Jump to content

χωρις Sps-lps κοραλια


1george1

Recommended Posts

καλησπερα. ;)

Σε ενα ενυδρειο χωρις SPS-LPS κοραλια.

Με μ****α κοραλια-σαρκοφυτα-μανιταρια-σφουγγαρια-ανεμωνες.

Αν χρειαζεται.....

Τι συμπληροματα πρεπει να προσθετουμε στο νερο εκτος απο αλατι κ (τροφη για τις ανεμωνες

που θα με διευκολινε να μου πειτε καθε ποτε ταισμα)

Ευχαριστω προκαταβολικα :P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Exεις στημενο ή στο νου σου καποιο ενυδρειο?

Ρωταω για να το πιασουμε απο την αρχη.Τι χρειαζεσαι δηλαδη για να στησεις ενα τετοιο ενυδρειο και μετα να δουμε τι μπορεις να βαλεις μεσα και το τι χρειαζεται να ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Exεις στημενο ή στο νου σου καποιο ενυδρειο?

Ρωταω για να το πιασουμε απο την αρχη.Τι χρειαζεσαι δηλαδη για να στησεις ενα τετοιο ενυδρειο και μετα να δουμε τι μπορεις να βαλεις μεσα και το τι χρειαζεται να ριχνεις.

καλησπερα κ ευχαριστω για την απαντηση :P

Δεν το εχω στησει ακομη ειμαι στην περιοδο διαβασματος :hysterical:

κ εξοπλισμου σιγα σιγα

εχω στο μυαλο μου καποιο πλανο αν υπαρχει ορεξη κ χρονος το παραθετω... :lmao::lmao:;)

Έγινε επεξεργασία - 1george1
Link to comment
Share on other sites

:)

εμάς ρωτάς ? :)

εδώ σε όλους αρέσουν τέτοιες περιγραφές :wootwoot:

Ευχιριστω για την απαντηση :)

θα κανω την περιγραφη οσο πιο συντομα μπορω γιατι μου αρεσει τοσο το θεμα που ειμαι ικανος να γραφω για ωρες :D

Ειμαι στο σταδιο του εξοπλισμου διαβαζω γυρω στους 4 μηνες κ εχω καταληξει περιπου

στο τι μπορω (απο θεμα εξοπλισμου-χωρου) κ στο τι θελω να φτιαξω.

υπαρχει λοιπον στην κατοχη μου ενα ενυδρειο RIO JEWEL 400(που εχει τωρα κιχλιδες αφρικης σκοπευω να αγορασω ενα vision 260για να τις βαλω μεσα) Δεν μπορω να τις δωσω θα με σκοτωσει η γυναικα :ballistic::rolleyes:

Ο εξοπλισμος που σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ειναι...

1)ενειδρειο JUWEL RIO 400

2)Skimmer TMC V2 1500 (Ο κατασκευαστης λεει για ενυδρειο πανω απο 1500 λιτρα)το εχω αγορασει.Ακουσα καλα λογια για το συστημα ψεκασμου venturi.

3)κυκλοφορια.4 κυκλοφορητες tunze 6065.1 koralia 4(εχω αγορασει τους δυο-1tunze 1 koralia)

4)χημικο φιλτρο 1 εξωτερικο eheim 1200 λιτρα ανα ωρα ανθρακας αντιφωσφωρο.(υπαρχει)

5)R/OSMOSIS DANERLE 130 (εχει αγοραστει)

6)Ρεφρακτομετρο

7)Φωτισμος 2 τ5 white 10000-12000 kelvin 80watt η μια. 2 white 14000 k 2 μπλε ακτινικες αναλογες

8)Υποστρωμα.60 κιλα νεκρο αραγωνιτη λεπτοκοκκο 3 χιλ.ζωντανο λεω να μην προσθεσω (ποσο ζωντανος μπορει να ειναι κλεισμενος σε ενα σακουλι μπορει κ μηνες)θελω τη γνωμη σας.νομιζω υπαρχουν κ βελτιωτικα νερου για να επισπευσεις διαδικασιες στρωσιματος.( βακτήρια της Prodibio)

9)50κιλ ζωντανος βραχος (μαλλον ινδονησιας λογω τιμης ) 10 ευρο το κιλο.

