Jump to content

γαστρολιμνη ..


Recommended Posts

παιδια δεν το ειχα φανταστει ποτε η ιδεα της γαστρολιμνης εβλεπα την λεξη και δεν ηξερα τι ηταν ενδιαφερομαι παρα πολυ και μου αρεσει πολυ θα μπορουσε κανεις να με βοηθησει??να μου πει τιποτα αν μπορω να φτιαξω μια μικρη να βαλω κανενα γκαπι και λιγα φυτα κια σαλιγκαρακια???και τι εξοπλισμο χρειαζομαι για αρχη με ενδιαφερει παρα πολυ!!!θα ειμαι ευγνομων !!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, αυτή δεν είναι και η πιο κατάλληλη εποχή για γλαστρολίμνη... Η ανάπτυξη των φυτών δε θα είναι καλή, ίσως και να παγώσουν και όσο για ψάρια οι θερμοκρασίες του χειμώνα είναι απαγορευτικές... Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις την άνοιξη, να δεις την ανάπτυξη των φυτών στο φυσικό φως κτλ. Εξοπλισμό δε θα χρειαστείς καθόλου, αλλά το να βάλεις ψάρια μπορεί να γίνει μόνο υπό προϋποθέσεις ακόμα και την άνοιξη. Επειδή η γλαστρολίμνη είναι ένα πιο ασταθές περιβάλλον από άποψη θερμοκρασιών, βιολογίας (μιας και μια μικρή γλαστρολίμνη συνήθως δεν έχει φίλτρο) κτλ, εγώ δε θα έβαζα ψάρια ούτε την άνοιξη σε μία μικρή γλαστρολίμνη πχ 30λ. Σε μια πιο μεγάλη γλαστρολίμνη γύρω στα 100λ. μπορείς να βάλεις κάποια ψαράκια μόνο για τους ζεστούς μήνες φυσικά...

Η γλαστρολίμνη έχει τη φάση της, αλλά πιστεύω δε θα τη χαρείς τόσο πολύ αυτή την εποχή. Εγώ το δοκίμασα το καλοκαίρι, αλλά τον Αύγουστο που έλειπα εξατμίστηκε σχεδόν όλο το νερό και ήταν σε άθλια κατάσταση οπότε την παράτησα και τώρα μοιάζει με ένα βούρκο από φύλλα και βρωμόνερα της βροχής... :lmao:

Α έχουμε και την ίδια ηλικία... Σε περνάω για 6 μέρες... :lmao: Έπηξες στα κύματα και τις παραγώγους ε...? Άντε λίγος καιρός μας έμεινε ακόμα... :P

Link to comment
Share on other sites

ασε τα ..

αν το δοκιμασω με ψαρακια κρυου νερου χρυσοψαρα πχ??

μπορω να φτιαξω μια με 100L νερο!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως τα χρυσόψαρα δε θα έχουν πρόβλημα αν και τα λίτρα βέβαια είναι τα κατάλληλα.... (30-40λ. το ένα)... Ας απαντήσει όμως στα σίγουρα κάποιος γνώστης περί λιμνών γιατί εγώ δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά... Με 0 C έξω που θα έχει σε λίγο καιρό, δεν ξέρω... :P Σίγουρα όμως θα πρέπει να έχει κάποιο βάθος για μην έχει κίνδυνο να παγώσει...

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιταξω αυτο να εχει βαθος εγω ελεγα να παιξω με χρυσοψαρα σαλιγκαρακια λαθρεπιβατες και φυτα επιφανειας..

Link to comment
Share on other sites

Απλά να φροντίσεις να έχει 100+ λίτρα κι όχι λιγότερο αν θες να βάλεις χρυσόψαρα και φαντάζομαι πως θα χρειαστείς και κάποιου είδους φίλτρανση αν θες ψάρια, αλλά σ' αυτά θα απαντήσουν οι πιο έμπειροι στον τομέα τη λίμνης... :P

Link to comment
Share on other sites

θα το ψαξω θα βαλω 100 -150 αν και δεν ξερω τι διαστασεις ειναι αυτα σε γλαστρα αλλα θα το δω...παντως θα εχει βαθος ...μπορω να το ξεκινησω τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

εε τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση στην αυλη μου δεν εχω εντομα κ τετοια υπαρχει περιπτωση να μου μαζευτουν??η γλαστρολιμνη θα ειναι καμια 80-100L γιατι αν μαζευτουν θα με σκοτωσουν οι δικοι μου αν οχι τοτε θα ειμαι πανευτυχης και αυριο κιολας ξεκιναω :P

Link to comment
Share on other sites

ε παιδια τι λετε θα μου μαζευτουν εντομα πειτε μου οχι.....αν ναι τοτε το ακυρωνω :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

ε παιδια τι λετε θα μου μαζευτουν εντομα πειτε μου οχι.....αν ναι τοτε το ακυρωνω :P:lmao:

αν μαζευτουν παρε καμια λαμπα για τα εντομα οπως εχουν οι χασαπιδες :lmao:;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει και εγω τρεις :P

Εβαλα ενα χρυσοψαρο στη μια(60Lt) εδω και ενα μηνα χωρις καποιο προβλημα μεχρι στιγμης.

H θερμοκρασια ειχε φτασει να φανταστεις μεχρι και 7 βαθμους!!

Φιλτρο δεν εχω βαλει απλα εριξα σε μια καλτσα λιγο στρωμμενο siporax.

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα..

Προνυμφες κουνουπιων οπου υπαρχει ψαρι δεν υπαρχουν..

Αυτο παρατηρησα εγω τουλαχιστον στις δικες μου!!

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση το φυλλοχωμα τι ειναι και απο που το παιρνω??

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση το φυλλοχωμα τι ειναι και απο που το παιρνω??

το παιρνεις απο πλανωδιους πωλητες (τους λεγωμενους γυφτους) που φωναζουν στις 3 το μεσημερι στην ντουντουκα:

ελαααα παρεε καστανοχωμα,φυλλοχωμα ΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!! ;):hysterical:

:P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

:P:lmao: οκ κοιταχτε μπορει να το διακινδυνεψω με το κρυο αλλα επειδη θα το κανω στην πισω αυλη μου που ειναι κλειστη νομιζω πως θα παει καλα...ε?
Link to comment
Share on other sites

κοιτα οκ δεν λεω δεν ξερω εσυ σιγουρα θα ξερεις πολυ καλυτερα και αν λες οτι δεν ειναι καλη ιδεα τοτε σταματω εννοειται αυτο-

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση τι φυτα προτεινετε για γλαστρολιμνες εννοω οτι θελω προτασεις και για επιφανειας και για βυθου..ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση στην συναντηση μου ειπαν να μην βαλω φυλλοχωμα και τετοια μου ειπαν να βαλω κατευθειαν αμμο ενυδρειο ουτε χαλικι εγω αυτην την αμμο πως την ζηταω στα πετ σοπ και πως την βαζω στην λιμνη την πλενω πρωτα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...