Jump to content

Silvertrip Tetra.. κοκκινα βραγχια, κομμενη ουρα, στραβη ραχοκοκκαλια


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους!

Stred κάνε κανονικά την θεραπεία με το esha όπως προδιαγράφουν οι οδηγίες του προϊόντος, μην την σταματήσεις. Οι αλήθεια είναι ότι το pimafix kai Melafix έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία σε αυτά.Μαλλον είναι τσαγακι μπροστά στο esha στην κυριολεξία. Το βαριά άρρωστο ψαράκι παλεύει αυτή την στιγμή 50%, 50% να τα καταφέρει. Δεν ξέρω εάν μπορείς να βάλεις και βιταμίνες ταυτόχρονα με το Esha, ψαχτω, και παν απ`όλα υπομονηηηηηηηηη!

:bowdown::bowdown:

ευχαριστω που μου δίνεις συνέχεια κουράγιο ρικ.. πραγματικα με βοηθαει και μενα αυτο καθότι μπήκα σε κάτι που δεν ημουν προετοιμασμενος. :bowdown:

..εχεις δίκιο συνεχίζω κανονικα τη θεραπεία.. μεχρι και αυριο δλδ και βλέπουμε..

βιταμίνες δε θα ξαναβάλω.. εβαλα 2 φορες την προηγ. πεμπτη και τη τριτη και καθε φορά την επόμενη μέρα κάτι παρουσιάζεται! πες με προληπτικό αλλα δε ξαναβάζω! :hysterical:

το βαρια αρρωστο ακόμα στο βυθο είναι.. βέβαια αλλαξε θέση και εκανε και 2-3 βόλτες οσο μέτραγα τις παραμέτρους.. ετσι μου'ρχεται να του κάνω ευθανασια ετσι οπως το βλέπω να τυρανιέται..βαριανασαινει, κολυμπαει στραβα με τη ραχοκοκκαλια του και το μισοσαπισμενο πτερυγιο, στα βράγχια εχει πληγες κτλ κτλ.. :thumbup::D

βεβαια αυτο δεν το εμπόδιζε οταν γύρισα απο τη δουλεια πριν τους αλλαξω νερο να παίζει ξύλο με εναν καρδινάλιο :D:D (ο οποιος τα ειχε βάλει με ολους.. μόνο στον πλεκοστομο δε τολμαει να τη πεσει).. μαλλον ομως απο το ξυλο εξαντληθηκε

ισως το πείραξε η πτώση της θερμοκρασιας με την αλλαγη.. παρόλες τις προσπάθειες να φτιάξω ζεστό νερο κάνει τέτοιο κρύο που κρύωνε αμέσως απο 25 πήγε 21 με την αλλαγη..

για να δουμε αυριο.

Έγινε επεξεργασία - stred
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω που μου δίνεις συνέχεια κουράγιο ρικ.. πραγματικα με βοηθαει και μενα αυτο καθότι μπήκα σε κάτι που δεν ημουν προετοιμασμενος. :bowdown:

..εχεις δίκιο συνεχίζω κανονικα τη θεραπεία.. μεχρι και αυριο δλδ και βλέπουμε..

βιταμίνες δε θα ξαναβάλω.. εβαλα 2 φορες την προηγ. πεμπτη και τη τριτη και καθε φορά την επόμενη μέρα κάτι παρουσιάζεται! πες με προληπτικό αλλα δε ξαναβάζω! :D

το βαρια αρρωστο ακόμα στο βυθο είναι.. βέβαια αλλαξε θέση και εκανε και 2-3 βόλτες οσο μέτραγα τις παραμέτρους.. ετσι μου'ρχεται να του κάνω ευθανασια ετσι οπως το βλέπω να τυρανιέται..βαριανασαινει, κολυμπαει στραβα με τη ραχοκοκκαλια του και το μισοσαπισμενο πτερυγιο, στα βράγχια εχει πληγες κτλ κτλ.. :bowdown::thumbup:

βεβαια αυτο δεν το εμπόδιζε οταν γύρισα απο τη δουλεια πριν τους αλλαξω νερο να παίζει ξύλο με εναν καρδινάλιο :D:D (ο οποιος τα ειχε βάλει με ολους.. μόνο στον πλεκοστομο δε τολμαει να τη πεσει).. μαλλον ομως απο το ξυλο εξαντληθηκε

ισως το πείραξε η πτώση της θερμοκρασιας με την αλλαγη.. παρόλες τις προσπάθειες να φτιάξω ζεστό νερο κάνει τέτοιο κρύο που κρύωνε αμέσως απο 25 πήγε 21 με την αλλαγη..