10) εξεδρες για το βραχο

11)αλατι (ακομα δεν ξερω ποιο να βαλω)

12)controler θερμοκρασιας μου εχουν προτεινει το elwin(αν θυμαμαι καλα)

13)Tests salifert(παντου διαβαζω οτι ειναι τα πιο αξιοπιστα)

sump δυνατοτητα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει για πολλους λογους(ακαταληλο επιπλο ενυδρειου-ελειψη χωρου για επεκταση στο πλαι-οικονομικο) οι λογοι που αποφασισα να φτασω μεχρι light reef ταβανι κ λογο ελειψης σχετικης εμπειριας :wacko:

Και τωρα στο κυριως θεμα να σας πω πως εχω το στησιμο φτιαγμενο στο μυαλο μου

να με διορθωσετε κ να μου πειτε γνωμες :excl:

Γεμιζω το ενυδρειο νερο απο την οσμωση ριχνω το αλατι κ βαζω τους κυκλοφορητες να δουλευουν.

Μετα απο 2 μερες περιπου κ αφου εχει διαλυθει καλα το αλατι μετρω με το ρεφρακτομετρο κ προσθετω αλατι αν χρειαζεται μεχρι να φτασει η αλατοτητα

1022-1024 αντιθετα δηλαδη αν ειμαι ψηλα

αφαιρω λιγο νερο απο το ενυδρειο κ προσθετω απο οσμωση)

βαζω τον αραγωνιτη μαζι με ενα εσωτερικο φιλτρο γεματο υαλοβαμβακα για να καθαρισει πιο γρηγορα το νερο.

μετα απο μια βδομαδα περιπου αφαιρω το εσωτερικο φιλτρο βαζω επανω κρεμαστο το skimmer κ το βαζω να δουλευει.

(προς το παρων το κοιταω απο δω το κοιταω απο κει ακομα δεν εχω καταλαβει καλα καλα πως συναρμολογειται ακριβως αλλα που θα παει θα το βρω :huh: )

στηνω το βραχο μου πανω στις εξεδρες προσαρμοζω την κυκλοφορια καλα πανω του

κ περιμενου περιπου 2 μηνες με χαμηλο φωτισμο κ το σκιμμερ κ τους κυκλοφορητες να δουλευουν κ το χημικο φιλτρο.κανοντας ταυτοχρονα συχνες αλλαγες νερου.

δεν με πειραζει καθολου αυτη η αναμονη καθως πιστευω οτι το να βλεπεις το βραχο σου να ανθιζει μερα με τη μερα

θα ειναι τουλαχιστον ηδονη(συγχωρηστε μου τη φρασεολογια δεν βρηκα κατι αλλο να ταιριαζει καλυτερα) :)

μετρωντας ταυτοχρονα NO2-NO3-NH3-NH4.

οταν λοιπον περασουν οι 2 μηνες κ ειναι ολα καλα (τιμες νερου κ βραχος)

Εμει ετοιμος για τα πρωτα ζωακια να μπουν μεσα.

τι θελω να βαλω πρωτα?? μπορει να σας φανει παραδοξο κ εδω θελω τις γνωσεις σας :D

θελω να βαλω ,μεσα 2 ανεμωνες οχι παραπανω για να εχουν σπιτι οι 2 clown που θα βαλω αργοτερα.

μου εχουν πει ομως οτι οι ανεμωνες ειναι δυσκολα ζωακια μπορει να ενοχλησουν τα αλλα ασπονδυλα του ενυδρειου

(μ****α κοραλια σαρκοφυτα κ λοιπα)

μπορει να πανε σε κανα κυκλοφορητη να γινουν κιμας κ να κανουν ολο το ενυδρειο σουπα με τα τοξικα τους

τρωνε κ κανενα ψαρακι αμα τους κατσει.

Σκεφτομαι λοιπον να τις βαλω πρωτες να δω πως θα αντιδρασουν να πανε να κατσουν οπου αυτες γουσταρουν χωρις να υπαρχει περιπτωση να ενοχλησουν αλλο ζωακι.

