Jump to content

Silvertrip Tetra.. κοκκινα βραγχια, κομμενη ουρα, στραβη ραχοκοκκαλια


Recommended Posts

Δε θα κάνω αλλες αποτομες αλλαγες.. αγοράστηκε Α/Ο και θα βάζω νερακι απο εκει στις αλλαγες και σιγα σιγα φαντάζομαι θα πέσει το pH.. σκοπός να το πάω στο 7 ισως και πιο κάτω με λίγη τύρφη..

Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγη με την αλλαγη του ph στη συμπεριφορά τους.. απλα εξακολοθούν να ματώνουν τα βραγχια των μικρότερων (μονο ο γλυφτης και ενα μεγαλυτερο δεν εχουν χαμπαριάσει)..δε χειροτέρεψαν πάντως

Αν αυριο βραδυ δε δω κάποια σημάδια βελτίωσης θα ρίξω και το esha2000... ισως υπάρχει κάποια μόλυνση.. :rolleyes::D

εναλλακτικα θα πάω να πάρω αλάτι.. (καμια καλή μαρκα που να πουλάει το pet city ξερει κανεις? ή ο καρχαρίας..)

Rik εχεις δίκιο, αρχισα να τα ταίζω πάλι και πεσαν σαν λυσασμένα στο φαι.. απλα θα ρίχνω πολυ μικρες ποσότητες και θα τα ταιζω 3 φορες..

Υ.Γ.

ευχαριστώ όλους σας..

ΟΧΙ ΑΛΑΤΙ ΟΧΙ ΦΑΡΜΑΚΑ!!! Θες να το "πεθάνεις" το ενυδρείο σου? Μην κάνεις απελπισμένες προσπάθειες! Μην απογοητεύεσαι και μην πανικοβάλλεσαι. Ήρεμες κινήσεις και πιάνουμε το "κακό" από τη ρίζα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμή που έχουμε πρόβλημα αμμωνίας...

το εγραψα και πριν.. εχω αμφιβολία οτι είναι πρόβλημα αμμωνιας..

αν και οι ενδείξεις μιλάνε για "καραμπινατο" πρόβλημα αμμωνίας οι μετρήσεις δεν δείχνουν κάτι τέτοιο..

οπως και να'χει αυριο θα μετρήσω με φωτόμετρο την αμμωνία και θα ξέρω ακριβώς πόση έχω..

θα τα γράψω εδω τα επιπεδα αυριο..

εχεις ενα δίκιο πως δρω λίγο βιαστικά και με πανικο απλα απογοητευομαι που με τόση προσπάθεια δε καταφέρνω τίποτα.. :rolleyes::D

ισως πρέπει να ξεγράψω τα ψαράκια αυτα οτι "κάηκαν" και να κοιτάξω να στρώσει το ενυδρείο χωρίς να με νοιάζει η υγεία τους.. αν πεθάνουν πεθαναν..

Link to comment
Share on other sites

ισως πρέπει να ξεγράψω τα ψαράκια αυτα οτι "κάηκαν" και να κοιτάξω να στρώσει το ενυδρείο χωρίς να με νοιάζει η υγεία τους.. αν πεθάνουν πεθαναν..
Κανε εσυ οτι πρεπει να κανεις, και αν δεν σωθουν, εσυ θα εχεις προσπαθησει.

Μη το βαζεις κατω, ολοι εχουν συναντησει προβληματα.

Αν υπαρχει αμμωνια ειναι αντιμετωπισιμο το προβλημα, εχουν γραφτει πολλες φορες οι τροποι αντιμετωπισης.

Ο πιο απλος και σιγουρος, ειναι σωστες αλλαγες νερου μεχρι να απομακρυνθουν τα τοξικα και ισχυροποιηση της βιολογιας ακομα και με καλυτερη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

NH4 0,22 ppm μετρημενα σε φωτομετρο.. σχετικα λιγο

παει να με τρελανει το pH.. χθες εβαλα το ph minus της jbl και σημερα μου το εδειξε απο 7,9--> 8.1.. εκτος και αν πηρε κατι απο το μπουκαλι που το εβαλα να το μεταφερω..

Link to comment
Share on other sites

NH4 0,22 ppm μετρημενα σε φωτομετρο.. σχετικα λιγο

παει να με τρελανει το pH.. χθες εβαλα το ph minus της jbl και σημερα μου το εδειξε απο 7,9--> 8.1.. εκτος και αν πηρε κατι απο το μπουκαλι που το εβαλα να το μεταφερω..

