Jump to content

Νέος - Ενυδρείο 30l


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, σε λίγες μέρες περιμένω ένα ενυδρείο 30 λίτρων και θα ήθελα να μου πείτε πόσα και τί ειδών ψάρακια μπορώ να βάλω (το μέγιστο από κάποιο είδος).

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Whiteyez
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

λυπαμαι που θα στο πω αλλα το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για ψαρια. το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ενα μονομαχο, ή να το κανεις γαριδο ενυδρειο ή σαλιγκαροενυδρειο. συμβουλη μου αν μπορεις να παρεις μεγαλυτερο.

για να μπεις λιγο στο πνευμα μελετησε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω ούτε πάρα πολύ μικρά ψαράκια; Έχω δεί κάτι πάρα πολύ μικρά νομίζω πάνε και σε κοπάδια, ούτε αυτά κάνουν;

Έγινε επεξεργασία - Whiteyez
Link to comment
Share on other sites

αν θελεις να εχεις ενα υγιες ενυδρειο δεν πανε. ο μομαχος για παραδειγμα κολαει καπως γιατι ειναι ενα μικρο ψαρι που θελει να ειναι μονος του. αν βαλεις ενα αλλο μικρο ειδος μονο του, οπως ενα νεον, ναι μεν θα το σηκωσει το ενυδρειο σου αλλα δεν θα αντεξει τη μοναξια γιατι αυτο ζει σε μεγαλα κοπαδια. αν εσυ βαλεις κοπαδι των 10, δεν θα το σηκωσει το ενυδρειο σου και θα ειναι στριμωγμενα. καταλαβες που το παω?

μην απελπιζεσαι. ακομη και με ενα μονομαχω μπορεις να κανεις θαυματα. ψαξε να δεις μονομαχοενυδρεια να δεις τι ομορφα γινονται οταν αυτα φυτευτουν!!

δεν ξερω αν θα μπορεσεις να κανεις κατι με ζωοτοκα, αλλα ακομη και αν μπρεσεις για αρχη, αυτα γεννανε συνεχεια και θα πρεπει να δινεις τα μικρα. μπελας δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες...

Λίγα τα λίτρα... Πάντως ψάξτο για μονομάχο αλλιώς μεγαλύτερο ενυδρείο... :P

Link to comment
Share on other sites

στο προτινω και εγω για μονομαχο εχω ενα πολυ ωραιο μονομαχο σε ενα ενυδρειο 37 λιτρα και τον εχω με γαριδες και δεν εχω κανενα προβλημα κοιταξε το βεβαια αυτο εξαρταται και απο το χαρακτηρα του μονομαχου παντως

ενα στρωμενο ενυδρειο με ενα μονομαχο φουλ φυτεμενο και γαριδουλες ειναι πολυ ωραιο!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, μονομάχος με γαριδούλες ακούγετε καλός συνδιασμός, θα το κοιτάξω. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.

Έγινε επεξεργασία - Whiteyez
Link to comment
Share on other sites

βαλε και κανενα σαλιγκαρακι εγω εχω 2 apple snails και ενα zebra..! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις και 1 χρυσοψαρο... αλλα απο τα funky ειδη... που δε μεγαλωνουν πολυ.

Λενε πως θελει απο 40λτρ και πανω το 1.. αλλα και με 30... μια χαρα ειναι... απλως θα πρεπεθ να αλλαζεις το 30% του νερου 1 φορα την εβδομαδα... ενω στην περιπτωση του μονομαχου 30% τις 2 εβδομαδες... αλλα και παλυ εξαρταται...

ΠΑντως... μαι ο μονομαχος με γαριδουλες ειναι καλο...

Αλλα.... θα θελει ισως μια μικρη επεξεργασια το νερο... αφου ειναι καλυτερο το ph 7 για το μονομαχο απο το 7,5-7,8ph που εχει η βρυση.

Link to comment
Share on other sites

όχι άμα βάλεις κάποια είδη που υπάρχουν στην αγορά...

Link to comment
Share on other sites

και βάζοντας 2-3 γαρίδες και ένα σαλιγκάρι θα καθαρίζουν το ενυδρείο σου.Εγώ πριν από λίγες ξεκίνησα να στρώνω ένα 30λ ενυδρείο με ενα μονομάχο μέσα και μπορείς να κάνεις ωραία πράγματα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μπορουν να συνπαρξουν οι γαριδες με μονομαχο;Ας μας πει καποιος που εχει εμπειρια

απο τετοια συγκατοικηση.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μπορουν να συνπαρξουν οι γαριδες με μονομαχο;Ας μας πει καποιος που εχει εμπειρια

απο τετοια συγκατοικηση.

Η καταγραφη αρκετων γενγονοτων δειχνει οτι... εξαρταται απο το μονομαχο!! :P

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν ότι με neogaritina japonica από γαρίδες και neritina από σαλιγκάρι θα είναι οκ και δεν θα υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοιταχτε εγω εχω εναν μονομαχο σε ενα 40l φουλ φυτεμενο ...

μαζι του εχω 4 japonica

5 red cherry 2apple snails και ενα zebra snail !!

ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος γιατι ο μονομαχος μου δεν τα πειραζει καθολου ειναι πολυ καλος μαζι τους και ειδικα με τις japonica καθως ειναι στο μεγεθος του και παραπανω :P:lmao:

το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο στο προτινω ανεπιφυλακτα απλα κανε αυτο που σου ειπε ο φιλος μας παραπανω ριξε το ph στο 7 αν ασχοληθεις με αυτο !!! :lmao:;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα σας πρήξω και με άλλες απορίες σε μερικές μέρες σίγουρα.

Έγινε επεξεργασία - Whiteyez
Link to comment
Share on other sites

Οι red cherry δεν εχουν σοβαρες πιθανοτητες με μονομαχο.

Σπυρο εννοεις να επιζησουν;

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εννοεις να επιζησουν;

Ναι.

Αν κατσουν πολλες παραμετροι μαζι, οπως να ειναι ζουγκλα το ενυδρειο, να ειναι αγαθιαρης και καλοταισμενος ο μονομαχος και να μην παρει χαμπαρι καποια στιγμη αργα ή γρηγορα, οτι οι γαριδες αυτες πιανονται ευκολα και γινονται μεζες. Τοτε ισως κανω λαθος.

Ο γονος τους ακομα πιο ευκολη λεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

επισης πριν παρεις το ενυδρειο στα χερια σου ψαξε στο φορουμ και αλλα θεματα.

πως στρωνουμε ενα ενυδρειο, τα χαρακτηριστικα του φιλτρου σου, τα υλικα που θα βαλεις μεσα και προς θεου... οχι ολους τους κατοικους μλουμ μεσα.. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...