Jump to content

Πρόβλημα με Platties


Recommended Posts

Λοιπόν, φέρνω νέα και εξελίξεις για το συγκεκριμένο πρόβλημα...

Έκανα (ή μάλλον ακόμα κάνω) την αλλαγή νερού 50% όπως είπαμε... Αφού συμβουλεύτηκα και τον... Υδάτινο κόσμο ο οποίος μου έδωσε κάποια ζουμιά που χρειάζονται (απ'ότι μου είπε) για το ενυδρείο...

Θα γράψω αναλυτικά τις ενέργειες που έκανα για να μου πείτε:

50% αλλαγή με προσθήκη:

Αλάτι Live Bearer Salt

Fresh water essential

Βακτήρια StressZyme+

Αντιχλώριο Pro-tech Coat

Tetra Vital

και Melafix για θεραπεία (15 ml την ημέρα για 7 ημέρες)

διαλυμένα σε νερό που προετοιμάζω στη λεκάνη που χρησιμοποιώ μόνο για ενυδρειακή χρήση...

(Μου είπε να μην χρησιμοποιήσω ακόμα το Ektozon αλλά αργότερα προληπτικά)

Όλα αυτά τα έχω προσθέσει στο νερό που πρόκειται να προσθέσω στο ενυδρείο και το οποίο αυτή τη στιγμή προσπαθώ να ζεστάνω με έναν θερμοστάτη.

Την θερμοκρασία του ενυδρείου την κατέβασα σταδιακά στους 26 βαθμούς.

Το πρόβλημα είναι ότι η θερμοκρασία του νερού της βρύσης μου (χωρίς νερό από το θερμοσίφωνα) είναι 14 βαθμούς και το νερό στην λεκάνη κάνει πάρα πολύ ώρα να ζεσταθεί από τον θερμοστάτη (ζεσταίνω ήδη εδώ και μισή ώρα το 1/3 του νερού που πρόκειται να προσθέσω...). Τι μπορώ να κάνω;;;

Τα ψαράκια μου είναι ζωντανά ακόμα (ευτυχώς), αλλά δεν έχει βελτιωθεί και πολύ η κατάστασή τους...

Τέλος, αν κάποιος ξέρει ας μου πει τη δοσολογία από το Tetra Vital που πρέπει να χρησιμοποιώ για 120 λίτρα, γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω (έγραφε τις οδηγίες στα γερμανικά).

Ακούω αν μέχρι εδώ είναι όλα καλά, αν έκανα κάτι λάθος ή αν χρειάζεται κάτι ακόμα να κάνω...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όταν το νερό (μαζί με όλα εκείνα τα ζουμιά που είχα προσθέσει) έφτασε στους 20 βαθμούς (μετά από 1μιση ώρα περίπου) το έριξα στο ενυδρείο από την λεκάνη κατευθείαν (όχι με σκούπα,γιατί δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό). Όμως μόλις το έριξα, το νερό γέμισε άσπρες μπουρμπουλίθρες σαν σαπουνάδα πάνω πάνω(προφανώς από τα πολλά ζουμιά που είχε μέσα). Έτσι έριξα τα υπόλοιπα 2/3 κατευθείαν χωρίς να τα ζεστάνω αρκετά. Μετά από κάνα η "σαπουνάδα" 10λεπτο έφυγε, αλλά η θερμοκρασία με αυτόν τον τρόπο έπεσε κατ'ευθείαν στου 21 βαθμούς...

Όσο για τα άρρωστα ψάρια, το ένα φαίνεται πολύ καλύτερα και ζωηρότερο, παρόλο που η ουρά του εξακολουθεί να είναι κολλημένη! Το άλλο όμως έχει τα μαύρα του τα χάλια... Κάθεται στο βυθό λαχανιασμένο με φανερά μεγάλη δυσκολία να κολυμπήσει, η ουρά του είναι κολλημένη και σε ένα σημείο σαν φαγωμένη και από το πλάι του στόματός του φαίνεται σαν να "ξεφλουδίζει". Δυστυχώς δεν φαίνεται να έχει πολλή ακομα ζωή... :thumbup:

:bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη δεν ηταν καλη.

Χρειαζεσαι δοχειο που να χωραει ολα τα λιτρα της αλλαγης και πιο δυνατο θερμαντηρα (ή μεγαλυτερη υπομονη)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα.

