθεί πρόβλημα ;

Απο που τις βρήκες ;

Ξέρεις ποια είδη ακριβώς είναι ;

Εδω μάλλον θα μας μάθεις εσύ .

Link to comment
Share on other sites

παρμενο απο ξενη βιβλιογραφια....

These clever plants can provide a multitude of positive effects within the aquarium. They offer a natural way to reduce nitrates and phosphates by absorbing nutrients in the water through their roots and secrete any excess salt out through their leaves. This in turn reduces the need for a protein skimmer. Contributing to water clarity, they also provide natural shelter for fish from predators as well as looking attractive.

They can be placed into the sump or directly into the aquarium. They are suitable for both salt and freshwater aquariums. Plants should be supported initially by a polysterene block allowing the root tip to stay within the water but the shoot (tip) to be in the open air. Once the plants have grown they may be placed deeper in the tank i.e. within live rock or sand. please email me if you want more can supply more if required, 1 mangrove to 1 gallon of water.

επισης...

http://www.advancedaquarist.com/issues/apr2002/feature.htm

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Πηρα απο ebay Αγγλια μονο σπορους red mangroves 10cm περιπου 17.50 λιρες τα 10 και Αμερικη απο σπορους μεχρι 50-60 cm με φυλλα 10 δολαρια και μου ερχονται :P και ψαχνω για black :lmao: . Για το μεγαλωμα τους εγω προς το παρον τα εχω μεσα στο ενυδρειο με την κορυφη εκτος νερου και η αναπτυξη τους μεχρι στιγμης ειναι αρκετα καλη.Εν συνεχεια θα τα βαλω σε βαθιες γλαστρες με αμμο,τυρφη και πολυ υγρασια!! Μαλλον θα βαλω την γλαστρα μεσα σε νερο. Μια εικονα τους post-10635-1263161448_thumb.jpgpost-10635-1263161471_thumb.jpgpost-10635-1263161492_thumb.jpg

Απ οσα εχω διαβασει-βρει μεχρι στιγμης ειναι οτι κανουν για γλυκο,υφαλμυρο, θαλασσινο αλλα και σε γλαστρα!! Αναλογα που εχει γινει η αναπτυξη τους χρειαζονται προσαρμογη!! Απο θερμοκρασιες ειναι ανεκτα σε ψηλες (30-32 που θελω για τα δισκια μου)και ph apo 5.3-7.8http://www.sms.si.edu/irLspec/Rhizop_mangle.htm. Απο φως δεν χρειαζονται πολυ εντονο για να αναπτυχθουν τους φτανει και το φως δωματιου αν το βλεπει ο ηλιος, Αν τα φυτεψεις σε γλαστρα θελουν ενα θερμοκηπιακο περιβαλλον για να κρατανε την υγρασια που θελουν, συχνος ψεκασμος των φυλλων και λασπωδη υποστρωμα. Αλλα ο προβληματισμος μου ακομα μενει και με φοβιζει λιγο,οσο κι αν ακουγεται κουλο, η αναπτυξη των ριζων!! Δηλαδη οταν θα ειναι ετοιμα να μπουν στο ενυδρειο και οταν οι ριζες σκληρυνουν και γινουν ξυλο πλεον μην υπαρξει κανενα ραγισμα του πατου του ενυδρειου η στα πλαινα!! Και επειδη το project ειναι για ενυδρειο γοριλα δεν θα θελα να γινει πατατια!! Καποιες ιδεες μου εχουν περασει οπως διπλος πατος απο γυαλι, φενιζολ η καποιο αλλο υλικο που θα βοηθησει?. Το προβλημα αυτο εστιαζεται μετα τα 2,5 χρονια αναπτυξης τους που εχουν γινει πλεον Δεντρα!! Τι λετε? Επισης στα δαση των red mangroves που συνατουνται εκτος απο παρακτιες περιοχες post-10635-1263161647_thumb.jpg υπαρχει συσωρευση ταννινων και χαμηλα ph http://www.ramsar.org/cda/ramsar/display/m...^18273_4000_1__

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μαγκροβια τα παρειγγειλα από Γερμανία εχω 12 σπόρους!

Προς το παρον και εμενα εχουν ισα ισα σκασει τα πρωτα ριζάκια τα εχω να κρέμμονται πανω από το ενυδρίο δεμμένα με σκοινί.

Εγω τα εχω σε υφάλμυρο ενυδρίο.

Τωρα για το εαν θα εχεις-εχουμε θεμα με τη γυαλα, δεν γνωρίζω κάτι. Παντως δεν πιστεύω, σκέψου πως τα βαζουν μεσα σε sump οπότε σε περιορισμένο χορο.

Καπου εχω ενα favorite στο ιντερνετ με τη διαδικασία κλαδεματος των φυλλων και των ριζών.

