Jump to content

Εκθεση στο σχολείο: Πως πέρασα τις διακοπές


MIHALHS

Recommended Posts

Ισως η πιό σπαστική έκθεση στο σχολείο ήταν αυτή που μας έβαζαν να γράψουμε την πρώτη μέρα μετά τις διακοπές...

Αυτή είναι μάλλον η πρώτη που γράφω με ευχαρίστηση.

Με την ευκαιρία θέλω να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία σε όλους τους φίλους.

Τις γιορτές, λοιπόν, βρέθηκα στο Σικάγο και επισκέφτηκα το ενυδρείο της πόλης.

Shedd Aquarium το ονοματάκι του και λέω ας πάω να ρίξω μια ματιά, δυό ωρίτσες.

Έχω κατά καιρούς βρεθεί σε ενυδρεία στη Γερμανία, Ελβετία, Ισπανία αλλά και στην Κρήτη και Ρόδο. Αυτό που μου προκάλεσε μεγάλη εντύπωση είναι ότι ενώ περιμένεις να δεις τα κλασικά ενυδρεία-εκθέματα, βρίσκεσαι σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα που με προτεραιότητα τα παιδιά ξεκινάει από το μηδέν και με απλουστευμένη γλώσσα εξηγεί τα πάντα. Αμαζόνιος, Αφρική, Βόρειες Θάλασσες, Νοτιοανατολική Ασία, Βόρεια ποτάμια και Λίμνες, Κοραλλιογενείς ύφαλοι Καραϊβικής και Αυστραλίας, Ωκεανοί, Αρκτική, Ανταρκτική και και και… Πάνω από 150 ενυδρεία 1000λτ και πολλά μεγάλα που κάνουν και την μεγαλύτερη εντύπωση στο κοινό αλλά αυτό θα μου πείτε το έχουμε ξαναδεί. Αυτό που το κάνει ξεχωριστό είναι ότι το κάθε ενυδρείο έχει μπροστά του οθόνες αφής με πλήρη στοιχεία του ενυδρείου, των ψαριών (έχει το πλήρες προφίλ του κάθε ψαριού που βλέπεις) με εύκολα προγράμματα και πολλά παιχνίδια και κουίζ που μπορείς να παίζεις-μαθαίνεις με τις ώρες. Έχει τον καλύτερο Αμαζόνιο που έχω δει με πάνω από σαράντα ενυδρεία με τα καλύτερα βιοτοπικά setup Αμαζονίου σε δημόσιο ενυδρείο. Ενυδρεία που αναπαριστούν την περίοδο των βροχών και την «ξηρή» περίοδο στο νερό, τα ψάρια, τα αμφίβια, τα φυτά, τους κύκλους της ζωής. Οι touch screens να δίνουν εκπληκτικές πληροφορίες για όλα και να βλέπεις μικρά παιδιά να μαθαίνουν από αυτές. Είχε έξι ενυδρεία Αφρικής, δύο από κάθε λίμνη και πάλι οι οθόνες έδιναν κάθε λογής πληροφορίες για τα ψάρια και τις λίμνες. Εντύπωση μου έκανε ένα κολπάκι στην οθόνη όπου μετακινούσες το δάκτυλό σου επάνω σε μία γραμμή και έδειχνε την γεωλογική δημιουργία και εξέλιξη των λιμνών. Σε 25 εκατοστά μετακίνησης του δάκτυλου έβλεπες τα 650 εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης…

Πολλά και καλά reef και δίπλα, σε μεγάλα πλαστικά ομοιώματα με led πώς δημιουργείται, αναπτύσσεται, τρέφεται και πολλαπλασιάζεται ο βράχος, πάλι σαν παιχνίδι. Μπροστά σου έβλεπες τα γλαστράκια με την αναπαραγωγή του βράχου και μια λεπτομερή αναφορά γιατί τα reef ενυδρεία είναι τόσο δύσκολα στην συντήρηση και τι εξοπλισμός και χημικά χρειάζεται σε κοινή θέα, κάτι σαν ενυδρειακό φροντιστήριο.

Τα έβλεπα όλα με ανάμικτα συναισθήματα χαράς για το πόσο επιστημονική δουλειά κάνουν και πόσο εκπαιδευτικά παρουσιασμένη και λύπης για την Αθάνατη Ελληνική Μιζέρια που στην Αθήνα δεν υπάρχει τίποτα- το Σικάγο πληθυσμιακά δεν είναι πολύ μεγαλύτερο.