κ κιμας να γινουν η αν πεθανουν για αλλους λογους να εχω ολο το χρονο να ξαναστρωσω τον κυκλο του αζωτου στο ενυδρειο μου.

Αφου πανε ολα καλα βαζω μετα μεσα τους 2 clown μικρους σε ηλικια μαζι για να παει πιο ομαλα το ολο πραγμα.

Απο εκει κ περα βλεποντας κ κανοντας για τα υπολοιπα ζωακια που θα φιλοξενησω.

τι λετε σωστα το σκεφτομαι? :hysterical:

εκτος απο αλατι κ bufer αλκαλικοτητας kdh(τροφη αραια για τα ασπονδυλα κ τροφη για τα ψαρια μου)

χρειαζεται αλλα προσθετα το νερο για τα ασπονδυλα? (δεν θα φιλοξενησω προς το παρων SPS-LPS κοραλια)

Κ τελος για να διατηρεις τα "δυσκολα κοραλια" χρειαζεται οποσδηποτε ca reactor co2 controller?

Η γινεται να τους παρειχεις τροφη(ca-mag κ.α)με σκευασματα που θα ριχνεις στο νερο?

εχουν σωστο αποτελεσμα?

ειναι ασυμφορα οικονομικα?

οποιος εχει το κουραγιο να διαβασει ολο αυτο το κατεβατο ας βοηθησει :blink:

ευχαριστω προκαταβολικα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - 1george1
Link to comment
Share on other sites

Eισαι αρκετα διαβασμενος και θα δεις οτι στην πραξη τα πραγματα ειναι ακομα πιο απλα.

Οσα εγραψες ειναι σωστα,αλλα:

Εφοσον θα βαλεις κοραλια,η αλατοτητα θα πρεπει να ειναι 1026

Η ανεμωνη (1 οχι 2) θα πρεπει να μπει μετα απο 7-8 μηνες λειτουργειας του ενυδρειου τουλαχιστον.Θα εχεις προλαβει δηλαδη να βαλεις και αλλα κοραλια μεσα.Κλοουν μπορεις να βαλεις και πριν την ανεμωνη χωρις κανενα προβλημα.Εχε υποψην σου οτι με καθε ειδος κλοουν υπαρχουν συγκεκριμενες ανεμωνες με τις οποιες συμβιωνουν.

Για την διατηρηση των τιμων του νερου με σχετικα ευκολα κοραλια,μπορεις και χωρις calsium reactor.Μετρας και προσθετεις τις αναλογες σκονες με βαση τις οδηγειες καθε μαρκας.Αν πας σε ποιο απαιτητικα κοραλια και δεις οτι δεν σε καλυπτουν οι σκονες (μιας και θα πρεπει να προσθετεις συνεχεια) ,τοτε ισως δεις για την τοποθετηση reactor.Μεχρι τοτε δεν υπαρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites

Eισαι αρκετα διαβασμενος και θα δεις οτι στην πραξη τα πραγματα ειναι ακομα πιο απλα.

Οσα εγραψες ειναι σωστα,αλλα:

Εφοσον θα βαλεις κοραλια,η αλατοτητα θα πρεπει να ειναι 1026

Η ανεμωνη (1 οχι 2) θα πρεπει να μπει μετα απο 7-8 μηνες λειτουργειας του ενυδρειου τουλαχιστον.Θα εχεις προλαβει δηλαδη να βαλεις και αλλα κοραλια μεσα.Κλοουν μπορεις να βαλεις και πριν την ανεμωνη χωρις κανενα προβλημα.Εχε υποψην σου οτι με καθε ειδος κλοουν υπαρχουν συγκεκριμενες ανεμωνες με τις οποιες συμβιωνουν.

Για την διατηρηση των τιμων του νερου με σχετικα ευκολα κοραλια,μπορεις και χωρις calsium reactor.Μετρας και προσθετεις τις αναλογες σκονες με βαση τις οδηγειες καθε μαρκας.Αν πας σε ποιο απαιτητικα κοραλια και δεις οτι δεν σε καλυπτουν οι σκονες (μιας και θα πρεπει να προσθετεις συνεχεια) ,τοτε ισως δεις για την τοποθετηση reactor.Μεχρι τοτε δεν υπαρχει λογος.

