Jump to content

kseri kanis pos atimetopizete afto?


Recommended Posts

kalispera se olous! ime neos sto hoby tou enidriou k prin 3 meres egatestisa ena enydrio 120lt exo 1 filtro esoteriko tis plakas resun k ena eksoteriko fluval. tin proti mera afou eriksa tis aparetites posotites stress zyme k stress coat tin epomeni apofasisa na rikso mesa enan kogolezo, mexri to vradi to psari tin ixe akousi kanonika krivotan k ixe asprous lekede k ena kokino san pligi stin oura, simera 3 mera apofasisa na vgalo merikes foto na mou pite tin gnomi sas, me to zoom epatha! ti na kano?

post-1274-1148031787_thumb.jpg

post-1274-1148031824_thumb.jpg

post-1274-1148031856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

afto pou vlepete ine zontano k kounai ta podia tou apo kato!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ψείρα να το αφαιρέσης με ένα τσιμπιδάκι από πάνω από το ψάρι και να έχεις το νου σου μην εμφανιστεί πάλι .

Να βάλεις στο ενυδρείο διπλή δόση αντιχλωριο για να βοηθήσουμε το ψάρι να επαναφέρει τη βλέννα του στα φυσιολογικά επίπεδα .

Το ψάρι το βγάζουμε έξω από το νερό και το τοποθετούμε σε μια βρεγμένη πετσέτα που της έχουμε Βάλη μπόλικο αντιχλωριο .

Από φάρμακα δεν γνωρίζω κάτι αξιόπιστο .

Άλλη μια μέθοδος λέει να πάρουμε μια μπαταρία 9 βολτ και να βάλουμε τον ένα πόλο στη μια άκρη του ενυδρείου και τον άλλο στην άλλη άκρη .Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω .

Υ.Γ. Αν θέλεις γράφε στο Ελληνικά μας διευκολύνεις πολύ να σε καταλάβουμε .

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες επίσης να χρησιμοποιήσεις και sera cyprinopur . O τρόπος του Σταμάτη πάντως φαίνεται πιο φυσικός. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

kalimera se olous! opos simvouleftika xtes esas ala kai ta pedia apo to pet evgala lipon to psari apo to enidrio kai tou aferesa tis psires 2, eriksa sto nero 6ml sera cyprinopur k vitamines stagones sto fagito, to apotelesma theamatiko to psari simera pai sfera mesa sto enidrio kai ta simadia eksafanizonte. ekana kai tis protes mou metrisis simera. ammonium 0,05. ph 8. kh 6. ch 7. no2 0. no3 10. to enidrio ine stin 4 mera tou. ti lete?

Link to comment
Share on other sites

Να ταΐζεις ελάχιστα κάθε 3 ημέρες να βάζεις ζωντανά βακτήρια και να μην Βάλης άλλο ψάρι αν δεν περάσουν 40 ημέρες .

Υ.Γ. τα Ελληνικά που λέγαμε ; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να κανεις θεραπεια με general cure της a. pharmaceuticals για να εισαι σιγουρος πως δεν εχει μεινει τιποτα απο αυγα στο ενυδρειο σου ή καποια ποιο μικρη που δεν μπορεις ακομη να την δεις και να ταϊζεις πολυ λιγο κατα τη διαρκεια της θεραπειας και να μην βαλεις οπως σου ειπε και ο Σταματης αλλο ψαρι για 40 μερες. Προσοχη στη δοση να ειναι ακριβως οπως γραφει το σκευασμα

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous! sorry gia ta greekless ala to na grapso sta elinika mou ine san na sas valo na grafete kinezika. apo psires imaste kala, meta apo tin therapia 3 meres tora den ksanaemfanistike kati k to psaraki xeri akras igias k zoiradas. ekana tis defteres metrisis mou simera 8 imera tou enidriou k vrika ta eksis.

ph 8

kh 6

ch 7

no2 0

no3 5

am 0,05

den ksero an vriskome se kalo dromo, kamia simvouli?

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω σου έγραψα τι πρέπει να κάνεις .

Δυστυχώς έβαλες το ψάρι πολύ νωρίς .

Υπομονή 40 μέρες είναι θα περάσουν . Το θέμα είναι να μην τη πληρώσει κάποιος άλλος με τη ζωή του .

Ζωντανά βακτήρια κάθε 3 ημέρες το 30% της δόσης που γράφει .

Link to comment
Share on other sites

zontana vaktiria ine to stress zyme? evala simera tetio, grafi piso tin proti mera 7th and 14th mera!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το stress zyme ζωντανά βακτήρια να ακολουθήσεις τη δοσολογία που σου είπα .

Μέχρι να στρώση το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

se efxaristo file, elpizo na litourgisi!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία είναι καλές η τιμές μου?

Temp 26,5

Ph 8

Kh 4

Ch 9

No2 0

No3 0

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια για το χρυσοψαρο ειναι πολυ αν μπορεις κατεβασε την στα αλλα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες φως είναι καλό να τους έχω? Γιατί τώρα με την ζέστη βαράω 28αρια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φυτα;

Μπορεις να τους εχεις απο 6 εως το πολυ 8 ωρες απ τη στιγμη που εχεις προβλημα με την θερμοκρασια. Εγω επειδη εχω το ιδιο προβλημα τους το αναβω μετα τις 3-4 το μεσημερι γιατι την υπολοιπο μερα εχουν φως απ τα παραθυρα καθ οτι το ενυδρειο ειναι στην κουζινα :thumbup:

Εγω τους κανω και ποιο συχνες αλλαγες νερου και θα σου ελεγα να τους βαλεις και μια αεραντλια για να εχεις καλη οξυγονωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φυτά αυτή την στιγμή, από αύριο λέω να βάλλω κάτι σε java moss για να κρύβονται τα guppy!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εχεις γκαπυ με το χρυσοψαρο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ποιο σημαντικο ειναι πως τα γκαπυ ειναι τροπικα και τα χρυσοψαρα κρυου νερου και διοτι τα χρυσοψαρα ειναι λιγο βρωμιλοι και αν σου ανεβασουν τιμες να ξερεις πως τα γκαπυ ειναι πολυ ευαισθητα και θα στα στειλει.

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...