Jump to content

Diy ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ


Recommended Posts

[Να ειστε καλα ευχαριστω για την ανταποκριση :P:lmao::lmao:

Εχω ξεκινησει εδω κ λιγο καιρο τον εξοπλισμο γι ενα θαλασσινο ενυδρειο μαζι με πολυ διαβασμα(να πω την αληθεια ευχαριστηση μου ειναι τοσο ενδιαφεροντα κ σημαντικα τα οσα διαβαζω)

Προς το παρων ψαχνομαι για την κατασκευη ενος DIY φωτιστικου με τ5 λαμπες.

Ειναι για ενυδρειο 150χ50χ70 cm.Σκεφτομαι να βαλω 8 τ5 80watt 1449mm μαλλον της Aquamedic.Αφου δυσκολευομαι γενικα να βρω αυτο το μηκος στα Pet shop που ψαχνω.

Τελος παντων προσπαθω να βρω απλα φωτιστικα φθοριου σε αυτο το μηκος κ τα watt αν μπορεσω με τζαμι μπροστα γιατι αλλιως πρεπει να περασω αδιαβροχα ακροφυσια δεν το εχω ξανακανει κ μπλεκει το πραγμα.

Απο εκει κ περα θα δω πως θα τα ενωσω μεταξυ τους ισως να χρειαστω κ στα ακρα του φωτιστικου 2 σκιασεις αναλογα με το τι θα βρω.σκεφτομαι για 4 διπλα φωτιστικα (2χ80) χ4.εχει να προτεινει κανεις κατι αλλο?Αλλα οχι με πολλη κατασκευη.πχ ολο το φωτιστικο απο την αρχη.Ισως κατι με μονταρισμα.....Η γενικως οτιδηποτε αλλο καποιο φθηνο φωτιστικο καποια πατεντα ;)

ευχαριστω εκ των προτερων :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - 1george1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καταρχάς το ενυδρείο σου είναι αρκετά ψιλό!

Με τις Τ5 ίσως δεν κάνεις και καλή δουλειά. Αυτό βέβαια περίμενε να το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος...

Σκέφτηκες καθόλου την λύση των ΜΗ, 3 χ 150W με κάποιες Τ5 ακτινικες να συμπληρώνουν;

Επίσης σημαντικό τι κοράλια θέλεις να φιλοξενήσεις;

:P

Link to comment
Share on other sites

πρίν κάνεις την επιλογη θα πρέπει να υπολογίσεις και το υψηλό κόστος των Τ5 άφού απαιτούν αλλαγή κάθε 6μηνο...... :lmao:

εγώ στις ιδιες διαστάσεις ενυδρείου είχα 2 Χ 150 ΜΗ ,..... 4 Χ 54 w λευκές και 2 Χ 54 μπλέ..... :P

η πρόταση μου είναι 3 Χ 150 ΜΗ ΚΑΙ 2 X 54 W μπλέ ακτινικές :lmao:

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να πας όπως σου είπαν και τα παιδιά στην λύση metal halide γιατί έχεις αρκετό ύψος.Βέβαια όλα αυτά έχουν να κάνουν και με τα κοράλια που θες να φιλοξενήσεις.

Link to comment
Share on other sites

:lmao: Καλησπερα κ απο μενα να σας πω με λιγα λογια τι ακριβως θελω να κανω ωστε να βγαλετε πιο ευκολα συμπερασμα για τον ποιο φωτισμο ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω

το ενυδρειο ειναι ενα JUWEL RIO 400

το υψος το εγραψα λαθος ειναι 62.

επειδη δεν υπαρχει δυνατοτητα sump αυτη τη στιγμη (για διαφορους λογους.ακαταληλο επιπλο ,μικρος χωρος δωματιου για επεκταση στο πλαι κλπ)κ επειδη ειμαι ακομη αρχαριος στο θαλασσινο,

αποφασισα να φτασω μεχρι lihgt reef ταβανι.

Τι σημαινει αυτο για μενα?

αν κανω λαθος διορθωστε με.

καλο σκιμαρισμα καλη κυκλοφορια

αρκετος ζωντανος βραχος 50-60 κιλα

Με καποια σαρκοφυτα μ****α κοραλια μανιταρια σφουγγαρια (συγχωρηστεμε αν κανω καποιο λαθος δεν τα ξερω ακομη καλα) :P χωρις SPS- LPS κοραλια.

τοτε θα μου πεις τι το θες τοσο φως.....

θελω παρα πολυ να φιλοξενησω ανεμωνες μου αρεσουν ιδιαιτερα.

Εναι δυσκολα ζωακια κ το ξερω αλλα θελω να προσπαθησω.

θελουν πολυ φως εξαιρετικες συνθηκες νερου τρωνε κ κανα ψαρακι για πρωινο :lmao:

skimmer TMC V2 1500

κυκλοφορια 4 tunze 6065 + 1 koralia 4

εσωτερικο χημικο φιλτρο juwel 1000l/h

αραγωνιτης μαλλον νεκρος

κοντρολερ θερμοκρασιας

Α.Ο

Ρεφρακτομετρο

τεστακια salifert

φωτισμος ?? τι ειναι το καλυτερο?

συγνωμη για το σεντονι βρε παιδια ηθελα να δωσω μια ακριβη εικονα.περιμενω προτασεις

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πολυ η κυκλοφορια για ανεμονιερο-ενυδρειο.δεν θελεις νομιζω υπερβολικη ροη σε τετοιο ενυδρειο με ανεμωνες και μ****α.μπορεις στο φως να παιξεις και με 6 τ5 λαμπες σε διαφορετικα φασματα....

