Jump to content

Υπάρχει τέτοια περίπτωση????


fitos100

Recommended Posts

Σήμερα το βράδυ έκανα δυό τεστάκια στα ενυδρεία μου. (ένα γλυκό και ένα θαλασσινό)

Το πρώτο τεστ ήταν της ΑΡΙ για ΝΟ2 και το οποίο βρήκα μηδέν. Συνήθως μετρώ μόνο το ΝΟ2 αλλά σήμερα είπα να κάνω και μια δοκιμή στην αμμωνία για πρώτη φορά, με το τεστ της Sera που έχω. Σαν αποτέλεσμα βρήκα πολύ λίγη αμμωνία δηλαδή το χρώμα ήταν πολύ κοντά στο κίτρινο χρώμα που είναι το μηδέν απλά είχε πολύ λίγο πράσινο αλλά πολύ μακριά από το επόμενο χρώμα που είναι ελαφρύ πράσινο και είναι στα 0.5 mg/l. Τα τεστ πρέπει να είναι σωστά γιατί και σε μέτρηση που έκανα στο ενυδρείο γλυκού νερού, βρήκα μηδέν αμμωνία.

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχω ΝΟ2 μηδέν και συνάμα να έχω λίγη αμμωνία?????

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ έκανα δυό τεστάκια στα ενυδρεία μου. (ένα γλυκό και ένα θαλασσινό)

Το πρώτο τεστ ήταν της ΑΡΙ για ΝΟ2 και το οποίο βρήκα μηδέν. Συνήθως μετρώ μόνο το ΝΟ2 αλλά σήμερα είπα να κάνω και μια δοκιμή στην αμμωνία για πρώτη φορά, με το τεστ της Sera που έχω. Σαν αποτέλεσμα βρήκα πολύ λίγη αμμωνία δηλαδή το χρώμα ήταν πολύ κοντά στο κίτρινο χρώμα που είναι το μηδέν απλά είχε πολύ λίγο πράσινο αλλά πολύ μακριά από το επόμενο χρώμα που είναι ελαφρύ πράσινο και είναι στα 0.5 mg/l. Τα τεστ πρέπει να είναι σωστά γιατί και σε μέτρηση που έκανα στο ενυδρείο γλυκού νερού, βρήκα μηδέν αμμωνία.

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχω ΝΟ2 μηδέν και συνάμα να έχω λίγη αμμωνία?????

Η sera στο γλυκό είναι καλή,στο αλμυρό δεν την εμπιστεύομαι.Καλύτερα πάρε ένα άλλο

τεστ,πχ api,salifert...

Παρολα αυτά ξανακάνε το τεστ προσεχτικά και πες μας.Πάντως παίζει να 'χεις και αμμωνία.

Τα ζωντανά τα βλέπεις όλα;Δεν πιστεύω να συνεχίζεις να πειράζεις την άμμο;Θα σου

σηκώνει αμμωνία κάθε φορά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...