Jump to content

Silvertrip Tetra.. κοκκινα βραγχια, κομμενη ουρα, στραβη ραχοκοκκαλια


Recommended Posts

Μετρησα παλι σημερα

ΝΟ3 10+

ΝΟ2 0

GH 10

KH 3

PH 7-7.2

NH3/NH4 λιγοτερο απο 0,5 αλλα οχι πολυ

το καλο ειναι πως με αυτο το pH βαση το πινακακι πρέπει να πάω στα 1-2 mg/l ΝΗ3/ΝΗ4 για να ειναι επιβλαβης

το κακο ειναι πως δεν μηδενιστηκε, εχω την εντυπωση πως τα βακτηρια του φιλτρου μου ειναι νεκρα..

το σκεφτομαι για αλλαγη νερου σημερα.. το σκεφτομαι γιατι αφενος μου τελειωσε το σερα νιτριβεκ που ριχνω κα αφετερου τα ψαρακια μου δειχνουν εμφανως καλυτερα... ειδικα το αρρωστο εχουν ξεκοκκινησει τα βραγχια κατα πολυ και πια εχει αρκετη δυναμη για να "παιζει" μαζι με τα αλλα 2 στα πιο υψηλα στρωματα..

ολα τα αλλα δειχνουν καλα, εκτος απο ενα που κολυμπαει καπως διαγωνια.. και δεν ανεβαινει τοσο ψηλα οσο το ταιρι του. :D

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετρησα παλι σημερα

ΝΟ3 10+

ΝΟ2 0

GH 10

KH 3

PH 7-7.2

NH3/NH4 λιγοτερο απο 0,5 αλλα οχι πολυ

το καλο ειναι πως με αυτο το pH βαση το πινακακι πρέπει να πάω στα 1-2 mg/l ΝΗ3/ΝΗ4 για να ειναι επιβλαβης

το κακο ειναι πως δεν μηδενιστηκε, εχω την εντυπωση πως τα βακτηρια του φιλτρου μου ειναι νεκρα..

το σκεφτομαι για αλλαγη νερου σημερα.. το σκεφτομαι γιατι αφενος μου τελειωσε το σερα νιτριβεκ που ριχνω κα αφετερου τα ψαρακια μου δειχνουν εμφανως καλυτερα... ειδικα το αρρωστο εχουν ξεκοκκινησει τα βραγχια κατα πολυ και πια εχει αρκετη δυναμη για να "παιζει" μαζι με τα αλλα 2 στα πιο υψηλα στρωματα..

ολα τα αλλα δειχνουν καλα, εκτος απο ενα που κολυμπαει καπως διαγωνια.. και δεν ανεβαινει τοσο ψηλα οσο το ταιρι του. :rolleyes:

Στρεντ ξέρω ότι το να αφαιρέσεις το υπόστρωμα σημαίνει μπελάδες αλλά απτή στιγμή που δεν ξέρεις το τι και πως του υλικού, και απτή στιγμή που παίζουν οι τιμές στο ενυδρείο σου, δεν ξέρω λέω για να μην παρεξηγηθώ, για τυχόν σαπίλες και μπόλικη οργανική υλη σε αποσύνθεση. Τώρα κάνεις συχνές αλλαγές αλλά τι θα γίνει αν περάσουν λίγες μέρες θα πρέπει συνέχεια να πεδευεσε να διορθώσεις τις τιμές του ενυδρείου πάλι.

Δεν πιστεύω ότι τα βακτήρια είναι νεκρά απλά δεν προλαβαίνουν. Όταν υπήρχαν τα φυτά δούλευαν παράλληλα. Το nitrivec το χρησιμοποιώ και εγώ κα είμαι ευχαριστημένος, τώρα όσα αφόρα για την τροφή που βρήκες μέσα ψαχτω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καπου δεν συμφωνουμε στους υπολογισμους.

Δεν εχεις δωσει και θερμοκρασια για να συγκρινω.

Αλλα αν εχεις 7.2 pH και ΝΗ3/ΝΗ4 2 mg/L πρεπει να εχεις μεχρι 16C για να μην ειναι εστω και μακροχρονα τοξικη (παραμονη για μερικες ωρες ως μερες), η ελευθερη αμμωνια για τα ψαρια.

Για μια μεση θερμοκρασια 25 και pH 7.2 το οριο για ΝΗ3/ΝΗ4 ειναι μαξιμουμ 1.1 mg/L.

Οσο πιο ψηλα η θερμοκρασια και το pH, τοσο κατεβαινει το οριο της NH3.

Νεκρα ή μηπως ποτε δεν ηταν ετοιμο στρωμενο?

Δε διαφωνουμε στους υπολογισμους.. στο περιπου τους εκανα κοιτωντας το πινακακι του τεστ.. δεδομένο πως 2 βδομαδες τωρα δεν εχω μετρησει ΠΟΤΕ ΝΗ3/ΝΗ4 πανω απο 0.5 και τωρα που με την Α/Ο+ζουμια κατέβασα το pH εκει που το ήθελα μένει μονο το στρώσιμο του φιλτρου..

Οσον αφορα το στρωσιμο του φιλτρου εχουμε 4 δεδομενα..

