Jump to content

προβλημα Me Jbl Crystal Profit E 700


alex110

Recommended Posts

ξαφνικα ξεκινησε να μου κανει πολυ θορυβο το φιλτρο μου αλλαξα την φτερωτη σταματησε για κανενα 5 ωρο και σημερα παλι συνεχιζει τι μπορω αλλο να κανω εχω τσεξαρει ενωσεισ στην εισοδο και εξοδο ..λετε να φταινε τα καλαθια ??? με τα υλικα ???νομιζω οτι βλεπω στην σωληνα εισαγωγης αερα υπαρχει περιπτωση να ρουφαει απο καπου αερα???σασ παρακαλω βοηθηστε με δεν μπορω να κοιμηθω απο τον θορηβο ευχαριστω....δεν εχω τσεκαρει τις ενωσεισ που ειναι στο ενυδρειο στην εισαγωγη και εξαγωγη (εξωτερικο φιλτρο)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει αερα μεσα που δεν εχει φυγει.

Του εκανες συντηρηση και το επαναλειτουργησες?

Δεν εγινε καλο γεμισμα του με νερο μαλλον.

Τρομπαρισε παλι να παρει νερο, αλλα εχε το spraybar εξω απο το νερο οταν το κανεις για καλυτερη εξαερωση.

Επισης δοκιμασε μερικα αλλα κολπα ομως να γυρεις αριστερα δεξια τον καδο και φυσικα το φιλτρο να ειναι σε χαμηλοτερο επιπεδο απο το υψος του ενυδρειου.

Αλλη κλασικη "απελπισμενη λυση", βαλε βγαλε την πριζα μερικες φορες.

ΥΓ πες τελικα τι εγινε και αν ελυσες και πως το προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα.... αγορασα και καινουργιεσ σωληνες εισαγωγησ εξαγωγης εκανα εξαερωση δινει φουλ παροχη αλλα κανει σαν κομπρεσερ... τι αλλο πια???? και πιο κατω απο το ενυδρειο ειναι και χωρισ καλαθια το λειτουργησα εχω ερθει σε απογνωση...τσαμπα τα λεφτα τησ καινουργιας φτερωτης....

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως όταν αρχίζει να κάνει θόρυβο συνήθως έχει βουλώσει, ξανακαθάρισε το ολόκληρο σχολαστικά

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τουσ σωληνες και την φτερωτη τι αλλο καθαριζεις και πωσ?????

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος πως η καινουρια φτερωτη κουμπωσε καλα?μηπως εχει στραβοκουμπωσει κ τρωει το πλαστικο περιβλημα της αντλιας?τσεκαρε την φτερωτη κ το χωρο γυρω της (εκει που περιστρεφεται) για τυχον γρατζουνιες.

αν εχει βανακια δοκιμασε να περιορισεις λιγο την εξαγωγη νερου προς το φιλτρο για να σου κανει λιγο backpressure μπας κ βγει ο αερας.μην το κλεισεις εντελως μπορει να το χαλασεις!!!

οταν προσπαθησεις να το γεμισεις παρε ενα φακο κ δες μεχρι που παει το νερο κατα την φαση του γεμισματος.

μηπως τα εσωτερικα καλαθακια δεν καθονται καλα κ δεν αφηνουν να γεμισει ολο το φιλτρο κ κλεινεται μεσα αερας?

κουνα το δεξια αριστερα μπας κ φυγει ο αερας.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ εχω ζαλισει και συγνωμη αλλα παιδια δεν εχει αλλαξει κατι...ακομα κανει θορυβο πιο λιγο βεβαια εχει μειωθει πολυ αλλα πιο λιγο.... το μονο που δεν εχω δει ειναι αν εχει γρατζουνιες και θα το δω σημερα...ευχαριστω πολυ για ολα αν εχετε ιδεες πειτε μου ......το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κοιμηθω με βλεπω να με δειωχνουν απο το σπιτι τα ψαρακια μου

Link to comment
Share on other sites

Το κεραμικο αξονακι που περναει μεσα απο τη φτερωτη δεν ειναι σπασμενο ετσι?

Και εχει και τα λαστιχακια του στις ακρες.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...ua/Pb210383.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ οταν εβαζα το καινουριο αξονακι με την καινουργια φερωτη εκανε θορυβο εβαλα το νεο αξονακι και την παλια φτερωτη ο θορυβος σταματησε...ελεοςςςςς...δεν ξερω γιατι αλλα αφου σταματησε ας το αφησω ετσι....παροτι που η νεα φτερωτη εγραφε οτι ειναι για το φιλτρο ειχε διαφορες με την παλια λετε να μην εκανε??? ευχαριστω πολυ για ολα το εκτιμω και ειμαι και εγω ετοιμος να βοηθησω ανα πασα στιγμη........

