Jump to content

Iwagumi


tsoum

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει να στήνω το Iwagumi μου, αλλα έχω κολλήσει στην αρχή... Για παράδειγμα, δεν ξέρω τι χρώμα χαλίκι να βάλω. Δεν ξέρω αν χρειάζεται υπόστρωμα. Δεν ξέρω αν η ο αριθμός των πετρών είναι υπερβολικός, και αν η διαταξή τους είναι σωστή...

Εγώ σκέφτομαι να βάλω κάποια μπεζ αμμο. Μήπως ασπρη θα έδειχνε καλύτερα;

Απο φυτά θα βάλω eleocharis acicularis και parvula και ίσως προκύψει κανένα pogostemon helferi. Λογικά υπόστρωμα πρέπει να χρησιμοποιήσω, ε;

Ορίστε μερικές φωτογραφίες. Τελειες δεν είναι οι πέτρες;

ειναι thumbs (καντε κλικ)

th_10012010087.jpg th_10012010086.jpg th_10012010088.jpg th_10012010088.jpg th_10012010090.jpg th_10012010091.jpg th_10012010092.jpg th_10012010093.jpg

Επίσης έχω και κάτι μαμάτες ρίζες, αλλα δεν νομίζω να είναι και πολύ Iwagumi αμα τις βάλω, ε;

th_10012010094.jpg th_10012010095.jpg th_10012010096.jpg th_10012010097.jpg th_10012010099.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να βάλεις μπεζ άμμο πες μου να σου φέρω έχω αρκετή ;)και δώρο φακή :P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να βάλεις μπεζ άμμο πες μου να σου φέρω έχω αρκετή :hysterical:και δώρο φακή :hysterical::hysterical::hysterical:

:bigemo_harabe_net-163:

Εμμμ... Αποφάσισα να βάλω μπεζ αμμο!!! :lmao: . Τι φακή τι θέλω αφού δεν μπορώ να βρώ riccia fluitans....ΔΕΝ :bigemo_harabe_net-163:

Οι ριζες αγορασμενες;

ΟΟΟχι! Εκοψα ένα θαμνάκι το οποίο είχε ξεραθεί, το αποφλίωσα και το άφησα να ξεράθει. (όλα αυτά εγιναν τον Σεπτέμβριο)

Α τώρα που θικτηκε το θέμα, υπάρχει κίνδυνος να ελευθερωθούν βλαβερά συστατικά στο νερο; Το θαμνάκι είχε ξεραθεί γιατί... το κατουρούσε ο σκύλος μου :bigemo_harabe_net-163: . Προφανώς θα το βράσω πριν το βάλω, αλλα έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να έχω ζωντανά μεσα, και τα φυτά δεν πρέπει να τα πολυεπιρρεάζει και αν βγεί τίποτα περίεργο... ε; ;)

Υ.Γ. υπάρχουν κι αλλα θαμνάκια :ninja::lmao::P

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Εμμμ... Αποφάσισα να βάλω μπεζ αμμο!!! :lmao: . Τι φακή τι θέλω αφού δεν μπορώ να βρώ riccia fluitans....ΔΕΝ :hysterical:

ΟΟΟχι! Εκοψα ένα θαμνάκι το οποίο είχε ξεραθεί, το αποφλίωσα και το άφησα να ξεράθει. (όλα αυτά εγιναν τον Σεπτέμβριο)

Α τώρα που θικτηκε το θέμα, υπάρχει κίνδυνος να ελευθερωθούν βλαβερά συστατικά στο νερο; Το θαμνάκι είχε ξεραθεί γιατί... το κατουρούσε ο σκύλος μου :hysterical: . Προφανώς θα το βράσω πριν το βάλω, αλλα έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να έχω ζωντανά μεσα, και τα φυτά δεν πρέπει να τα πολυεπιρρεάζει και αν βγεί τίποτα περίεργο... ε; ;)

Υ.Γ. υπάρχουν κι αλλα θαμνάκια :bigemo_harabe_net-163::lmao::P

Απο ζωντανα γενικοτερα τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Απο ζωντανα γενικοτερα τιποτα;

Ίσως καμια γαριδα, αλλα είναι λίγα τα λίτρα έτσι κι αλλιώς.... Ξερω και εγώ σκέφτηκα για μονομάχο :lmao::lmao:

Όταν θα είσαι free πες μου και θα στην φέρω εγώ...πόσα κιλά θέλεις?

Εεεε... ξέρω γω. Κανα δυο τρία... Είναι μικρό το ενυδρείο, και αμα βάλω και υπόστρωμα... μην είναι το μισό ενυδρείο βυθός. :P . Ευχαριστώ πάντως. Θα συννενοηθούμε για να βρεθούμε κάποια στιγμη! Το έχω το νούμερό σου απο τοοοτε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακου μερικα πραγματα...

1. Μην βαλεις καθολου ξυλα... μονο πετρες και οχι παρα πολλες για να μπορεις να παιξεις με τα φυτα...