1. απο κει που το πηρα το παιδι δεν ειχε μετρησει ποτε αμμωνια+ οτι τα αλλα του τεστ ηταν ληγμενα και μετραγανε λαθος.. μου ειχε πει οτι του ειχανε πεθανει και μερικα ψαρια

2. επιπλεον του ειχε τελειωσει το αντιχλωριο και εκανε αλλαγες νερου κατευθειαν απο τη βρυση.. απ'οτι διαβασα το χλωριο της βρυσης σκοτωνει πρωτα τα βακτηρια που τρωνε την αμμωνια

3. εκανα ριζικη αναδιαρθρωση στο φιλτρο οταν το πηρα, πεταξα τα αχρηστα απο μεσα και τα εβαλα με τη σωστη σειρα

4. 2 βδομαδες τωρα εχω κανει περιπου 5 αλλαγες νερου και εχω ριξει μεσα ενα μπουκαλι σερα νιτριβεκ

πραγματικα δε ξερω delta66 αν ηταν στρωμενο ή οχι.. προσπαθω να διαβασω οσα περισσοτερο μπορω για να καταλαβω και ελπιζω να δουλεψουν οι πειραματισμοι μου..

φιλε Rik εχεις 1000% δικιο για το υποστρωμα, απλα περιμενω να δω αν στρωσει το φιλτρο και μετα μαλλον θα το αλλαξω.. να βαλω και κατι πιο ομορφο απο μπλε χαλικι.. :D

αυτο με τη τροφη ειναι πραγματικο μυστηριο.. το αφηνω προς το παρον και βλεπουμε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνουμε στους υπολογισμους.. στο περιπου τους εκανα κοιτωντας το πινακακι του τεστ.. δεδομένο πως 2 βδομαδες τωρα δεν εχω μετρησει ΠΟΤΕ ΝΗ3/ΝΗ4 πανω απο 0.5 και τωρα που με την Α/Ο+ζουμια κατέβασα το pH εκει που το ήθελα μένει μονο το στρώσιμο του φιλτρου..

Οσον αφορα το στρωσιμο του φιλτρου εχουμε 4 δεδομενα..

1. απο κει που το πηρα το παιδι δεν ειχε μετρησει ποτε αμμωνια+ οτι τα αλλα του τεστ ηταν ληγμενα και μετραγανε λαθος.. μου ειχε πει οτι του ειχανε πεθανει και μερικα ψαρια

2. επιπλεον του ειχε τελειωσει το αντιχλωριο και εκανε αλλαγες νερου κατευθειαν απο τη βρυση.. απ'οτι διαβασα το χλωριο της βρυσης σκοτωνει πρωτα τα βακτηρια που τρωνε την αμμωνια

3. εκανα ριζικη αναδιαρθρωση στο φιλτρο οταν το πηρα, πεταξα τα αχρηστα απο μεσα και τα εβαλα με τη σωστη σειρα

4. 2 βδομαδες τωρα εχω κανει περιπου 5 αλλαγες νερου και εχω ριξει μεσα ενα μπουκαλι σερα νιτριβεκ

πραγματικα δε ξερω delta66 αν ηταν στρωμενο ή οχι.. προσπαθω να διαβασω οσα περισσοτερο μπορω για να καταλαβω και ελπιζω να δουλεψουν οι πειραματισμοι μου..

φιλε Rik εχεις 1000% δικιο για το υποστρωμα, απλα περιμενω να δω αν στρωσει το φιλτρο και μετα μαλλον θα το αλλαξω.. να βαλω και κατι πιο ομορφο απο μπλε χαλικι.. :hysterical:

αυτο με τη τροφη ειναι πραγματικο μυστηριο.. το αφηνω προς το παρον και βλεπουμε. :D

Πρώτων στην αρχή κάθε αποσύνθεσης παράγεται αμμωνία, δηλ. δηλητήριο για τα ψάρια, οπότε το υπόστρωμα κατεμε βγαλτω και ας είναι παίδεμα.

Δεύτερων όταν ο ΡΗ είναι πολύ υψηλός το νερό καυτηριάζει τα ευαίσθητα βράγχια και πτερύγια.

Τρίτον όταν ο ΠΗ είναι κάτω από 6,5 σταματά η αποσύνθεση των ενώσεων του αζώτου στο αμμώνιο. Επίσης σταματά και η περαιτέρω μειώσει σε νιτρικά και νιτρώδη, έτσι αυξάνεται η περιεκτικότητα του αμμωνίου και ο κίνδυνος είναι μεγάλος για ξαφνική άνοδος του ΡΗ.

Απτή στιγμή που πείρες ΑΟ πιστεύω έλυσες το πρόβλημα στο ήμισυ όσο αφορά την αλκαλικοτητα του δικτύου σου και βαρέων μετάλλων . Το επόμενο βήμα σου είναι το υπόστρωμα για να ησυχάσεις. Κάθε φορά που ένα ψαράκι σου σκάβει τον βυθό είναι κίνδυνος.ΜΠΟΥΜ

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτων στην αρχή κάθε αποσύνθεσης παράγεται αμμωνία, δηλ. δηλητήριο για τα ψάρια, οπότε το υπόστρωμα κατεμε βγαλτω και ας είναι παίδεμα.

Δεύτερων όταν ο ΡΗ είναι πολύ υψηλός το νερό καυτηριάζει τα ευαίσθητα βράγχια και πτερύγια.

Τρίτον όταν ο ΠΗ είναι κάτω από 6,5 σταματά η αποσύνθεση των ενώσεων του αζώτου στο αμμώνιο. Επίσης σταματά και η περαιτέρω μειώσει σε νιτρικά και νιτρώδη, έτσι αυξάνεται η περιεκτικότητα του αμμωνίου και ο κίνδυνος είναι μεγάλος για ξαφνική άνοδος του ΡΗ.