Όταν τα ψάρια έχουν κολλημένα τα πτερύγια τους είναι σύμπτωμα αρχής κάποιας ασθένειας. Όσο αφορά το ΡΗ μου φαίνατε λίγο ανεβασμένο στα όρια, καλό είναι να το κατεβάσεις έστω μισή μονάδα,είναι σημαντικό να το κανείς αυτο.Οι βιταμίνες καλό θα είναι να της ρίχνεις μετά από 1-2 μέρες απτήν αλλαγή του νερού γιατί δεσμεύονται με το χλώριο η το αντιχλωριο, δεν θυμάμαι καλά αυτή την στιγμή.

Φυσικά καλό είναι το νερό του θερμοσίφωνα να μην το χρησιμοποιείς αφού υπάρχουν αμφιβολίες.

Tetravital 5 μλ για κάθε 10 λίτρα, και διπλάσια δόση σε περίπτωση στρες, ανά 4 βδομάδες.

:bowdown: :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη δεν ηταν καλη.

Χρειαζεσαι δοχειο που να χωραει ολα τα λιτρα της αλλαγης και πιο δυνατο θερμαντηρα (ή μεγαλυτερη υπομονη)

Το ξέρω ότι δεν ηταν καλή η αλλαγή. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα βάζω το νερό στο ενυδρείο κατ'ευθείαν από τη λεκάνη, η οποία χωράει περίπου το 15% του νερού του ενυδρείου και με το ζόρι την σηκώνω... Αν το δοχείο ήταν ακόμα μεγαλύτερο δεν θα μπορούσα να το σηκώσω... Βέβαια, μπορώ να ξεκινάω το ζέσταμα του νερού πολλές ώρες πιο πριν μιας και είδα ότι θέλει 2 ώρες το λιγότερο...

Από υπομονή δεν έχω θέμα...καλά πάω! :bowdown:

Γεια σας και από εμένα.

Όταν τα ψάρια έχουν κολλημένα τα πτερύγια τους είναι σύμπτωμα αρχής κάποιας ασθένειας. Όσο αφορά το ΡΗ μου φαίνατε λίγο ανεβασμένο στα όρια, καλό είναι να το κατεβάσεις έστω μισή μονάδα,είναι σημαντικό να το κανείς αυτο.Οι βιταμίνες καλό θα είναι να της ρίχνεις μετά από 1-2 μέρες απτήν αλλαγή του νερού γιατί δεσμεύονται με το χλώριο η το αντιχλωριο, δεν θυμάμαι καλά αυτή την στιγμή.

Φυσικά καλό είναι το νερό του θερμοσίφωνα να μην το χρησιμοποιείς αφού υπάρχουν αμφιβολίες.

Tetravital 5 μλ για κάθε 10 λίτρα, και διπλάσια δόση σε περίπτωση στρες, ανά 4 βδομάδες.

:bowdown::D

Προφανώς και είναι κάποια ασθένεια! Αλλά δεν μπορώ να βρω ποια για να την αντιμετωπίσω με τον κατάλληλο τρόπο ή έστω να ζητήσω σaφέστερες οδηγίες θεραπείας...

Όταν λες βιταμίνες ποιο προιόν εννοείς (άσχετη here... :bowdown: );

Όσο για το Tetra Vital στο petshop μου είπαν σε κάθε αλλαγή νερού... Δεν ισχύει;

Επίσης, το ένα το ψαράκι το έχασα... Παρατήρησα χθες λίγο πριν πεθάνει ότι η πλάτη του είχε στραβώσει και δυσκολευόταν πάρα πολυ να κολυμπήσει κανονικά... Μήπως μπορεί να βγεί καμμιά άκρη από τα μέχρι τώρα συμπτώματα για το τι αρρώστια μπορεί να είναι τελικά αυτή; (Οι κολλημένες ουρες υπάρχουν ακόμα σε δύο από τα platties μου...)