για να δουμε αυριο.

Δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσεις την θεραπεία ακόμα μέχρι να έρθει στα ισα του, σε αυτό θα μπορούσε να σου απαντήσει κάποιος ποιο έμπειρος. Πάντως δώσε οξυγόνο όσο μπορείς βοηθά κατά πολύ σε αυτή την φάση. Δυστυχώς είναι μην μπλέξεις αλλά βλέπω πως κάνεις ότι μπορείς και αυτό πάνω απωλα είναι μια χρήσιμη εμπειρία για όλους μας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μηπως πρέπει να βάλω κάποια αγγελία μπας και μου δώσει κανένας μπόλι?

δε θα στρώσει κατευθείαν έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις.

1. Να εχεις υποψιν σου ομως οτι παιρνωντας μπολι χρειαζεται προσοχη να ειναι το ενυδρειο του δοτη υγειες χωρις ιστορικο ασθενειων, και να δεχτεις τη περιπτωση να μεταφερθουν διαφορα ειδη σαλιγγαριων που μπορει να εχουν εισχωρησει στο φιλτρο ή να εχουν αφησει τα αυγα τους.

2. Να εχεις το καταλληλο χωρο να φιλοξενησεις την επιπλεον βιολογια.

Δηλαδη να εχεις υλικα καλα και αρκετα για φιλοξενια βιολογιας.

Τι να το κανεις πχ το μπολι απο ενα φιλτρο για 400αρι ενυδρειο σε ενα φιλτρακι για μονομαχο με ενα σφουγγαρακι.

3. Αν χρειαζεται αυτη η βιολογια.

Δηλαδη αν εχεις 1 ψαρι και βαλεις 1 τονο βιολογια, αυτη η βιολογια δεν θα μπορεσει να ζησει με τους ρυπους του ενος ψαριου και στο τελος θα εχεις παλι τη λιγη βιολογια που χρειαζεται το ενα ψαρι και αντε και η παραπανω τροφη που μπορει να ριχνεις σπαταλα στο ενυδρειο

ΥΓ Εδωσα ακραια παραδειγματα για να γινει κατανοητο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις.

1. Να εχεις υποψιν σου ομως οτι παιρνωντας μπολι χρειαζεται προσοχη να ειναι το ενυδρειο του δοτη υγειες χωρις ιστορικο ασθενειων, και να δεχτεις τη περιπτωση να μεταφερθουν διαφορα ειδη σαλιγγαριων που μπορει να εχουν εισχωρησει στο φιλτρο ή να εχουν αφησει τα αυγα τους.

2. Να εχεις το καταλληλο χωρο να φιλοξενησεις την επιπλεον βιολογια.

Δηλαδη να εχεις υλικα καλα και αρκετα για φιλοξενια βιολογιας.

Τι να το κανεις πχ το μπολι απο ενα φιλτρο για 400αρι ενυδρειο σε ενα φιλτρακι για μονομαχο με ενα σφουγγαρακι.

3. Αν χρειαζεται αυτη η βιολογια.

Δηλαδη αν εχεις 1 ψαρι και βαλεις 1 τονο βιολογια, αυτη η βιολογια δεν θα μπορεσει να ζησει με τους ρυπους του ενος ψαριου και στο τελος θα εχεις παλι τη λιγη βιολογια που χρειαζεται το ενα ψαρι και αντε και η παραπανω τροφη που μπορει να ριχνεις σπαταλα στο ενυδρειο

ΥΓ Εδωσα ακραια παραδειγματα για να γινει κατανοητο :bowdown:

Ως συνήθως delta μου έδωσες τροφή για σκέψη..

