Jump to content

Πρόβλημα με Platties


Recommended Posts

Πριν 3 μέρες έκανα την τελευταία αλλαγή νερού 30% και πρόσθεσα την νορμάλ ποσότητα αντιχλωρίου(ίσως να έπεσε λίγο παραπάνω αντιχλώριο) και βακτηρίων για τα λίτρα μου (115λ με ζωοτόκα). Από εκείνη τη στιγμή και μετά παρατήρησα ότι κάποια από τα πλάτυ μου κάθονταν στο βυθό, πάνω στην άμμο χωρίς να κολυμπάν ή να κουνιούνται. Επίσης παρατήρησα ότι οι ουρές τους ήταν κάπως πιο κολλημένες από τις άλλες φορές, αλλά όλα τα υπόλοιπα φαίνονταν φυιολογικά.

Την άλλη μέρα τα ξημερώματα, έχασα το ένα από αυτά στο σημείο αυτό ακτιβώς που είχε σταθεί χωρίς να κουνιέται για ώρες... Έκανα αμέσως μετρήσεις και όλα έδειχναν φυσιολογικά! Αναλυτικά:ΝΗ4/ΝΗ3: 0, ΝΟ2: 0 και PH: 8. Θερμοκρασία σταθερή στους 25 C και δεν παρατήρησα κάποια μεγάλη αλλαγή σε αυτήν μετά την αλλαγή...

Την επόμενη μέρα όλα φαίνονταν φυσιολογικά, αλλά σήμερα το πρωί είδα ένα ακόμα ψαράκι στον πάτο το οποίο δεν κουνιέται ούτε όταν βάζω μέσα την απόχη για να το κινητοποιήσω... Τα πτερύγιά του τα κουνάει κανονικά αλλά φαίνεται σαν να μην μπορεί να κουνήσει την ουρά του. Πριν λίγο τάισα και δεν κολύμπησε ούτε για να πάει να φάει. Φοβάμαι ότι κι αυτό μετράει ώρες.

Όποιος ξέρει να μου πει κάτι θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο στις ασθένειες για κολλημένες ουρές και παρατήρησε όσο καλύτερα μπορείς για άλλα συμπτώματα.Δυστυχώς και γω αρχάριος είμαι κ δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω.Κάποιος πιο έμπειρος?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα σε παρακαλώ να συμπληρώσεις την φόρμα, καθ'ότι από τα στοιχεία που δίνεις δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα.

Επίσης με ενδιαφέρει το πως κάνεις τις αλλαγές. Από τη βρύση στο ενυδρείο ή μεσολαβεί δοχείο προετοιμασίας?

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 115lt

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο biobox 2 (υαλοβάμβακας, σφουγγάρι, μακαρόνι)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μήνες λειτουργίας (1 μήνας με ψάρια)

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Ζωοτόκα: 3 platties (+6 μωρά), 4 ξιφοφόροι, 2 silver molly

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 1 φορά την ημέρα, αλλαγή νερού 30% κάθε 15 μέρες (χωρίς προετοιμασία νερού)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: 25 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: της Sera

-Strips: όχι

-Ηλεκτρονικά: όχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Platty

- Ιστορικό Ψαριού: βρίσκεται στο ενυδρείο 1 μήνα και 10 μέρες και όλα μέχρι σήμερα φαίνονταν φυσιολογικά

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): κολλημένη ουρά, παραμονή στον πάτο, ακινησία (τις τελευταίες του ώρες)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: ένας απροσδόκητος θάνατος ενός ξιφοφόρου (δεν είναι γνωστή η αιτία) κι άλλος ένας θάνατος platty πριν 1-2 μέρες με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα...

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) ΔΕΝ έχει ακολουθηθεί θεραπεία ακόμα

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Το ψαράκι πέθανε όπως ήταν αναμενόμενο... Ανεβάζω δύο φωτογραφίες από το ψαράκι ζωντανό και νεκρό:post-16263-1262970289_thumb.jpgpost-16263-1262970313_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το άνοιξες το άλλο θέμα.... Ελπίζω να μπορούν να σε βοηθήσουν στο να το αντιμετωπίσεις το ότι έχει το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το άνοιξες το άλλο θέμα.... Ελπίζω να μπορούν να σε βοηθήσουν στο να το αντιμετωπίσεις το ότι έχει το ενυδρείο σου...

