Jump to content

Μήπως τα έκανα θάλασσα με την άμμο????


Recommended Posts

Όταν πρωτοξεκίνησα το ενυδρείο (120Λ) πριν ένα χρόνο περίπου, στο pet shop που αγόρασα το ενυδρείο μου έδωσε να βάλω σαν πρώτο στρώμα 6,8 kg Dry aragonite της caribsea με κόκκους 1mm-2mm και μετά σαν δεύτερη στρώση από πάνω 9 kg Αrag-Αlive Fiji pink με κόκκους 0.5mm-1.5mm. Η αλήθεια είναι ότι στο μεν πρώτο είχα βρει κόκκους και στις δύο διαστάσεις δηλαδή και 1mm και 2mm ενώ στο Arag-Alive ήταν όλη η άμμος ήταν στα 0,5mm.

Τώρα μετά από ένα χρόνο η άμμος έχει ανακατευτεί και βλέπεις διάφορα μεγέθη κόκκων σ' όλα τα σημεία.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το υπόστρωμα αυτό που έχω φτιάξει είναι λάθος ή είναι οκ???

Αν είναι λάθος τι προτείνετε για λύση?????

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανεις αυτην την ερωτηση?Εχεις κανενα προβλημα με την αμμο?Σε ρωταω γιατι ο ενας χρονος ειναι μεγαλο διαστημα και θα εχει αρχισει να δουλευει. :P Το υψος της αμμου ποσο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοξεκίνησα το ενυδρείο (120Λ) πριν ένα χρόνο περίπου, στο pet shop που αγόρασα το ενυδρείο μου έδωσε να βάλω σαν πρώτο στρώμα 6,8 kg Dry aragonite της caribsea με κόκκους 1mm-2mm και μετά σαν δεύτερη στρώση από πάνω 9 kg Αrag-Αlive Fiji pink με κόκκους 0.5mm-1.5mm. Η αλήθεια είναι ότι στο μεν πρώτο είχα βρει κόκκους και στις δύο διαστάσεις δηλαδή και 1mm και 2mm ενώ στο Arag-Alive ήταν όλη η άμμος ήταν στα 0,5mm.

Τώρα μετά από ένα χρόνο η άμμος έχει ανακατευτεί και βλέπεις διάφορα μεγέθη κόκκων σ' όλα τα σημεία.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το υπόστρωμα αυτό που έχω φτιάξει είναι λάθος ή είναι οκ???

Αν είναι λάθος τι προτείνετε για λύση?????

Το μονο προβλημα ειναι αν σε χαλαει εσενα η κοκκομετρια στο ματι :P

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα ειναι αν σε χαλαει εσενα η κοκκομετρια στο ματι :P

εαν δεν σε χαλαει , οπως λεει και ο Διας, αστη οπως ειναι , εαν ναι , μπορεις να αλαξεις ολοι την αμμο, κατι που δεν σε συμβουλευω να κανεις με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν σε χαλαει , οπως λεει και ο Διας, αστη οπως ειναι , εαν ναι , μπορεις να αλαξεις ολοι την αμμο, κατι που δεν σε συμβουλευω να κανεις με τιποτα.

Με τιποτα αυτο και ειδικα οταν η αμμος εχει κλεισει ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα αν μ' αρέσει αισθητικά το θέαμα, παρόλο που δεν έχω πρόβλημα.. μια χαρά είναι.

Το θέμα είναι όσο διαβάζω για την άμμο τόσο πολύ μπερδεύομαι. Κάποιοι λένε ότι δε πρέπει να μπερδεύουμε διάφορα μεγέθη κόκκων, (ισχυεί κάτι τέτοιο???). Άλλοι λένε ότι μπαίνει πρώτα κάτω η άμμος με λεπτούς κόκκους και από πάνω η χοντρόκοκκη άμμος. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται απίθανο αφού μετά από καιρό η άμμος ανακατεύεται είτε από ψάρια είτε από μένα.

