Jump to content

ενυδρειο για ψαρακια κρυου νερου


angie1988

Recommended Posts

καλησπερα παιδια! ελπιζω ολοι να ειστε τοσο χαρουμενοι οσο κ εγω σημερα!

λοιπον αγορασα το πρωτο ενυδρειο μου 100 λιτρων κ ξεκινησα το στρωσιμο σημερα ..

ολα λειτουργουν κανονικα νομιζω.. το χαλικι που τοποθετησα ειναι μαυρο κ το νερο καπως θαμπωσε, ειναι απο το χαλικι η απο τον ανθρακα? νομιζω παντως πως ξεθαμπωνει ωρα με την ωρα..επισης επιδη το χαλικι ηταν χρησιμοποιημενο βρηκα κ 4 μικροσκοπικα σαλιγαρακια..

τωρα θα ηθελα τα φωτα σας πρωτου ριξω τα μπαρμουνια μου ! χαχαχα (κοι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα και σε σενα.

Λοιπον τωρα θα πρεπει να κανεις υπομονη κανενα μηνα οσπου το ενυδρειο να κανει τον κυκλο του και να ειναι ετοιμο να δεχτει τους νεους κατοικους.Το χαλικι ελπιζω να το επλυνες πριν το βαλεις μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

δεν το επλυνα ιδιαιτερα γτ ηταν ηδη χρησιμοποιημενο.. απλα παιζει να χει σηκωθει σκονη επιδη τωρα μπηκε νερο κ ετσι κ θα κατσει αργοτερα? ι τηα μαζεψει τι θολουρα ο υαλοβαμβακας κ το σφουγγαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω εγώ μια ερώτηση?

Άνθρακα γιατί να βάλεις??

Με τι μέθοδο θα στρώσεις το ενυδρείο??? (Θα ακολουθήσεις τον κύκλο του αζώτου??, αν ναι με ποιον τρόπο?)

Τελικά ήταν περισσότερες οι ερωτήσεις.... :P

Link to comment
Share on other sites

εμ.... δε ξερω! χαχα

λοιπον μου δωσαν ενα σκευασμα της εταιριας api που το λενε stress zyme+ κ μου πε να βαζω μεσα στο νερο 20 ml ανα 7 μερες..

επισης μου ειπαν να βαλω στο φιλτρο μακαρονι μετα σφουγγαρακι κ μετα ανθρακα κ μετα υαλοβαμβακα..τωρα τι να σου πω, ή εγω ειμαι ασχετη κ αυτος που μου τα πουλησε μου τσιμπουσε τα ευροπουλα απο τι τσεπη ή αυτος ειναι πολυ εμπειρος στη δουλεια του.....

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας το μακαρόνι και το σφουγγάρι είναι μια χαρά...

Αλλά ο άνθρακας δεν κολλάει... Τον βάζουμε μετά από ασθένειες και γενικότερα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις...

Εκτός αν είναι τύρφη και στο έδωσε για να μαλακώνει το νερό..

Κοίταξέ το καλύτερα...

Τώρα για το στρώσιμο με ζουμιά... δεν ξέρω εγώ θα προτιμούσα μπόλυ(=έτοιμη βιολογία από στρωμένο φίλτρο ενυδρείου) από κάποιον συνχομπίστα... Γιατί δε βγάζεις μια αγγελία

Αλλιώς θα πορευτείς με τα ζουμιά και θα πρέπει να κάνεις καθημερινές μετρήσεις για να βλέπεις σε ποιο στάδιο είσαι με τον κύκλο του αζώτου...

Βασικά για να μην μπερδεύεσαι με αυτά που λέω γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στα άρθρα για στήσιμο ενυδρείου και κύκλο του αζώτου που υπάρχουν εδώ μέσα... Θα σε βοηθήσουν πολύ πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας το μακαρόνι και το σφουγγάρι είναι μια χαρά...

Αλλά ο άνθρακας δεν κολλάει... Τον βάζουμε μετά από ασθένειες και γενικότερα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις...

Σε νεο ενυδρειο κολλαει μια χαρα :P

Μπαινει προληπτικα για 4-5 μερες να μαζεψει οτι τοξικο μπορει να υπαρχει και μετα παει στα σκουπιδια.

@ angie1988

Καλως ηρθες.

Τα Κοι δεν μπαινουν δυστυχως σε ενυδρειο. Ειναι για λιμνη.

Γινονται 100-130 εκ. και χρειαζονται χωρο 2000 λιτρων μινιμουμ.

Για τα χρυσοψαρα μπορεις να παρεις πληροφοριες απο εδω http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=589

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κυριε μοντερατορα ... τον υαλοβαμβακα τον καναμε "γαργαρα"; :P

Link to comment
Share on other sites

Κυριε μοντερατορα ... τον υαλοβαμβακα τον καναμε "γαργαρα"; :P
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35292

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31155&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...