Ναι, το άνοιξα γιατί δυστυχώς είχα και νέο κρούσμα... Ελπίζω κι εγώ να βρεθεί μια λύση γιατί δεν αντέχω να μου ψοφάνε ψαράκια και ειδικά χωρίς προφανή λόγο... :P

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στίς φωτογραφίες είναι το ιδιο ψάρι ;

Βάλε μας μια φωτογραφία καθαρή απ το προσβεβλημένο ψάρι .

Link to comment
Share on other sites

Στίς φωτογραφίες είναι το ιδιο ψάρι ;

Βάλε μας μια φωτογραφία καθαρή απ το προσβεβλημένο ψάρι .

Το ίδιο ψάρι είναι! Ζωντανό και νεκρό. Πιο καθαρή και κοντινή φωτογραφία δεν έχω... Αυτή νομίζω είναι αρκετά καλή!

Συμπτώματα άλλα εξωτερικά δεν είχε... Το μόνο που μπόρεσα να παρατηρήσω (και φαίνεται και από τις φωτογραφίες) είναι ότι η ουρά του ήταν πιο κολλημένη (και τις τελευταίες ώρες δυσκολευόταν να την κουνήσει για να κολυμπήσει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτή τη στιγμή δεν έχουμε προσβεβλημένο ψάρι ;

Εσυ μπορεί να νομίζεις οτι με αυτή τη φωτογραφία μπορεί να βγει συμπέρασμα , εγώ όμως δεν μπορώ και γι αυτό σου ζητάω μια νέα και καθαρή .

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτή τη στιγμή δεν έχουμε προσβεβλημένο ψάρι ;

Εσυ μπορεί να νομίζεις οτι με αυτή τη φωτογραφία μπορεί να βγει συμπέρασμα , εγώ όμως δεν μπορώ και γι αυτό σου ζητάω μια νέα και καθαρή .

Μα δεν μπορώ να βάλω νέα... Αφού το ψαράκι έχει πεθάνει... Πάντως, αλλοιώσεις ή συμπτώματα εξωτερικά δεν είχε παρά μόνο την ουρά που ήταν πιο κολλημένη...

Link to comment
Share on other sites

τεστ για σκληρότητες νερού ΚΗ, GH δεν έχεις; και για ΝΟ3;

Ίσως να έχουν ανέβει τα ΝΟ3 και να μην αρκεί 30% αλλαγή κάθε 15 μέρες.

Έχεις καλά λίτρα για τόσα ψάρια και καλό φίλτρο, δεν μπορώ να καταλάβω.

Με ποια μέθοδο έστρωσες το φίλτρο;

Βγάλε και 1 φωτό του ενυδρείου να έχουμε μια εικόνα

Link to comment
Share on other sites

τεστ για σκληρότητες νερού ΚΗ, GH δεν έχεις; και για ΝΟ3;

Ίσως να έχουν ανέβει τα ΝΟ3 και να μην αρκεί 30% αλλαγή κάθε 15 μέρες.

Έχεις καλά λίτρα για τόσα ψάρια και καλό φίλτρο, δεν μπορώ να καταλάβω.

Με ποια μέθοδο έστρωσες το φίλτρο;

Βγάλε και 1 φωτό του ενυδρείου να έχουμε μια εικόνα

Όχι αυτά τα τεστ δεν τα έχω γιατί στην αρχή που είχα πάει να τα πάρω μου είχαν πει ότι είναι νωρίς... Αλλά θα πάω να πάρω για ΝΟ3 να είμαι σίγουρη...

Το στρώσιμο το έκανα με την βοήθεια του φόρουμ γιατί από μόνη μου δεν ήξερα και πολλά. Εδώ είναι το θέμα που είχα ανοίξει τότε και με βοήθησαν τα παιδιά (για περισσότερες πληροφορίες).

Ανεβάζω και μία φωτογραφία συνολική του ενυδρείου(αν και λίγο παλιά):post-16263-1263030487_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, αλλά με προβληματίζει η υψηλή στάθμη άμμου που έχεις. Την έχεις σκάψει καθόλου? Βλέπεις να έχει συσσωρευμένες φυσαλίδες μέσα? Αν ναι, μυρίζουν περίεργα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, αλλά με προβληματίζει η υψηλή στάθμη άμμου που έχεις. Την έχεις σκάψει καθόλου? Βλέπεις να έχει συσσωρευμένες φυσαλίδες μέσα? Αν ναι, μυρίζουν περίεργα?