To αμμωνιο ΝΗ4 δεν ειναι τοσο τοξικο οσο η αμμωνια ΝΗ3.

Εχει επιλογη το οργανο για μετρηση ΝΗ4 ξεχωριστα απο ΝΗ3 ή μηπως μετραει ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 ?

Για το υγρο τα ειπαμε και σε προειδοποιησαμε, ενα κακο ακομα ειναι οτι η διαρκεια του ειναι μικρη.

Μετρα και PO4 τωρα να δουμε αν το πηγε στα υψη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι τα ψάρια λόγο κακής διατροφής, αβιταμίνωσης και νιτρικών όπως ανέφερε στην αρχή ο στρεντ ήρθαν και τα είδαν όλα τα ψάρια, με αποτέλεσμα και να αρρωστήσουν κάποια, όπως αναφέρει και ο Σταμάτης. Τώρα εφόσον η Αμμωνία οκ και οι υπόλοιπες μετρήσεις οκ, γιατί επιμένετε ακομα με την χημεία. Όσο αφορά το ΡΗ μήπως έχεις κάποιο υλικό (πέτρες, Άμμος) που σου το ανεβάζει και δεν είναι μόνο θέμα δικτύου;

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3 δε μπορω να μετρησω δυστηχως.. PO4 απο δευτερα..

πηρα την Α/Ο χθες.. αν κανω μια καλη αλλαγη νερου.. πχ 50 λιτρα μονο απο Α/Ο θα δω προκοπη? δε θα ρίξει το pH?

Link to comment
Share on other sites

... Τώρα εφόσον η Αμμωνία οκ και οι υπόλοιπες μετρήσεις οκ, γιατί επιμένετε ακομα με την χημεία. Όσο αφορά το ΡΗ μήπως έχεις κάποιο υλικό (πέτρες, Άμμος) που σου το ανεβάζει και δεν είναι μόνο θέμα δικτύου;
Ποιος επιμενει με την χημεια?

Τι εννοεις με τον ορο "χημεια"?

Αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι αφου αντιμετωπιστουν τα τοξικα (ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3 αν ειναι πολλα) στο ενυδρειο, πρεπει και οι παραμετροι του νερου (pH gH θερμ) να ρυθμιστουν καταλληλα για τα ειδη που διατηρουνται στο ενυδρειο.

Οχι με buffers.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν μετρας αυτο που "καιει" τα ψαρια.

απο την NH4,pH,TEMP δεν υπολογιζεις την ΝΗ3? ισορροπια ειναι.. και υπαρχει και το σχετικο calculator..

η ΝΗ3 θελει ειδικα οργανα γιατι ειναι σε μικροποσοτητες.. δε μετριεται ετσι ευκολα απ'οτι ξερω.

θα κανω δοκιμες σπιτι αναλογιες ΑΟ/νερο βρυσης μεχρι να πετυχω το ιδανικο και μετα θα κανω με αυτη την αναλογια μια μεγαλη αλλαγη νερου.. τι λετε γι'αυτο?

Έγινε επεξεργασία - stred
Link to comment
Share on other sites

απο την NH4,pH,TEMP δεν υπολογιζεις την ΝΗ3? ισορροπια ειναι.. και υπαρχει και το σχετικο calculator..

η ΝΗ3 θελει ειδικα οργανα γιατι ειναι σε μικροποσοτητες.. δε μετριεται ετσι ευκολα απ'οτι ξερω.

θα κανω δοκιμες σπιτι αναλογιες ΑΟ/νερο βρυσης μεχρι να πετυχω το ιδανικο και μετα θα κανω με αυτη την αναλογια μια μεγαλη αλλαγη νερου.. τι λετε γι'αυτο?

Ξαναλέω πως η πτώση του pH δεν είναι αυτή που σε καίει άμεσα! Βέβαια πρέπει να το ρίξεις και αυτό, αλλά ποτέ με βιαστικές κινήσεις. Το pH πρέπει να πέφτει 0.2 μονάδες το 24ωρο. Αυτός είναι ο κανόνας. Από κει και πέρα εμπειρικά θα πω πως και μία διαφορά των 0.5 μονάδω την ημέρα δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ευαισθησία των ψαριών. Κάνε μεγάλες αλλαγές νερού (μόνο καλό μπορείς να κάνεις) αλλά όχι με μεγάλες αποκλείσεις στις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω πως η πτώση του pH δεν είναι αυτή που σε καίει άμεσα! Βέβαια πρέπει να το ρίξεις και αυτό, αλλά ποτέ με βιαστικές κινήσεις. Το pH πρέπει να πέφτει 0.2 μονάδες το 24ωρο. Αυτός είναι ο κανόνας. Από κει και πέρα εμπειρικά θα πω πως και μία διαφορά των 0.5 μονάδω την ημέρα δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ευαισθησία των ψαριών. Κάνε μεγάλες αλλαγές νερού (μόνο καλό μπορείς να κάνεις) αλλά όχι με μεγάλες αποκλείσεις στις τιμές.

