Jump to content

Αστακός γλυκού νερού.


Recommended Posts

Παιδιά ήθελα να βάλω γαρίδες σε ένα μικρό ενυδρείο και μου κάναν δώρο τα Χριστούγεννα ένα αστακό! Είναι μικρός γύρω στα 4 εκ. και ήδη προχθές άλλαξε κέλυφος.

Στο ενυδρειάκι έχω άμμο και πέτρες ( κάτι σχιστόλιθους που ψάχναμε να βρούμε τι είδος πετρώματος είναι αν θυμάστε). Πλέον οι πέτρες θάφτηκαν κάτω από την άμμο και μάλλον θα βγάλω και τις μεγάλες για να μην τον πλακώσει καμιά, έτσι που μετακινεί την άμμο μια από εδώ και μια από εκεί.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδος είναι και πόσο μεγαλώνει για να δω τι θα κάνω όταν μεγαλώσει.

Τον ταίζω ειδική τροφή, αλλά δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται. Έχω μόνο φίλτρο με βιολογικό υλικό και σφουγγάρι, καθόλου φωτισμό και φυσικά καπάκι και κλείνω και την χαραμάδα για να μην τον ψάχνω. Από κρυψώνες δεν έχω, αλλά κρύβεται πίσω από μια μεγάλη πέτρα.

Ξέρετε τι άλλο χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά...

μιά φωτό;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Λίτρα, φίλτρο, θερμαντήρα για αρχή, μετρήσεις αμμωνία υπάρχουν?

Συγνώμη, έχεις δίκιο. :lmao:

Το νανοενυδρειάκι είναι 13 λίτρα μεικτά. Καθαρά αν θυμάμαι καλά γύρω στα 8-9 λίτρα. Πάνε πάνω από 2 μήνες που το έστρωνα για γαρίδες ή για να βάλω φυτά και σαλιγγάρια. ( Δεν γνώριζα , γι΄αυτό και το άφησα να στρώσει και ο βυθός). Έχω καιρό να κάνω μετρήσεις :lmao: και πρέπει να ξανακοιτάξω όντως να μην ανέβασε καμιά αμμωνία από τότε που μπήκε ο αστακός μέσα. NΟ2 + ΝΟ3 είχαν γίνει επίσης. PO4 δεν είχα μετρήσει, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα χωρίς φυτά...(:P

Θερμαντήρα είχε έναν κινέζικο 250λίτρα/ώρα και άφησα το μισό σφουγγάρι το οποίο είχα μπολιάσει από το άλλο ενυδρείο και έβαλα και mini siporax.

Με αυτά τα ολίγα είναι δυνατόν να δώσετε οδηγίες ή να ξανακάνω μετρήσεις και μετά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά...

μιά φωτό;

Καή χρονιά σε όλους σας, παιδιά.

Άνεβάζω φωτό και βίντεο της στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

th_0412.jpg

post-14631-1262991889_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (και σου το εύχομαι) οτι θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο στο μέλλον.

Βέβαια αν ήμουν το αστακούδι θα ήθελα λίγο ακόμα χώρο για βόλτες και σπριντάκια, :P ξέρεις αυτό το απότομο που κάνουν με την ουρά, έτσι για να ξεπιαστεί και λίγο, τι λες?...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (και σου το εύχομαι) οτι θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο στο μέλλον.

Βέβαια αν ήμουν το αστακούδι θα ήθελα λίγο ακόμα χώρο για βόλτες και σπριντάκια, :P ξέρεις αυτό το απότομο που κάνουν με την ουρά, έτσι για να ξεπιαστεί και λίγο, τι λες?...

Το ξέρω αυτό, αν και δεν γνωρίζω πόσο θα φτάσει ( πήγα στο πετ-σοπ και είπαν μόνο 6-7 εκ.). Το βλέπω να παίρνει ένα γαλάζιο χρώμα και πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει 20εκ. που διάβασα ότι φτάνει ο γαλάζιος αστακός. :lmao:

Σε τι ενυδρείο μπορεί να μπει; Σε λίτρα εννοώ. Μπορεί και άλλος αστακός μαζί του ή και γαρίδες; Εννοώ σε μεγαλύτερο ενυδρείο, όλα αυτά. ( Σκέφτομαι να αγοράσω από γνωστό ένα carreffourίσιο).

Μέχρι να μπει σε πιο μεγάλο ενυδρείο, τι άλλο να του παρέχω; Γνωρίζετε;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να του φτιαξεις μια σπηλια μικρη ωστε να μην στρεσαρετε ευκολα...

θα νιωσει αρκετη ασφαλεια.Ενα μικρο κιουπι η αυτα τα decor καρυδας για αρχη ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να κάνω μια κρυψώνα, γιατί κρύβεται συνεχώς πίσω από μια μεγάλη πέτρα. Υλικό από πηλό ( σαν αυτόν που φτιάχνουν τις γλάστρες είναι οκ για ενυδρείο ή είναι τοξικό);

Γνωρίζει κανείς αν μπορούν να συμβιώσουν 2 μαζί ή ένας με γαρίδες; μιλάω πάντα για μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω - ψάχνω στο ίντερνετ και δεν βρίσκω πληροφορίες για τη συμβατότητα των οστρακόδερμων ή πιο συγκεκριμένα των αστακών σε ενυδρείο γλυκού νερού.

Ξέρετε κανένα σάιτ να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα δεν ειναι αστακος αλλα καραβιδα (crawfish).

http://www.shrimpcrabsandcrayfish.co.uk/Sh...r.htm~mainFrame

ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα δεν ειναι αστακος αλλα καραβιδα (crawfish).

http://www.shrimpcrabsandcrayfish.co.uk/Sh...r.htm~mainFrame

ριξε μια ματια.

Εεεεε? :PΜα για αστακό τον πουλήσαν. Και μπορώ να πω ότι κι εγώ σε όλα τα σάιτ που άνοιξα μοιάζουν οι φωτογραφίες και του αστακού και της καραβίδας μεταξύ τους. Πως τα ξεχωρίζουμε όταν είναι τόσο μικρά; Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές και δεν μπορώ να καταλάβω πως αποκλείουμε το ένα από το άλλο είδος.

Και με ενδιαφέρει, για να ξέρω τι θερμοκρασία να έχω, τι μέγεθος θα γίνει και αν συμβαδίζει με άλλα οστρακόδερμα πχ. γαρίδες

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...