Jump to content

Απροσδόκητη Γέννα


patrik

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Αυτο που πρόκειται να σας αναφέρω εμένα μου φαίνεται κάπως τρελό και δεν μου είχε ξανασυμβεί στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με ενυδρεία. Λίγο πριν από το καλοκαίρι έστησα ένα ενυδρείο με δυο δισκάκια και ένα γλυφτη για αρχή. Συνέχεια όμως το ένα(blue diamond) επιτηθότανε στο άλλο(rainbow) με αποτέλεσμα να είναι συνέχεια στρεσαρισμένο και να μην τρώει καλά. Υπέθεσα ότι θα τα βρίσκανε ύστερα από λίγο καιρό όμως ήμουν λάθος διότι το ψαράκι μια μέρα ψόφησε :P Ύστερα έφυγα για διακοπές και μετά δεν πήρα άλλο δισκάκι. Το δισκάκι που έμεινε μόνο του είναι μία χαρά. Πριν από κανα μήνα είδα προς έκπληξή μου πάνω στον θερμοστάτη αυγά!!!!! Δεν μπορούσα να το πιστέψω!! Την επόμενη μέρα πήγα χαρούμενος στο ενυδρείο και τα αυγά είχαν χαθεί!! Μετά θυμήθηκα ότι είχα ξεχάσει να βγάλω τον γλύφτη από μέσα. Πέρασε ο καιρός και σήμερα που κοίταζα το ενυδρείο είδα πάλι αυγά πάνω στον θερμοστάτη!!! Αμέσως έτρεξα και έβγαλα τον γλύφτη και τώρα είναι μόνος ο δίσκος. Είναι φυσιολογικό αυτό το φαινόμενο???? Παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι πολύ χρήσιμη γιατί δεν μου έχει ξανατύχει γέννα με αυτού του είδους ψάρια..

Οι τιμές στο νερό είναι:

PH: 6.4

KH: 2 - 4

GH: 6 - 8

Temp: 29

Θα σας ανεβάσω και λίγες φωτογραφίες σε λίγο..

Link to comment
Share on other sites

:lmao::lmao:;)

ερμαφροδυτος δισκος που ζευγαρωνει μονος του? :P

δεν εχεις ζευγαρι αν καταλαβα καλα,εχεις εναν μονο δισκο εε?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ένα έχω. Ο άλλος που είχα πάρει είχε ψοφήσει ύστερα απο δύο με τρεις εβδομάδες και απο το καλοκαίρι και μετά είναι μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνουν κάποιες θηλυκές, απλά γεννούν και αφού δεν υπάρχει κάποιος να τα γονιμοποιήσει χαλάνε. Μάλλον έτσι ξελαφρώνει το ψάρι αλλά νομίζω θα εκνευρίζεται που αποτυχαίνει η γέννα, μήπως να ψάξεις για αρσενικό?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα χρειαστεί να αρχίζω να ψάχνω... Και επίσης να αρχίσω να ενημερώνομαι για την αναπαραγωγή δίσκων...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα χρειαστεί να αρχίζω να ψάχνω... Και επίσης να αρχίσω να ενημερώνομαι για την αναπαραγωγή δίσκων...
:P

Και να βγαλεις τελειως το πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου..αν πετυχεις αρσενικο συνηθως θα κάτσει ζευγαρι αν και ειναι λιγο περιεργο το κεφαλαιο δισκοι...παντως αν κατσει μετα απο καποιες αποτυχημενες προσπαθειες ως (νεοι γονεις) θα εχεις απογονους αρκει βεβαια να μην εχεις φυσικους εχθρους για τα αυγα_μωρα και κακιες παραμετρους νερου.καλη επιτυχια :Phttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6617

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες σου!!! Μου φάνηκαν πολύ χρήσιμες!! Για να δούμε θα είμαι καθόλου τυχερός????

Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος εχει η θηλυκια σου και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Χτες το μεσημέρι κοίταξα στο ενυδρείο και τα αυγά είχαν εξαφανιστεί όπως και την προηγούμενη φορά μόνο που αυτήν την φορά είχα βγάλει το πλέκο ως υπαίτιο για την προηγούμενη εξαφάνιση των αυγών. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος εχει η θηλυκια σου και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

Την έχω περίπου εφτά μήνες και είναι γύρω στα 8 εκ. Όσο για το ενυδρείο την έχω μόνη της σε ένα 60λ προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα εχεις ενα θηλυκο δισκο μονο του στο ενυδρειο.

Ειναι φυσιολογικο λοιπον να εξαφανιζονται τα αυγα, αφου δεν υπαρχει αρσενικο να τα γονιμοποιησει, και αυτα ή φουγκιαζουν ή τα τρωει το ιδιο το ψαρι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Οπότε πάω να πάρω κανα αρσενικό. Πρέπει του ίδιου χρώματος???

Και να το βαλεις κι αυτο στα 60λτρ??

Φροντησε πρωτα για ενα αξιοπρεπες ενυδρειο... και μετα παιρνεις αρσενικό

Link to comment
Share on other sites

Και να το βαλεις κι αυτο στα 60λτρ??

Φροντησε πρωτα για ενα αξιοπρεπες ενυδρειο... και μετα παιρνεις αρσενικό

:lmao:

Αν και η ονομασια αξιοπρεπες δεν ειναι η ενδεδειγμενη.

Αυτο που χρειαζεται ειναι "καταλληλο" ενυδρειο και οχι αξιοπρεπες. :P

@ patrik Μελετησε λιγο στη κατηγορια με τους δισκους και θα βγαλεις συμπερασμα για τις μινιμουμ "απαιτησεις" των ψαριων αυτων.

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

Αν και η ονομασια αξιοπρεπες δεν ειναι η ενδεδειγμενη.

Αυτο που χρειαζεται ειναι "καταλληλο" ενυδρειο και οχι αξιοπρεπες. :lmao:

@ patrik Μελετησε λιγο στη κατηγορια με τους δισκους και θα βγαλεις συμπερασμα για τις μινιμουμ "απαιτησεις" των ψαριων αυτων.

Αυτο εννοουσα σπυρο μου...

Ενα Καταλληλο Ενυδρειο για να Ζησει Αξιοπρεπες το καθε Ψαρι... :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοουσα σπυρο μου...

Ενα Καταλληλο Ενυδρειο για να Ζησει Αξιοπρεπες το καθε Ψαρι... :P

Ξεχωρισα το "αξιοπρεπες" στο δικο μας ματι και το καταλληλο για τις αναγκες του ψαριου, ιδιως για σωστο ενυδρειο γεννηστρα δισκων που δεν φαινεται για "αξιοπρεπες" αλλα ειναι απολυτως "καταλληλο" :lmao: Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Όσο για το θέμα του ενυδρείου ψάχνω αυτές τις μέρες... Για την γέννα σε πόσα λίτρα ενυδρείου χρειάζεται να κινηθώ????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Όσο για το θέμα του ενυδρείου ψάχνω αυτές τις μέρες... Για την γέννα σε πόσα λίτρα ενυδρείου χρειάζεται να κινηθώ????
Ενα σε στυλ juwel lido 120 "γυμνο" με ανοιχτοχρωμα φοντο στις τρεις πλευρες και αεροφιλτρο (ξηλωμενο το εσωτερικο φιλτρο).

Αλλαγες καθε μερα, καλο φαι, βιταμινες και αντιστροφη οσμωση.

edit απαντησε ηδη ο Πανας :P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ομως ειναι οτι η αποκτηση νεων ψαριων με αναπαραγωγες δεν χρειαζεται να γινει ομως και αυτοσκοπος στο χομπυ.

Καλο ειναι να ασχοληθουμε και με αυτον κλαδο αλλα εγω μαλλον θα τα αφηνα μεσα σε ενα μεγαλο ενυδρειο μαζι με το υπολοιπο κοπαδι και οτι γινονταν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία για έναν να αποκτήσει γεννιτούρια και επειδή έχω σταθεί άτυχος άλλη μία φορά με σκαλάρια για αυτό αυτήν την φορά επιμένω ώστε να τα καταφέρω με τα δισκάκια.. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...