ανοδος του pH απο 7 σε 8 σημαίνει δεκαπλασιασμος της τοξικης αμμωνιας.. γι'αυτο εχω επικεντρωθει σ'αυτο

επιπροσθετα τα τετρα που εχω μεσα τους αρεσει το ουδέτερο pH..

σ'ευχαριστω για τις πληροφορίες θα προσπαθήσω με τις αλλαγες και θα ενημερώσω αν δούλεψε κάτι..

Link to comment
Share on other sites

καταρχας συγνώμη που σας κουραζω με συνεχη ποστς.. απλα ακομα ψάχνομαι

εκανα κάποιες μετρήσεις ακόμα..

ΝΟ3 25,3 ppm

NO2 0,008 ppm (πρακτικα 0)

τα οποία έρχονται σε απόλυτη συμφωνια με οτι μετράνε τα στικς μου εκτος απο το pH.. δλδ τα στικς δείχνουν το πολυ 7.4 το οποίο είναι μια χαρα.. τι να πω, το 8,1 που μέτρησα το πρωι μπορεί να οφείλετε στο μπουκάλι που μετάφερα το νερο δεν εξηγείται αλλιώς.

ετσι σταματάω οποιαδήποτε ενέργεια μέχρι να ψαχτω.. ισως πάω να πάρω κάποιο ηλεκτρονικό ph-μετρο για το ενυδρείο ή κάποιο άλλο τεστ..

επιπλέον εχει πέσει και πολυ χαμηλα η ΚΗ.. αναμενόμενο μεν πρέπει να το προσέξω δε..

εχω να σκεφτω αρκετα πράγματα οπως και να διαβάσω εδω στο φόρουμ πως ακριβως η Α/Ο μπορεί να με βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

Απ`ότι βλέπω οι μετρήσεις είναι καλές και υποψιάζομαι πως το υγρό τεστ σου μας κάνει νούμερα με το ΡΗ. Άνοδος του pH από 7 σε 8 σημαίνει αύξηση της τοξικής αμμωνίας, σωστός!

επιπλέον έχει πέσει και πολύ χαμηλά η ΚΗ, αυτό δεν είναι αλληλένδετο με το ΡΗ; Δηλαδή όταν πέφτει το ΚΗ δεν πέφτει και το ΡΗ, γιαυτο λέω μήπως μας μπερδεύει το υγρό τεστ σου και τα στριπς σου δείχνουν όντως τις σωστές τιμές.

Μετά από τόσες αλλαγές και τις φυσιολογικές μετρήσεις των υπολοίπων ακόμα επιμένετε για αμμωνία ;

Και πάνω απ`όλα τα ψάρια σου, έκανες κάτι άλλο με το φάρμακο.

Αν μπορείς στείλε καμία Φώτο, και πάνω απ`όλα υπομονή φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Rik

το ΚΗ συνδέεται με το pH.. οσο πιο ψηλο KH εχεις τοσο σταθερότερο το pH.. και αν κατεβει το ενα νομίζω κατεβαίνει και το αλλο.

οχι δεν εκανα κατι φίλε μου με φαρμακα.. τα είδα σχετικά ευδιάθετα και είπα να περιμένω μέχρι κυριακη να δω πως θα πάνε..

εν τω μεταξύ αυριο σαββάτο θα κάνω τα πειραματα μου με την Α/Ο να βρω τη σωστή αναλογία νερου βρύσης και Α/Ο και να ετοιμάσω καμια 40αρια λίτρα για την αλλαγή της κυριακης..

σκοπος να πετυχω νερο με ph 7.2 και GH 7

Link to comment
Share on other sites

απο την NH4,pH,TEMP δεν υπολογιζεις την ΝΗ3? ισορροπια ειναι.. και υπαρχει και το σχετικο calculator..

η ΝΗ3 θελει ειδικα οργανα γιατι ειναι σε μικροποσοτητες.. δε μετριεται ετσι ευκολα απ'οτι ξερω.