2. Βαλε οπως και διποτε υποστρωμα... εγω δεν ειχα βαλει και το ειχα μετανιωσει καθως ειναι απαρετιτο για μερικα φυτα...

3. φροντισε να ΜΗ βαλεις αμμο αλλα καποιο λεπτοκοκο σκουρο χαλικι... λευκη αμμος ειναι οτι χειροτερο για τετοια ενυδρεια...

4. φροντισε να βρεις καλο φωτιστικο... γιατι τα φυτα θελουν καλο φωτισμο...

5. αγορασε συστημα Co2. εγω ημουν κατα.. αλλα ειναι απαρετιτο....

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου θα σου πω πως αν θέλεις να ακολουθήσεις την τάση κατά Αμάνο, θα πρέπει ο αριθμός των πετρών να είναι περιττός και όχι ζυγός, και να τοποθετηθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να δηλώνουν ασσυμετρία και να δίνουν την αίσθηση της προοπτικής και του βάθους στο χώρο...

Αυτές τις ρίζες δε θα τις έβαζα..

Επίσης σκουρόχρωμμο χαλίκι είναι το πιο ενδεδειγμένο..

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Στάθη στο να αποφύγεις την μπεζ άμμο...

Link to comment
Share on other sites

Ακου μερικα πραγματα...

1. Μην βαλεις καθολου ξυλα... μονο πετρες και οχι παρα πολλες για να μπορεις να παιξεις με τα φυτα...

2. Βαλε οπως και διποτε υποστρωμα... εγω δεν ειχα βαλει και το ειχα μετανιωσει καθως ειναι απαρετιτο για μερικα φυτα...

3. φροντισε να ΜΗ βαλεις αμμο αλλα καποιο λεπτοκοκο σκουρο χαλικι... λευκη αμμος ειναι οτι χειροτερο για τετοια ενυδρεια...

4. φροντισε να βρεις καλο φωτιστικο... γιατι τα φυτα θελουν καλο φωτισμο...

5. αγορασε συστημα Co2. εγω ημουν κατα.. αλλα ειναι απαρετιτο....

καλη συνεχεια

Επίσης σκουρόχρωμμο χαλίκι είναι το πιο ενδεδειγμένο..

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Στάθη στο να αποφύγεις την μπεζ άμμο...

Η αμμος γιατί είναι "ότι το χειρότερο"; Δεν βοηθάει τα φυτά;

Τώρα υπόστρωμα λογικά θα βάλω κάποιο αλλα δεν είμαι σίγουρος πιο. Απο φώς θα έχω την λάμπα της Dennerle 11w. Νομίζω πως είναι αρκετό φως (σχεδόν ένα βατ ανα λίτρο) αλλα και καλή ποιότητα φωτός... CO2 αμα βάλω θα βάλω DIY για κάποιο διάστημα μέχρι να πάρουν τα πάνω τους τα φυτά, και μετά θα προσθέτω Flourish excel.

Εγώ με τη σειρά μου θα σου πω πως αν θέλεις να ακολουθήσεις την τάση κατά Αμάνο, θα πρέπει ο αριθμός των πετρών να είναι περιττός και όχι ζυγός, και να τοποθετηθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να δηλώνουν ασσυμετρία και να δίνουν την αίσθηση της προοπτικής και του βάθους στο χώρο...

Αυτές τις ρίζες δε θα τις έβαζα..

Οι πέτρες είναι 13 :P ... ;) Νομίζω πως αν μετακινήσω τις μεγάλες λίγο πίο στα πλάγια και βάλω αυτή την οριζόντια απο πίσω θα είναι καλύτερα (θα έχει πιο πολύ βαθος). Επίσης θα κάνω και ένα μικρό υψωματάκι με το... χωμα τελοσπάντων, το οποίο νομίζω προσθέτει... ή οχι :hysterical:

Τις ρίζες να μην τις βάλω γιατί τότε δεν θα είναι και πολυ Iwagumi ε; Πάντως μου αρέσει πολύ και έτσι με τις ρίζες, οπότε μπορεί να καταλήξω σε ημι-gumi :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θα γινει και με τα κλαρια...

Κοιτα τα Iwagumi ενυδρια εχουν πολυ αυστηρους κανονες...Εγω θα σου προτεινα να εστηνες ενα ενυδριακι με λιγα φυτα με Co2,υποστρωμα,δυνατο φωτισμο με αποτελεσμα να φτιαξεις ενα ωραιο στολιδι για το γραφειο σου.. :lmao:

ΠΡΟΣΟΧΗ μην βαλεις κανενα ζωντανο οργανισμο...

Ασε την φαντασια σου να δουλεψει και ξεκινα... :P

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βρήκα κάποιους "κανόνες" που διέπουν το συγκεκριμένο aquascape. Ρίξε μια ματιά, πιστεύω θα σε βοηθήσουν.

http://www.aquascapingworld.com/magazine/M...gumi-Style.html

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βρήκα κάποιους "κανόνες" που διέπουν το συγκεκριμένο aquascape. Ρίξε μια ματιά, πιστεύω θα σε βοηθήσουν.

http://www.aquascapingworld.com/magazine/M...gumi-Style.html

το γρασιδακι αυτο της 1ης φωτο πως λεγεται,ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Ακου κρατα ΜΟΝΟ τις 3 μεγαλες πετρες.. τις αλλες βγαλτες, αγορασε πχ το tetra complete substance

και βαλε καποιο χαλικι.. οσο πιο σκουροχρωμο τοσο καλυτερα... πχ μαυρο..

