Jump to content

Πρόβλημα με πιράνχας(red Belly)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Το ενυδρείο το έχω στην κατοχή μου εδώ και ένα χρόνο. Η θερμοκρασία του είναι γύρω στους 27 βαθμούς. Εδώ και τρείς ημέρες τρία από τα ψάρια κάνανε εξόφθαλμο και άσπρισε το μάτι τους και επίσης πίσω από τα βράγχια έχουν άσπρες κυλίδες. Το χρώμα τους έχει γίνει σκούρο και το ένα που είναι πιο σοβαρά έχει έντονα τα συμπτώματα και στα δύο του μάτια και επίσης έχει βγάλει ελαφρά πράσινες κυλίδες και όπως είναι λογικό δεν τρώει και δεν κινείται και πολύ. Χτές έκανα 50% αλλαγή νερού. Σήμερα έχουν μία ελαφριά κινητικότητα αλλά τα υπόλοιπα συμπτώματα είναι ακόμη έντονα ειδικά στο ένα ψάρι.

09012010044.jpg

09012010045.jpg

Link to comment
Share on other sites

μου φενεται πολυ σοβαρη η κατασταση του.δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι τωρα πια.ποτε το παρουσιασε?φενεται να το εχει καιρο...

επισης εχει ξαπλωσει στο βυθο...ταλαιπορειται ασχημα.με ποσα αλλα red belly ειναι μαζι?υπαρχει περιπτωση να το φανε...

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Το έχει εδώ και τέσσερις ημέρες και σήμερα είναι κάπως καλύτερα. Κινείται αλλά τα μάτια του είναι όπως στην φωτογραφία. Είναι μαζί με άλλα εφτά πιράνχας. Δεν νομιζω να το φάνε από όσο το έχω παρακολουθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Τι φάρμακα έχεις διαθέσιμα? Συμπλήρωσε λίγο και την Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανένα φάρμακο διαθέσημο αυτήν την στιγμή.. :P Μόνο κάτι χάπια για δίσκους.. Την φόρμα δεν την έχω. Μισο λεπτό να την βρώ. Μηπως θα μπορούσατε να μου την δώσετε???

Link to comment
Share on other sites

Το έχει εδώ και τέσσερις ημέρες και σήμερα είναι κάπως καλύτερα. Κινείται αλλά τα μάτια του είναι όπως στην φωτογραφία. Είναι μαζί με άλλα εφτά πιράνχας. Δεν νομιζω να το φάνε από όσο το έχω παρακολουθήσει..

λογο του συγκεκριμενου ειδους των ψαριων,υπαρχει η περιπτωση να αντιληφθουν τα υπολοιπα την αδυναμια του και να το αρπαξουν.θα προσπαθησουν να εποφεληθουν σαν θηρευτες οπως καταλαβαινεις.

φορμα

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : εξόφθαμλο, άσπρο όλο το μάτι και άσπρες κυλίδες πίσω από τα βράγχια. Σκούρο χρώμα και αδράνεια και το σημαντικότερο δεν μπορεί να δει.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:450

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):2 EHEIM Prof.(εξωτερικά) + Juwel(εσωτερικό)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3 χρόνια

- Ψάρια (είδη και αριθμός): piranhas red belly 8

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ξηρή τροφή πελετς, καλαμάρι, γαρίδες, καρδία γαλοπούλας(κυβάκια) και μοσχάρι(κυβάκια). Stress Coat προετοιμασία και αλλαγές 25% κάθε 15 ημέρες.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6.2-6.4

- KH:1-4

- GH:8-10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):100

- Θερμοκρασία:μικρότερη και ίση με 27 βαθμούς

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:x

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Σκούρο χρώμα και αδράνεια και το σημαντικότερο δεν μπορεί να δει.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:καμία

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: έχω ανεβάσει πιο πάνω.

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έβαζα φάρμακα αλλά δεν έλεγε να πέσει..

τι φαρμακα?ενα ενα μας τα λες...

θα προτεινω αλλαγες 2 τη βδομαδα λογο αρκετων ψαριων,και απο φαρμακο περιμενε να σου προτηνει κατι ο Σταματης.