να διευκρινησουμε κατι γιατι οσο κ να διαβαζεις η εμπειρια δεν αντικαθισταται που να διαβαζεις 100 χρονια.

Μεσα στο μυαλο μου επικρατει το εξης.....

οτι υπαρχουν 3 κατηγοριες κοραλιων

SPS(ισως τα πιο δυσκολα με ασβεστολιθικο σκελετο κ κοντους πολυποδες θελουν πολυ φως πολυ ασβεστιο για το χτισιμο του σκελετου κ χαοτικη κυκλοφορια.συνηθως μπαινουν πανω πανω...ευνοητοι οι λογοι)

LPS(Κ αυτα σβεστολιθικο σκελετο με πιο μακριους πολυποδες ισως ελαχιστα ευκολοτερα απο τα SPS με τις ιδιες απαιτισεις)

αρα τα παραπανω προς το παρων αποριπτονται.

μ****α κοραλια εδω δεν ξερω τιποτα κ θελω βοηθεια(τι απαιτησεις ακριβως εχουν ποσα ειδη υπαρχουν κ διαφορες στην φροντιδα)κ αυτα τα κοραλια χρειαζονται αλατοτητα 1026?

χρειαζονται κ τα μ****α ασβεστιο κ αλλα στοιχεια για την αναπτυξη τους?

Γιατι μονο μια ανεμωνη πρωτα?σιγουρα για να το λες υπαρχει λογος ...ποιος ειναι?

μετα απο 7-8 μηνες προφανος για να εχει στρωσει καλα το ενυδρειο?

τελος ξερω οτι πρεπει να ταιριαξω τις ανεμωνες με τους κλοουν.χοντρικα νομιζω οτι ταιριαζει καθε ανεμωνη με 2-3

ειδη κλοουν αλλα οσο κ αν εχω ψαξει δεν εχω βρει καποιο site που να εχει μια ολοκληρωμενη καθοδηγηση με φωτο

αλλα αυτο λυνεται ευκολα ας ερθει η ωρα κ θα τα βρω.

Νομιζω ομως οτι σχετικα με τους κλοουν πρεπει να περιμενω λιγο να μπουν πρωτα κ οι 2 ανεμωνες κ μετα να τους βαλω γιατι μου ειπαν οτι εαν δεν εχουν ανεμωνες να τριβονται πανω κ να κανουν σπιτι τους πανε στα σαρκοφυτα κ στα μ****α κοραλια κ τα πεθαινουν στο τρψιμο με συνεπεια μεχρι κ το θανατο των κοραλιων.με ολο το σεβασμο ....η γνωμη σου?

ευχαριστω κ παλι :rolleyes::D

Έγινε επεξεργασία - 1george1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω με της TUNZE 6045 θα κάνεις καλή δουλεια στα λίτρα σου :hysterical: ....

Ευχαριστω για τη βοηθεια

οντως απο την αγαπη μου για το σπορ κ την τρελα που μου εχει δημιουργηθει με την κυκλοφορια

ισως να ειμαι λιγο υπερβολικος με αυτην.... :rolleyes:

το κακο ειναι οτι οι 2 tunze 6065 εχουν αγοραστει ηδη κ ο 1 koralia 4

κ επειδη θελω να εχω πολυδιαστατη κυκλοφορια για οξυγονονεται καλα ο βραχος απο παντου

ελεγα να βαλω 5 κυκλοφορητες....

Οποτε το μονο που μπορω να κανω τωρα εινα να παρω 2 μικροτερους

2 koralia 3 η 2 tunze 6025 σωστα? :D

Link to comment
Share on other sites

να διευκρινησουμε κατι γιατι οσο κ να διαβαζεις η εμπειρια δεν αντικαθισταται που να διαβαζεις 100 χρονια.

Μεσα στο μυαλο μου επικρατει το εξης.....

οτι υπαρχουν 3 κατηγοριες κοραλιων

SPS(ισως τα πιο δυσκολα με ασβεστολιθικο σκελετο κ κοντους πολυποδες θελουν πολυ φως πολυ ασβεστιο για το χτισιμο του σκελετου κ χαοτικη κυκλοφορια.συνηθως μπαινουν πανω πανω...ευνοητοι οι λογοι)

LPS(Κ αυτα σβεστολιθικο σκελετο με πιο μακριους πολυποδες ισως ελαχιστα ευκολοτερα απο τα SPS με τις ιδιες απαιτισεις)

αρα τα παραπανω προς το παρων αποριπτονται.