βασικά το 1ο το είχα σκεφτεί και μόνος μου και αυτο είναι που μέχρι τώρα με κάνει διστακτικό.. γιατι είναι τα ψάρια μου εμφανώς αδύναμα και έκθεση σε νέους μικροοργανισμους απο άλλο ενυδρείο ίσως κάνει περισσότερο κακο απο καλο..

για τα 2,3 πρέπει να τα σκεφτω..

μαλλον θα περιμένω καμια βδομάδα ακόμα..

αν ρίχνω ενα καπακι σερα νιτριβεκ καθε μερα ασχετα αλλαγης νερου θα βοηθάει στο στρώσιμο λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως delta μου έδωσες τροφή για σκέψη..

βασικά το 1ο το είχα σκεφτεί και μόνος μου και αυτο είναι που μέχρι τώρα με κάνει διστακτικό.. γιατι είναι τα ψάρια μου εμφανώς αδύναμα και έκθεση σε νέους μικροοργανισμους απο άλλο ενυδρείο ίσως κάνει περισσότερο κακο απο καλο..

για τα 2,3 πρέπει να τα σκεφτω..

μαλλον θα περιμένω καμια βδομάδα ακόμα..

αν ρίχνω ενα καπακι σερα νιτριβεκ καθε μερα ασχετα αλλαγης νερου θα βοηθάει στο στρώσιμο λετε?

Κοίτα να δεις.

Κατά αρχήν όρχησα να ασχoλλουμε με τα ενυδρεία το 96 τελείως ερασιτεχνικά όταν ήμουν φοιτητής και μετά λόγο μετακομίσεων στρατό κλπ τα παράτησα αναγκαστικά.

Τώρα που ξανάπιασα το ενυδρείο μου ακόμα δεν έχει στρώση πλήρως.

Το έχω 2 μήνες σχεδόν σε λειτουργία, άρχισα με aqua save kai nitrivic με δυο οσκαρακια στην αρχή και μετά από ένα μήνα έβαλα στο σύνολο άλλα 6 και φτου φτου είναι όλα οκ και είμαι πολύ ευχαριστημένος που τα καμαρώνω.

Το θέμα είναι ότι όμως το ενυδρείο μου το έστησα εξαρχης. Όλα πέταμα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και τρελή απολύμανση. Σου εύχομαι να συνελθουν τα ψάρια σου αλλά κατά την γνώμη μου θα σου ξαναπαρουσιαστούν προβλήματα, και όταν θα αποφασίσεις να πετάξεις το υπόστρωμα θα βρεθείς κατά κάποιο τρόπο να το ξαναστρώνεις μια που ο βυθός σου θα είναι ολοκαίνουργιος. Θέλεις να κάνεις κάτι για να ησυχάσεις μια και καλή.

Κάνε μια καλή αρχή να ξέρεις τη σου γίνεται, αφού έτσι και αλλιώς μπήκες στον κόπο να αγοράσεις όσμωση και εξοπλισμό τώρα στην άμμο θα κολοσεις.

Άσε τα μπόλια και τα πειράματα και ξεκινα να σκέπτεσαι απτό πρώτο πετραδάκι που θα μπει μέσα να είναι μελετημένο, και όταν τελειώσεις και δεις το αποτέλεσμα θα είσαι πολύ περήφανος για τον υγιές και φανταστικό μικρόκοσμο σου.

:bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οσκαράκια, εννοείς ΑΥΤΑ???? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οσκαράκια, εννοείς ΑΥΤΑ???? :bowdown:

Ναι, τα λεω οσκαρακια γιατι ηταν πολύ μικρα αυτά τα 2 όταν τα εβαλα μεσα, τα υπολοιπα εξι δεν είναι οσκαρ αλλα τεξας, πλεκους, μποτια, κλπ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ρικ το προβλημα ειναι πως δεν εχω τι να κάνω τα ψάρια που έχω μεσα.. εκτος απο το πλεκοστομο που ειναι αρχοντας τα υπόλοιπα δεν ειναι σε καλη κατάσταση.. οποτε να τα παρει κάποιος να τα κανει τι? αρα να αλλαξω υποστρωμα δυσκολο..

λοιπον απο χθες το βραδυ το αρρωστο ψαρακι ειναι συνεχεια στο βυθο.. το πρωι νομιζα πως πεθανε καθως δεν ανεπνεε σχεδον..