Απτή στιγμή που πείρες ΑΟ πιστεύω έλυσες το πρόβλημα στο ήμισυ όσο αφορά την αλκαλικοτητα του δικτύου σου και βαρέων μετάλλων . Το επόμενο βήμα σου είναι το υπόστρωμα για να ησυχάσεις. Κάθε φορά που ένα ψαράκι σου σκάβει τον βυθό είναι κίνδυνος.ΜΠΟΥΜ

μαλιστα, σουπερ ενδιαφέροντα ολα αυτα, ευχαριστω Rik..

προς το παρον υπάρχει μια στασιμοτητα στο τι μπορω να κανω λογω ελλειψης χρόνου..

εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου, εριξα ενα μπουκαλακι (100ml) Tetra SafeStart με το οποιο ελπιζω να βοηθήσω το φίλτρο μου και περιμένω.. επομενη αλλαγη πεμπτη εκτος αν προκύψει αναγκη

το ερχομενο σ/κ θα κλείνει 3η βδομάδα που εχω το ενυδρείο και το φροντίζω με συνεχείς αλλαγες νερου-αντιχλώριο-βακτηρια κτλ..

ελπιζω μεχρι τότε να εχω κάποιες ενδειξεις πως παει..

ευτυχως τα ψαράκια μου ειναι φρόνιμα και δε σκαλίζουν καθόλου το βυθο οπότε δεν ανησυχω προς το παρον..

Έγινε επεξεργασία - stred
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα σου είναι το υπόστρωμα για να ησυχάσεις. Κάθε φορά που ένα ψαράκι σου σκάβει τον βυθό είναι κίνδυνος.ΜΠΟΥΜ..
Τι εννοεις ακριβως με το μπουμ?
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ακριβως με το μπουμ?

Πως γίνεται όταν το καλοκαίρι ειδικά, ανοίγουμε έναν κάδο για να πετάξουμε τα σκουπίδια μας και μας παίρνει η μπόχα και λέμε τον δεσπότη Παναγιώτη, έτσι ανάλογα αυτή την στιγμή η άμμος λειτουργεί σαν καπάκι κατά κάποιον τρόπο. Το υπόστρωμα απτή στιγμή που είναι παλιό και ο φίλος μας ο στρεντ είναι ο τρίτος στην κατοχή αυτού του ενυδρείου μπορεί να έχει μέσα σάπιες μάζες, ρίζες παλαιών φυτών σάπια τροφή, λιπάσματα, απόβλητα απτά ψάρια και δεν ξέρω και εγώ τη άλλο. Όταν τα ψάρια , ειδικά εκείνα του βυθού σκάβουν την άμμο απελευθερώνονται κατά τον ίδιο τρόπο υλη σε αποσύνθεση kai δηλητηριώδεις ουσίες , ουσίες και οινοπνεύματα με αποτέλεσμα την δηλητηρίαση αυτόν.Δηλαδή εν ολίγης βρισκόμαστε σε ένα βιολογικό ναρκοπέδιο :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται όταν το καλοκαίρι ειδικά, ανοίγουμε έναν κάδο για να πετάξουμε τα σκουπίδια μας και μας παίρνει η μπόχα και λέμε τον δεσπότη Παναγιώτη, έτσι ανάλογα αυτή την στιγμή η άμμος λειτουργεί σαν καπάκι κατά κάποιον τρόπο. Το υπόστρωμα απτή στιγμή που είναι παλιό και ο φίλος μας ο στρεντ είναι ο τρίτος στην κατοχή αυτού του ενυδρείου μπορεί να έχει μέσα σάπιες μάζες, ρίζες παλαιών φυτών σάπια τροφή, λιπάσματα, απόβλητα απτά ψάρια και δεν ξέρω και εγώ τη άλλο. Όταν τα ψάρια , ειδικά εκείνα του βυθού σκάβουν την άμμο απελευθερώνονται κατά τον ίδιο τρόπο υλη σε αποσύνθεση kai δηλητηριώδεις ουσίες , ουσίες και οινοπνεύματα με αποτέλεσμα την δηλητηρίαση αυτόν.Δηλαδή εν ολίγης βρισκόμαστε σε ένα βιολογικό ναρκοπέδιο :bowdown::bowdown:

Θεωρώ πως αντίθετα, σε ένα παλιό βυθό, αναπτύσσονται τα βακτήρια που μπορούν να "ανακυκλώσουν" τις ακαθαρσίες, τις σάπιες ρίζες, υπολείμματα τροφών κλπ... Το κακό είναι όταν όλα αυτά είναι σε μεγάλο βαθμό και δεν μπορούν να καταναλωθούν/ανακυκλωθούν από τα βακτήρια ή από τα υπάρχοντα φυτά (αν υπάρχουν) και φυσικά σε ένα καινούριο βυθό δεν έχουν αναπτυχθεί τα απαραίτητα βακτήρια (ο λεγόμενος στρωμένος βυθός) για να μπορέσουν να γίνουν όλες αυτές οι διαδικασίες!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αντίθετα, σε ένα παλιό βυθό, αναπτύσσονται τα βακτήρια που μπορούν να "ανακυκλώσουν" τις ακαθαρσίες, τις σάπιες ρίζες, υπολείμματα τροφών κλπ... Το κακό είναι όταν όλα αυτά είναι σε μεγάλο βαθμό και δεν μπορούν να καταναλωθούν/ανακυκλωθούν από τα βακτήρια ή από τα υπάρχοντα φυτά (αν υπάρχουν) και φυσικ ά σε ένα καινούριο βυθό δεν έχουν αναπτυχθεί τα απαραίτητα βακτήρια (ο λεγόμενος στρωμένος βυθός) για να μπορέσουν να γίνουν όλες αυτές οι διαδικασίες!