μ****α κοραλια εδω δεν ξερω τιποτα κ θελω βοηθεια(τι απαιτησεις ακριβως εχουν ποσα ειδη υπαρχουν κ διαφορες στην φροντιδα)κ αυτα τα κοραλια χρειαζονται αλατοτητα 1026? Ολα τα κοραλια θελουν τουλαχιστον τις συνθηκες που επικρατουν (κατα μεσο ορο) στα τροπικα νερα.Πραγμα που σημαινει αλατοτητα 1026

χρειαζονται κ τα μ****α ασβεστιο κ αλλα στοιχεια για την αναπτυξη τους? Ναι,αλλα οι απαιτησεις τους σε ασεστιο,μαγνησιο και αλκαλικοτητα ειναι πολυ μικρες.Επισης ειναι πιο ανεκτικα σε αλλαγες των τιμων του νερου και στην ποιοτητα του.

Γιατι μονο μια ανεμωνη πρωτα?σιγουρα για να το λες υπαρχει λογος ...ποιος ειναι? Βαλε εσυ μια,που ειναι δυσκολο να διατηρηθει,και αν τα καταφερεις και θελεις και 2η το συζηταμε και βαζεις. :rolleyes:

μετα απο 7-8 μηνες προφανος για να εχει στρωσει καλα το ενυδρειο? Σωστα.Το να πεθανει μια ανεμωνη στο ενυδρειο σου ισως σημαινει και θανατος ολων των ζωντανων και κοραλιων που εχει μεσα.Οποτε υπομονη και προσοχη

τελος ξερω οτι πρεπει να ταιριαξω τις ανεμωνες με τους κλοουν.χοντρικα νομιζω οτι ταιριαζει καθε ανεμωνη με 2-3

ειδη κλοουν αλλα οσο κ αν εχω ψαξει δεν εχω βρει καποιο site που να εχει μια ολοκληρωμενη καθοδηγηση με φωτο

αλλα αυτο λυνεται ευκολα ας ερθει η ωρα κ θα τα βρω. Δες εδωΝομιζω ομως οτι σχετικα με τους κλοουν πρεπει να περιμενω λιγο να μπουν πρωτα κ οι 2 ανεμωνες κ μετα να τους βαλω γιατι μου ειπαν οτι εαν δεν εχουν ανεμωνες να τριβονται πανω κ να κανουν σπιτι τους πανε στα σαρκοφυτα κ στα μ****α κοραλια κ τα πεθαινουν στο τρψιμο με συνεπεια μεχρι κ το θανατο των κοραλιων.με ολο το σεβασμο ....η γνωμη σου? Ετσι ειναι αλλα τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα.Μπορεις να τους βαλεις αρκετα πιο νωρις,ετσι ωστε να προσαρμοστουν στο ενυδειο.Η επιλογη δικη σου :blink:

ευχαριστω κ παλι :D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια

οντως απο την αγαπη μου για το σπορ κ την τρελα που μου εχει δημιουργηθει με την κυκλοφορια

ισως να ειμαι λιγο υπερβολικος με αυτην.... :rolleyes:

το κακο ειναι οτι οι 2 tunze 6065 εχουν αγοραστει ηδη κ ο 1 koralia 4

κ επειδη θελω να εχω πολυδιαστατη κυκλοφορια για οξυγονονεται καλα ο βραχος απο παντου

ελεγα να βαλω 5 κυκλοφορητες....

Οποτε το μονο που μπορω να κανω τωρα εινα να παρω 2 μικροτερους

2 koralia 3 η 2 tunze 6025 σωστα? :D

την 6045 να πάρεις :blink: όχι την 6025... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

την 6045 να πάρεις :hysterical: όχι την 6025... :D

καταλαβα δηλαδη να εχω 2 6065 + 2 6045 + 1 κοραλια 4 :rolleyes:

ναι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την άποψη ότι και αρκετά lps συγχωρούν μερικά λαθάκια.

