Jump to content

Μετρήσεις και ερωτήσεις


gante

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θελω να σας δέιξω τις μετρήσεις που έκανα σήμερα μετά την τοποθέτηση του ζωντανού βράχου που μπήκε εχθές το πρωί.

Το ενυδρείο είναι 128λ 51χ57χ67 με 20κ νεκρό αραγων. που μπήκε 3 μέρες πρίν τον ζωντανό βράχο που μπήκαν 10κ, μαζί με την τοποθ/ση του βράχου μπηκαν 70 γρ καρβουνο, 40 γρ αντιφ/ρο και το σκίμερ.

Θερμ/σια 26

PH 8,0

NH3-NH4 0,5 mg/lt

NO2 0,3 mg/lt

NO3 50 mg/lt

KH 11,8 dkh

GH 8 dgh

Salinity 1025

Τι άλλες μετρήσεις θα πρέπει να κάνω τώρα κατά το στρώσημο του νέρου και πως τα βλέπετε τα πράγματα? γιατί από όταν έβαλα τον βράχο μου ανέβασε NH,NO2,NO3.

Tα φώτα λέω να τα κρατήσω σβηστά για κάποιες μέρες και να τα ανάψω σιγά με μία ώρα την μέρα μέχρι να φτάσω τις 10 ώρες όπως μου είπε ο NAVY εχθές στην συνάντηση.

Τέλος ξέχασα να σας πώ ότι ο βράχος βγήκε από ενυδρείο χομπίστα και όχι απο pet shop.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη τη φαση μετρας αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.

αφου τα πρωτα 2 μηδενισουν και παραμεινουν στο μηδεν,τοτε προχωρας παρακατω...

Link to comment
Share on other sites

post-15895-1263131887_thumb.jpgpost-15895-1263131791_thumb.jpgpost-15895-1263131683_thumb.jpg

Ανεβάζω και μερικές φωτο. για τις παρατηρησεις και αν μπορει κάποιος τι είναι αυτός ο πράσινος οργανισμός

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ενα μανιταρακι.

Ευκολο κοραλι χωρις πολλες απαιτησεις.

Το στησιμο,αν δεν εχεις κολλησει το βραχο στο πισω τζαμι ειναι καλο,δεδομενου του σχηματος του ενυδρειου σου

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα

PH 8,2

NH3-NH4 0,2 mg/lt

NO2 0,3 mg/lt

NO3 50 mg/lt

KH 12,3 dkh

GH 13 dgh

Salinity 1025

Και νέοι οργ/σμοί πο είδε σήμερα. Δύο σαλιγκάρια (το ένα το μικρό φένεται κάπως), ένας πάνω στον βράχο και ένας πολύ μίκρος άσπρος αστερίας.

post-15895-1263220316_thumb.jpgpost-15895-1263220368_thumb.jpgpost-15895-1263220388_thumb.jpg

Είναι εντάξει η πρέπει να βγάλω κάτι?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα

PH 8,2

NH3-NH4 0,2 mg/lt

NO2 0,3 mg/lt

NO3 50 mg/lt

KH 12,3 dkh

GH 13 dgh

Salinity 1025

Και νέοι οργ/σμοί πο είδε σήμερα. Δύο σαλιγκάρια (το ένα το μικρό φένεται κάπως), ένας πάνω στον βράχο και ένας πολύ μίκρος άσπρος αστερίας.

post-15895-1263220316_thumb.jpgpost-15895-1263220368_thumb.jpgpost-15895-1263220388_thumb.jpg

Είναι εντάξει η πρέπει να βγάλω κάτι?

Ευχαριστώ.

Για τις μετρησεις εχεις ακομα καιρο,η αμμωνια και τα νιτρωδη πρεπει να μηδενισουν και τα νιτρικα οσο γινεται πιο χαμηλα.Το kh να το κρατας 8-12.Τωρα για τις φωτο.Στις φωτο 1 και 3 δεν φαινονται καθαρα τι ειναι,στην δευτερη φωτο ειναι aiptasia και καταπολεμησε την οσο ειναι νωρις(αμα πολλαπλασιαστει θα ειναι πιο δυσκολο να τις ξεφωρτοθεις) :P

Link to comment
Share on other sites

Για τις μετρησεις εχεις ακομα καιρο,η αμμωνια και τα νιτρωδη πρεπει να μηδενισουν και τα νιτρικα οσο γινεται πιο χαμηλα.Το kh να το κρατας 8-12.Τωρα για τις φωτο.Στις φωτο 1 και 3 δεν φαινονται καθαρα τι ειναι,στην δευτερη φωτο ειναι aiptasia και καταπολεμησε την οσο ειναι νωρις(αμα πολλαπλασιαστει θα ειναι πιο δυσκολο να τις ξεφωρτοθεις) :P

Καταρχάς σε ευχαριστώ μπωρείς να μου πείς με ποιόν τρόπο να την καταπολεμήσω?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ μπωρείς να μου πείς με ποιόν τρόπο να την καταπολεμήσω?

Αμα πας σε καποιο ενυδρειακο καταστημα εχουν ειδικα υγρα για να τις καταπολεμησεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Στην τριτη φωτο νομιζω πως πρεοκειται για αστερινες...

να μη νομίζεις γιατί είναι αστερίνα.... :lmao:

εδώ και τώρα έξωση.. :lmao::P

Link to comment
Share on other sites

να μη νομίζεις γιατί είναι αστερίνα.... :lmao:

εδώ και τώρα έξωση.. :lmao::P

Η αστερίνα βγήκε ευχαριστώ. Άυριο αγοράζω χημικό για την Aiptasia μου προτείνεται κάποιο και εαν καποιος μπορεί να καταλάβει τι είδος σαλιγγαριού είναι αυτό γιατι δεν μπορώ να βάλω καλύτερη φώτο.

Link to comment
Share on other sites

post-15895-1263225085_thumb.jpg

Καλύτερα τώρα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου θυμιζει κατι το σαλιγκαρι,αλλα αν θαβεται στην αμμο ισως ειναι nassarius.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου θυμιζει κατι το σαλιγκαρι,αλλα αν θαβεται στην αμμο ισως ειναι nassarius.

Απο την ώρα που τα είδα το ένα είναι κρυμένο στον βράχο και το άλλο σουλατσάρει στον αραγων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...