τωρα το βρηκα σε αθλια κατασταση λαχανιασμενο στο βυθο στη πιο απομακρυσμενη μερια του ενυδρειου.. εδιωξα ολα τα αλλα ψαρια μακρια του, του εφτιαξα χωρο δικο του με τη διακοσμηση, του πήγα κοντα του ενα μηχανημα με μπουρμουλιθρες που εχω για να του οξυγωνωνει το νερο του(συνηθως το'χω κλειστο) και οντως μετα απο αυτα εδειξε σημεια ζωης..

το πήρα στα χερια μου και το πηγα στην επιφανεια οπου ανεπνευσε 2-3 φορες και μετα αρχισε να κοβει βολτες.. το πηγα στη "φωλια" του και του εδωσε λιγο φαι ενω εδιωχνα τα αλλα.. τωρα το αφησα να κοβει βολτες.. βασικα ανεβαινει προς τα πανω μετα χανει δυναμεις και ξαναβυθιζεται.. θα παω το βραδυ να δω τι κανει και να αποφασισω αν θα ριξω και τη τριτη δοση esha..

Link to comment
Share on other sites

Ρικ το προβλημα ειναι πως δεν εχω τι να κάνω τα ψάρια που έχω μεσα.. εκτος απο το πλεκοστομο που ειναι αρχοντας τα υπόλοιπα δεν ειναι σε καλη κατάσταση.. οποτε να τα παρει κάποιος να τα κανει τι? αρα να αλλαξω υποστρωμα δυσκολο..

λοιπον απο χθες το βραδυ το αρρωστο ψαρακι ειναι συνεχεια στο βυθο.. το πρωι νομιζα πως πεθανε καθως δεν ανεπνεε σχεδον..

τωρα το βρηκα σε αθλια κατασταση λαχανιασμενο στο βυθο στη πιο απομακρυσμενη μερια του ενυδρειου.. εδιωξα ολα τα αλλα ψαρια μακρια του, του εφτιαξα χωρο δικο του με τη διακοσμηση, του πήγα κοντα του ενα μηχανημα με μπουρμουλιθρες που εχω για να του οξυγωνωνει το νερο του(συνηθως το'χω κλειστο) και οντως μετα απο αυτα εδειξε σημεια ζωης..

το πήρα στα χερια μου και το πηγα στην επιφανεια οπου ανεπνευσε 2-3 φορες και μετα αρχισε να κοβει βολτες.. το πηγα στη "φωλια" του και του εδωσε λιγο φαι ενω εδιωχνα τα αλλα.. τωρα το αφησα να κοβει βολτες.. βασικα ανεβαινει προς τα πανω μετα χανει δυναμεις και ξαναβυθιζεται.. θα παω το βραδυ να δω τι κανει και να αποφασισω αν θα ριξω και τη τριτη δοση esha..

Οκ καταλαβαίνω για την αλλαγή της άμμου αυτή την στιγμή ότι σε προβληματίζει, αλλά κάποια στιγμή θα μπορούσες να βάλεις τα ψάρια σου και τα φίλτρα σου σε μια μεγάλη λεκάνη με νερό απτό ενυδρείο σου μαζί με το οξυγόνο και τον θερμοστάτη και να κάνεις δουλεία σου επιτόπου την ίδια μέρα εφόσον έχεις μελετήσει κάθε σου βήμα.

Θα σου πρότεινα μια μικρή αλλαγή το 1/3στο νερό αν μπορείς, όχι πολύ για να μην τα παγώσεις, αν ρήξεις ξανά esha. Αν την βγάλει καθαρή τις επόμενες 2-3 μέρες έχεις καλές πιθανότητες να τα καταφέρει και μην ξεχνάς τις μετρήσεις. Θα πάρει καιρό η όλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν status update για οσους εχουν ακόμα κουράγιο να διαβάζουν το θεμα!!

