Jump to content

Αναγνώριση φύλου


kopa56

Recommended Posts

Μήπως κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει στην αναγνώριση του συγκεκριμένου ramirezi, είναι αρσενικό ή θηλυκό;

post-517-1263147740_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα κατα την γνώμη μου το ψάρι σου είναι θηλυκό αλλα ρίξε και μια ματιά εδώ γιατί εσύ το βλέπεις live το ψάρι και μπορείς να καταλάβεις καλύτερα κάποια χαρακτηριστηκά.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα κατα την γνώμη μου το ψάρι σου είναι θηλυκό αλλα ρίξε και μια ματιά εδώ γιατί εσύ το βλέπεις live το ψάρι και μπορείς να καταλάβεις καλύτερα κάποια χαρακτηριστηκά.

Προσεξε ομως γιατι εκει που σε παραπεμπει έχει και Mikrogeophagus altispinosus και Mikrogeophagus ramirezi .

Το δικό σου προφανως ειναι το Mikrogeophagus ramirezi.

Κι εγω παντως για θυλικό το βλέπω.

Αυτο που αναφερει η βιβλιογραφία ειναι οτι το αρσενικό εχει το πανω πτερυγιο μακρυ.... βεβαια αυτο εξαρταται από την ηλικια του... και απο τη βουλα στο πλαι.

Όλα έχουν τη μαυρη βουλα... απλα στο θυλικό οι μπλε κουκιδες είναι και πανω στο μαυρο... δεν ξερω αν με καταλαβαινεις... :P

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίκιο έχει ο nikoloutso. Σ΄αυτό το post που σε παραπέμπω αναφέρονται και τα δύο είδη ramirezi, εσένα σε ενδιαφέρουν τα Microgeophagus Ramirezi κι όχι τα Microgeophagus Altispinosus (Bolivian Ramirezi).

Thank's για τη διευκρίνηση nikoloutso! :P

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η φωτογραφια εδω... θα σε βοηθησει...

Mikrogeophagus_ramirezi_8.jpg

Mikrogeophagus ramirezi male (left) and female (right)

(Αριστερα Αρσενικό - Δεξια Θυλικό)

Επισης Διαβασε κι αυτα....

http://www.theaquariumwiki.com/Mikrogeophagus_ramirezi

http://fishprofiles.com/profiles/marine/Ci...hagus_ramirezi/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και η δική μου άποψη απ' οτι είχα διαβάσει στο internet είναι οτι πρόκειται για θηλυκό. Επειδή σκοπεύω να του βρώ ταίρι :P θέλω να βεβαιωθώ ώστε να σποφύγω τους καυγάδες στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...