Τέλος, αγόρασα χθες μια τροφή που μου είπαν ότι είναι πολύ καλή για ζωοτόκα, την omega one και μου είπαν να τη δίνω εναλλάξ με αυτή που έδινα μέχρι τώρα, όμως αυτή την καινούρια δεν την τρώνε τα ψάρια και μένει στον πάτο... Μήπως πρέπει να μειώσω την ποσότητα; :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν ηταν καλή η αλλαγή. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα βάζω το νερό στο ενυδρείο κατ'ευθείαν από τη λεκάνη, η οποία χωράει περίπου το 15% του νερού του ενυδρείου και με το ζόρι την σηκώνω... Αν το δοχείο ήταν ακόμα μεγαλύτερο δεν θα μπορούσα να το σηκώσω... Βέβαια, μπορώ να ξεκινάω το ζέσταμα του νερού πολλές ώρες πιο πριν μιας και είδα ότι θέλει 2 ώρες το λιγότερο...

Τέλος, αγόρασα χθες μια τροφή που μου είπαν ότι είναι πολύ καλή για ζωοτόκα, την omega one και μου είπαν να τη δίνω εναλλάξ με αυτή που έδινα μέχρι τώρα, όμως αυτή την καινούρια δεν την τρώνε τα ψάρια και μένει στον πάτο... Μήπως πρέπει να μειώσω την ποσότητα; :bowdown:

Αν θελεις ανεση και μπορεις να διαθεσεις καμια 50αρια ευρω κοιταξε την περιπτωση βαρελιου-αλφαδολαστιχο-αντλια

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E1%F1%E5%EB%E9

Ριχνε λιγοτερη τροφη και βλεπεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν ηταν καλή η αλλαγή. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα βάζω το νερό στο ενυδρείο κατ'ευθείαν από τη λεκάνη, η οποία χωράει περίπου το 15% του νερού του ενυδρείου και με το ζόρι την σηκώνω... Αν το δοχείο ήταν ακόμα μεγαλύτερο δεν θα μπορούσα να το σηκώσω... Βέβαια, μπορώ να ξεκινάω το ζέσταμα του νερού πολλές ώρες πιο πριν μιας και είδα ότι θέλει 2 ώρες το λιγότερο...

Από υπομονή δεν έχω θέμα...καλά πάω! :bowdown:

Προφανώς και είναι κάποια ασθένεια! Αλλά δεν μπορώ να βρω ποια για να την αντιμετωπίσω με τον κατάλληλο τρόπο ή έστω να ζητήσω σaφέστερες οδηγίες θεραπείας...

Όταν λες βιταμίνες ποιο προιόν εννοείς (άσχετη here... :bowdown: );

Όσο για το Tetra Vital στο petshop μου είπαν σε κάθε αλλαγή νερού... Δεν ισχύει;

Επίσης, το ένα το ψαράκι το έχασα... Παρατήρησα χθες λίγο πριν πεθάνει ότι η πλάτη του είχε στραβώσει και δυσκολευόταν πάρα πολυ να κολυμπήσει κανονικά... Μήπως μπορεί να βγεί καμμιά άκρη από τα μέχρι τώρα συμπτώματα για το τι αρρώστια μπορεί να είναι τελικά αυτή; (Οι κολλημένες ουρες υπάρχουν ακόμα σε δύο από τα platties μου...)

Τέλος, αγόρασα χθες μια τροφή που μου είπαν ότι είναι πολύ καλή για ζωοτόκα, την omega one και μου είπαν να τη δίνω εναλλάξ με αυτή που έδινα μέχρι τώρα, όμως αυτή την καινούρια δεν την τρώνε τα ψάρια και μένει στον πάτο... Μήπως πρέπει να μειώσω την ποσότητα; :bowdown:

Γεια σου marmaths πολλές ασθένειες δεν γίνονται αντιληπτές είτε γιατί υπάρχουν παράσιτα που μόνο με μικροσκόπιο θα μπορούσαμε να διακρίνουμε η μπορεί η πάθηση να εξελίσσεται εσωτερικά στο ψάρι, γιαυτο καλό είναι προληπτικά να το χρησιμοποιήσεις το Εκτοζον που αναφέρει ο στορμ. Όσο για τις βιταμίνες αναφέρομαι στο τετρα βιταλ που περιέχει βιταμίνες Β εκτός από τις άλλες ουσίες.

Και εμένα μου πρότεινε σε κάθε αλλαγή νερού ο καταστηματάρχης αλλά οι οδηγίες αναφέρουν αυτά που σου έγραψα προηγουμενος.

