Jump to content

Τελικά ποιό είναι σωστό????


Recommended Posts

Έχω δοκιμάσει τεστ από αρκετές εταιρίες. Οι παραπάνω από αυτές λένε τα γνωστά: Βάζουμε 5ml στο δοκιμαστικό σωλήνα και μπλα μπλα μπλα...

Μια μέρα από περιέργεια άρχισα να πέρνω νερό 5ml με σύριγγα και να το βάζω σ' όλους τους δοκιμαστικούς σωλήνες που είχα. Τα αποτελέσματα ήταν ότι σ' όλους τους σωλήνας εκτός από της Sera η εφαπτομένη του νερού δεν ακουμπούσε στα 5ml. Σ' άλλες έβγαινε πιο πολύ και σ' άλλες λιγότερο.

Συγκεκριμένα δοκίμασα της Tetra, Prodac, Api, Sera και Tropic Marin.

Μόνο της Sera ήτανε σωστό και της Tropic Marin η οποία δεν έχει κλίμακα στα φυαλίδια και χρησιμοποιείς απευθείας σύριγγες.

Το θέμα τώρα είναι τι να εμπιστευτείς τη σύριγγα ή το φυαλίδιο??? Φυσικά θα μου πείτε τη σύριγγα. Σκεφτείτε όμως αν εταιρία που έφτιαξε το συγκεκριμένο τεστ, χρησιμοποιεί όντως 5ml ή στην πραγματικότητα δουλέυει παράδειγμα στα 6ml και λέει 5ml για ευκολία και στρογγυλοποιήση.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ακολουθησεις τα μπουκαλακια του καθε τεστ. Αλλωστε η εταιρια με αυτα τα δοκιμαζει :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νιντάλ, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. :P

Παλιότερα, ειδικά η Sera είχε λάθος διαβαθμίσεις στα μπουκαλάκια της και η ίδια έλεγε να ακολουθούμε τις διαβαθμίσεις της σύριγγας.

Δεν το έγραφε στις οδηγίες βέβαια. Απλώς, κάποιοι επικοινώνησαν και της έγραψαν για το συγκεκριμένο πρόβλημα και τους απάντησε ότι η σωστή διαβάθμιση είναι αυτή της σύριγγας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τεστ από αρκετές εταιρίες. Οι παραπάνω από αυτές λένε τα γνωστά: Βάζουμε 5ml στο δοκιμαστικό σωλήνα και μπλα μπλα μπλα...

Μια μέρα από περιέργεια άρχισα να πέρνω νερό 5ml με σύριγγα και να το βάζω σ' όλους τους δοκιμαστικούς σωλήνες που είχα. Τα αποτελέσματα ήταν ότι σ' όλους τους σωλήνας εκτός από της Sera η εφαπτομένη του νερού δεν ακουμπούσε στα 5ml. Σ' άλλες έβγαινε πιο πολύ και σ' άλλες λιγότερο.

Συγκεκριμένα δοκίμασα της Tetra, Prodac, Api, Sera και Tropic Marin.

Μόνο της Sera ήτανε σωστό και της Tropic Marin η οποία δεν έχει κλίμακα στα φυαλίδια και χρησιμοποιείς απευθείας σύριγγες.

Το θέμα τώρα είναι τι να εμπιστευτείς τη σύριγγα ή το φυαλίδιο??? Φυσικά θα μου πείτε τη σύριγγα. Σκεφτείτε όμως αν εταιρία που έφτιαξε το συγκεκριμένο τεστ, χρησιμοποιεί όντως 5ml ή στην πραγματικότητα δουλέυει παράδειγμα στα 6ml και λέει 5ml για ευκολία και στρογγυλοποιήση.

με μια φαρμακευτικη συριγγα θα εχεις μετρησεις ακριβειας :P

Link to comment
Share on other sites

με μια φαρμακευτικη συριγγα θα εχεις μετρησεις ακριβειας :P

έτσι :lmao:

δεν νομίζω πάντως σε κάποιο τεστ που έχει σύριγγα να εμπιστευόμαστε τη γραμμούλα από δοκιμαστικό σωλήνα έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο κι εγω το γυρισα στη Salifert που εχει μονο μετρησεις με συριγγες και ησυχασα.

Βεβαια ειναι πιο πολυπλοκες αλλα καλυτερα μια μετρηση και το κεφαλι ησυχο :P παρα .... τι ισχυει τελικα. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - konchrist
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι βλέπετε στο τέλος όλοι καταλήγουμε στη σύριγγα. Μπορεί όμως να μου πει κάποιος γιατί οι εταιρίες δεν διορθώνουν τις διαβαθμίσεις στα μπουκαλάκια έτσι ώστε να συμβαδίζουν με τις σύριγγες???? Δεν νομίζω να είναι θέμα κόστους..

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου την δινει η σταγονα που περιεχει κ αερα κ γινεται μπουρμπουληθρα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...