Τι εννοείς αν την έχω σκάψει;

Δεν έχει καθόλου φυσσαλίδες μέσα και δε μυρίζει καθόλου... :P

Αλήθεια, τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει η υψηλή στάθμη άμμου; Πιστεύεις ότι πρέπει να βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να εγκλωβιστεί αέρας μέσα στην άμμο και αν κάποια στιγμή πχ φυτέψεις κάτι αυτός ο αέρας που εν τω μεταξύ έχει γίνει επικίνδυνος απελευθερωθεί στο νερό μυρίζει σαν χαλασμένο αυγό το νερό σου και τα ψάρια σου μαστουρώνουν πολύ άσχημα... !

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να εγκλωβιστεί αέρας μέσα στην άμμο και αν κάποια στιγμή πχ φυτέψεις κάτι αυτός ο αέρας που εν τω μεταξύ έχει γίνει επικίνδυνος απελευθερωθεί στο νερό μυρίζει σαν χαλασμένο αυγό το νερό σου και τα ψάρια σου μαστουρώνουν πολύ άσχημα... !

Όχι, τέτοιο πρόβλημα προς το παρόν δεν έχω... Να είσαι σίγουρος ότι αν είχα θα το είχα ποστάρει αμέσως...

Άκου, σαν χαλασμένο αυγό.. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα...

Το πρόβλημα με τα ψαράκια μου συνεχίζεται (ένα πλάτυ και μια ξιφοφορίνα)... Βέβαια δεν έχω χάσει άλλο ψαράκι (εκτός από ένα που δεν το βρίσκω σήμερα... :rolleyes: )

για να γίνω πιο σαφής, το μόνο πρόβλημα των ψαριών είναι ότι οι ουρές του είναι κολλημένες με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται να κολυμπήσουν και να κάθονται στο βυθό, παρ'όλο που η όρεξή τους είναι μια χαρά...

Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω καλές φωτογραφίες για να δείξω το πρόβλημα....

Τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

1. Τις αλλαγες τις κανεις με το λαστιχο απ'ευθειας στο ενυδρειο? ή μπαινει πρωτα το νερο σε δοχειο πχ κουβα?

2. Βαζεις αντιχλωριο?

3. Σε τι δοσολογια? για τα λιτρα του νερου της αλλαγης ή για ολα τα λιτρα του ενυδρειου?

4. Χρησιμοποιεις μιξη με νερο απο το θερμοσιφωνο? αν ναι, τι ηλικιας ειναι το θερμοσιφωνο?

5. Τι θερμοκρασια εχει το νερο της αλλαγης κατα την εισαγωγη του στο ενυδρειο?

6. Τι θερμοκρασια εχει το νερο του ενυδρειου?

7. Τι θερμοκρασια εχει το το νερο του ενυδρειου μετα την αλλαγη.

8. Ποση ωρα διαρκει το γεμισμα του ενυδρειου περιπου?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Τις αλλαγες τις κανεις με το λαστιχο απ'ευθειας στο ενυδρειο? ή μπαινει πρωτα το νερο σε δοχειο πχ κουβα?

2. Βαζεις αντιχλωριο?

3. Σε τι δοσολογια? για τα λιτρα του νερου της αλλαγης ή για ολα τα λιτρα του ενυδρειου?

4. Χρησιμοποιεις μιξη με νερο απο το θερμοσιφωνο? αν ναι, τι ηλικιας ειναι το θερμοσιφωνο?

5. Τι θερμοκρασια εχει το νερο της αλλαγης κατα την εισαγωγη του στο ενυδρειο?

6. Τι θερμοκρασια εχει το νερο του ενυδρειου?

7. Τι θερμοκρασια εχει το το νερο του ενυδρειου μετα την αλλαγη.

8. Ποση ωρα διαρκει το γεμισμα του ενυδρειου περιπου?

Επίσης ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix πότε χρησιμοποίησες τελευταία φορά?

Link to comment
Share on other sites

1. Τις αλλαγες τις κανεις με το λαστιχο απ'ευθειας στο ενυδρειο? ή μπαινει πρωτα το νερο σε δοχειο πχ κουβα?

2. Βαζεις αντιχλωριο?

3. Σε τι δοσολογια? για τα λιτρα του νερου της αλλαγης ή για ολα τα λιτρα του ενυδρειου?

4. Χρησιμοποιεις μιξη με νερο απο το θερμοσιφωνο? αν ναι, τι ηλικιας ειναι το θερμοσιφωνο?

5. Τι θερμοκρασια εχει το νερο της αλλαγης κατα την εισαγωγη του στο ενυδρειο?

6. Τι θερμοκρασια εχει το νερο του ενυδρειου?

7. Τι θερμοκρασια εχει το το νερο του ενυδρειου μετα την αλλαγη.

8. Ποση ωρα διαρκει το γεμισμα του ενυδρειου περιπου?