Ακη ποιά η γνώμη σου;

Κοίτα για κανα μανιταράκι,πολύποδες και τέτοια είναι ok,αλλά αν

γεμίσεις μαλακά κοραλλια το ενυδρείο μετά δεν μπορείς εύκολα να

βάλεις κάτι αλλο γιατί εκρίνούν χημικά και καταστρέφουν τα υπόλοιπα

κοράλλια.Και με το φωτισμό που έχεις νομιζω ότι μπορεις να πας για lps

και μερικά εύκολα sps ψηλά στο βράχο.

Πάντως με αυτά που λες δείχνεις ότι εχεις διαβάσει και κατανοήσει αρκετά

γύρω από το reef :rolleyes: .Mπράβο σου,συνέχισε έτσι :D

Βέβαια η απόφαση είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα δηλαδη να εχω 2 6065 + 2 6045 + 1 κοραλια 4 :rolleyes:

ναι?

Καλά είσαι,βλέπεις και στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την άποψη ότι και αρκετά lps συγχωρούν μερικά λαθάκια.

Ακη ποιά η γνώμη σου;

Κοίτα για κανα μανιταράκι,πολύποδες και τέτοια είναι ok,αλλά αν

γεμίσεις μαλακά κοραλλια το ενυδρείο μετά δεν μπορείς εύκολα να

βάλεις κάτι αλλο γιατί εκρίνούν χημικά και καταστρέφουν τα υπόλοιπα

κοράλλια.Και με το φωτισμό που έχεις νομιζω ότι μπορεις να πας για lps

και μερικά εύκολα sps ψηλά στο βράχο.

Πάντως με αυτά που λες δείχνεις ότι εχεις διαβάσει και κατανοήσει αρκετά

γύρω από το reef :rolleyes: .Mπράβο σου,συνέχισε έτσι :D

Βέβαια η απόφαση είναι δική σου.

κατσε για να εμβαθυνω λιγο περισσοτερο στις γνωσεις :hysterical::blink::wootwoot:

καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

μου δινουν ακομα περισσοτερη δυναμη κ ορεξη να συνεχισω το διαβασμα :)

να ηξερες ποσο θελω να φιλοξενησω σληρα κοραλια....

απο φωτισμο ειμαι οκ

αλλα απο παροχη ασβεστιου μαγνησιου θα ειναι αρκατα τα συμπληρωματα?

ανοιξτε μου τα ματια αν γινεται κ σε αυτο το θεμα

εχω διαβασει οτι τα κοραλια γενικως εκρινουν χημικα μεταξυ τους

για να προστατεψει το καθε ειδος την περιοχη του .

αυτος δεν ειναι ο λογος που προσθετουμε το χημικο φιλτρο?

τον καθαρισμο του νερου βρυσης τον αναλαμβανει η οσμωση σωστα μεχρι εδω?

θες να πεις οτι τα μ****α εκρινουν περισσοτερα χημικα?

ειναι τεραστιο το θεμα παιδια το ξερω.δεν θελω να κουραζω....

ειναι ολοκληρη επιστημη κ εμεις το εχουμε σαν χομπυ δημιουργικο αρκετα βεβαια για τα υπευθυνα ατομα :huh:

ειδα τελευταια ενα ντοκυμαντερ για την καραιβικη θαλασσα.

εδειχνε την ομορφια τα χρωματα κ ολη τη μαγεια ενος υφαλου(νησια fiji)

Κατι ομως εχει αρχισει κ συμβαινει εκει περα κ ολοκληροι υφαλοι εχουν πεθανει....

ενα απεραντο γκρι τοπιο με επιασε η ψυχη μου..

απ οτι καταλαβα γιατι ηταν στα αγγλικα(κ εγω δεν ακουγα τη μανα μου οταν ημουν μικρος να παω φροντιστηριο) :D

αυτο συμβαινει γιατι λογο της υπερθερμανσης του πλανητη εχει ανεβει η θερμοκρασια της θαλασσας κ μαλλον αν καταλαβα καλα εχει ανεβει η αλατοτητα(εδειχνε καποια ποταμια που εχουν στερεψει)

τελος παντων αυτα τα λιγα

το καλυτερο θα ηταν να ειχα καποιον εμπειρο κοντα μου να με καθοδηγησει κ να συζηταμε συνεχως για τα θεματα του ενυδρειου αλλα δυστιχως κανεις απο τους φιλους μου δεν ασχολειται :)

οι ξενερωτοι :) (πλακα κανω...)