Συμφωνώ στορμ στην αναφορά σου, απλά και εγώ αναφέρομαι σε ένα υπόστρωμα αγνώστου ταυτότητας μια που έχει περάσει από τρεις κατόχους, δεύτερων δεν υπάρχουν φυτά τρίτον μεγάλες ποσότητες οργανικής ύλης σε ένα ενυδρείο που είναι σε φάση στρωσίματος αυτή την στιγμή. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα χωρις να ξερουμε την κατασταση του βυθου δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα (ουτε θετικα ουτε αρνητικα).

Παντως ενας παλιος βυθος δεν ειναι απαραιτητα και επικινδυνος.

Ενα αποσπασμα απο το αρθου του Χρήστος για το βυθο

Το ενυδρείο βρωμάει, γιατί;

Όπως ανέφερα αρκετές φορές πιο πάνω, αυτό μπορεί να συμβεί όταν πέσει το Eh κάτω από τα -300mv. Τότε τα βακτηρίδια αλλάζουν τον τρόπο διατροφής τους και από εκεί που κατανάλωναν ΝΟ3, αρχίζουν να καταναλώνουν τα θειικά άλατα (SO4). Αποτέλεσμα είναι να δημιουργείται σουλφίδιο του σιδήρου (FeS) και σουλφίδιο του υδρογόνου (H2S), το οποίο είναι άκρως δηλητηριώδες. Επειδή όμως το ενυδρείο μας δεν είναι φύση, το σουλφίδιο του υδρογόνου μπορεί εύκολα να προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά στα ψάρια μας. Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται πιο πολύ σε κακοσυντηρημένη άμμο και σε διάφορες προσωπικές κακές παρεμβάσεις που κάνουμε στην άμμο. Παράδειγμα, μίξη πολλών διαφορετικών διαμέτρων κόκκου άμμου π.χ.0,1 έως 2mm, σε άμμο άγνωστης προέλευσης, σε άμμο με πολλά οργανικά υπολείμματα, σε άμμο που δεν πλύθηκε καλά, σε ανάμιξη άμμου και χαλικιού ή σε άμμο που μπερδεύτηκε με υπόστρωμα, και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς που να χαλάσει την ομοιογένεια του κόκκου. Στο χαλίκι αυτό μπορεί να συμβεί πάλι από κακή συντήρηση π.χ. πολλά υπολείμματα τροφής, φυτών και γενικά λάσπη ανεπαρκής ή καθόλου σκούπα και οτιδήποτε άλλο που μπορεί να βουλώσει τα διάκενα του χαλικιού και να ρίξουν το Eh κάτω από τα -300mv.

Επίσης το πρόβλημα αυτό μπορεί να συμβεί και από έναν ακόμη λόγο και στην άμμο και στο χαλίκι. Εάν στο ενυδρείο μας το NO3 είναι 0, τότε τα βακτηρίδια που τρέφονταν από το NO3 βρίσκονται σε αναζήτηση νέας τροφής και η επόμενη επιλογή τους είναι τα θειικά άλατα από τα οποία δημιουργείται το σουλφίδιο του υδρογόνου με τα γνωστά του αποτελέσματα.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι όλα τα προβλήματα προέρχονται από δικές μας λανθασμένες εκτιμήσεις και ενέργειες, οπότε αν δώσουμε την δέουσα προσοχή, δεν θα έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα είτε σε άμμο είτε σε χαλίκι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα χωρις να ξερουμε την κατασταση του βυθου δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα (ουτε θετικα ουτε αρνητικα).

Παντως ενας παλιος βυθος δεν ειναι απαραιτητα και επικινδυνος.

Ενα αποσπασμα απο το αρθου του Χρήστος για το βυθο

Το ενυδρείο βρωμάει, γιατί;

Όπως ανέφερα αρκετές φορές πιο πάνω, αυτό μπορεί να συμβεί όταν πέσει το Eh κάτω από τα -300mv. Τότε τα βακτηρίδια αλλάζουν τον τρόπο διατροφής τους και από εκεί που κατανάλωναν ΝΟ3, αρχίζουν να καταναλώνουν τα θειικά άλατα (SO4). Αποτέλεσμα είναι να δημιουργείται σουλφίδιο του σιδήρου (FeS) και σουλφίδιο του υδρογόνου (H2S), το οποίο είναι άκρως δηλητηριώδες. Επειδή όμως το ενυδρείο μας δεν είναι φύση, το σουλφίδιο του υδρογόνου μπορεί εύκολα να προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά στα ψάρια μας. Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται πιο πολύ σε κακοσυντηρημένη άμμο και σε διάφορες προσωπικές κακές παρεμβάσεις που κάνουμε στην άμμο. Παράδειγμα, μίξη πολλών διαφορετικών διαμέτρων κόκκου άμμου π.χ.0,1 έως 2mm, σε άμμο άγνωστης προέλευσης, σε άμμο με πολλά οργανικά υπολείμματα, σε άμμο που δεν πλύθηκε καλά, σε ανάμιξη άμμου και χαλικιού ή σε άμμο που μπερδεύτηκε με υπόστρωμα, και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς που να χαλάσει την ομοιογένεια του κόκκου. Στο χαλίκι αυτό μπορεί να συμβεί πάλι από κακή συντήρηση π.χ. πολλά υπολείμματα τροφής, φυτών και γενικά λάσπη ανεπαρκής ή καθόλου σκούπα και οτιδήποτε άλλο που μπορεί να βουλώσει τα διάκενα του χαλικιού και να ρίξουν το Eh κάτω από τα -300mv.

