Jump to content

Clarias Batrachus


konstantinos 808

Recommended Posts

:P θα ηθελα πλιροφοριεσ για αυτο το πανεμορφο γατοψαρο!!!!!!!γιατι εφτασε στα χερια μου και δν ξερω να το χειριστω.ευχαριστω..

post-15603-1263056038_thumb.jpg

imgres.htm

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Φίλε konstantinos 808 ρίξε μια ματιά στα παρακάτω

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=877

http://en.wikipedia.org/wiki/Walking_catfish

http://www.aquahobby.com/gallery/e_clarias.php

καλή συνέχεια

:P

Link to comment
Share on other sites

με τι αλλα ψαρια μπορεί να μπει μαζί??απλά γιατί το έχω μαζί με φέστας και jaguar,και είναι τόσο όμορφο και είναι κρίμα να το χάσω,βεβαια έχει πολλές κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο μου...σας ευχάριστω

Link to comment
Share on other sites

Θελει ενα ενυδρειο μονο του.

Ισχυρη Φιλτρανση.

Μεγαλο ενυδρειο γιατι μεγαλωνει αρκετα,100 cm.

Θερμοκρασια κοντα στους 25 C.

Κρυψωνες.

Ελαχιστο εως καθολου φωτισμο.

Ταισμα 1 φορα την ημερα κατα προτιμηση βραδυ.Τροφη για γατοψαρα και κατεψυγμενη για Αμερικανες Κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Θελει ενα ενυδρειο μονο του.

Ισχυρη Φιλτρανση.

Μεγαλο ενυδρειο γιατι μεγαλωνει αρκετα,100 cm.

Θερμοκρασια κοντα στους 25 C.

Κρυψωνες.

Ελαχιστο εως καθολου φωτισμο.

Ταισμα 1 φορα την ημερα κατα προτιμηση βραδυ.Τροφη για γατοψαρα και κατεψυγμενη για Αμερικανες Κιχλιδες.

Αυτές τις πληροφορίες που τις βρήκες??? :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις πληροφορίες που τις βρήκες??? :P

Γιατι οι υπολοιπες ειναι ok?

Αν ειναι ο καθενας να κανει αντιγραφη απο βρισκει κατι και να το πεταει ετσι οπως να 'ναι εδω το λιγοτερο που μπορει να κανει ειναι να αναφερει τουλαχιστον την πηγη.

Εγω δεν ξερω συγκεκριμενα πραγματα αλλα οι πληροφοριες ειναι τοσο γενικες και αοριστες που κανουν μεμονομενα για ολα σχεδον τα ψαρια.

Φιλε Κωνσταντινε ενα πραγμα ξερω μοναχα γιαυτο το ψαρι.

Οτι δεν κανει για ενυδρεια(ισως μονο σε κανα 3000λιτρο κανενος ζωολογικου).

Το ξερω οτι σε εχει γοητευσει (και εγω πηγα να την πατησω καποτε και παραλιγο να το παρω)

αλλα υπαρχει η περιπτωση καποια μερα να το βρεις στο διαδρομο του σπιτιου σου

(εξου και το λατινικο του ονομα βαδιστιατους)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέτε??? Το ψάρι δεν είναι απαγορευτικό για ενυδρεία αν τηρούνται συγκεκριμένες προϋποθέσεις και σίγουρα δεν γίνεται τέρας ενός μέτρου! Το ψάρι είναι Ασιατικό, φτάνει το μισό μέτρο αλλά συνήθως είναι στα 30-35 εκατοστά. Είναι 100% παμφάγο, είναι ανθεκτικό και σε καμία περίπτωση δεν κάνει να βρίσκεται με ψάρια που χωράνε στο στόμα του γιατί σίγουρα θα τα φάει!

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=90

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι αποψεισ ειναι πολλεσ και ευχαριστο πολυ θερμα ολουσ σασ(δν χριαζετε ενταση,διοτι δν γινετε δουλια).....πανο απο ολα πρεπει να σεβομαστε τα ζοντανα αφτα γιατι ειναι αψογεσ μορφεσ στο χορο του ενιδριου μασ εγω παντοσ τηα προσπαθισο να του παρεχο τισ καλιτερεσ σινθικεσ με βαση τισ γνωση σασ :P:lmao::lmao:

ρε πεδια σαν αγελαδα μιαζει αφτο το γατοψαρο(χροματικα)......οτιδιποτε σχετικα με το γατοψαρο δεχομε τα φοτα σασ μεσο πμ

Link to comment
Share on other sites

αν σου πω οτι τρωει μεχρι και μακαρονια (σκετα) θα με πιστεψεις? :lmao::P

γιατι το ροτασ αυτο???? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

γιατι το ροτασ αυτο???? :lmao:

δεν το ρωταω!σου το λεω!

ειπες οτι μοιαζει με αγελαδα!