1. το ψαρακι μου ψυχοραγει, κατα 95% ειναι στο βυθο και 5% κοβει βολτες, είναι πάντως μαχητης απο τη πεμπτη ειναι ετσι αλλα δε λεει να τα παρατήσει.. κουραγιο ψαρακι! :bowdown:

2. εβαλα ανθρακα στο φιλτρο να διωξει το esha2000.. τη δουλεια του την εκανε

3. πηρα μελαφιξ να εχω καλου κακου,

4. πηρα εναν εξτρα θερμαντηρα να ζεσταινω το νερο της αλλαγης, μου εσκασε βεβαια στα χερια αλλα δε πειραζει.. αφου ειμαι καλα θα παρω αλλον! :D

5. πηρα ενα αυτοκολητο της seachem να μετραω το pH συνεχεια.. κραταει 3-6 μηνες..

6. πηρα και ενα θερμομετρο μηπως δε μετραει καλα το αλλο

7. τελος αγόρασα και ενα εξωτερικο φιλτρο της eheim.. (ecco 2234).. σκεφτηκα πως αφου δε στρωνει το εσωτερικο ισως στρωσει ενα καλο εξωτερικο! το εβαλα και λειτουργει μια χαρα..

8. εκανα και μια αλλαγη νερου 50%.. τη θερμοκρασια καταφερα και τη κρατησα πανω απο 24.. :bowdown::thumbup:

Αυτααα τα ολιγα!! αντε να δουμε ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο.

Αν και δυσκολο να επανερθει θα εχεις αποκτησει μια καλη εμπειρια για τη φροντιδα των ψαριων σου.

Μην απογοητευθεις οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα.

Ασχολεισαι, αυτο εχει σημασια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια σύντομη περίληψη .

1. αγοραστηκε μεταχειρισμενο ενυδρειο 2 ετων με αγνωστα ψαρια και προιστορια(περιγραφη στο πρωτο ποστ)

2. κατα τη μεταφορα το φιλτρο ξε-στρωθηκε, κατι που προφανως εγω σαν αρχαριος δε καταλαβα

3. τα ψαρια που ειναι μεσα ηταν φαινομενικα καλα, οι μετρησεις νομιζα πως ηταν ικανοποιητικες αλλα ηταν ληγμενα τα τεστ που μου δωσανε με το ενυδρειο

4.

α) ενα silvertrip tetra εμφανιζει κομμενη ουρα, στραβη ραχοκοκκαλια, κοκκινα βραγχια - τα υπολοιπα ψαρια αρχιζουν και κοκκινιζουν τα βραγχια τους

β)παιρνω νεα τεστ, ΝΟ3>100 + ΑΜΜΩΝΙΑ 0,5-1 , ph >8

γ) αρχιζω καθημερινες αλλαγες νερου + αγοραζω αντιστροφη ωσμωση + διορθωση υλικων του φιλτρου(πεταω τον ανθρακα 2 ετων!) + αραιωνω πολυ το ταισμα (καθε 2 μερες λιγο) + βιταμινες + σερα βιο νιτριβεκ + jbl ph minus+ 2 νεες τροφες για ποικιλια

5. μετα απο μια βδομαδα ΝΟ3 <20, ph 7-7.4 , ΑΜΜΩΝΙΑ σταθερη στο 0,5, gh 7, kh 3 ... τα ψαρια ξεκκοκινισαν τα βραγχια εκτος απο το βαρια αρρωστο.. αλλα δειχνει καλυτερα και αυτο...ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΕΥΘΥΜΙΑ

6. μεσα σε 2 μερες 2 ψαρια βγαζουν σπυρια σαν πυον, πανικοβαλλομαι και ριχνω μεσα το esha2000

7. μετα 2 μερες τα σπυρια εξαφανιζονται.. παραλληλα το βαρια αρρωστο ψαρι την ακουσε.. περναει ξαπλωμενο στο βυθο μισοπεθαμενο

8. σημερα 4 μερα απο το esha βαζω ανθρακα να φυγει + αγορα εξωτερικου φιλτρου

αυτα στο πολυ συντομο!! :bowdown::bowdown::bowdown:

Υ.Γ. ευχαριστω delta.. το καλο ειναι πως με αφορμη το αρρωστο ψαρι το ενυδρειο μου θα βγει καλυτερο και πιο υγειες για τους κατοικους του.. κατα μια εννοια θυσιαστηκε για τα υπολοιπα...εγω προσωπικα απο προχθες το εχω ξεγραψει.. αλλα οσο το βλεπω να μαχεται τοσο θα το βοηθαω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σήμερα ;

