Jump to content

ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?

22869[/snapback]

Monodactylus argenteus (Linnaeus 1758 )

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι ανήκει στην οικογένεια Μονοδακτυλίδαι (Monodactylidae) και όχι στις κιχλίδες (Cichlidae) οπότε μάλλον θα πρέπει να μεταφερθεί ή στα ψάρια γλυκού νερού ή (προτιμητέο) στα ψάρια υφάλμυρου νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΟΙ ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΙ ΠΩΣ ΛΕΓΟΝΤΑΙ?

Λεγονται Monodactylus argenteus.Το αλλο συγκενικο ειδος οπου τα

πτεριγια του ειναι πιο κιρτα και χωρις την παρουσια κιτρινου χρωματος ειναι ο Monodactylus Sebae. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να ρωτήσω...μπαίνει σε γλυκό νερό το συγκεκριμένο ψάρι...??

Ρωτάω γιατί αγόρασα ένα και δεν τρώει ...έχω δοκιμάσει 2 διαφορετικές τροφές και κόκκους αλλά και flakes!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπαίνει όσο το ψάρι είναι νεαρό 3-6cm.

Δοκίμασε να το ταΐσεις κατεψυγμένο κόκκινο σκουλήκι η artemia. :)

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ Tetra prima και ocean nutrition σε flakes και δεν την ακουμπάει ΚΑΝ!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κατεψυγμένο όπως σου είπα. Λογικά δεν θα του αντισταθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως βρε παιδιά εγώ όταν πήρα 2 μονοδάκτυλους μου τους πούλησαν για γλυκού. Σε λίγο (απότι διαβάζω) θα θέλουν αλλαγή σε υφάλμυρο, πράγμα αδύνατο. Αν τα αφήσω στο γλυκού, τι να περιμένω; Θα φανεί η ενόχληση στη συμπεριφορά; Υπόψην όταν τα πήρα ήταν πόλύ μικρά, λέτε να τους έχει γίνει συνήθεια; Με τις 10 κιχλίδες πάντως που συνυπάρχουν είναι μία χαρά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

οι ενήλικοι μονοδάκτυλοι ζουν στην ανοιχτή θάλασσα, όμως γεννούν στα ποτάμια όπου τα μωρά τους παραμένουν μέχρι να ενηλικιωθούν ώστε να ανοιχτούν και αυτά τότε στο πέλαγος.

Η φύση τα έχει προικίσει να μπορούν να ζήσουν σε γλυκό-υφάλμυρο και θαλάσσιο νερό, χωρίς να έχουν πρόβλημα. Είναι πανέξυπνα και ζωηρά ψάρια με ωραία κίνηση και καλή προσαρμοστικότητα, τους αρέσει να ζούν σε σμήνη 3-5-7 η και περισσότερα ψάρια, πάνε κοπάδι και είναι πανέμορφα. Όντως μεγαλώνει αρκετά (σε μεγάλα ενυδρεία φτάνει έως 25εκ) και απαιτεί χώρο για κολύμπι.

Δεν αγαπάει το μαλακό νερό, θέλει το αλατάκι του... όμως να θυμάσαι μπαινοβγαίνει θάλασσα-ποτάμι σε κάθε αναπαραγωγή, δηλαδή είναι προσαρμόσιμος σε όλες τις συνθήκες νερού από γλυκό ως θάλασσα. Το κρίνω κατάλληλο ψάρι σε ένα κοινόβιο ενυδρείο με ουδέτερες συνθήκες νερού, επίσης πολλές φορές το χρησιμοποιώ στο στρώσιμο θαλασσινών ενυδρείων λόγω του ότι είναι πολύ σκληρό ψάρι.