Επίσης το πρόβλημα αυτό μπορεί να συμβεί και από έναν ακόμη λόγο και στην άμμο και στο χαλίκι. Εάν στο ενυδρείο μας το NO3 είναι 0, τότε τα βακτηρίδια που τρέφονταν από το NO3 βρίσκονται σε αναζήτηση νέας τροφής και η επόμενη επιλογή τους είναι τα θειικά άλατα από τα οποία δημιουργείται το σουλφίδιο του υδρογόνου με τα γνωστά του αποτελέσματα.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι όλα τα προβλήματα προέρχονται από δικές μας λανθασμένες εκτιμήσεις και ενέργειες, οπότε αν δώσουμε την δέουσα προσοχή, δεν θα έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα είτε σε άμμο είτε σε χαλίκι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

Πολύ, πολύ ενδιαφέρων δελτα66,

Απ`τη στιγμή όμως που παίζουν οι τιμές του ενυδρείου, όπως απότομες εναλλαγές του ΡΗ, και εφόσον τα φίλτρα μπήκαν καινούργια, δεν σου παρακινεί το ενδιαφέρον, ότι κάτι δεν πάει καλά μέσα σ`αυτό το ενυδρείο. Δηλαδή ότι κάτι οφείλεται σε αυτές τις απότομες εναλλαγες.Και μετά εφόσον το υπόστρωμα είχε στον πρώτο ιδιοκτήτη φυτά, μετά ο δεύτερος άγνωστο τι έχει κάνει,(μπορεί να ήταν και σταματημένο για μήνες) και ο στρεντ το πείρε ως τρίτος ιδιοκτήτης και ξεκίνησε το στρώσιμο όπως έχει, εσύ τι θα έκανες;

Το μόνο που προσπαθώ είναι να πονηρέψω τον στρεντ και να παρατηρήσει καλύτερα την κατάσταση του ενυδρείο του.Σιγουρα το στρώσιμο μπορεί να μην έχει ολοκληρωθεί αλλά δεν νομίζω βάσει τις προσωπική μου εμπειρίας ότι είναι μόνο αυτό το προβλημα.Κατά τα άλλα ο καθένας είναι ελεύθερος να δράσει όπως νομίζει ότι είναι καλύτερα για το ενυδρείο του.

Πάντα φιλικά.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εσύ τι θα έκανες;

Το μόνο που προσπαθώ είναι να πονηρέψω τον στρεντ και να παρατηρήσει καλύτερα την κατάσταση του ενυδρείο του.

:bowdown:

Εγω θα ειχα παρει καινουριο ή (αν ηταν αμμος) θα την ειχα περασει απο σιτα καταλληλου μεγεθους τρυπα για να περασει μονο η αμμος και θα της εκανα απολυμανση με χλωριο. (και μετα παλι ξεπλυμα και αντιχλωριο, γι'αυτο καλυτερα καινουρια αν δεν ειναι καποια πολυ καλης ποιοτητας και ακριβη αμμος)

Για χαλικι δεν ξερω (δεν χρησιμοποιω πανω απο 0,8mm αμμο και αμμοχαλικο)

Καλα κανεις και επισημαινεις τους κινδυνους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και εκει που ολα φαίνονται να πηγαίνουν καλα με μετρήσεις νερού σχεδον ιδανικές (ph7, no3 10, no2 0 , gh 7, kh 3, temp 26, nh4 <0,5 (oxi 0) ) και γενικα τα ψαρια τρωνε με πολυ ορεξη (καθε 2 μερες) και γενικα δείχνουν καλα ερχονται νεοι πονοκέφαλοι:

στα 2 silvertrip tetra εκει που ειναι το χρυσό τους σαν να εχουν μερικά στίγματα.. εχουν αποχρωματιστει μερικα λεπια

σε ενα αλλο που δε ξερω τι ειναι (ειναι ασημι μεσαίου μεγεθους) εχει εμφανιστει απο τη μια πλευρα στο δερμα του πανω σαν ασπρη βουλα.. ειτε αποχρωματισμος είτε σπυρι..)

τι κάνω τώρα??????????????

(ανοιξα Α/Ο για αλλαγη νερου αυριο)

να ρίξω το esha2000 μηπως και ειναι κάποια παράσιτα και βοηθήσει?

γιατι αλλιως και καλο νερο έχουν, και τρωνε, και βιταμίνες τους έριξα 2 φορές τη βδομάδα.. και απο το σαββατο εχω να αλλάξω δραστικα τις συνθήκες...

μαλλον κατα τις 7 που θα παω στο ενυδρειο θα ριξω το esha.. γιατι χειροτερεύει.. το πρωι ηταν τα silvertrip tetra και τωρα εβγαλε και το αλλο κατι.

