Jump to content

θεραπεια για Ick


macloud

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και καλη χρονια..και πανω απο ολα πολλα συγχαριτηρια σε ολους που βοηθανε τον κοσμο του ενυδριου να μπει πιο ανετα στα σπιτια μας με τις γνωσεις που μας παρεχουν...

παλιος ενυδριοφιλος και εγω αλλα οχι και τοσο στο κλιμα του θαλασινου παρολο που ειχα πιο παλια αλλα για λιγο διαστημα....

ξαναμπηκα λοιπον στο τρυπακι και εχω στησει ενα μικρο μινι fish only 30 λιτρων.

εβαλα τον παλιο μου και οχι και τοσο ζωντανο βραχακο μου μεσα και μπηκαν σε λειτουργια τα φιλτρακια μου οπως ο κουβαδακος το εξωτερικο φιλτρο για 500 λιτρα με βραχο μεσα του και τπτ αλλο, που τραβαει νερο απο το sumb που εφτιαξα αργοτερα και το σκιμερακι μου το πρισμ εξισου για 400 λιτρα και αυτο....επισεις στο sumb υπαρχει βραχος και αραγωνιτης για την βιολογια....

περιμενω να βαλω και αλγη αλλα ειναι στα σκαρια ακομα...

απεκτησα λοιπον το προβλημα του ick(Cryptocaryon irritans) εδω και 5 μερες και κανω Θεραπεία με υποαλατότητα βαζοντας και μετρονιδαζολ οπως διαβασα απο εδω μεσα οταν μπηκα απο εναν φιλο μου γιατι εγω δεν εχω ιντερνετ ακομα...ναι ναι μην γελατε ειναι πραγματικοτητα :lmao:

ειχα ενα Amphiprion ocellaris και ενα Nemateleotris decora και ολα πηγαιναν τελεια..μεχρι που πηγα σε ενα μαγαζακι και αγορασα ενα blue tang που λατρευω τοοοσοοοο πολυυυυ και ενα Bluestreak cleaner wrasse - (Γιατρός)....

απο την λαχταρα μου να τα παρω δεν προσεξα οτι ηταν αρρωστα και τα ειδα αφου τα εβαλα στο ενυδριακι μου μετα απο καλη τονιζω προσαρμογη...

οι μετρησεις του νερου μου ειναι μιδενικες σε νιτρικα και αμωνια και τα ψαρακια τρωνε σαν τρελα εκτος του προβληματος της φαγουρας και των στιγματων....

και μετα την ζαλαδα που σας προσφερα φτανω στην ερωτηση μου ...επιτελους :lmao:

ειχα διαβασει οτι κανεις θεραπεια υποαλατοτητας κατεβαζοντας στα 1009 για 4 εβδομαδες...

τα ψαρακια που εχω θα αντεξουν ?και εαν ναι για ποσο θα μπορεσουν να αντεξουν σε αυτην την αλατοτητα?

ειναι ειδη 1009 και δεν δειχνουν να εχουν κανενα προβλημα...

ευχαριστω προκαταβολικα.. :P

Link to comment
Share on other sites

ξαναμπηκα λοιπον στο τρυπακι και εχω στησει ενα μικρο μινι fish only 30 λιτρων.

ειχα ενα Amphiprion ocellaris και ενα Nemateleotris decora και ολα πηγαιναν τελεια..μεχρι που πηγα σε ενα μαγαζακι και αγορασα ενα blue tang που λατρευω τοοοσοοοο πολυυυυ και ενα Bluestreak cleaner wrasse - (Γιατρός).... :lmao::lmao:;)

απο την λαχταρα μου να τα παρω δεν προσεξα οτι ηταν αρρωστα και τα ειδα αφου τα εβαλα στο ενυδριακι μου μετα απο καλη τονιζω προσαρμογη...

οι μετρησεις του νερου μου ειναι μιδενικες σε νιτρικα και αμωνια και τα ψαρακια τρωνε σαν τρελα εκτος του προβληματος της φαγουρας και των στιγματων....

και μετα την ζαλαδα που σας προσφερα φτανω στην ερωτηση μου ...επιτελους :hysterical:

ειχα διαβασει οτι κανεις θεραπεια υποαλατοτητας κατεβαζοντας στα 1009 για 4 εβδομαδες...

τα ψαρακια που εχω θα αντεξουν ?και εαν ναι για ποσο θα μπορεσουν να αντεξουν σε αυτην την αλατοτητα?

ειναι ειδη 1009 και δεν δειχνουν να εχουν κανενα προβλημα...

ευχαριστω προκαταβολικα.. :P

Αυτά τα ψάρια δεν μπαίνουν σ' αυτά τα λίτρα με τίποτα,μήπως δεν ήταν άρρωστα τα ψάρια αλλά

στρεσαρίστικαν από τα λίτρα σου;

Link to comment
Share on other sites

φιλε gregog7 σε ευχαριστω για την ανταποκριση σου...