αυτα λοιπον αν κανεις μενει κοντα μου κ εχει ορεξη για συζητηση με το χομπυ καλοδεχουμενος :wacko::)

Έγινε επεξεργασία - 1george1
Link to comment
Share on other sites

κατσε για να εμβαθυνω λιγο περισσοτερο στις γνωσεις :D:hysterical::blink:

καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

μου δινουν ακομα περισσοτερη δυναμη κ ορεξη να συνεχισω το διαβασμα :)

να ηξερες ποσο θελω να φιλοξενησω σληρα κοραλια....

απο φωτισμο ειμαι οκ, για αρχη μια χαρα εισαι με των ιδιο φωτισμο 4χ80 κρατουσα αξιοπρεπεστατα sps

αλλα απο παροχη ασβεστιου μαγνησιου θα ειναι αρκατα τα συμπληρωματα?

ειναι κατι που δεν καθοριζετε απο πριν , τιποτα δυσκολο παντως .

ανοιξτε μου τα ματια αν γινεται κ σε αυτο το θεμα

εχω διαβασει οτι τα κοραλια γενικως εκρινουν χημικα μεταξυ τους ναι

για να προστατεψει το καθε ειδος την περιοχη του . ναι

αυτος δεν ειναι ο λογος που προσθετουμε το χημικο φιλτρο? ακριβως

τον καθαρισμο του νερου βρυσης τον αναλαμβανει η οσμωση σωστα μεχρι εδω?

θες να πεις οτι τα μ****α εκρινουν περισσοτερα χημικα? ναι

ειναι τεραστιο το θεμα παιδια το ξερω.δεν θελω να κουραζω....

ειναι ολοκληρη επιστημη κ εμεις το εχουμε σαν χομπυ δημιουργικο αρκετα βεβαια για τα υπευθυνα ατομα :)

ειδα τελευταια ενα ντοκυμαντερ για την καραιβικη θαλασσα.

εδειχνε την ομορφια τα χρωματα κ ολη τη μαγεια ενος υφαλου(νησια fiji)

Κατι ομως εχει αρχισει κ συμβαινει εκει περα κ ολοκληροι υφαλοι εχουν πεθανει....

ενα απεραντο γκρι τοπιο με επιασε η ψυχη μου..

απ οτι καταλαβα γιατι ηταν στα αγγλικα(κ εγω δεν ακουγα τη μανα μου οταν ημουν μικρος να παω φροντιστηριο) :rolleyes:

αυτο συμβαινει γιατι λογο της υπερθερμανσης του πλανητη εχει ανεβει η θερμοκρασια της θαλασσας κ μαλλον αν καταλαβα καλα εχει ανεβει η αλατοτητα(εδειχνε καποια ποταμια που εχουν στερεψει)

τελος παντων αυτα τα λιγα

το καλυτερο θα ηταν να ειχα καποιον εμπειρο κοντα μου να με καθοδηγησει κ να συζηταμε συνεχως για τα θεματα του ενυδρειου αλλα δυστιχως κανεις απο τους φιλους μου δεν ασχολειται :)

οι ξενερωτοι :wootwoot: (πλακα κανω...)

αυτα λοιπον αν κανεις μενει κοντα μου κ εχει ορεξη για συζητηση με το χομπυ καλοδεχουμενος :D:)

ολοι εδω θα σε βοηθησουν οσο μπορουν για να καταφερεις αυτο που θελεις :huh:

Link to comment
Share on other sites

κατσε για να εμβαθυνω λιγο περισσοτερο στις γνωσεις :hysterical::blink::wootwoot:

καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

μου δινουν ακομα περισσοτερη δυναμη κ ορεξη να συνεχισω το διαβασμα :)