αμαν ρε παιδιμ.. δε μπορω να ησυχασω :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα.

1. Δεν φιλοξενουμε ψαρι που δεν ξερουμε τι ειδος ειναι και τι απαιτησεις εχει.

2. Δεν βαζουμε φαρμακα αν δεν ξερουμε τι ασθενεια ειναι.

Για το πρωτο κανε αναγνωριση του ψαριου απο φωτογραφιες. Ισως σε βοηθησει το phοto index του ΑΖ http://www.aquazone.gr/index.php?pid=35

Και βλεπουμε οταν γινει αναγνωριση

Για το δευτερο δες αυτο μηπως αναγνωρισεις συμπτωματα αλλα καλυτερα βγαλε καθαρη φωτο απο καθε ψαρι και συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων και ανοιξε νεο τοπικ στις ασθενειες

Θα βρεις τη φορμα στα pin θεματα στην κατηγορια των ασθενειων γλυκου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Εγω θα ειχα παρει καινουριο ή (αν ηταν αμμος) θα την ειχα περασει απο σιτα καταλληλου μεγεθους τρυπα για να περασει μονο η αμμος και θα της εκανα απολυμανση με χλωριο. (και μετα παλι ξεπλυμα και αντιχλωριο, γι'αυτο καλυτερα καινουρια αν δεν ειναι καποια πολυ καλης ποιοτητας και ακριβη αμμος)

Για χαλικι δεν ξερω (δεν χρησιμοποιω πανω απο 0,8mm αμμο και αμμοχαλικο)

Καλα κανεις και επισημαινεις τους κινδυνους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και εκει που ολα φαίνονται να πηγαίνουν καλα με μετρήσεις νερού σχεδον ιδανικές (ph7, no3 10, no2 0 , gh 7, kh 3, temp 26, nh4 <0,5 (oxi 0) ) και γενικα τα ψαρια τρωνε με πολυ ορεξη (καθε 2 μερες) και γενικα δείχνουν καλα ερχονται νεοι πονοκέφαλοι:

στα 2 silvertrip tetra εκει που ειναι το χρυσό τους σαν να εχουν μερικά στίγματα.. εχουν αποχρωματιστει μερικα λεπια

σε ενα αλλο που δε ξερω τι ειναι (ειναι ασημι μεσαίου μεγεθους) εχει εμφανιστει απο τη μια πλευρα στο δερμα του πανω σαν ασπρη βουλα.. ειτε αποχρωματισμος είτε σπυρι..)

τι κάνω τώρα??????????????

(ανοιξα Α/Ο για αλλαγη νερου αυριο)

να ρίξω το esha2000 μηπως και ειναι κάποια παράσιτα και βοηθήσει?

γιατι αλλιως και καλο νερο έχουν, και τρωνε, και βιταμίνες τους έριξα 2 φορές τη βδομάδα.. και απο το σαββατο εχω να αλλάξω δραστικα τις συνθήκες...

μαλλον κατα τις 7 που θα παω στο ενυδρειο θα ριξω το esha.. γιατι χειροτερεύει.. το πρωι ηταν τα silvertrip tetra και τωρα εβγαλε και το αλλο κατι.

αμαν ρε παιδιμ.. δε μπορω να ησυχασω :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και εκει που ολα φαίνονται να πηγαίνουν καλα με μετρήσεις νερού σχεδον ιδανικές (ph7, no3 10, no2 0 , gh 7, kh 3, temp 26, nh4 <0,5 (oxi 0) ) και γενικα τα ψαρια τρωνε με πολυ ορεξη (καθε 2 μερες) και γενικα δείχνουν καλα ερχονται νεοι πονοκέφαλοι:

στα 2 silvertrip tetra εκει που ειναι το χρυσό τους σαν να εχουν μερικά στίγματα.. εχουν αποχρωματιστει μερικα λεπια

σε ενα αλλο που δε ξερω τι ειναι (ειναι ασημι μεσαίου μεγεθους) εχει εμφανιστει απο τη μια πλευρα στο δερμα του πανω σαν ασπρη βουλα.. ειτε αποχρωματισμος είτε σπυρι..)

τι κάνω τώρα??????????????

(ανοιξα Α/Ο για αλλαγη νερου αυριο)

να ρίξω το esha2000 μηπως και ειναι κάποια παράσιτα και βοηθήσει?

γιατι αλλιως και καλο νερο έχουν, και τρωνε, και βιταμίνες τους έριξα 2 φορές τη βδομάδα.. και απο το σαββατο εχω να αλλάξω δραστικα τις συνθήκες...

μαλλον κατα τις 7 που θα παω στο ενυδρειο θα ριξω το esha.. γιατι χειροτερεύει.. το πρωι ηταν τα silvertrip tetra και τωρα εβγαλε και το αλλο κατι.

αμαν ρε παιδιμ.. δε μπορω να ησυχασω :bowdown: :bowdown: :thumbup:

ΠΕΤΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Εννοώ την άμμο.

Εγώ είμαι της άποψης η το φτιάχνω σωστά εξαρχης η τίποτα

Αχ καημένε στρεντ έχεις ρίξει ένα κάρο λεφτά και ακόμα παιδεύεσαι και θα παιδεύεσαι.