Σημαντική λεπτομέρεια: όλα τα ενυδρεία είναι δωρεές οικογενειών και επιχειρήσεων και έχουν δίπλα τους μία πλακέτα με τον δωρητή. ¨Όλοι οι δωρητές, ακόμα και αυτοί που δίνουν μικρά ποσά αναφέρονται σε μεγάλους πίνακες. Είπατε τίποτα για «αμερικανάκια»;

Αν και καλύπτει τη μισή περίπου αρθρογραφία τους, αναφέρω απλά τις συνεχείς αναφορές τους για την καταστροφή των κοραλλιών, τη μόλυνση, τις συνέπειες, την υπεραλίευση, την άνοδο της θερμοκρασίας των θαλασσών και ποιά προγράμματα και έρευνες χρηματοδοτούν σε μέρη με σοβαρά περιβαλλοντικά θέματα.

Φεύγοντας, το μόνο που μπορώ να πω με δύο λέξεις είναι ότι ήταν μία εκπαιδευτική εμπειρία και αν και όποιος βρεθεί κατά εκεί, να μην το χάσει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη ωραία έκθεση σου βάζω 10΄ :lmao: .Καμιά φωτογραφία μήπως έβγαλες ή απαγορευόταν?Θα ήταν πολύ ωραία να τα βλέπαμε και εμείς :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπου 100 αλλά δεν ξέρω ποιές να πρωτοβάλω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπου 100 αλλά δεν ξέρω ποιές να πρωτοβάλω...

Ξεκινα και ανα τακτά διαστήματα να σηκώνεις νέες!Να δούμε και εμεις λίγο ομορφιά :P

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε της όλες στο photobucket ή κάποιο αντίστοιχο και δώσε μας μόνο το link.

Link to comment
Share on other sites

Oλες....... :P

Δωστες στο Δια να της ανεβασει γιατι εσυ εχεις περιορισμενο χωρο!!!

Δωσε ομορφια στο λαο!!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα...

Εγω βεβαια δεν εχω να πω τις ιδιες εντυπωσεις απο το ενυδριο της Ροδου που επισκευτηκα πριν 2 βδομαδες...

Οσο για τις φωτογραφιες..Μην το σκευτεσαι καν...Γεμισε ολο το Database :P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω από αύριο μερικές να πάρετε μια γεύση και βλέπουμε. Θέλουν όλες αλλαγή μεγέθους...

Αν και η πραγματικότητα δύσκολα αποτυπώνεται, άλλο να το βλέπεις.

Τι να πώ, πήγα για δυο ώρες και τελικά έκατσα οκτώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Αμαζόνιος

Η γραμμή που βλέπετε είναι η στάθμη του νερού

Κανένα ενυδρείο Αμαζονίου δεν ήταν γεμάτο για να φαίνεται η τροπική βλάστηση πάνω από την επιφάνεια

Μιλάμε για πραγματικά δέντρα, φυτά και ρίζες...post-11642-1263239966_thumb.jpg

Αφρική: To "περίπτερο" Malawipost-11642-1263240091_thumb.jpg

Και ένα "reefάκι"...post-11642-1263240214_thumb.jpg

Αν κάποιες είναι θολές ή σκοτεινές καταλαβαίνετε ότι απαγορεύονταν δια ροπάλου τα φλας

Βάλτε λίγη φαντασία...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ που τις μοιραζεσε μαζι μας!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε, βρε, βρε, Malawi με ξύλα... :P

Δίκιο

Αναφέρει στην οθόνη αφής ότι οι λίμνες είναι τεράστια οικοσυστήματα με πολλά μικρότερα διαφορετικά μεταξύ τους. Την εποχή των βροχών, κοντά στις εκβολές και προσχώσεις των ποταμών συναντάμε και κάποια ξύλα ή κλαδιά και λάσπη. Αναφέρει επίσεις ότι είναι αδύνατον να αναπαραστήσουν όλα τα επιμέρους μικροοικοσυστήματα λόγο του μεγέθους τών λιμνών...

Link to comment
Share on other sites

post-11642-1263298464_thumb.jpg

H οθόνη αφής στα malawi με παιχνιδάκι σχετικά με τη διατροφή τουςpost-11642-1263298621_thumb.jpg

post-11642-1263298678_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα πανέμορφο Pseudotropheus flavuspost-11642-1263306354_thumb.jpg

Amazonpost-11642-1263306463_thumb.jpg

Πολύ φάση όταν ανεβοκατεβαίνουν...post-11642-1263306555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πίνακες και ομοιόματα για reef... Πατάς τα κουμπιά και βλέπεις τις ζωτικές τους λειτουργίες :P

post-11642-1263389638_thumb.jpgpost-11642-1263389700_thumb.jpg

Προσέξτε πόσο ωραία και απλά παρουσιάζουν τις λίμνες Αφρικής

post-11642-1263389835_thumb.jpgpost-11642-1263389882_thumb.jpgpost-11642-1263389945_thumb.jpgpost-11642-1263390003_thumb.jpg

post-11642-1263390063_thumb.jpgpost-11642-1263390199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...