εγω σου λεω οτι οχι μονο μοιζει,ειναι κ ολας!!! :P

εχει ενα αξιοσημειωτο τελικο μεγεθος και ενα σχετικο ογκο και τα θελει τα λιτρα του,

προσωπικα πιστευω πως δεν θα ευχαριστηθεις σαν ψαρι,ειναι πολυ ''ατσουμπαλο''...

Link to comment
Share on other sites

δεν το ρωταω!σου το λεω!

ειπες οτι μοιαζει με αγελαδα!

εγω σου λεω οτι οχι μονο μοιζει,ειναι κ ολας!!! :P

εχει ενα αξιοσημειωτο τελικο μεγεθος και ενα σχετικο ογκο και τα θελει τα λιτρα του,

προσωπικα πιστευω πως δεν θα ευχαριστηθεις σαν ψαρι,ειναι πολυ ''ατσουμπαλο''...

ενοισ οτι ινε παμφαγο....αστα να πανε.ελπιζο να μν μου φαει και τα μιχανιματα μεσα :lmao:;)

παντοσ ειναι κουκλι και πολι ατσαλο(δικαιο εχεισ).αυτο ξερεισ αν σιμβαλει στην καθαριοτητα του ενιδριου????ελπιζο να τα παμε καλα γιατι το βλεπο στην σχαρα..... :hysterical::hysterical::hysterical::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

(((( το πηρεσ το κλαριας ειναι δολοφονοσ του μεσονυχτιου . γυνεται τερας αν ξεχασεις το καπακι του ενυδρειου ανοιχτο θα βγει εξω ειναι γατοψαρο το οποιο δεν βασιζεται στην οραση γιαυτο και εχει πολυ μικρα ματια στη φυση βγαινει εξω απο τα ποταμια τρωει και ξαναμπενει μεσα .ενας φιλος μου εχασε ολα τα ψαρια του σε μια νυχτα χωρισ πρηγουμενοσ να του εχει δειξει σημαδια επιθετικοτιτας helpsmilie.gif)))))

μολισ το εστιλε ενασ καλοσ μου φιλοσ,και δν μαρεσει καθολου....... :lmao:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Φιλε stormtrooper.

Eχω ενα 35 cm. στο σπιτι και ξερω πως το εχω μεγαλωσει απο 3.5cm που το αγορασα στην σημερινη του διασταση.

Έγινε επεξεργασία - tasos91973
Link to comment
Share on other sites

Φιλε stormtrooper.

Eχω ενα 35 cm. στο σπιτι και ξερω πως το εχω μεγαλωσει απο 3.5cm που το αγορασα στην σημερινη του διασταση.

Δεν έχει κάποια σχέση αυτό με το ότι φτάνει το 1 μέτρο...

Είναι νυκτόβιο ψάρι, θέλει καλή φίλτρανση, είναι "δολοφόνος" αλλά διαφωνώ στο ενυδρείο 3000 λίτρα υποχρεωτικά καθώς και στην τροφή για αμερικάνικες κιχλίδες. Όχι ότι αυτή τη τροφή είναι κακή, αλλά έτσι παραπέμπεις τον άλλον στην Αμερική, ενώ στην ουσία πρέπει να ψαχτεί στην Ασία και από κει και πέρα κάθε τροφή είναι καλή και θεμιτή!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Είχα και εγώ τρία τέτοια Clarias Batrachus ή στην καθομιλουμένη Walking Catfish. Τα δύο ψόφισαν γιατί πηδήξαν έξω από το ενυδρείο ενώ εγώ δεν είμουνα σπίτι για αρκετές ώρες. Το τρίτο το χάρισα γιατί δεν είχα τη δυνατότητα να το κρατήσω αφού μου μάδουσε το αγγελόψαρο και τρομοκρατούσε κάποια από τα υπόλοιπα ψάρια που πήρα μαζί με μεταχειρισμένο ενυδρείο. Αναγκαστικά μέχρι να το δώσω το είχα μόνο του σε ένα μικρό δανεικό ενυδρείο. Πάντως γίνεται τεράστιο! Είδα ένα τέτοιο τουλάχιστον 50 εκ και χοντρό σαν το μπράτσο μου στο σπίτι του κύριου που πήρε και το δικό μου. Πάντως είναι ιδιαίτερο ψάρι και γενικά το είχα αγαπήσει πολύ αφού μου άρεσε πως έπαιζε το βράδυ με τα χαλίκια. Επίσης το δικό μου ήταν και καμπούρικο, κάποιο εκ γενετής πρόβλημα, που όμως δεν του δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα αλλά το έκανε μοναδικό. Κατά την άποψή μου θέλει μάλλον μεγάλο ενυδρείο και έρευνα για το αν ταιριάζει και με άλλα ψάρια, του είδους του ή άλλου είδους, και πόσα. Μπορείτε να βρείτε δύο βιντεάκια με το γατόψαρo που είχα

και http://youtu.be/pSYmc6drmzc.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...