εγω νομιζω πως οι συνθηκες που τα εχεις δεν ειναι και πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχετε απόλυτο δίκιο για τις συνθήκες που δεν είναι και πολύ καλές.. Το όνομα δεν το θυμάμαι αλλά ήταν σε ένα φακελάκι για τα νιτρικά να πέσουν. Το είχα βάλει πριν από κανα μήνα αλλά απο ότι φαίνεται δεν έγινε και τίποτα.. :P Όσο για τις αλλαγές θα τις κάνω πιό συχνά όπως μου είπατε. Τα ψάρια όπως ανέφερα ήταν κάπως καλήτερα σήμερα αλλά τα μάτια τους δεν άλλαξαν και πολύ. Επίσης αυτό το ψάρι που ήταν σοβαρά δεν έφαγε ούτε σημερα... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού , αλλαγή νερού , αλλαγή νερού ........ κάθε μέρα .

Εκτοζον , μελαφιξ προληπτικά .

Προσοχή στο τί ταΐζεις .... πρέπει να λερώνει πολύ το ενυδρείο σου και ΝΟ3 αποκλείεται να ήταν μόνο 100 όταν δημιουργήθηκε το πρόβλημα .

Μην προσπαθείς να ταΐσεις το συγκεκριμένο ψάρι που είναι σοβαρά .

Μην χρησιμοποιήσεις άλλα φάρμακα τώρα , ίσως μετα απο 3-4 ήμερες που θα έχουμε κάνει και τις αλλαγές νερού , αν δεν υπάρχει βελτίωση στα μάτια να βάλουμε κάποιο φουράνιο . Εάν το χρησιμοποιήσουμε τώρα μπορεί να έχουμε αντίστροφα αποτελέσματα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι όπως το βλέπω το ψάρι δεν βλέπω να την βγάζει :P Sorry που το λέω και μακάρι να βγω ψεύτης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι όπως το βλέπω το ψάρι δεν βλέπω να την βγάζει :P Sorry που το λέω και μακάρι να βγω ψεύτης.

Και τι σημαίνει αυτό ; Οτι δεν πρέπει να βοηθήσουμε τα υπόλοιπα ;

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου που το έγραψες αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει αυτό ; Οτι δεν πρέπει να βοηθήσουμε τα υπόλοιπα ;

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου που το έγραψες αυτό .

Αυτό σημαίνει ότι είπα την γνώμη μου για το συγκεκριμένο ψάρι που έβαλε φωτογραφία ο φίλος και δεν είπα ότι δεν πρέπει να βοηθήσει τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι. Τα νεα είναι ευχάριστα!!! :P Η κατάσταση των ψαριών έχει βελτιωθεί αρκετά!! Η ασπρίλα έχει φύγει σχεδόν όλη από τα μάτια τους. Ακόμη και αυτό στην φωτογραφία που ήταν χάλια έχει βελτιωθεί πολύ!! Εχει μειωθεί κ΄παως η ασπρίλα αλλά ακόμη δεν έχεςι φυγει εντελως... Έκανα αλλαγές νερού όπως μου είπατε. Τώρα τι φάρμακο μου προτείνεται να βάλλω για το ΝΟ3 που ήταν και είναι πολύ ψηλά. Θα κάνω αύριο ή ίσως σήμερα αν προλάβω νέες μετρήσεις και θα σας πω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τις συμβουλές σας που γλίτωσαν τα ψαράκια μου από τον κίνδυνο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι. Τα νεα είναι ευχάριστα!!! :P Η κατάσταση των ψαριών έχει βελτιωθεί αρκετά!! Η ασπρίλα έχει φύγει σχεδόν όλη από τα μάτια τους. Ακόμη και αυτό στην φωτογραφία που ήταν χάλια έχει βελτιωθεί πολύ!! Εχει μειωθεί κ΄παως η ασπρίλα αλλά ακόμη δεν έχεςι φυγει εντελως... Έκανα αλλαγές νερού όπως μου είπατε. Τώρα τι φάρμακο μου προτείνεται να βάλλω για το ΝΟ3 που ήταν και είναι πολύ ψηλά. Θα κάνω αύριο ή ίσως σήμερα αν προλάβω νέες μετρήσεις και θα σας πω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τις συμβουλές σας που γλίτωσαν τα ψαράκια μου από τον κίνδυνο..

Δεν υπάρχει (και αν υπάρχει κακώς υπάρχει) φάρμακο για τα ΝΟ3. Αλλαγές και πάλι αλλαγές νερού. Αυτή και μόνο είναι λύση. Κάθε μέρα προετοίμαζε νερό και κάνε αλλαγές την επόμενη. Αλλαγές άνω του 30% για να κάνεις δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...