Ο Δέλτα τα λέει σωστά αλλά εγώ θα προχωρούσα σε μια δόση απολύμανσης με το esha 2000, καλό είναι ότι και αν είναι η πάθηση να την προλάβαμε στην αρχή γιατί μετά περνούν την κάτω βόλτα τα ψάρια και είναι ακόμα ποιο δύσκολο να θεραπευτούν. Βέβαια ακόμα καλύτερα είναι η πρόληψη αλλά ποτέ δεν ξέρεις τη θα σου ξημερώσει Το esha είναι γενικής χρήσης κατά κάποιο τρόπο, δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλά ρίξε και μια ματιά και εδώ.

Τίτλος φαρμάκου: 2000 της εταιρίας eSHa

Είναι ένα σκεύασμα κατά ασθενειών και συμπτωμάτων που προκαλούνται από βακτήρια, μύκητες και είναι ευρέως φάσματος που σημαίνει ότι αντιμετωπίζει μια μεγάλη ποικιλία από βακτήρια και μύκητες.

Η συνηθισμένη συσκευασία που κυκλοφορεί είναι αυτή των 12 τεμαχίων.

Το φάρμακο είναι κατάλληλο για:

Για τους παραπάνω λόγους το eSHa 2000 αντιμετωπίζει και θεραπεύει τις πιο συχνές ασθένειες των ψαριών, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και οι ακόλουθες:

• Πρωτοπαθείς και δευτεροπαθείς λοιμώξεις από μύκητες (Saprolegnia, fungus,mouth or body)

• Εκφυλισμός, αποσύνθεση των πτερυγίων και ουράς (Fin rot)

• Βακτηριακές λοιμώξεις

• Πρωτοζωικά παράσιτα

• Σκουλήκια των βραγχίων / αγκυροειδή (Anchor Worm, Lernea pp, Lernea Elegans)

• Παράσιτα του δέρματος και των βραγχίων (Lice και άλλα)

• Μολύνσεις και ανωμαλίες του δέρματος

• Έλκη και τραύματα (Ulcer)

• Ασθένεια shimmying (σύμπτωμα που παρουσιάζεται ως τρεμούλιασμα)

• Υδρωπικία (dropsy)

• Επιπλέον, εμποδίζει την ασθένεια των neon tetra και το σύνδρομο εξασθένησης

Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τους εξής σκοπούς:

• Απολύμανση ψαριών, φυτών, εξοπλισμού

• Πρόληψη των μυκήτων των αυγών, επώαση αυγών και ανάπτυξη μικρών ψαριών

• Αντιμετώπιση διαδοχικών μολύνσεων

• Θεραπεία ανοιχτών πληγών και προστασία της βλεννογόνου μεμβράνης

Σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρίας, το eSHa 2000 μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια σε συνδυασμό με το eSHa Exit (αποτελεσματικό ενάντια στις κηλιδώδεις ασθένειες), παρέχοντας ένα εργαλείο με μεγάλο φάσμα δράσης για την καταπολέμηση των περισσοτέρων ασθενειών των ψαριών.

:D:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα.

1. Δεν φιλοξενουμε ψαρι που δεν ξερουμε τι ειδος ειναι και τι απαιτησεις εχει.

2. Δεν βαζουμε φαρμακα αν δεν ξερουμε τι ασθενεια ειναι.

Για το πρωτο κανε αναγνωριση του ψαριου απο φωτογραφιες. Ισως σε βοηθησει το phοto index του ΑΖ http://www.aquazone.gr/index.php?pid=35

Και βλεπουμε οταν γινει αναγνωριση

Για το δευτερο δες αυτο μηπως αναγνωρισεις συμπτωματα αλλα καλυτερα βγαλε καθαρη φωτο απο καθε ψαρι και συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων και ανοιξε νεο τοπικ στις ασθενειες

Θα βρεις τη φορμα στα pin θεματα στην κατηγορια των ασθενειων γλυκου.

1. κατα 95% είναι Congo tetra

μονο που το δικό μου ειναι ολο ασημι.. δεν εχει καθόλου χρώματα, ετσι ηταν απο την πρωτη μερα που το πήρα.

2. πριν ποσταρω είχα κοιτάξει την σελίδα της jbl..

το πιο κοντινο ειναι οτι εχει κατι σαν bacterial infection

005_d.jpg

αλλα εχει μονο μια κηλιδα ασπρη διαφανης στο πλαι

τα αλλα 2 εχουν αποχρωματιστει απλα σε μερικα σημεια και αυτα ειναι σκουρα..

3. δεν ανοιγω αλλο θεμα, αρκετα σας εχω ζαλισει!

4. Rik οντως εχω δωσει ενα σωρο λεφτα, αλλα αν δε παθεις δε θα μαθεις τελικα

5. εριξα πριν μιση ωρα το esha2000... κυριως γιατι απο την περιγραφη μοιαζει να πιάνει μεγαλο ευρος.. αυριο θα κανω μια αλλαγη νερου και θα ριξω και μια δευτερη δοση και βλεπουμε

Υ.Γ.

φωτογραφιες προσπαθησα με το κινητο αλλα δε φαινεται τιποτα.. 5mp και αηδιες

δυστηχως η ψηφιακη μου εχει χαλσει..

Έγινε επεξεργασία - stred
Link to comment
Share on other sites

1. κατα 95% είναι Congo tetra

μονο που το δικό μου ειναι ολο ασημι.. δεν εχει καθόλου χρώματα, ετσι ηταν απο την πρωτη μερα που το πήρα.