Link to comment
Share on other sites

πρίν κάνεις την επιλογη θα πρέπει να υπολογίσεις και το υψηλό κόστος των Τ5 άφού απαιτούν αλλαγή κάθε 6μηνο...... :lmao:

εγώ στις ιδιες διαστάσεις ενυδρείου είχα 2 Χ 150 ΜΗ ,..... 4 Χ 54 w λευκές και 2 Χ 54 μπλέ..... :P

η πρόταση μου είναι 3 Χ 150 ΜΗ ΚΑΙ 2 X 54 W μπλέ ακτινικές :lmao:

+1 ειχα καποτε 6 τ5 54 watt και τωρα 3 χ 150 mh και 2 ακτινικες καμια σχεση...

Link to comment
Share on other sites

+1 ειχα καποτε 6 τ5 54 watt και τωρα 3 χ 150 mh και 2 ακτινικες καμια σχεση...

Εχει στο water inn ενα φωτιστικο 150 cm metal handle 3x150 watt+4x24 watt t5.

Δεν γραφει μαρκα ισως να τα φτιαχνουν αυτοι.για τις τ5 δεν γραφει ποσα kelvin ειναι η καθεμια .

Με τιμη 775ευρο. αν εχεις αποψη μου τη λες η να προτεινεις καποιο αλλο φωτιστικο σε συνδιασμο καλη τιμη αποδοση.

Αυτο που με προβληματιζει με τις ΜΗ ειναι η θερμοκρασια το πιο πιθανο ειναι να χρειαστω cooler.

αλλα ο φωτισμος πολυ καλυτερος...

η ζωη του λαμπτηρα ΜΗ ειναι περιπου 20000 ωρες?

υπαρχουν ΜΗ με μπλε φως 20000 kelvin?

κατι εχω διαβασει αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα καλα. ευχαριστω προκαταβολικα :P

Link to comment
Share on other sites

+1 ειχα καποτε 6 τ5 54 watt και τωρα 3 χ 150 mh και 2 ακτινικες καμια σχεση...

Καλά λογικό αυτό αφού έχεις 200w περισσότερο.Γενικά οι τ5 έχουν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα αλλά μπορείς να κάνεις και περισσότερους συνδυασμούς σε φάσματα που θα σου δώσει και ακόμα καλύτερα χρώματα στα κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά λογικό αυτό αφού έχεις 200w περισσότερο.Γενικά οι τ5 έχουν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα αλλά μπορείς να κάνεις και περισσότερους συνδυασμούς σε φάσματα που θα σου δώσει και ακόμα καλύτερα χρώματα στα κοράλια.

Δηλαδη η γνωμη σας ειναι να καταληξω σε 6 τ5 πχ 2 10000 kelvin 2 14000 kelvin 2 20000 kelvin στα 80 watt η καθε μια προτιμω 80watt 1449 mm για να πιανει ολο το ενυδρειο κρεμαστες κ να αποφυγω κ το cooler? :P

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

μου φαινεται πολυ η κυκλοφορια για ανεμονιερο-ενυδρειο.δεν θελεις νομιζω υπερβολικη ροη σε τετοιο ενυδρειο με ανεμωνες και μ****α.μπορεις στο φως να παιξεις και με 6 τ5 λαμπες σε διαφορετικα φασματα....

Καλυτερα να χρησιμοποιησω 3 tunze? (υπαρχουν οι 2) :P

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ετσι και θα εισαι μια χαρα και σαν ενταση και σαν χρωμα

Link to comment
Share on other sites

[Ευχαριστω πολυ γτια τη βοηθεια κ τις σημαντικες πληροφοριες που σε γλυτωνουν απο χρονο κ χρημα... :P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao: Καλησπερα κ απο μενα να σας πω με λιγα λογια τι ακριβως θελω να κανω ωστε να βγαλετε πιο ευκολα συμπερασμα για τον ποιο φωτισμο ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω

το ενυδρειο ειναι ενα JUWEL RIO 400

το υψος το εγραψα λαθος ειναι 62.

επειδη δεν υπαρχει δυνατοτητα sump αυτη τη στιγμη (για διαφορους λογους.ακαταληλο επιπλο ,μικρος χωρος δωματιου για επεκταση στο πλαι κλπ)κ επειδη ειμαι ακομη αρχαριος στο θαλασσινο,

αποφασισα να φτασω μεχρι lihgt reef ταβανι.

Τι σημαινει αυτο για μενα?

αν κανω λαθος διορθωστε με.

καλο σκιμαρισμα καλη κυκλοφορια

αρκετος ζωντανος βραχος 50-60 κιλα

Με καποια σαρκοφυτα μ****α κοραλια μανιταρια σφουγγαρια (συγχωρηστεμε αν κανω καποιο λαθος δεν τα ξερω ακομη καλα) :P χωρις SPS- LPS κοραλια. Όλοι έτσι ξέκινάμε και το ρίχνουμε μετά στα σκληρά :lmao::hysterical:

τοτε θα μου πεις τι το θες τοσο φως.....

θελω παρα πολυ να φιλοξενησω ανεμωνες μου αρεσουν ιδιαιτερα.

Εναι δυσκολα ζωακια κ το ξερω αλλα θελω να προσπαθησω.

θελουν πολυ φως εξαιρετικες συνθηκες νερου τρωνε κ κανα ψαρακι για πρωινο ;)

skimmer TMC V2 1500

κυκλοφορια 4 tunze 6065 + 1 koralia 4

εσωτερικο χημικο φιλτρο juwel 1000l/h

αραγωνιτης μαλλον νεκρος

κοντρολερ θερμοκρασιας

Α.Ο

Ρεφρακτομετρο

τεστακια salifert

φωτισμος ?? τι ειναι το καλυτερο?

συγνωμη για το σεντονι βρε παιδια ηθελα να δωσω μια ακριβη εικονα.περιμενω προτασεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...