Όσο για τις αλλαγές νερού ζεστό κρύο προσεξετες γιατί είναι πολύ πιθανών να οφείλεται και από αυτό. Όσο για την εμπειρία κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτος ειδικά στην περίπτωση σου που δεν υπάρχουν αλλά εμφανή σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις ανεση και μπορεις να διαθεσεις καμια 50αρια ευρω κοιταξε την περιπτωση βαρελιου-αλφαδολαστιχο-αντλια

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E1%F1%E5%EB%E9

Ριχνε λιγοτερη τροφη και βλεπεις.

Πολύ χρήσιμο το λινκ που μου έστειλες... Θα φροντίσω μέχρι την επόμενη αλλαγή να έχω προμηθευτεί ένα βαρελάκι, μια αντλία και ένα λάστιχο... Βέβαια στη σύνδεση-συναρμολόγηση δεν ξέρω αν τα κατάλαβα όλα... Αν χρειαστώ βοήθεια θα σε ρωτήσω...

Ευχαριστώ πολύ Σπύρο!

Γεια σου marmaths πολλές ασθένειες δεν γίνονται αντιληπτές είτε γιατί υπάρχουν παράσιτα που μόνο με μικροσκόπιο θα μπορούσαμε να διακρίνουμε η μπορεί η πάθηση να εξελίσσεται εσωτερικά στο ψάρι, γιαυτο καλό είναι προληπτικά να το χρησιμοποιήσεις το Εκτοζον που αναφέρει ο στορμ. Όσο για τις βιταμίνες αναφέρομαι στο τετρα βιταλ που περιέχει βιταμίνες Β εκτός από τις άλλες ουσίες.

Και εμένα μου πρότεινε σε κάθε αλλαγή νερού ο καταστηματάρχης αλλά οι οδηγίες αναφέρουν αυτά που σου έγραψα προηγουμενος.

Όσο για τις αλλαγές νερού ζεστό κρύο προσεξετες γιατί είναι πολύ πιθανών να οφείλεται και από αυτό. Όσο για την εμπειρία κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτος ειδικά στην περίπτωση σου που δεν υπάρχουν αλλά εμφανή σημάδια.

Ευχαριστώ Ρικ! Προς το παρόν συνεχίζω τη θεραπεία που μου πρότειναν με το Melafix για 7 ημέρες... Τα ψάρια φαίνονται καλύτερα αλλά οι ουρές εξακολουθούν να είναι κολλημένες... Προτείνεις να χρησιμοποιήσω παράλληλα και το Ektozon ή αμέσως μετά τη θεραπεία για προληπτική χρήση;

Θα το φροντίαω αυτό με την αλλαγή νερού... Καταλαβαίνω ότι είναι σημαντικό, αλλά ούτε γνώσεις είχα, ούτε τον τρόπο ήξερα να το κάνω σωστά μέχρι τώρα...

Πέρα από αυτό, οι υπόλοιπες διαδικασίες έγιναν σωστά; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φροντισε αν επιλεξεις αλλη αντλια απο αυτη που προτεινω να τσεκαρεις το μανομετρικο της (δλδ ποσο ψηλα μπορει να σηκωσει το νερο και οχι ποσα λιτρα γυριζει) γιατι θα σου παει χαμενη η αγορα.

Δες εδω παραδειγμα

Pump output: 150 - 1000 l/h αυτα ειναι τα λιτρα που γυριζει

delivery head: 2,0 m αυτο ειναι το υψος που μπορει και σηκωνει το νερο

:bowdown:

καλο ειναι να εχει ρυθμιστη ροης για να μη γινεται αποτομα η αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το λινκ που μου έστειλες... Θα φροντίσω μέχρι την επόμενη αλλαγή να έχω προμηθευτεί ένα βαρελάκι, μια αντλία και ένα λάστιχο... Βέβαια στη σύνδεση-συναρμολόγηση δεν ξέρω αν τα κατάλαβα όλα... Αν χρειαστώ βοήθεια θα σε ρωτήσω...

Ευχαριστώ πολύ Σπύρο!

Ευχαριστώ Ρικ! Προς το παρόν συνεχίζω τη θεραπεία που μου πρότειναν με το Melafix για 7 ημέρες... Τα ψάρια φαίνονται καλύτερα αλλά οι ουρές εξακολουθούν να είναι κολλημένες... Προτείνεις να χρησιμοποιήσω παράλληλα και το Ektozon ή αμέσως μετά τη θεραπεία για προληπτική χρήση;

Θα το φροντίαω αυτό με την αλλαγή νερού... Καταλαβαίνω ότι είναι σημαντικό, αλλά ούτε γνώσεις είχα, ούτε τον τρόπο ήξερα να το κάνω σωστά μέχρι τώρα...