μολις εκανα τις μετρησεις μιας και στρωναμε χαλια μεχρι τωρα

ph 7.2

no3 10

no2 0

NH3 0,5

GH 4

KH 4

TEMP 25

σχετικα σταθερες και παρομοιες με ολη τη βδομαδα

το θετικο ειναι πως το αρρωστο ψαρακι εδω και κανα 2ωρο κοβει συνεχεια βολτες!! λετε οντως το esha2000 να το επηρεασε και τωρα που ο ενεργος ανθρακας το αφαιρει να ενιωσε καλυτερα?

παντως με τα 2 φιλτρα παρατηρω καλυτερη αναπνοη ολων των ψαριων.. ακομα και το αρρωστο οταν ηταν ξαπλωμενο δε λαχανιαζε οπως πριν..

καθησα και γω και ανοιξα οπες στο λαστιχο που περισσεψε και εφτιαξα και τα 2 φιλτρα να σταζουν πανω στην επιφανεια του νερου σε πανω απο 10 σημεια.

τον ενεργο ανθρακα ποσο να τον κρατησω για να φυγει το φαρμακο?

το παιδι απο το μαγαζι μου ειπε κανα 2ημερο για σιγουρια.. επισης μου συστησε να ριχνω μελαφιξ σαν μετρο προληψης...

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα πετάξεις το κάρβουνο , θα κάνεις μια καλή αλλαγή νερού , αντιχλώριο , ζωντανά βακτήρια , και δεν ταΐζεις για ένα 24ωρο .

Ζωντανά βακτήρια καλό θα ήταν να έβαζες απο μια δόση για ένα τριήμερο .

Βιταμίνες προτιμάμε στη τροφή . Στο τάισμα να είσαι φειδωλός .

Για μια εβδομάδα δεν θα κάνεις τίποτα άλλο .

Ωστόσο άνοιξε ενα θέμα στο κατάλληλο μέρος στο φόρουμ για να πάρεις οδηγίες για το σωστό χειρισμό του ενυδρείου και των ψαριών σου .

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα πετάξεις το κάρβουνο , θα κάνεις μια καλή αλλαγή νερού , αντιχλώριο , ζωντανά βακτήρια , και δεν ταΐζεις για ένα 24ωρο .

Ζωντανά βακτήρια καλό θα ήταν να έβαζες απο μια δόση για ένα τριήμερο .

Βιταμίνες προτιμάμε στη τροφή . Στο τάισμα να είσαι φειδωλός .

Για μια εβδομάδα δεν θα κάνεις τίποτα άλλο .

Ωστόσο άνοιξε ενα θέμα στο κατάλληλο μέρος στο φόρουμ για να πάρεις οδηγίες για το σωστό χειρισμό του ενυδρείου και των ψαριών σου .

πρέπει οπωσδηποτε να κάνω αλλαγη νερου? γιατι εκανα και μια σημερα το πρωι με το που ξύπνησα..

για το melafix να το βάζω προληπτικα? το παιδι που εχει το πετ σοπ το χρησιμοποιεί τακτικα σα μεσο προληψης-συντηριτικο και εγγυήθηκε πως δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα

τη θερμοκρασία μήπως πρέπει να την ανεβάσω στους 27 απο 25? διαβασα πως οσο μεγαλύτερη θερμοκρασία τόσο αναπτύσονται πιο γρήγορα τα χρήσιμα βακτήρια..

εκανα και μια ****** :thumbup: .. φοβήθηκα μηπως το αρρωστο ψάρι πεθανει απο ασιτία τελικα καθως δε προλαβαίνει ποτε τη τροφη οποτε το εβαλα σε ενα μπολ με νερο του ενυδρείου και το ταισα μονο του (δεν εφαγε και πολυ)..

αλλα μετα την ολη διαδικασια ξαπλωσε στο πατο και ετρεμε σα να'χει παρκισον.. μαλλον που το επιασα με την αποχη για να το βγαλω απο το μπολ κατατρόμαξε :bowdown::bowdown:

φάουλ :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

πρέπει οπωσδηποτε να κάνω αλλαγη νερου? γιατι εκανα και μια σημερα το πρωι με το που ξύπνησα..