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ οταν εβαζα το καινουριο αξονακι με την καινουργια φερωτη εκανε θορυβο εβαλα το νεο αξονακι και την παλια φτερωτη ο θορυβος σταματησε...ελεοςςςςς...δεν ξερω γιατι αλλα αφου σταματησε ας το αφησω ετσι....παροτι που η νεα φτερωτη εγραφε οτι ειναι για το φιλτρο ειχε διαφορες με την παλια λετε να μην εκανε??? ευχαριστω πολυ για ολα το εκτιμω και ειμαι και εγω ετοιμος να βοηθησω ανα πασα στιγμη........
Σιγουρα σου εδωσαν τη σωστη φτερωτη?

Το λεω γιατι υπαρχουν δυο σειρες με σχετικα ιδια ονομασια.

JBL CristalProfi e και η παλια JBL Cristal Profi

Παρ'ολο αυτα τα νουμερα δεν ειναι ιδια.

Τα καινουρια ειναι

JBL CristalProfi e 700

JBL CristalProfi e 900

JBL CristalProfi e 1500

Tα παλια ειναι

JBL Cristal Profi 120

JBL Cristal Profi 250

JBL Cristal Profi 500

Εχεις ακομα τη συσκευασια απο το ανταλλακτικο που πηρες να δεις τι γραφει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ οταν εβαζα το καινουριο αξονακι με την καινουργια φερωτη εκανε θορυβο εβαλα το νεο αξονακι και την παλια φτερωτη ο θορυβος σταματησε...ελεοςςςςς...δεν ξερω γιατι αλλα αφου σταματησε ας το αφησω ετσι....παροτι που η νεα φτερωτη εγραφε οτι ειναι για το φιλτρο ειχε διαφορες με την παλια λετε να μην εκανε??? ευχαριστω πολυ για ολα το εκτιμω και ειμαι και εγω ετοιμος να βοηθησω ανα πασα στιγμη........

φίλε μου είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε ένα φλουβαλ 4,αν σου ξανακάνει ΘΟΡΥΒΟ βάλτο στην πρίζα και χτύπα το λίγο,θα σταματήσει.......από την χρήση έχει κάνει μια μικρή πατούρα : :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

παιδια ξεκινησε παλι ελεος λετε να το πεταξω να παρω αλλο...

δεν ξερω τι να κανω ειναι το e 700 kai h σσκευασια της φτερωτης λεει e 700 θα δοκιμασω να παρω αλλη μια φτερωτη...δωστε μου μερικες ακομα συμβουλεσ???που κανει πατουρα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξεκινησε παλι ελεος λετε να το πεταξω να παρω αλλο...

δεν ξερω τι να κανω ειναι το e 700 kai h σσκευασια της φτερωτης λεει e 700 θα δοκιμασω να παρω αλλη μια φτερωτη...δωστε μου μερικες ακομα συμβουλεσ???που κανει πατουρα...

Έχω κι εγώ ένα ίδιο, αν είναι να το πετάξεις δώστο σε μένα για ανταλλακτικά :thumbup:

Το δικό μου άρχισε να χάνει νερά, ... πφφφ eheim και πάλι eheim

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξεκινησε παλι ελεος λετε να το πεταξω να παρω αλλο...

δεν ξερω τι να κανω ειναι το e 700 kai h σσκευασια της φτερωτης λεει e 700 θα δοκιμασω να παρω αλλη μια φτερωτη...δωστε μου μερικες ακομα συμβουλεσ???που κανει πατουρα...

αν κοιτάξεις με ένα φακό στο τελείωμα και στο βάθος της φτερωτής θα δεις κάτι στρόγγυλο ΚΑΘΑΡΙΣΑΤΕ καλά και δοκίμασε πάλι.....ελπίζω να τα καταφέρεις :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ....

μετα απο παροτρηνση του νιδαλ οπλιστικα με θαροσ και πηγα σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων pet shop χρωματοσ πρασινο.....που εμπορευετε jbl , hailea, κτλ.. (ελπιζω να καταλαβατε) οπου απο εκει το ειχα αγορασει και ζητησα αντικατασταση του φιλτρου μου γιατι εκανε θορυβο......σαν κομπρεσερ...

μου ειπαν να το ελενξουν και θα μου πουν.... μεσα σε γαβγισματα σκυλων τσιρτσιρισματα πουλιον θωρυβουσ απο τρεχουμενα νερα και αλλα φιλτραα κομπρεσερ που ειχαν εκει η απαντησα του υπευθηνου.... ηταν... ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ.....

του το χαριζω να το βαλει στο δωματιο του και αν κοιμηθει να με χ@@@@@@

ειλικρινα κανει σαν κομπρεσερ ....

τελικα μερικοι δεν ειναι επαγγελματιες.....

ΝΙΔΑΛ ετοιμασε μου ενα eheim μιας που εσυ εισαι απολυτα σωστος επαγγελματιας....και σε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

telika πηρα εχθες απο τον νινταλ ενα eheim ecoo pro 200 και ειναι κορυφη ευχαριστω νινταλ...να ρωτησω υπαρχει σπρει μπαρ για αυτο η αλλος τροπος εξαγωγης νερου??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...