Jump to content

Νεο μελος


1george1

Recommended Posts

Καλησπερα με λενε Γιωργο κ μενω στην Αθηνα ,στο Αιγαλεω συγκεκριμενα. :P

διατηρω εδω κ μερικα χρονια 2 ενυδρεια γλυκου νερου.

1 με κιχλιδες της λιμνης μαλαουι 400λ

1 ημερο κοινωνικο φυτεμενο με φυτα χαμηλων απαιτησεων με μερικα pterophyllum altum-domesdticated (2 ειδη)κ μερικα Corydoras semiaquilus.160λ

Ο λογος ομως που με εκανε να ψαχτω περισσοτερο με το χομπυ ειναι το θαλασσινο ενυδρειο.

Που οσο διαβαζω κ μαθαινω για το πως λειτουργει ενα θαλασσινο ενυδρειο τοσο περισσοτερο με "κερδιζει" .Αλλα κ μεγαλωνει το παθος μου γενικα για το χομπυ.

Εδω κ μερικους μηνες λοιπον εχω ξεκινησει το διαβασμα κ το ψαξιμο για το αλμυρο νερο στο ιντερνετ κ ειδικα στα forums σχετικα με το χομπυ το ενυδρειου διαπιστωνοντας οτι ειναι η καλυτερη πηγη γνωσης.

Οσα βιβλια κ αν διαβασεις που τα περισσοτερα (καλα βιβλια) ενιαι στα αγγλικα στην καλυτερη περιπτωση :lmao:

δεν θα μπορεσεις να μαθεις οσα συζητωντας με αλλους συνχομπιστες στα forums(IMO)

Κ οτι εμαθα κ μαθαινω ακομη πολυτιμα κ σημαντικα πραγματα οχι μονο για το θαλασσινο ενυδρειο που ψαχνομαι αμεσα αλλα κ για το γλυκο νερο βοηθωντας με κατανοησω ακομη καλυτερα πως να φροντιζω τα ενυδρεια μου καθως κ ολο το σκεπτικο του "σπορ" :lmao:

Αυτο τον καιρο ειμαι στο σταδιο του εξοπλισμου για το θαλασσινο (κ του διαβασματος οπως ανεφερα παραπανω)

καλως σας βρηκα λοιπον κ συγνωμη αν κουρασα

Link to comment
Share on other sites

καλως τον στη παρεα μας. :P

Link to comment
Share on other sites

:P
Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα ευχαριστω για την ανταποκριση :P:lmao::lmao:

Προς το παρων ψαχνομαι για την κατασκευη ενος DIY φωτιστικου με τ5 λαμπες.

Ειναι για ενυδρειο 150χ50χ70 cm.Σκεφτομαι να βαλω 8 τ5 80watt 1449mm μαλλον της Aquamedic.Αφου δυσκολευομαι γενικα να βρω αυτο το μηκος στα Pet shop που ψαχνω.

Τελος παντων προσπαθω να βρω απλα φωτιστικα φθοριου σε αυτο το μηκος κ τα watt αν μπορεσω με τζαμι μπροστα γιατι αλλιως πρεπει να περασω αδιαβροχα ακροφυσια δεν το εχω ξανακανει κ μπλεκει το πραγμα.

Απο εκει κ περα θα δω πως θα τα ενωσω μεταξυ τους ισως να χρειαστω κ στα ακρα του φωτιστικου 2 σκιασεις αναλογα με το τι θα βρω.σκεφτομαι για 4 διπλα φωτιστικα (2χ80) χ4.εχει να προτεινει κανεις κατι αλλο?Αλλα οχι με πολλη κατασκευη.πχ ολο το φωτιστικο απο την αρχη.Ισως κατι με μονταρισμα.....Η γενικως οτιδηποτε αλλο καποιο φθηνο φωτιστικο καποια πατεντα ;)

ευχαριστω εκ των προτερων :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - 1george1
Link to comment
Share on other sites

οπς σορι εδω ειναι μονο για το καλωσορισμα.θα μεταφερω το θεμα εκει που πρεπει :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο aquazone.

Link to comment
Share on other sites

:P
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...