Οχι απο την ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 κανει τον υπολογισμο της τοξικης αμμωνιας.

Το Αμμωνιο ΝΗ4 ειναι το τελευταιο που ενδιαφερει.

Δες εδω στην 3 παραγραφο και δες και το calculator τι παραμετρους ζηταει

"Enter: Total (NH3+NH4)-Nitrogen Concentration (mg/L)"

Με ενα υγρο τεστ μετριεται πανευκολα.

Και μετα με το claculator βρισκεις ακριβως την ποσοτητα την τοξικης αμμωνιας ΝΗ3 αναλογα το pH και τη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου

ΥΓ Οσο το πεχα γινεται πιο αλκαλικο (πανω απο το ουδετερο 7) τοσο η ισορροπια που λες χαλαει και απο το συνολο της ολικης αμμωνιας ΝΗ3, η περισσοτερη γινεται τοξικη αμμωνια ΝΗ3 και λιγοτερη αμμωνιο ΝΗ3.

Αντιθετα οσο πιο οξυνο (κατω απο το 7) γινεται το νερο, εχουμε το μεγαλυτερο ποσοσστο σε αμμωνιο ΝΗ3 που δεν ειναι τοξικο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι απο την ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 κανει τον υπολογισμο της τοξικης αμμωνιας.

Το Αμμωνιο ΝΗ4 ειναι το τελευταιο που ενδιαφερει.

Δες

στην 3 παραγραφο και δες και το calculator τι παραμετρους ζηταει

"Enter: Total (NH3+NH4)-Nitrogen Concentration (mg/L)"

Με ενα υγρο τεστ μετριεται πανευκολα.

Και μετα με το claculator βρισκεις ακριβως την ποσοτητα την τοξικης αμμωνιας ΝΗ3 αναλογα το pH και τη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου

ΥΓ Οσο το πεχα γινεται πιο αλκαλικο (πανω απο το ουδετερο 7) τοσο η ισορροπια που λες χαλαει και απο το συνολο της ολικης αμμωνιας ΝΗ3, η περισσοτερη γινεται τοξικη αμμωνια ΝΗ3 και λιγοτερη αμμωνιο ΝΗ3.

Αντιθετα οσο πιο οξυνο (κατω απο το 7) γινεται το νερο, εχουμε το μεγαλυτερο ποσοσστο σε αμμωνιο ΝΗ3 που δεν ειναι τοξικο.

αν πχ ΝΗ4 είναι 0.5 τοτε ΝΗ4/ΝΗ3 είναι 0.503 (ph7)..

δηλαδη αυτό που θέλω να σου πω είναι πως με κιτακια χημικα κατεβαίνεις σε επίπεδα ανίχνευσης του ppm .. ενω η ΝΗ3 είναι στα ppb

ετσι να μετρήσεις την ΝΗ3 σκετη δεν ειναι τοσο ευκολο(αυτο με ρωτησες το πρωι)...

1. ρίχνεις λιγο βαση, τη μετατρεπεις ολη σε ΝΗ4 και τη μετρας μαζι με την ΝΗ4 (ΝΗ3+ΝΗ4)

2. χωρις βάση μετρας την ΝΗ4

1-2=ΝΗ3..

ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ το όργανο σου να είναι τρομερα σωστα καλιμπραρισμένο ωστε η ελαχιστη διαφορα που θα σου δώσει μεταξυ 1 και 2 να είναι η ΝΗ3 και οχι μια απειροελαχιστη ακαθαρσια πχ..

οποτε για να μη μπαίνεις σε ολο αυτο το κόπο μετρας απλα την ΝΗ4 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στρεντμ, να σου κανω μια ερωτηση, εχεις φυτα η υπωστρομα μεσα :rolleyes: ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στρεντμ, να σου κανω μια ερωτηση, εχεις φυτα η υπωστρομα μεσα :D ;

καλησπέρα rik, φυτα δεν υπάρχουν μεσα..

υποστρωμα υπαρχει χώμα και μπλε χαλικι αλλα δε ξερω τι ακριβως γιατι το ενυδρειο ειναι μεταχειρισμένο απο παιδι που το πηρε και αυτος απο αλλο παιδι και ασστα να πανε..