1. Μπαίνει πρώτα σε λεκάνη που χρησιμοποιώ αποκλειστικά για αυτή τη χρήση.

2. Ναι

3. Για όλα τα λίτρα του ενυδρείου

4. Ναι κάποιες φορές όταν το νερό της βρύσης είναι παγωμένο... Δεν ξέρω ακριβώς την ηλικία του θεροσίφωνου... σχετικά παλιό!

5. περίπου 26 C

6. 28 C

7. Δεν έχω παρατηρήσει (θα προσέξω και θα απαντήσω)

8. 10 λεπτά περίπου

Επίσης ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix πότε χρησιμοποίησες τελευταία φορά?

Δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτε από τα 2...

Περιμένω συμβουλές (και κατσάδιασμα... :bowdown: )

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Δεν εγιναν οι ερωτησεις για κατσαδιασμα αλλα για να βρουμε πιθανες αιτιες προβληματων.

Παρατηρω οτι

1. Εχεις ψηλη θερμοκρασια χωρις λογο.

Εχεις καποιο ψαρι που χρειαζεται θερμοκρασια πανω απο 27?

Για τα Platy παντως οι φυσιολογικες τιμες θερμοκρασιας ειναι 23-27C.

Τωρα το βαθυ χειμωνα με 24 θα ηταν μια χαρα και το καλοκαιρι πας στους 27 σταδιακα.

2. Ο θερμοσιφωνας μπορει να ειναι η ατια.

Εχεις γαριδες μεσα πχ?

Αν τις βλεπεις να εξαφανιζονται ειναι μια αιτια ο θερμοσιφωνας λογω του χαλκου που απελευθερωνουν οι παλιες συσκευες.

Σε πολυ παλιες συσκευες μπορει να ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα.

Επισης πρεπει να αφηνεις το νερο να τρεχει και να αδειαζουν οι σωληνες πριν το χρησιμοποιησεις (φυσικα αυτο να το κανει και οταν πινεις νερο απο τη βρυση).

Εγω θα επαιρνα ενα βαρελακι για ελιες (καταλληλο για τροφιμα δλδ) στο 30-50% χωρητικοτητας του ενυδρειου και ενα θερμαντηρα.

Θα εβαζα το νερο στο βαρελι με αντιχλωριο και το θερμαντηρα (να μη ακουμπαει στα τοιχωματα) και θα το ζεσατινα μεχρι 5 βθμους κατω απο του ενυδρειου.

Με τη μιξη 30% δεν θα πηγαινε κατω απο 2C μετα την αλλαγη.

ΥΓ αυτο δεν το απαντησες

Επίσης ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix πότε χρησιμοποίησες τελευταία φορά?
Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προετοίμασε νερό αλλαγής με αντιχλώριο και άλλαξε περίπου το 50%. Ρίξε την προληπτική δόση ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix! To ΕΚΤΟΖΟΝ είναι σαν αλάτι (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΤΙ) και θέλει δυάλιση σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου πριν το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο!

Μείνε στις παρατηρήσεις του delta, κάνε αλλαγές και να παρατηρείς. Ενημέρωνε σχεδόν καθημερινά για αλλαγές που μπορεί να βλέπεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγιναν οι ερωτησεις για κατσαδιασμα αλλα για να βρουμε πιθανες αιτιες προβληματων.

Παρατηρω οτι

1. Εχεις ψηλη θερμοκρασια χωρις λογο.

Εχεις καποιο ψαρι που χρειαζεται θερμοκρασια πανω απο 27?

Για τα Platy παντως οι φυσιολογικες τιμες θερμοκρασιας ειναι 23-27C.

Τωρα το βαθυ χειμωνα με 24 θα ηταν μια χαρα και το καλοκαιρι πας στους 27 σταδιακα.

2. Ο θερμοσιφωνας μπορει να ειναι η ατια.

Εχεις γαριδες μεσα πχ?

Αν τις βλεπεις να εξαφανιζονται ειναι μια αιτια ο θερμοσιφωνας λογω του χαλκου που απελευθερωνουν οι παλιες συσκευες.

Σε πολυ παλιες συσκευες μπορει να ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα.

Επισης πρεπει να αφηνεις το νερο να τρεχει και να αδειαζουν οι σωληνες πριν το χρησιμοποιησεις (φυσικα αυτο να το κανει και οταν πινεις νερο απο τη βρυση).

Εγω θα επαιρνα ενα βαρελακι για ελιες (καταλληλο για τροφιμα δλδ) στο 30-50% χωρητικοτητας του ενυδρειου και ενα θερμαντηρα.