2. πριν ποσταρω είχα κοιτάξει την σελίδα της jbl..

το πιο κοντινο ειναι οτι εχει κατι σαν bacterial infection

005_d.jpg

αλλα εχει μονο μια κηλιδα ασπρη διαφανης στο πλαι

τα αλλα 2 εχουν αποχρωματιστει απλα σε μερικα σημεια και αυτα ειναι σκουρα..

3. δεν ανοιγω αλλο θεμα, αρκετα σας εχω ζαλισει!

4. Rik οντως εχω δωσει ενα σωρο λεφτα, αλλα αν δε παθεις δε θα μαθεις τελικα

5. εριξα πριν μιση ωρα το esha2000... κυριως γιατι απο την περιγραφη μοιαζει να πιάνει μεγαλο ευρος.. αυριο θα κανω μια αλλαγη νερου και θα ριξω και μια δευτερη δοση και βλεπουμε

Υ.Γ.

φωτογραφιες προσπαθησα με το κινητο αλλα δε φαινεται τιποτα.. 5mp και αηδιες

δυστηχως η ψηφιακη μου εχει χαλσει..

καλη τυχη φιλε :bowdown:

πιστευω πως ολα θα πανε καλα :bowdown:

ενημερωσε μας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης τιποτα, ισα ισα που το εβγαλε και ενας καρδιναλιος... να το σταματήσω το esha2000?

τωρα που βλεπω την εξέλιξη ειναι ακριβως σαν ενα σπυρι με πυον που εχει βγει στην αριστερη πλευρα πισω απο τα βραγχια..

καμια ιδέα κανεις τι είναι?? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης τιποτα, ισα ισα που το εβγαλε και ενας καρδιναλιος... να το σταματήσω το esha2000?

τωρα που βλεπω την εξέλιξη ειναι ακριβως σαν ενα σπυρι με πυον που εχει βγει στην αριστερη πλευρα πισω απο τα βραγχια..

καμια ιδέα κανεις τι είναι?? :bowdown::bowdown:

Συνδιασμος PIMAFIX ΜΕ melafix ριξε μια ματια εδω.

http://www.istellas.gr/aquarium/my_medicines_pimafix.html

Link to comment
Share on other sites

Συνδιασμος PIMAFIX ΜΕ melafix ριξε μια ματια εδω.

http://www.istellas.gr/aquarium/my_medicines_pimafix.html

Pimafix και Melafix δεν νομίζω ότι θα βοηθήσουν σε αυτή τη κατάσταση. Είναι ανίσχυρα φάρμακα για προχωρημένες περιπτώσεις. Συνέχισε βάση οδηγιών με το Esha2000. Προσωπικά εξ αρχής θα πρότεινα bactopur direkt, αλλά κάλλιστα και το Esha2000 μπορεί να βοηθήσει. Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις.

Αν και είναι πολύ πιθανό, όπως λέει και ο Rik, να κουβαλάς "αμαρτίες" αλλωνών μέσα στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Κατι φαίνεται να έκανε το esha2000..

σαν απο θαυμα ηρθα απο τη δουλεια και τα στα 2 ψαρια που είχαν βγάλει τα σπυρια εχουν "ξεφουσκώσει" και ίσα ίσα που φαίνεται ενα σημαδι!

εκανα την προγραμματισμένη μου αλλαγη νερου(40%) + λιιγο φαι να πάρουν τα πάνω τους + σερα νιτριβεκ

το μόνο που δε φαίνετε να τη βγάζει καθαρη είναι το πιο αρρωστο για το οποίο άνοιξα το θέμα, κάθεται συνέχεια στο βυθό βαριανασαίνωντας.. μάλλον η θεραπεια το αποτελειωσε.

να το συνεχίσω το esha2000? ή αφου είδα κάποια αποτελεσματα το σταματάω και περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Κατι φαίνεται να έκανε το esha2000..

σαν απο θαυμα ηρθα απο τη δουλεια και τα στα 2 ψαρια που είχαν βγάλει τα σπυρια εχουν "ξεφουσκώσει" και ίσα ίσα που φαίνεται ενα σημαδι!

εκανα την προγραμματισμένη μου αλλαγη νερου(40%) + λιιγο φαι να πάρουν τα πάνω τους + σερα νιτριβεκ

το μόνο που δε φαίνετε να τη βγάζει καθαρη είναι το πιο αρρωστο για το οποίο άνοιξα το θέμα, κάθεται συνέχεια στο βυθό βαριανασαίνωντας.. μάλλον η θεραπεια το αποτελειωσε.

να το συνεχίσω το esha2000? ή αφου είδα κάποια αποτελεσματα το σταματάω και περιμένω?

Γεια χαρά σε όλους!

Stred κάνε κανονικά την θεραπεία με το esha όπως προδιαγράφουν οι οδηγίες του προϊόντος, μην την σταματήσεις. Οι αλήθεια είναι ότι το pimafix kai Melafix έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία σε αυτά.Μαλλον είναι τσαγακι μπροστά στο esha στην κυριολεξία. Το βαριά άρρωστο ψαράκι παλεύει αυτή την στιγμή 50%, 50% να τα καταφέρει. Δεν ξέρω εάν μπορείς να βάλεις και βιταμίνες ταυτόχρονα με το Esha, ψαχτω, και παν απ`όλα υπομονηηηηηηηηη!

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...