Πέρα από αυτό, οι υπόλοιπες διαδικασίες έγιναν σωστά; :bowdown:

Ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...&hl=EKTOZON

Link to comment
Share on other sites

Φροντισε αν επιλεξεις αλλη αντλια απο αυτη που προτεινω να τσεκαρεις το μανομετρικο της (δλδ ποσο ψηλα μπορει να σηκωσει το νερο και οχι ποσα λιτρα γυριζει) γιατι θα σου παει χαμενη η αγορα.

Δες εδω παραδειγμα

Pump output: 150 - 1000 l/h αυτα ειναι τα λιτρα που γυριζει

delivery head: 2,0 m αυτο ειναι το υψος που μπορει και σηκωνει το νερο

:bowdown:

καλο ειναι να εχει ρυθμιστη ροης για να μη γινεται αποτομα η αλλαγη

Εντάξει! Θα το κοιτάξω... αν και αυτήν έχω σκοπό να πάρω... Αυτό που δεν ξέρω είναι που μπορώ να τα βρω αυτά (το βαρέλι και την αντλία). Μήπως έχεις εσύ κάτι να μου προτείνεις;

Α και για το βαρέλι εσύ είπαμε χρησιμοποιείς ρόδες για γλάστρα για να το μετακινείς;

Ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...&hl=EKTOZON

Το έχω δει αυτό το θέμα κι έχω σκοπό να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ προληπτικά μετά την 7ημερη θεραπεία με το Melafix. Αλλά δεν έχω διευκρινίσει αν πρέπει να βάζω ποσότητα για τα λίτρα της αλλαγής ή για τα λίτρα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει! Θα το κοιτάξω... αν και αυτήν έχω σκοπό να πάρω... Αυτό που δεν ξέρω είναι που μπορώ να τα βρω αυτά (το βαρέλι και την αντλία). Μήπως έχεις εσύ κάτι να μου προτείνεις;

Α και για το βαρέλι εσύ είπαμε χρησιμοποιείς ρόδες για γλάστρα για να το μετακινείς;

Το έχω δει αυτό το θέμα κι έχω σκοπό να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ προληπτικά μετά την 7ημερη θεραπεία με το Melafix. Αλλά δεν έχω διευκρινίσει αν πρέπει να βάζω ποσότητα για τα λίτρα της αλλαγής ή για τα λίτρα του ενυδρείου.

Για την προληπτική χρήση θα βάζεις μία φορά τον μήνα περίπου για το σύνολο των λίτρων :bowdown: Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Melafix...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει! Θα το κοιτάξω... αν και αυτήν έχω σκοπό να πάρω... Αυτό που δεν ξέρω είναι που μπορώ να τα βρω αυτά (το βαρέλι και την αντλία). Μήπως έχεις εσύ κάτι να μου προτείνεις;

Α και για το βαρέλι εσύ είπαμε χρησιμοποιείς ρόδες για γλάστρα για να το μετακινείς;

Το έχω δει αυτό το θέμα κι έχω σκοπό να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ προληπτικά μετά την 7ημερη θεραπεία με το Melafix. Αλλά δεν έχω διευκρινίσει αν πρέπει να βάζω ποσότητα για τα λίτρα της αλλαγής ή για τα λίτρα του ενυδρείου.

Ok, αληθεια τα ψαρακια σου; Πως ειναι; Βλεπεις καποια βελτιωσει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει! Θα το κοιτάξω... αν και αυτήν έχω σκοπό να πάρω... Αυτό που δεν ξέρω είναι που μπορώ να τα βρω αυτά (το βαρέλι και την αντλία). Μήπως έχεις εσύ κάτι να μου προτείνεις;

Α και για το βαρέλι εσύ είπαμε χρησιμοποιείς ρόδες για γλάστρα για να το μετακινείς;.

Την αντλια απο πετσοπ ή ηλεκτρονικα πχ αυτο.

Βαρελι δεν ξερω στο Βολο, αλλα εκει εχει συνεταιριμους για λαδι και ελιες, οποτε αν ψαξεςι στην αγορα θα σου πουν.