Θα εβαζα το νερο στο βαρελι με αντιχλωριο και το θερμαντηρα (να μη ακουμπαει στα τοιχωματα) και θα το ζεσατινα μεχρι 5 βθμους κατω απο του ενυδρειου.

Με τη μιξη 30% δεν θα πηγαινε κατω απο 2C μετα την αλλαγη.

ΥΓ αυτο δεν το απαντησες

1. Μόνο ζωοτόκα έχω... Και την είχα ανεβάσει γιατί είχα διαβάσει ότι η υψηλή θερμοκρασία βοηθάει στην πρόληψη ασθενειών και στην αναπαραγωγή... αλλά μπορώ να την κατεβάσω στους 24 όπως προτείνεις!

2. Γαρίδες δεν έχω...

Θα φροντίσω να αγοράσω επιπλέον θερμαντήρα και να το φτιάχνω το νερό πιο πριν...

ΥΓ: απάντησα ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα 2 προιόντα!

Προετοίμασε νερό αλλαγής με αντιχλώριο και άλλαξε περίπου το 50%. Ρίξε την προληπτική δόση ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix! To ΕΚΤΟΖΟΝ είναι σαν αλάτι (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΤΙ) και θέλει δυάλιση σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου πριν το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο!

Μείνε στις παρατηρήσεις του delta, κάνε αλλαγές και να παρατηρείς. Ενημέρωνε σχεδόν καθημερινά για αλλαγές που μπορεί να βλέπεις!

Εντάξει, θα κάνω αύριο την αλλαγή και θα φροντίσω να προμηθευτώ τα προιόντα αυτά! Αν σου είναι εύκολο μου εξηγείς λίγο σε τι χρησιμεύουν; Είναι φάρμακα για προληπτική χρήση ή θα βοηθήσουν και στην καταπολέμηση του ήδη υπάρχοντος προβλήματος;

(Αν η απάντηση είναι το πρώτο, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα για να μη χάσω τα δύο αυτά ψαράκια:bowdown:

Ευχαριστώ και τους 2! Θα ενημερώνω καθημερινά για τυχόν εξελίξεις!

Α και κάτι άλλο: Σκοπεύω να αγοράσω τροφή. Μέχρι τώρα είχα απλό φυλλαράκι... Τι προτείνετε να πάρω τώρα που να είναι ειδικά για ζωοτόκα και να τους κάνει καλό;

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, θα κάνω αύριο την αλλαγή και θα φροντίσω να προμηθευτώ τα προιόντα αυτά! Αν σου είναι εύκολο μου εξηγείς λίγο σε τι χρησιμεύουν; Είναι φάρμακα για προληπτική χρήση ή θα βοηθήσουν και στην καταπολέμηση του ήδη υπάρχοντος προβλήματος;

(Αν η απάντηση είναι το πρώτο, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα για να μη χάσω τα δύο αυτά ψαράκια:bowdown:

Ευχαριστώ και τους 2! Θα ενημερώνω καθημερινά για τυχόν εξελίξεις!

Α και κάτι άλλο: Σκοπεύω να αγοράσω τροφή. Μέχρι τώρα είχα απλό φυλλαράκι... Τι προτείνετε να πάρω τώρα που να είναι ειδικά για ζωοτόκα και να τους κάνει καλό;

Είναι φάρμακα τα οποία χρησιμοποιούνται και προληπτικά αλλά μπορούν και να βοηθήσουν στην υπάρχουσα κατάσταση! Δεν επηρεάζουν την βιολογία του φίλτρου σου και μόνο καλό μπορούν να κάνουν.

Από τροφές, όσο περισσότερες έχεις και όσο μεγαλύτερη ποικιλία προσφέρεις τόσο καλύτερο για τα ψάρια σου. Προμηθεύσου και βιταμίνες όπου μπορείς να τις ρίχνεις είτε κατευθείαν στο ενυδρείο σου είτε να εμποτίζεις τις τροφές σου 1-2 φορές την εβδομάδα με αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Αν μειωσεις θερμοκρασια καντο σταδιακα 1 βαθμο την ημερα, να μη φανει καθολου η διαφορα και να προσαρμοζονται ανετα τα ψαρια στις νεες συνθηκες.

Τα ψαρια μπορει να μη σωθουν αν εχουν παθει ηδη κατι που δεν διορθωνεται, ομως θα καλυτερεψουν οι συνθηκες για ολο το ενυδρειο και εσυ θα εχεις μαθει σε τι μπορει να οφειλεται το προβλημα, οπως και καποιες μεθοδους προληψης. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...