Jump to content

φωτισμος


koukos5

Recommended Posts

γεια.. εχω ενα ενυδρειο 100λ, ποσα βατ φωτισμου χρειαζεται?...θα προστεθουν και φυτα βεβαια.. μπορω να χρησιμοποιησω μονο λαμπες για φυτα? η πρεπει να υπαρχει και λαμπα ημερας.. ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πάντα τι είδους φυτά θέλεις να βάλεις... Καλύτερα ανέφερε κάποια είδη για να μπορούμε να σου πούμε.

Να ξες οτι οι λάμπες γύρω στα 6.500 με 8.000 Kelvin βγάζουν ποιο φυσικό και (κατα την άποψή μου) πιο ωραίο φως.

Link to comment
Share on other sites

γεια.. εχω ενα ενυδρειο 100λ, ποσα βατ φωτισμου χρειαζεται?...θα προστεθουν και φυτα βεβαια.. μπορω να χρησιμοποιησω μονο λαμπες για φυτα? η πρεπει να υπαρχει και λαμπα ημερας.. ευχαριστω..
Αναλογα τι θες να κανεις και τις απαιτησεις των φυτων και ψαριων.

Αν βαλεις δυσκολα φυτα θες πολυ φως (1 watt ανα λιτρο) αλλα μαζι θες και διοξειδιο και λιπασματα κλπ (αλλιως πας για φουλ αλγες)

Αν βαλεις ευκολα φυτα και με 0.2-0,5 watt ανα λιτρο εισαι ΟΚ.

Αν δεν βαλεις φυτα οσο λιγοτερο φως τοσο πιο ευκολη ηα συσντηρηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά αυτά θέλουν πολύ φως και CO2.

Ο φωτισμός σε αυτά πρέπει να είναι στα 3.500 ΚΑΙ στα 6.500 Kelvin.

Και για ποιο προχωρημένους. Αν έχουμε Π.χ. 4 λάμπες Μπορούμε να βάλουμε 1 με 3.500 Kelvin, 2 με 6.500 Kelvin και 1 με 9.000 ή 10.000 Kelvin.

Κάτω από την λάμπα των 3.500 Kelvin βάζουμε τα κόκκινα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ολα καλα εκτος απο το glossostigma elatinoides. Ειναι πολυ απετιτηκο φυτο,χρειαζεται σιγουρα 1w/λιτρο και ειναι και λιγακι δυσκολο στο φυτεμα.Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...