Jump to content

Βροχινο Νερο


Recommended Posts

Οχι,

γιατι πέφτοντας το νερο μαζευει ποσοστό της ατμοσφαιρικής ρύπανσης,

που φαντάζεσαι πόσο επιβλαβές είναι για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πώ δυστυχώς όχι,απλά αναλογιζόμενος την μόλυνση της ατμόσφαιρας.Σκέψου τον κίνδυνο για τα ψάρια σου :lmao: .Σίγουρα τα πραγματα στην επαρχία(Λακωνία έτσι?) είναι καλύτερα απ'ότι στην Αθήνα.Ισως θα μπορούσες να ρωτήσεις κάποιον ειδικό εκεί να δείς τι γίνεται με το νερο της βροχής εκί.Ξαναλέω όμως,πως προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να προετοιμάσω το νερό μου στο βαρέλι.Σκέψου και την χρήση της Α\Ο πάντως. :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως λαμβάνοντας υπόψη πως τα σύννεφα είναι πολύυυυυυυ ψηλότερα από το νέφος είναι λογικό οτι αν περιμένουμε κανένα μισάωρο σε καμιά μεγάλη βροχή, θα έχουν ξεπλυθεί τα πάντα από την ατμόσφαιρα και οτι συλλέξουμε μετά θα είναι καθαρό νεράκι βρόχινο. :P

Το θέμα είναι οτι πρέπει να πετύχεις μεγάλη βροχή σε διάρκεια και ένταση για να αξίζει, ξέρετε πόσες φορές περίμενα ένα μισάωρο σε μπόρες, έτρεχα μετά στην ταράτσα με λεκάνες και κουβάδες μέσα στη βροχή και μετά από 2 λεπτά σταματούσε, έτσι ίσα ίσα να γίνω παπί... :lmao:

Μιλάω σε θεωρητικά βάση πάντα καθώς δεν έχω προλάβει να μαζέψω ποτέ αρκετή ποσότητα για να δω τι θα παίξει στα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι αξίζει τον κόπο...Πρώτον κινδυνεύεις απ'τη ρύπανση και δεύτερον δεν είμαστε Αγγλία να βρέχει κάθε μέρα. :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως λαμβάνοντας υπόψη πως τα σύννεφα είναι πολύυυυυυυ ψηλότερα από το νέφος είναι λογικό οτι αν περιμένουμε κανένα μισάωρο σε καμιά μεγάλη βροχή, θα έχουν ξεπλυθεί τα πάντα από την ατμόσφαιρα και οτι συλλέξουμε μετά θα είναι καθαρό νεράκι βρόχινο. :P

Το θέμα είναι οτι πρέπει να πετύχεις μεγάλη βροχή σε διάρκεια και ένταση για να αξίζει, ξέρετε πόσες φορές περίμενα ένα μισάωρο σε μπόρες, έτρεχα μετά στην ταράτσα με λεκάνες και κουβάδες μέσα στη βροχή και μετά από 2 λεπτά σταματούσε, έτσι ίσα ίσα να γίνω παπί... :lmao:

Μιλάω σε θεωρητικά βάση πάντα καθώς δεν έχω προλάβει να μαζέψω ποτέ αρκετή ποσότητα για να δω τι θα παίξει στα ενυδρεία.

πολύ σωστά. :lmao:

για παράδειγμα, μετά τις πυρκαγιές που είχαμε στον νομό Αττικής, με την πρώτη βροχή φάνηκε πως το βρόχινο νερό περιείχε πάρα πολύ υψηλά ποσοστά σε βαρέα μέταλλα καθώς και διάφορα στοιχεία, τα οποία είναι επιβλαβή, και προέρχονται κυρίως από τα σκουπίδια τα οποία υπήρχαν πεταμένα στα βουνα και αρπάξανε... ;)

τώρα, σχετικά με το βρόχινο νερό (όχι με το εάν είναι κατάλληλο για ενυδρεία...) είχα διαβάσει την παρακάτω μελέτη....

http://www.chemist.gr/2009/11/2306/

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα μενω καταπληκτος για το ποσος κοσμος υπηρχε ... κοιταω τις φωτο και δε το πιστευω ...

