Jump to content

Τι εχει το ενυδρειο μου??


Recommended Posts

Ξυπνησα σημερα και ομολογο οτι τετοιο πραγμα δεν ειχα ξαναδει στο ενυδρειο μου το θαλασσινο. Μολις σταματησα το φιλτρο για να ταισω τα ψαρακια μου και ηρεμησαν τα νερα βλεπω και μαζευονται 2 κηλιδες ασπρες πανω στην επιφανεια. Ξαφνικα συνηδητοποιω οτι ειναι ολοκληρος στρατος απο μικροοργανισμους που δεν ειχα ξαναδει. σας παραφετω φωτογρασια αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη, δυστηχως δεν εχω τα μεσα για κατι καλυτερο προς το παρον. με μια γρηγορη περιγραφη σας λεω οτι: σχεδον σε ολο το ενυδρειο υπαρχουν μικροσκοπικοι οργανισμοι που φαινονται με το γυμνο ματι περιπου δλδ 2mm μηκος και 0,5 mm παχος ολολευκοι και υπερκινητικοι. ελπιζω να με βοηθησετε

Έγινε επεξεργασία - geobill
Link to comment
Share on other sites

Ξυπνησα σημερα και ομολογο οτι τετοιο πραγμα δεν ειχα ξαναδει στο ενυδρειο μου το θαλασσινο. Μολις σταματησα το φιλτρο για να ταισω τα ψαρακια μου και ηρεμησαν τα νερα βλεπω και μαζευονται 2 κηλιδες ασπρες πανω στην επιφανεια. Ξαφνικα συνηδητοποιω οτι ειναι ολοκληρος στρατος απο μικροοργανισμους που δεν ειχα ξαναδει. σας παραφετω φωτογρασια αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη, δυστηχως δεν εχω τα μεσα για κατι καλυτερο προς το παρον. με μια γρηγορη περιγραφη σας λεω οτι: σχεδον σε ολο το ενυδρειο υπαρχουν μικροσκοπικοι οργανισμοι που φαινονται με το γυμνο ματι περιπου δλδ 2mm μηκος και 0,5 mm παχος ολολευκοι και υπερκινητικοι. ελπιζω να με βοηθησετε

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...πρέπει να μας δώσεις κάποιες φωτογραφίες καθώς επίσης να μας μιλήσεις αναλυτικά τι έχεις κάνει στο ενυδρείο σου και τι φιλοξενεί αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Big blue προσπαθησα να ανεβασω την φοτο σαν συνημενο αλλα δεν την ανεβαζει.θα κανω αλλη μια προσπαθεια σε αυτη την απαντηση. το ενυδρειο ειναι θαλασσινο και φιλοξενουσε τροπικα ψαρια οπως μαυριτανικο ειδωλο , αυτοκρατορα και βαλιστες. και νεκρα αλλα αληθινα κοραλλια.ειναι 300 λιτρα το μεγεθος και συνθηκες σχεδον αριστες για αυτο το περιβαλλον. η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι οτι τα νεα μου ψαρια το εκαναν αυτο διοτι αλλαξα προμηθευτη και δεν εχω ενυδρειο καραντινα για δοκιμη οποτε τα εβαλα μεσα σε αυτο το ενυδρειο μιας και δεν εβλεπα κατι παραξενο

οριστε και το βιντεο που εχω γι αυτο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγαινωντας το δειγμα στο εργαστηριο στης σχολης μου παρατηρησα οτι πρικειται για καρκινοειδη. απο κει και περα δεν μπορω να κανω διαγνωση το τι ειδος ειναι η το πως καταπολεμουνται και φυσικα απο που προηλθαν. παραθετω τις φοτογραφιες παρακατω μηπως ξερεις καποιος να βοηθησει. ευχαριστω εκ των προταιρων.(ενω δειχνει οτι προστιθεται η συννημενη φοτο γραφια δεν μου την ανεβαζει, οποιοςξ ρεις ας βοοηθησει)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγαινωντας το δειγμα στο εργαστηριο στης σχολης μου παρατηρησα οτι πρικειται για καρκινοειδη. απο κει και περα δεν μπορω να κανω διαγνωση το τι ειδος ειναι η το πως καταπολεμουνται και φυσικα απο που προηλθαν. παραθετω τις φοτογραφιες παρακατω μηπως ξερεις καποιος να βοηθησει. ευχαριστω εκ των προταιρων.(ενω δειχνει οτι προστιθεται η συννημενη φοτο γραφια δεν μου την ανεβαζει, οποιοςξ ρεις ας βοοηθησει)

να κοιταξεις το μεγεθος της φωτο γιατι μπορει να ειναι μεγάλο.εαν εχεις το προγραμμα picasa για φωτο μικρανέ τις από εκει.εαν οχι κατέβασε το από τo internet

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγαινωντας το δειγμα στο εργαστηριο στης σχολης μου παρατηρησα οτι πρικειται για καρκινοειδη. απο κει και περα δεν μπορω να κανω διαγνωση το τι ειδος ειναι η το πως καταπολεμουνται και φυσικα απο που προηλθαν. παραθετω τις φοτογραφιες παρακατω μηπως ξερεις καποιος να βοηθησει. ευχαριστω εκ των προταιρων.(ενω δειχνει οτι προστιθεται η συννημενη φοτο γραφια δεν μου την ανεβαζει, οποιοςξ ρεις ας βοοηθησει)

Φίλε μου είσαι πολύ τυχερός :P , παρόμοιο περιστατικό είχα και εγώ στην αρχή λειτουργίας του ενυδρείου που ακόμη δεν είχα βάλει ψάρια θηρευτές, τα ψάρια που είδα στο βίντεο δεν ασχολούντε με τόσο μικρό θήραμα οπότε τους δώθηκε η ευκαιρία να πολαπλασιαστούν :lmao: , είναι σίγουρα προνύμφες απο κοπήποδα και ίσως και ισόποδα. Μην σε ανοισηχούν, μην ξεχνάς ότι υπάρχει πυραμίδα τροφικής αλυσίδας και είναι ένα σκαλοπάτι της, τα ψάρια σου χαίρουν υγείας και σου εύχομαι πάντα έτσι.

Επέλεξε και βάλε κάνα μανδαρίνο ή κάποιο πλαγκτοφάγο ψάρι και όλα θα είναι σούπερ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...