Από στρώμα άμμου έχω περίπου 5 cm. Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.. Με σκούπα δε καθαρίζω ποτέ την άμμο γιατί μαζί με το νερό τραβάω και πολύ αραγωνίτη. Μπορώ να ανακατεύω εγώ την άμμο με το χέρι?? Το ρωτάω αυτό γιατί όποτε το κάνω βλέπω πολλή ακαθαρσία-σκόνη να ελευθερώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα αν μ' αρέσει αισθητικά το θέαμα, παρόλο που δεν έχω πρόβλημα.. μια χαρά είναι.

Το θέμα είναι όσο διαβάζω για την άμμο τόσο πολύ μπερδεύομαι. Κάποιοι λένε ότι δε πρέπει να μπερδεύουμε διάφορα μεγέθη κόκκων, (ισχυεί κάτι τέτοιο???). Άλλοι λένε ότι μπαίνει πρώτα κάτω η άμμος με λεπτούς κόκκους και από πάνω η χοντρόκοκκη άμμος. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται απίθανο αφού μετά από καιρό η άμμος ανακατεύεται είτε από ψάρια είτε από μένα Από τα ψάρια δεν πειράζει,από εσένα όμως....

Από στρώμα άμμου έχω περίπου 5 cm. Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.. Με σκούπα δε καθαρίζω ποτέ την άμμο γιατί μαζί με το νερό τραβάω και πολύ αραγωνίτη. Το πολυ-πολύ σιφωνάρουμε λίγο το πάνω μέρος αν έχουμε προβλημα με κυανο. Μπορώ να ανακατεύω εγώ την άμμο με το χέρι?? Το ρωτάω αυτό γιατί όποτε το κάνω βλέπω πολλή ακαθαρσία-σκόνη να ελευθερώνεται. την άμμο δεν την πειράζουμε για κανένα λόγο.Γιατι το κάνεις αυτό;Εχεις άλγη ή κυανο;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα εδώ έχεις πρόβλημα

με άλγες.Καλό θα ήταν να απαντούσες σε αυτό που σε ρωτάνε τα παιδιά για να βοηθηθείς

περισσότερο.Μετρήσεις κάνεις;Τι σου δείχνουν;

Το να ανοίγεις αλλο θέμα για το αν θα αλλάξεις την άμμο δεν σε βοηθάει,αφού αν δεν

διορθώσεις τις παραμέτρους του νερού πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχεις.

Φιλικά πάντα :P:lmao:

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ακριβής όντος έχω άλγες. Γενικά είμαι παράδειγμα προς αποφυγή επειδή στη πορεία βλέπω ότι εμπιστεύτικα το pet shop και τα όσα μου έλεγε τόσο καιρό αποδεικνύονται λάθος. Έτσι τα έκανα όλα λαθος. Έτσι αποφάσισα να τα πάρω από την αρχή. Μετά από αρκετή έρευνα και από τη βοήθεια που είχα από το φόρουμ άφησα το ενυδρείο σε καταστολή και άρχισα να κάνω βήματα σιγά σιγά. Έχω παραγείλει 2 κυκλοφορητές tunze nanostream 6025 και ενα skimmer Deltec MC300, τα οποία περίμενω την άλλη εβδομάδα. Μέσα έχω ζωντανό βράχο αλλά μόνο 7 Kg και έτσι θα πάρω ακόμη 10 kg και να βγάλω σιγά σιγά το βιολογικό της Eheim και τα σφουγγάρια που μου έχουν ανεβάσει τα νιτρικά στο Θεό. Ελάττωσα και τη διάρκεια του φωτισμού και περιμένω....