να ηξερες ποσο θελω να φιλοξενησω σληρα κοραλια....και που κολλάς;ξεκινας με πολυποδάκια(λίγα),lps :D (λίγα περισσότερά)και τέλος sps :rolleyes:

απο φωτισμο ειμαι οκ

αλλα απο παροχη ασβεστιου μαγνησιου θα ειναι αρκατα τα συμπληρωματα?εγώ στα 240λ την παλεύω χαλλλλαρα

ανοιξτε μου τα ματια αν γινεται κ σε αυτο το θεμα

εχω διαβασει οτι τα κοραλια γενικως εκρινουν χημικα μεταξυ τους

για να προστατεψει το καθε ειδος την περιοχη του .σωστά

αυτος δεν ειναι ο λογος που προσθετουμε το χημικο φιλτρο?ακριβώς

τον καθαρισμο του νερου βρυσης τον αναλαμβανει η οσμωση σωστα μεχρι εδω?ναι

θες να πεις οτι τα μ****α εκρινουν περισσοτερα χημικα?ακριβώς

ειναι τεραστιο το θεμα παιδια το ξερω.δεν θελω να κουραζω....

ειναι ολοκληρη επιστημη κ εμεις το εχουμε σαν χομπυ δημιουργικο αρκετα βεβαια για τα υπευθυνα ατομα :huh:

ειδα τελευταια ενα ντοκυμαντερ για την καραιβικη θαλασσα.

εδειχνε την ομορφια τα χρωματα κ ολη τη μαγεια ενος υφαλου(νησια fiji)

Κατι ομως εχει αρχισει κ συμβαινει εκει περα κ ολοκληροι υφαλοι εχουν πεθανει....

ενα απεραντο γκρι τοπιο με επιασε η ψυχη μου..

απ οτι καταλαβα γιατι ηταν στα αγγλικα(κ εγω δεν ακουγα τη μανα μου οταν ημουν μικρος να παω φροντιστηριο) :D

αυτο συμβαινει γιατι λογο της υπερθερμανσης του πλανητη εχει ανεβει η θερμοκρασια της θαλασσας κ μαλλον αν καταλαβα καλα εχει ανεβει η αλατοτητα(εδειχνε καποια ποταμια που εχουν στερεψει)

τελος παντων αυτα τα λιγα

το καλυτερο θα ηταν να ειχα καποιον εμπειρο κοντα μου να με καθοδηγησει κ να συζηταμε συνεχως για τα θεματα του ενυδρειου αλλα δυστιχως κανεις απο τους φιλους μου δεν ασχολειται :)

οι ξενερωτοι :) (πλακα κανω...)

αυτα λοιπον αν κανεις μενει κοντα μου κ εχει ορεξη για συζητηση με το χομπυ καλοδεχουμενος :wacko::)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για τις σημαντικες κ πολυτιμες πληροφοριες

που δεν χωρανε σε οσα βιβλια κ αν διαβασεις :rolleyes:

περιτω να σας πω οτι αυτη η συγκεκριμενη σελιδα εχει μπει στα αγαπημενα μου :blink:

για να ειμαι σιγουρος πως δεν θα τη χασω :hysterical:

ευχαριστω κ παλι :D

Link to comment
Share on other sites

ειδα τελευταια ενα ντοκυμαντερ για την καραιβικη θαλασσα.

εδειχνε την ομορφια τα χρωματα κ ολη τη μαγεια ενος υφαλου(νησια fiji)

Κατι ομως εχει αρχισει κ συμβαινει εκει περα κ ολοκληροι υφαλοι εχουν πεθανει....

συγνώμη που θα στο χαλάσω :D αλλά τα fiji είναι στον ειρηνικό ωκεανό

η καραϊβική όντως έχει μεγάλο πρόβλημα με την υγεία των υφάλων της :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που θα στο χαλάσω :blink: αλλά τα fiji είναι στον ειρηνικό ωκεανό

η καραϊβική όντως έχει μεγάλο πρόβλημα με την υγεία των υφάλων της :hysterical:

Mαλλον ακουσα τα νησια fiji σε καποια αναφορα του εκφωνητη σε κατι αλλο

δεν ειχε κ υποτιτλους κ με μπερδεψε :D

συγωμη για την παραπληροφορηση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...