λοιπον τα νεα ειναι τα εξης:

1. τα ταισα λιγο το πρωι

2. 7 το απογευμα ειδα ΟΛΟ το βυθο καλυμμενο με μεγαλες ποσοτητες τροφης.. ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω που βρεθηκαν.. λες και καποιος εριξε το μισο μπουκαλι τροφη μεσα.. εκανα μια επειγον αλλαγη νερου 25λιτρα ρουφωντας ταυτοχρονα το 95% της τροφης με τη σκουπα και εβαλα νερο απο την αντιστρωση ωσμωση μονο..

3. μετρηση τιμων μετα απο 3 ωρες περιπου

ΝΟ3 5-10

ΝΟ2 0

GH 7

KH 3-6

PH 7.4

NH3/NH4 0,5 καθαρο ανοιχτο πρασινο απο κιτρινο που ηταν χθες

4. βλεπωντας την αμμωνια εριξα αμεσα 3 καπακια σερα νιτριβεκ

Ειτε λογω της τροφης στο βυθο ανεβασε πολυ αμμωνια ειτε λογο φιλτρου που ειναι αστρωτο..

θα συνεχισω με αλλαγες απο την α/ο 25 λιτρα καθε δευτερη μερα και με σερα νιτριβεκ

λέτε να ψαξω να βρω μπολι? κανεις κοντα στη μεταμορφωση? :rolleyes:

Υ.Γ. σορρυ για το "σεντονι"

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχες τοσο γρηγορα ενδειξη αμμωνιας απο την τροφη.

Μετρα αυριο παλι.

ΥΓ καποιος (παιδακι?) εχει προσβαση στο ενυδρειο και προβλέπω προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχες τοσο γρηγορα ενδειξη αμμωνιας απο την τροφη.

Μετρα αυριο παλι.

Μετρησα παλι σημερα

ΝΟ3 10+

ΝΟ2 0

GH 10

KH 3

PH 7-7.2

NH3/NH4 λιγοτερο απο 0,5 αλλα οχι πολυ

το καλο ειναι πως με αυτο το pH βαση το πινακακι πρέπει να πάω στα 1-2 mg/l ΝΗ3/ΝΗ4 για να ειναι επιβλαβης

το κακο ειναι πως δεν μηδενιστηκε, εχω την εντυπωση πως τα βακτηρια του φιλτρου μου ειναι νεκρα..

το σκεφτομαι για αλλαγη νερου σημερα.. το σκεφτομαι γιατι αφενος μου τελειωσε το σερα νιτριβεκ που ριχνω κα αφετερου τα ψαρακια μου δειχνουν εμφανως καλυτερα... ειδικα το αρρωστο εχουν ξεκοκκινησει τα βραγχια κατα πολυ και πια εχει αρκετη δυναμη για να "παιζει" μαζι με τα αλλα 2 στα πιο υψηλα στρωματα..

ολα τα αλλα δειχνουν καλα, εκτος απο ενα που κολυμπαει καπως διαγωνια.. και δεν ανεβαινει τοσο ψηλα οσο το ταιρι του. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - stred
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο θεμα προτεινεις χρηση της ΑΟ? :D

Καλησπέρα και πάλι. Δεν Προτείνω ΑΟ για κάτι συγκεκριμένο, απλά ο στρεντ έψαχνε πληροφορίες στο συγκεκριμένο θέμα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μετρησα παλι σημερα

ΝΟ3 10+

ΝΟ2 0

GH 10

KH 3

PH 7-7.2

NH3/NH4 λιγοτερο απο 0,5 αλλα οχι πολυ

το καλο ειναι πως με αυτο το pH βαση το πινακακι πρέπει να πάω στα 1-2 mg/l ΝΗ3/ΝΗ4 για να ειναι επιβλαβης

το κακο ειναι πως δεν μηδενιστηκε, εχω την εντυπωση πως τα βακτηρια του φιλτρου μου ειναι νεκρα....

Καπου δεν συμφωνουμε στους υπολογισμους.

Δεν εχεις δωσει και θερμοκρασια για να συγκρινω.

Αλλα αν εχεις 7.2 pH και ΝΗ3/ΝΗ4 2 mg/L πρεπει να εχεις μεχρι 16C για να μην ειναι εστω και μακροχρονα τοξικη (παραμονη για μερικες ωρες ως μερες), η ελευθερη αμμωνια για τα ψαρια.

Για μια μεση θερμοκρασια 25 και pH 7.2 το οριο για ΝΗ3/ΝΗ4 ειναι μαξιμουμ 1.1 mg/L.

Οσο πιο ψηλα η θερμοκρασια και το pH, τοσο κατεβαινει το οριο της NH3.

Νεκρα ή μηπως ποτε δεν ηταν ετοιμο στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...