τα ψαρακια μου ειναι μικρα και το μεγεθος τους ειναι καλο πιστευω για fish only ενυδρειο στο μεγεθος που εχω....

δεν πιστευω οτι στρεσαρεται απο τα λιτρα γιατι κολυμπαει ανεμελα και ανετα μεσα σε αυτο και τρωει του σκασμου.

ασε που πολλες φορες τρωει και απο το χερι μου και δεν φοβαται καθολου..

εχω δει και αλλα παρομοια fish only με πολλα περισσοτερα και μεγαλυτερα ψαρια χωρις να εχουν προβλημα.

η ασθενεια εχει αρχισει και περναει και τα ξυσιματα τους ειναι λιγοτερα.....

εχουν ολα την ασθενεια και οχι μονο το blue tang, αλλα ειμαι σε καλο δρομο και πανε καλυτερα τα πραγματα.

απλα θα ηθελα να ξερω εαν ο παρατεταμενος χρονος των 4 εβδομαδων σε αλατοτητα 1009 θα δημιουργησει κανενα προβλημα στα ζωντανα και εαν ναι τι θα ηταν αυτο...

βαζω και μερικες φωτογραφιες για να δεις και εσυ το μεγεθος απο τα ψαρια και το ολο σκηνικο..

post-15113-1263056480_thumb.jpg

post-15113-1263056491_thumb.jpg

post-15113-1263056503_thumb.jpg

post-15113-1263056516_thumb.jpg

post-15113-1263056532_thumb.jpg

post-15113-1263056544_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε gregog7 σε ευχαριστω για την ανταποκριση σου...

τα ψαρακια μου ειναι μικρα και το μεγεθος τους ειναι καλο πιστευω για fish only ενυδρειο στο μεγεθος που εχω....

δεν πιστευω οτι στρεσαρεται απο τα λιτρα γιατι κολυμπαει ανεμελα και ανετα μεσα σε αυτο και τρωει του σκασμου.

ασε που πολλες φορες τρωει και απο το χερι μου και δεν φοβαται καθολου..

εχω δει και αλλα παρομοια fish only με πολλα περισσοτερα και μεγαλυτερα ψαρια χωρις να εχουν προβλημα.

η ασθενεια εχει αρχισει και περναει και τα ξυσιματα τους ειναι λιγοτερα.....

εχουν ολα την ασθενεια και οχι μονο το blue tang, αλλα ειμαι σε καλο δρομο και πανε καλυτερα τα πραγματα.

απλα θα ηθελα να ξερω εαν ο παρατεταμενος χρονος των 4 εβδομαδων σε αλατοτητα 1009 θα δημιουργησει κανενα προβλημα στα ζωντανα και εαν ναι τι θα ηταν αυτο...

βαζω και μερικες φωτογραφιες για να δεις και εσυ το μεγεθος απο τα ψαρια και το ολο σκηνικο..

1019 φαντάζομαι ενοείς και όχι 1009

Αφού το έχεις το μεράκι και βλέπω απο εξοπλισμό είσαι μιά χαρά γιατί δέν δίνεις στα ψαράκια σου ένα μεγαλύτερο ενυδρείο να χαρούν και αυτά και εσύ περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

1009 το εχω και ειναι μια χαρα για την ωρα...

Aquazone Forum > ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ (Saltwater) > Ασθένειες θαλασσινού Νερού...θα το βρεις και εδω απο μια δημοσιευση του ταν για αυτην την ασθενια.

βασικα απο οτι καταλαβες ξεκινησα απο ενα μικρο με σκοπο μονο το εξωτερικο φιλτρο που ειχα αλλα μετα αποφασισα να το επεκτινω για κατι καλυτερο.

εφτιαξα λοιπον το sumb με σκοπο να φτιαξω ενα ενυδριο οσο και το μεγεθος που εχει το ντουλαπι μου και θα βγει γυρω στα 300 λιτρα απο οτι υπολογιζω..

αλλα ολα αυτα σιγα σιγα γιατι με τα 800 που περνω απο την δοθλεια μου δεν ειμαι και για πολλα..

παλι καλα να λεω που πιανουν τα χερια μου και επισκευασα το εξωτερικο φιλτρο και το σκιμερ που μου ειχαν σπασει απο την μετακομηση και εφτιαξα το σαμπακι με 50 ευρωπουλακια μονο,οσο δηλαδη ειχαν τα τζαμια για το κουτι του..