Από μετρήσεις έχω:

ΡΗ= 8,1

ΚΗ= 10

ΝΗ4/ΝΟ2= 0

ΝΟ3 ανεβήκανε κι άλλο αυτές τις μέρες γύρω στα 50 mg/l

Τώρα για ΡΟ4 έχω ένα τεστ και μετρώ και βρίσκω μηδέν αλλά επειδή δεν του έχω εμπιστοσύνη αφού βλέπω τόση άλγη, ξέκινω την άλλη βδομάδα με αντιφώσφορο αλουμινίου που θα μου έρθει, για λίγο καιρό και μετά θα βάζω σιδήρου.

Τώρα αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα κάνω μεγάλη αλλαγή νερού ή να περιμένω τους κυκλοφορητές και το skimmer γιατί βάζω ασβέστιο και αν κάνω αλλαγή θα πέσουν πάλι οι τιμές του. Καμιά γνώμη πάνω σ' αυτό????

Για αυτό το λόγο ρωτάω και για την άμμο γιατί αν χρειάζεται να κάνω κάτι μ' αυτή καλύτερα να το κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ακριβής όντος έχω άλγες. Γενικά είμαι παράδειγμα προς αποφυγή επειδή στη πορεία βλέπω ότι εμπιστεύτικα το pet shop και τα όσα μου έλεγε τόσο καιρό αποδεικνύονται λάθος. Έτσι τα έκανα όλα λαθος. Έτσι αποφάσισα να τα πάρω από την αρχή. Μετά από αρκετή έρευνα και από τη βοήθεια που είχα από το φόρουμ άφησα το ενυδρείο σε καταστολή και άρχισα να κάνω βήματα σιγά σιγά. Έχω παραγείλει 2 κυκλοφορητές tunze nanostream 6025 και ενα skimmer Deltec MC300, τα οποία περίμενω την άλλη εβδομάδα. Πολύ σωστά. Μέσα έχω ζωντανό βράχο αλλά μόνο 7 Kg και έτσι θα πάρω ακόμη 10 kg και να βγάλω σιγά σιγά το βιολογικό της Eheim και τα σφουγγάρια που μου έχουν ανεβάσει τα νιτρικά στο Θεό. Ελάττωσα και τη διάρκεια του φωτισμού και περιμένω....Σωστά και αυτά.Όπως είπες σιγά-σιγά να αφαιρέσεις το βιολογικό υλικό.

Από μετρήσεις έχω:

ΡΗ= 8,1

ΚΗ= 10

ΝΗ4/ΝΟ2= 0

ΝΟ3 ανεβήκανε κι άλλο αυτές τις μέρες γύρω στα 50 mg/l

Τώρα για ΡΟ4 έχω ένα τεστ(πάρε αξιόπιστα τεστ) και μετρώ και βρίσκω μηδέν αλλά επειδή δεν του έχω εμπιστοσύνη αφού βλέπω τόση άλγη, ξέκινω την άλλη βδομάδα με αντιφώσφορο αλουμινίου που θα μου έρθει, για λίγο καιρό και μετά θα βάζω σιδήρου.Φωσφορικά έχεις σίγουρα,απλώς τα καταναλώνουν οι άλγες,γι'αυτό και δεν τα ανιχνεύει το τεστ..Τα αντιφώσφορα βάλτα και μαζί και μετά αφαιρείς του αλουμινίου.

Τώρα αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα κάνω μεγάλη αλλαγή νερού ή να περιμένω τους κυκλοφορητές και το skimmer γιατί βάζω ασβέστιο και αν κάνω αλλαγή θα πέσουν πάλι οι τιμές του. Καμιά γνώμη πάνω σ' αυτό???? Ασβέστιο μετράς;Οι αλλαγές νερού πάντα βοηθάνε.

Για αυτό το λόγο ρωτάω και για την άμμο γιατί αν χρειάζεται να κάνω κάτι μ' αυτή καλύτερα να το κάνω τώρα.Την άμμο μην την πειράζεις και εγώ την ίδια έχω περίπου

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι μέσα στο ενυδρείο έχω και 4 κοχύλια από δική μας θάλασσα τα οποία, τα έχω από το καλοκαίρι. Άλγη δε τρώνε αλλά θάβονται συχνά στην άμμο με αποτέλεσμα να μου ανακατεύουν την άμμο.