Υπολογοσε οτι ενα 60 λιτρα κανει γυρω στα 20 ευρω Αθηνα.

Φροντισε να εχει σημα με το κουταλοπηρουνο που σημαινει οτι ειναι καταλληλο για τροφιμα.

Τα ροδακια τα "επαιξαν". Πλαστικα ηταν. Αλλα και με μεταλικα να βρεις παλι μανουρα ειναι. Εχω καλυτερη λυση.

Η αντλια εχει δυναμη να στελνει απο πολυ μακρυα το νερο.

Θα εχεις το βαρελι σε ενα χωρο κρυμενο και οταν ειναι η ωρα της αλλαγης θα βγαζεις το διαφανες αλφαδολαστιχο (να ειναι τοσο μακρυ οσο να φτανει στο ενυδρειο) και θα στελνεις το νερο με αυτο.

Να προσεχεις μονο (ετσι κι αλλιως) το λαστιχο μετα τη χρηση να αδειαζει απο νερο τελειως για να μη δημιουργουνται διαφορα απο το στασιμο νερο μεσα του οσο περιμενει μεχρι την επομενη αλλαγη.

Καλο ειναι πριν απο καθε αλλαγη να το βαζεις προχειρα στη βρυση, να περασει λιγο νερο να ξεπλυθει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για την προληπτική χρήση θα βάζεις μία φορά τον μήνα περίπου για το σύνολο των λίτρων :hysterical: Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Melafix...

Ναι αλλά κάνει να τα χρησιμοποιώ και τα 2 μαζί; Στο πετ σοπ μου είπαν όχι...

Ok, αληθεια τα ψαρακια σου; Πως ειναι; Βλεπεις καποια βελτιωσει :bowdown:

Κοίτα, το ένα από εκείνα τα 2 πρώτα άρρωστα το έχασα (όπως είπα). Το άλλο μαζί με ένα τρίτο που εμφάνισε το ίδιο σύμπτωμα με την ουρά δεν είχαν καμμιά ιδιαίτερη βελτίωση... Δηλαδή κάθονται και τα δυο στο βυθό ακίνητα για ώρες... Ελπίζω να μην έχουν κι αυτά την ίδια τύχη... :rasp:

Την αντλια απο πετσοπ ή ηλεκτρονικα πχ αυτο.

Βαρελι δεν ξερω στο Βολο, αλλα εκει εχει συνεταιριμους για λαδι και ελιες, οποτε αν ψαξεςι στην αγορα θα σου πουν.

Υπολογοσε οτι ενα 60 λιτρα κανει γυρω στα 20 ευρω Αθηνα.

Φροντισε να εχει σημα με το κουταλοπηρουνο που σημαινει οτι ειναι καταλληλο για τροφιμα.

Τα ροδακια τα "επαιξαν". Πλαστικα ηταν. Αλλα και με μεταλικα να βρεις παλι μανουρα ειναι. Εχω καλυτερη λυση.

Η αντλια εχει δυναμη να στελνει απο πολυ μακρυα το νερο.

Θα εχεις το βαρελι σε ενα χωρο κρυμενο και οταν ειναι η ωρα της αλλαγης θα βγαζεις το διαφανες αλφαδολαστιχο (να ειναι τοσο μακρυ οσο να φτανει στο ενυδρειο) και θα στελνεις το νερο με αυτο.

Να προσεχεις μονο (ετσι κι αλλιως) το λαστιχο μετα τη χρηση να αδειαζει απο νερο τελειως για να μη δημιουργουνται διαφορα απο το στασιμο νερο μεσα του οσο περιμενει μεχρι την επομενη αλλαγη.

Καλο ειναι πριν απο καθε αλλαγη να το βαζεις προχειρα στη βρυση, να περασει λιγο νερο να ξεπλυθει.

Εντάξει ευχαριστώ πάρα πολύ! Μόλις βρω όλα αυτά που χρειάζομαι θα σε χρειαστώ και για λεπτομέρειες για την κατασκευή μου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κάνει να τα χρησιμοποιώ και τα 2 μαζί; Στο πετ σοπ μου είπαν όχι...

Ας μην εκφραστώ ελεύθερα για το τι ακριβώς σου είπανε στο πετ σοπ :bowdown:

Φυσικά και κάνει! Χρησιμοποίησέ τε άφοβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...