τα υπολοιπα τα βρηκα σαν ρεταλια απο εναν τζαμα σε εναν καδο που τα σουταρε :lmao::P

οπως και να εχει ομως θα το φτιαξω το μεγαλυτερο που θα παει :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Άν υποθέσουμε ότι έχεις αλατότητα 1024 για να το φτάσεις 1009 θέλεις 1 εβδομάδα+ το οσμοτικό σοκ που σκοτώνει το ick ''σκοτώνει'' και τα ψάρια σου...σύν την ταλαιπωρία που τραβάνε 5 εβδομάδες+

Η λύση που πρωτείνει ο Θανάσης είναι για τραβηγμένες περιπτώσεις που η ασθένεια επιμένει για πολύ καιρό (νομίζω), αρχικά έπρεπε να του δώσεις λίγο χρόνο με μία μικρή κάθοδο της αλατότητας (1019-1018) και μία μικρή αυξηση της θερμοκρασίας (27-28) για 3-4 μέρες και μετά να έβλεπες...όπως και να έχει προσπάθησε να αποφύγεις την λύση με χυμικά (χαλκό) και όταν με το καλό περάσει η ασθένεια πολύ μεγάλη προσοχή στην επαναφορά της αλατότητας (όχι πάνω απο 1-2 βαθμούς την μέρα)...

Link to comment
Share on other sites

εχεις μεγαλο δικιο και ετσι ακρβως επραξα..σταγονα σταγονα εγινε η προσθηκη φρεσκου νερου για την αλλαγη της αλατοτητας και ολα πηγαν κατευχην..

ειμαι στην δευτερη μερα που εχω 1009 και τα ψαρακια για την ωρα δεν εχουν κανενα προβλημα με αυτην την αλατοτητα..

λεω να το κρατησω για 4 εβδομαδες παντα παρακολουθωντας τα ψαρακια για την συμπεριφορα τους..

ελπιζωντας ολα να κυλισουν ομαλα και ομορφα.. :P

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να ταισεις προσθετοντας σκορδοζουμο? :P

Link to comment
Share on other sites

ναι εβαλα σκορδοζουμο και με το που το μυριστηκαν παραλιγο να βγουνε να φανε και εμενα :lmao:

ριχνω και μετρονιδαζολη που ειναι και αντιβιωτικο και το blue tang εχει φτιαξει το δερματακι του κατα πολυ που ειχε τραυματιστει απο τα ξυσιματα :P

Link to comment
Share on other sites

1019 φαντάζομαι ενοείς και όχι 1009

Αφού το έχεις το μεράκι και βλέπω απο εξοπλισμό είσαι μιά χαρά γιατί δέν δίνεις στα ψαράκια σου ένα μεγαλύτερο ενυδρείο να χαρούν και αυτά και εσύ περισσότερο...

1009 τα έχουν και σε πολλά καταστήματα,ειναι κόλπο για να μην βγαζουν ασθένειες.

μετρημα παντα στη σακούλα και ανάλογη προσαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

ναι εβαλα σκορδοζουμο και με το που το μυριστηκαν παραλιγο να βγουνε να φανε και εμενα :hysterical:

ριχνω και μετρονιδαζολη που ειναι και αντιβιωτικο και το blue tang εχει φτιαξει το δερματακι του κατα πολυ που ειχε τραυματιστει απο τα ξυσιματα :P

μακάρι να γίνουν καλά,αλλά σε λίγο καιρό θα πρέπει να το αποχωριστείς :hysterical::hysterical:

'η κάνεις μεγαλύτερο ενυδρείο :lmao::lmao:;)

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επιτελους ολα τελειωσαν λιαν καλως....η ασθενια εφυγε και ολα πηγαν μια χαρα..τα ψαρακια μου χαμογελανε ξανα :hysterical::blink::wootwoot:

πανε και 2 μερες που εχω βαλει ενα κοραλακι και αυτο χερει ακρας υγειας.

απο αυριο σιγα σιγα ανεβαζω αλατοτητα και επανερχομαι στα ισα μου :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ολα τελειωσαν λιαν καλως....η ασθενια εφυγε και ολα πηγαν μια χαρα..τα ψαρακια μου χαμογελανε ξανα :hysterical::blink::wootwoot:

πανε και 2 μερες που εχω βαλει ενα κοραλακι και αυτο χερει ακρας υγειας.

απο αυριο σιγα σιγα ανεβαζω αλατοτητα και επανερχομαι στα ισα μου :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ολα τελειωσαν λιαν καλως....η ασθενια εφυγε και ολα πηγαν μια χαρα..τα ψαρακια μου χαμογελανε ξανα :hysterical::blink::wootwoot:

πανε και 2 μερες που εχω βαλει ενα κοραλακι και αυτο χερει ακρας υγειας.

απο αυριο σιγα σιγα ανεβαζω αλατοτητα και επανερχομαι στα ισα μου :rolleyes::D

Ωραία,περιμένουμε φώτο από το κοραλλάκι.Αλήθεια ποιό πήρες;Ίσως έπρεπε να

ανεβάσεις πρώτα την αλατότητα 1025 και μετά να το βάλεις.Προσοχή με την άνοδο

αργά και σταθερά.

Καλή επιτυχία

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ...προσπαθησα να ανεβασω ενα βιντεακι εχθες και το μονο που καταφερα ειναι να σας πω 2 φορες τα ιδια πραγματα :bowdown:

θα προσπαθησω ξανα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...