Μπορεί να μου πει κάποιος ποιός είναι ο λόγος που όταν ένα ψάρι όταν ανακατεύει την άμμο είναι οκ κι όταν την ανακατεύουμε με το χέρι είναι λάθος????

Ποιά διαφορά???

Κι αν κάποιος ξέρει να μου πει σχετικά με τα κοχύλια αν οκ που τα έχω στο ενυδρείο ή αν κάνουν ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ανακατευει στο πανω μερος της αμμου,με το χερι γινεται πολυ πιο βαθια.Εμεις θελουμε την αμμο με μεγαλο βαθος (6-12cm) γιατι υπαρχουν βακτηρια απονιτροποιησης στα κατωτερα στρωματα.Λογικα τα κοχυλια βυθιζονται πιο βαθια και ισως να κανουν ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα αν μ' αρέσει αισθητικά το θέαμα, παρόλο που δεν έχω πρόβλημα.. μια χαρά είναι.

Το θέμα είναι όσο διαβάζω για την άμμο τόσο πολύ μπερδεύομαι. Κάποιοι λένε ότι δε πρέπει να μπερδεύουμε διάφορα μεγέθη κόκκων, (ισχυεί κάτι τέτοιο???)ισχυει καλο ειναι να μην τα μπερδευουνται .

Άλλοι λένε ότι μπαίνει πρώτα κάτω η άμμος με λεπτούς κόκκους και από πάνω η χοντρόκοκκη άμμος. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται απίθανο αφού μετά από καιρό η άμμος ανακατεύεται είτε από ψάρια είτε από μένα.οταν το dsp ειναι 12 cm και πανω δεν ανακατευεται.

Από στρώμα άμμου έχω περίπου 5 cm. Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.. Με σκούπα δε καθαρίζω ποτέ την άμμο γιατί μαζί με το νερό τραβάω και πολύ αραγωνίτη. Μπορώ να ανακατεύω εγώ την άμμο με το χέρι?? να μην το κανεις ποτε ξανα

Το ρωτάω αυτό γιατί όποτε το κάνω βλέπω πολλή ακαθαρσία-σκόνη να ελευθερώνεται. λογικο ειναι , αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που καποια ενυδρεια στηνονται χωρις αραγωνητη( bare bottom)

Link to comment
Share on other sites

Tα κοχυλια απο τη θαλασσα μας που ειναι θαμενα στην αμμο,δεν θα κανουν ζημια.

Επειδη ομως δεν αντεχουν σε υψηλες θερμοκρασιες και επειδη ισως να μην τους αρκει η τροφη στο ενυδρειο (φιλτραρουν νερο),υπαρχει κινδυνος να πεθανουν.Εκει υπαρχει προβλημα αν δεν το καταλαβεις και μεινουν στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη άποψη περί κοχυλιών?????

Εγώ τα βλέπω υγιέστατα και κάθε τόσο τους φέρνω σαλιγγάρια από τη θάλασσα τα οποία τα τρώνε, και μύδια.

Τώρα σε θέμα με την άμμο, μου κάνουν καλό ή κακό τελικά όταν θάβονται μέσα σ' αυτή.?????????

Link to comment
Share on other sites

Άλλη άποψη περί κοχυλιών?????

Εγώ τα βλέπω υγιέστατα και κάθε τόσο τους φέρνω σαλιγγάρια από τη θάλασσα τα οποία τα τρώνε, και μύδια.Ίσως και ένας λόγος που έχεις υψηλά νιτρικά,αλλά αφού τα ταΐζεις οκ

Τώρα σε θέμα με την άμμο, μου κάνουν καλό ή κακό τελικά όταν θάβονται μέσα σ' αυτή.?????????Δεν κάνουν κανένα κακό,απλώς πρόσεχέ τα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα βγαλεις καμια φωτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...