απο φωτισμο εισαι οκ με το 1watt/ λιτρο.

για φυτα σκεφτικες τπτ??? θα βαλεις πχ cuba για γρασιδακι???

Link to comment
Share on other sites

Ακου κρατα ΜΟΝΟ τις 3 μεγαλες πετρες.. τις αλλες βγαλτες, αγορασε πχ το tetra complete substance

και βαλε καποιο χαλικι.. οσο πιο σκουροχρωμο τοσο καλυτερα... πχ μαυρο..

απο φωτισμο εισαι οκ με το 1watt/ λιτρο.

για φυτα σκεφτικες τπτ??? θα βαλεις πχ cuba για γρασιδακι???

Απο φυτά θα βάλω eleocharis acicularis και parvula και ίσως προκύψει κανένα pogostemon helferi. Λογικά υπόστρωμα πρέπει να χρησιμοποιήσω, ε;

Ωραιο θα γινει και με τα κλαρια...

Κοιτα τα Iwagumi ενυδρια εχουν πολυ αυστηρους κανονες...Εγω θα σου προτεινα να εστηνες ενα ενυδριακι με λιγα φυτα με Co2,υποστρωμα,δυνατο φωτισμο με αποτελεσμα να φτιαξεις ενα ωραιο στολιδι για το γραφειο σου.. :lmao:

ΠΡΟΣΟΧΗ μην βαλεις κανενα ζωντανο οργανισμο...

Ασε την φαντασια σου να δουλεψει και ξεκινα... :P

Μου φαίνεται πως θα αφήσω τα κλαδιά, θα βάλω την μπεζ άμμο και θα αραιοφυτέψω με λίγη ελεόχαρις και των δύο ειδών. Επίσης θα βγάλω και μερικές πέτρες, γιατί μου φαίνονται πολλες... Απο υπόστρωμα δεν ξέρω τι θα βάλω.

Απο ζωντανά ίσως, ίσως βάλω γαριδες red cherry ή red crystal.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως θα αφήσω τα κλαδιά, θα βάλω την μπεζ άμμο και θα αραιοφυτέψω με λίγη ελεόχαρις και των δύο ειδών. Επίσης θα βγάλω και μερικές πέτρες, γιατί μου φαίνονται πολλες... Απο υπόστρωμα δεν ξέρω τι θα βάλω.Υποστρωμα βαλε αν βρεις της Dannerle το Deponitmix,αλλα γενικα δεν ειναι αυτο που σε απασχολησει τοσο πολυ :lmao:

Απο ζωντανά ίσως, ίσως βάλω γαριδες red cherry ή red crystal.Η γνωμη μου ειναι να μην το σκευτεις ουτε καν για καποιο σαλιγκαρακι....Περα απο το πολυ καλα στρωμενο ενυδριο που χρειαζονται οι γαριδες σε 14 λιτρα μεικτα δεν εχει περιθωριο να βαλεις πανω απο μια κατα την αποψη μου... :P

Link to comment
Share on other sites

το πίσω φυτό στην ίδια φωτο ποιο είναι ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντήσατε ομως.... Η άμμος γιατι δεν είναι οτι το καλυτερο; Μπορει να δημιουργησει προβλημα στα φυτα ή να ανακατευεται απο το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντήσατε ομως.... Η άμμος γιατι δεν είναι οτι το καλυτερο; Μπορει να δημιουργησει προβλημα στα φυτα ή να ανακατευεται απο το φιλτρο;

Θα σε δισκολεψει πολυ στο φυτεμα πχ τις cubas κτλ... δεν ειναι ωραιο οπτικα και γενικα δεν χρεισημοποιητε...

Σου ειπα αγορασε καποιο σκουρο χαλικι... Πχ μαυρο...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα βάλω cuba. Μόνο Eleocharis την οποία έχω δει αρκετές φορές φυτεμένη σε αμμο και υγιης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μερικές καινούργιες φωτογραφίες με την προσθήκη αμμου!

th_23012010134.jpg th_23012010135.jpg th_23012010136.jpg th_23012010138.jpg th_23012010139.jpg th_23012010140.jpg th_23012010143.jpg th_23012010142.jpg

Και μερικές με τα κλαδια. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα τα κρατήσω....

th_23012010146.jpg th_23012010148.jpg th_23012010150.jpg

Υπόστρωμα τελικά δεν χρησιμοποίησα. Αμα χρειαστεί θα βάζω ταμπλέτες!

Υ.Γ. ενα μεγααΑΑΑααλο ευχαριστώ στον Nikos_Politis για την αμμο! :bowdown: Τελικά έφτασε και περίσεψε και αρκετη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...