Αυτό που ξερω πως θελουν είναι ραντιζμα με νερό για να φευγουν τα αλάτια, οπότε εσένα δεν σε νοιάζει αυτό!! :P

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις που επεσα πανω σε προηγουμενο σου ποστ για τα mangroves και ελεγα να σου στειλω πμ!! Μικρος που ειναι ο κοσμος.....το φορουμ!! :P Αυτα που εχεις παρει απο Γερμανια ειναι Red mangroves η καποιο αλλο ειδος? Εγω πηρα 10 αρχικα απο Αγγλια(αυτα που ειναι στη φωτο) και περιμενω αλλα 10 απο Αγγλια και αλλα 25 απο Αμερικη ολα red. Αληθεια εσενα πως πανε? Εχουν βλαστησει? Φυλλα σου πεταξανε? Μεχρι να φτασουν στο επιθυμητο υψος εχεις σκεφτει να τα φυτεψεις?

Link to comment
Share on other sites

κανενα κλαδεμα παιδια οταν μεγαλωσουν!!

πιστευω πως οι ριζες θα αναπτυχθουν οπου μπορουν,οχι οπου θελουν.αν το τζαμι τις εμποδισει θα αλλαξουν και φορα αναπτυξης.ετσι ειναι το λογικο!

δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση οταν η ριζα συναντησει γυαλι να συνεχισει να αναπτυσεται,θα πεταξει συνεχεια πιο διπλα η οπου εχει χωρο.

Link to comment
Share on other sites

κανενα κλαδεμα παιδια οταν μεγαλωσουν!!

πιστευω πως οι ριζες θα αναπτυχθουν οπου μπορουν,οχι οπου θελουν.αν το τζαμι τις εμποδισει θα αλλαξουν και φορα αναπτυξης.ετσι ειναι το λογικο!

δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση οταν η ριζα συναντησει γυαλι να συνεχισει να αναπτυσεται,θα πεταξει συνεχεια πιο διπλα η οπου εχει χωρο.

Θα περιμενεις πολυ για κλαδεμα!! :lmao: Αυτη ειναι μια λογικη εξηγηση, αλλα επειδη εχουμε να κανουμε με δεντρο-θαμνο και οχι με aquarium plant μου περναει απ το μυαλο ο εφιαλτης. Και επειδη θα μιλαμε για πολλα λιτρα θελω να ελαχιστοποιησω πιθανους κινδυνους του μελλοντος!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μαγκροβια τα παρειγγειλα από Γερμανία εχω 12 σπόρους!

Προς το παρον και εμενα εχουν ισα ισα σκασει τα πρωτα ριζάκια τα εχω να κρέμμονται πανω από το ενυδρίο δεμμένα με σκοινί.

Εγω τα εχω σε υφάλμυρο ενυδρίο.

Τωρα για το εαν θα εχεις-εχουμε θεμα με τη γυαλα, δεν γνωρίζω κάτι. Παντως δεν πιστεύω, σκέψου πως τα βαζουν μεσα σε sump οπότε σε περιορισμένο χορο.

Καπου εχω ενα favorite στο ιντερνετ με τη διαδικασία κλαδεματος των φυλλων και των ριζών.

Αυτό που ξερω πως θελουν είναι ραντιζμα με νερό για να φευγουν τα αλάτια, οπότε εσένα δεν σε νοιάζει αυτό!! :P

Αν θες και βρεις το favorite δεν το ριχνεις να δω τροπους κλαδεματος ριζων? Εσυ για τι τυπου ενυδρειο τα προοριζεις? Σε τι ενυδρειο τα εχεις τωρα? Σκεφτεσαι την μεταφυτευση τους καπου αλλου μεχρι να φτασουν στο επιθυμητο μεγεθος? Τα red mangrove εχεις και εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω σε υφαλμυρο, όπως δλδ είναι η φύση τους. Όχι μέσα θα τα αφήσω δεν έχουν ανάγκη!! Αν το βρω θα το γράψω, λόγω φόρτου εργασίας σκέψου πως και στο φόρουμ μπαίνω από το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Τι υφαλμυρο θα κανεις η εχεις? Ποσο καιρο τα εχεις στο νερο φιλε μου?Τελικα red mangroves εχεις και συ γιατι αν ο γερμανος εχει white & black mangroves θα με ενδιεφερε να μου δωσεις το λινκ του αν θες. :P

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινα έχω. Έχω υφαλμυρο και τα έχω εδώ και 2 περίπου μήνες. Δεν ξέρω αν έχει αλλά είδη. Ούτος ή άλλως είναι σπάνια και τα κόκκινα...

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινα έχω. Έχω υφαλμυρο και τα έχω εδώ και 2 περίπου μήνες. Δεν ξέρω αν έχει αλλά είδη. Ούτος ή άλλως είναι σπάνια και τα κόκκινα...

Δε τα θελω απο πλευρας σπανιοτητας αλλα απο πλευρας ποιοκιλιας και πειραματισμου!! :D Αντε να δουμε τι θα δουμε..... :rolleyes: Καμια αλλη σημειωση κρισιμη που εχεις βρει στην μεχρι τωρα αναζητηση σου? Η κατι που θες να μαθεις γιατι δεν υπαρχει και πολυ εμπειρια απο προηγουμενους κατοχους.

Link to comment
Share on other sites

Σε γλυκό μόνο υγρασία δως τους, δλδ μέσα σε κλειστό καπάκι ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα. Πως τα έχεις στερεωσει στο ενυδριο; Σε αλάτι θέλουν λόγο προσοχή στο μαγνήσιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...