Πάντα μου άρεσαν οι μονοδάκτυλοι... και έχω μεγαλώσει πάρα πολλούς.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω δυο monodactylus sebae τρώνε τα πάντα, έχουν προσαρμοστεί με τους συγκατοίκους τους μόνο που κυνηγιούνται μεταξύ τους όταν ενηλικιωθούν για να μην πεθάνουν (λόγω του ότι για υφάλμυρο) μπορεί να τους αποχωριστώ. Τώρα προς το παρόν ρίχνω λίγο αλατάκι στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

οι μονοδάκτυλοι είναι ψάρια που ζουν σε σμήνη (κοπάδια), γι' αυτό καλό θα είναι να προσθέσεις μερικούς ακόμα σε μονό αριθμό (3-5-7 κλπ) μόνο να είναι σε ίδιο μέγεθος, τότε θα πάψουν να τσακώνονται μεταξύ τους ή και με τα άλλα ψάρια σου.

Όσο για την ενηλικίωση τους μην τους φοβάσαι στο γλυκό νερό, η φύση τους έχει προικίσει να ζούν εξ ίσου καλά και στο γλυκό και στην θάλασσα, οπότε θα μπορείς να τους διατηρήσεις για πολλά χρόνια

φιλικά

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επιτέλους κάποιος που μου λέει πως θα ζήσουν!! έχουν γίνει ήδη τεράστιοι ένα χρόνο που τους έχω και ευτυχώς είναι υγιέστατοι. Τους έχω μαζί με καρχαριοειδή και τιγράκια (έβγαλα άλλα ψάρια που τσακώνονταν και τα μετέφερα σε νεο ενυδρείο) και τώρα απολαμβάνω την ομορφιά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ενηλικίωση τους μην τους φοβάσαι στο γλυκό νερό, η φύση τους έχει προικίσει να ζούν εξ ίσου καλά και στο γλυκό και στην θάλασσα, οπότε θα μπορείς να τους διατηρήσεις για πολλά χρόνια

Τουλάχιστον σε ότι βιβλίο έχει πέσει στα χέρια μου (και είναι αρκετά), οι μονοδάκτυλοι αναφέρεται ότι είναι είδος που ζει σε υφάλμυρο νερό.

Τώρα, και οι κότες ζουν στα πτηνοτροφεία σε ένα κλουβί που ίσα μπορούν να κουνηθούν.

Το πόσο και πως είναι το θέμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διατηρήσει σε κοινόβιο ενυδρείο με ουδέτερες συνθήκες μονοδάκτυλους για διάστημα μεγαλύτερο των 8 χρόνων, μάλιστα οι μεγαλύτεροι σε μέγεθος ήταν 20 εκατοστά περίπου (θηρία). Στην φύση του δεν ζεί σε υφάλμυρα νερά αλλά οι ενήλικοι ζουν στην ανοιχτή θάλασσα, όσο για τα μωρά ζουν σε υφάλμυρα δηλαδή σε εκβολές ποταμών.

Στα ενυδρεία με ΡΗ 7.2-7.6 διατηρούνται για πολλά χρόνια, επίσης ζουν μια χαρά και σε θαλασσινά ενυδρεία, χωρίς προσαρμοστικά προβλήματα.

φιλικά

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλά είναι όλα τα βιβλία που διαβάζουμε (και εγώ επανειλλημένα έχω διαβάσει για γλυκό και μετά για υφάλμυρο νερό ή και θαλασσινό) αλλά αποκλείεται να ζουν εξίσου καλά και να αναπτύσσονται σε γλυκό με το ανωτέρω ph που περιγράφει?? αν ίσχυαν μόνο αυτά που λένε τα βιβλία μας ή θα μας είχαν αρρωστήσει, ή δεν θα αναπτύσσονταν ή δυστυχώς θα είχαν πεθάνει. Πολλά ζώα σε αιχμαλωσία μπορεί να είναι προικισμένα απο την φύση τους να βρισκουν μηχανισμούς να επιβιώνουν εξίσου καλά.Αφού λέει ότι τους έχει 8 χρόνια τότε μήπως να αναρρωτηθούμε αν όντως έχει δίκιο?Όπως και για το στρώσιμο με αμμωνία που νομίζουν όλοι ότι μόνο έτσι γίνεται κι όμως εγώ έχω στήσει 4 ενυδρεία χωρίς αμμωνία και χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...