Σας ευχαριστουμε ολους για την ανταποκριση σας στο καλεσμα μας ...

Αντε και του χρονου .... :P

Εγω αν ζουσα στην εξοχη θα δοκιμαζα βροχινο νερο με την προυποθεση να ζουν τα ψαρια που εχω επιλεξει σε τοσο μαλακο νερο. Αλλιως θα πρεπει να συμπληρωνω μεταλα που κανονικα τα παιρνει το νερο περνωντας μεσα απο τα πετρωματα της γης πριν καταληξει στα ποταμια.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Για τις πληροφορίες.

Στην ερώτηση που έκανα..

Ποιο συγκεκριμένα …δεν εννοούσα να μαζεύω νερό απευθείας βρόχινο νερό ,

(πχ με πλαστική λεκάνη όταν βρέχει..),

αλλά από δεξαμενή που πέφτουν συλλέγονται τα νερά εκεί. Ατμοσφαιρική ρύπανση ;;;( όπως έχουμε κάνει την Γή εμείς οι άνθρωποι), στην Νότια Λακωνία.

Το Px είναι 8,5 βρόχινο και 8,6 δικτύου….. το κατεβάζω 7,5 – 8,ο,, για να ζουν 2 platy , και 3 guppy.

Η δεξαμενή αυτή είναι σχετικά καθαρή όπως και η επιφάνεια από όπου συλλέγονται τα νερά. Εκτός από σκόνες’’ και ‘’έντομα’’. Το νερό είναι πόσιμο.

Να το δοκιμάσω σε μια αλλαγή εβδομαδιαία ( 20 λιτρ σε 60 λιτ ενυδρείο)..;;;;;

Link to comment
Share on other sites

1. Νομιζω οτι κατι δεν παει καλα στις μετρησεις σου στην οξυτητα του νερου της βροχης.

Μετρας 8.5 pH στο βροχινο???!!!!!

Το νερο της βροχης σε μια μη ρυπασμενη περιοχη εχει pH περιπου 5,6.

2. Μερικες πληροφοριες που συνελλεξα απο το νετ.

- Βρέθηκαν βαρέα μέταλλα στο βρόχινο νερό

- "Το νερό της βροχής περιέχει επίσης, σχετικά υψηλές συγκεντρώσεις θειικών ριζών, γεγονός όμως που κυμαίνεται ανάλογα με την τοποθεσία και αστάθμητους παράγοντες. Ένας από τους σημαντικούς λόγους που πρέπει να προσέχουμε όταν χρησιμοποιούμε νερό βροχής για αλλαγές στο ενυδρείο μας, είναι ότι το βρόχινο νερό μπορεί να περιέχει μεγάλες συγκεντρώσεις θείου, ιδιαίτερα κατά τα πρώτα λεπτά της βροχόπτωσης. Το θείο στην ακατέργαστη μορφή του είναι ένα επικίνδυνο χημικό και θα πρέπει να αποφεύγεται η εισαγωγή του στο ενυδρείο."

ΠΗΓΗ http://www.istellas.gr/aquarium/plants_mac..._nutrients.html

Link to comment
Share on other sites

Για ατμοσφερικη ρυπανση δεν υπαρχει, οσο αυτο είναι δυνατο στην εποχή μας,

Ζω στην Ν Λακωνια (Μάνη), Η δεξαμενη δεν είναι απο τσιμεντο, είναι αρκετα παλιά (100 χρονων),

χωρις να έχω γνώσεις.

Υποψιάζομαι οτι μπορη να είναι απο το κονιαμα (περιεχει ασβεστη), γενικοτερα η περιοχη ειναι μονο απο ασβεστολιθικα πετρώματα. Εχει GH 8 KH 7,,, η μετρήσεις εγιναν με στικακι

Link to comment
Share on other sites

Το πέτρωμα μάλλον την κάνει τη δουλειά ή και ο ασβέστης, αυτό δεν σημαίνει οτι το νερό δεν είναι καλό, πέτα μέσα μερικά χρυσόψαρα και δεις τι έχει να γίνει από γέννες. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...