για το melafix να το βάζω προληπτικα? το παιδι που εχει το πετ σοπ το χρησιμοποιεί τακτικα σα μεσο προληψης-συντηριτικο και εγγυήθηκε πως δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα

τη θερμοκρασία μήπως πρέπει να την ανεβάσω στους 27 απο 25? διαβασα πως οσο μεγαλύτερη θερμοκρασία τόσο αναπτύσονται πιο γρήγορα τα χρήσιμα βακτήρια..

εκανα και μια ****** :thumbup: .. φοβήθηκα μηπως το αρρωστο ψάρι πεθανει απο ασιτία τελικα καθως δε προλαβαίνει ποτε τη τροφη οποτε το εβαλα σε ενα μπολ με νερο του ενυδρείου και το ταισα μονο του (δεν εφαγε και πολυ)..

αλλα μετα την ολη διαδικασια ξαπλωσε στο πατο και ετρεμε σα να'χει παρκισον.. μαλλον που το επιασα με την αποχη για να το βγαλω απο το μπολ κατατρόμαξε :rasp::hysterical:

φάουλ :bowdown:

τι εγινε στρεντ; Πως πανε τα ψαρακια σου;

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε στρεντ; Πως πανε τα ψαρακια σου;

:bowdown:

ει ρικ! :bowdown:

μαλλον καλύτερα.. το βαρια αρρωστο κολυμπαει τώρα αρκετα συχνα.. θα ελεγα 50-50 κολύμπι-βυθος.. επίσης τρώει με πολύ όρεξη και εχει αρχίσει να ξανασυμμετέχει στα παιχνίδια των αλλων 2..

γενικα ταίζω μερα παρα μερα, ριχνω κάθε μερα προληπτικα ενα καπακι μελαφιξ και για στρωσιμο ενα βιο-νιτριβεκ, μετραω αμμωνια σταθερα στα 0,5-1 μαξ και περιμένω να στρωσει το φιλτρο..

αλλαγη νερου θα κάνω το σ/κ..

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

ει ρικ! :bowdown:

μαλλον καλύτερα.. το βαρια αρρωστο κολυμπαει τώρα αρκετα συχνα.. θα ελεγα 50-50 κολύμπι-βυθος.. επίσης τρώει με πολύ όρεξη και εχει αρχίσει να ξανασυμμετέχει στα παιχνίδια των αλλων 2..

γενικα ταίζω μερα παρα μερα, ριχνω κάθε μερα προληπτικα ενα καπακι μελαφιξ και για στρωσιμο ενα βιο-νιτριβεκ, μετραω αμμωνια σταθερα στα 0,5-1 μαξ και περιμένω να στρωσει το φιλτρο..

αλλαγη νερου θα κάνω το σ/κ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν status update βδομάδας..

1. το βαρια άρρωστο silvertrip ζει.. 70% κολύμπι 30% βυθος.. βραγχια ξεκοκκινισμένα..

2. συνεχίζω να προσθέτω μισο καπακι βιονιτριβεκ καθε μερα σε προσπάθεια στρωσίματος, δυστηχως ακομα μετραω αμμωνια 0,5-1 .. οι υπολοιπες συνθηκες ειναι σταθερες.. ΝΟ2 δεν εχω μετρησει ΠΟΤΕ, αρα ο κυκλος μαλλον αργει ακομα... :rasp::hysterical:

3. ριχνω ενα καπακι μελαφιξ ανα 2 μερες προληπτικα

4. χασαμε ενα zebra danios πριν 3 μερες.. το πρωι κολυμπούσε διαγώνια, το μεσημέρι ηταν στο βυθο, το απογευμα νεκρο.. αυτο την παρασκευη.. το αλλο zebra danios οπως και τα υπολοιπα δείχνουν μια χαρα, σχετικα ορεξατα..

5. τροφη ανα 2 μερες λιγη

6. και ερώτηση που τη σκέφτηκα τωρα:

α) ροη εσωτερικου φιλτρου= 420 λ/ω

β) ροη eheim ecco 2234 = 500 λ/ω

ΣΥΝΟΛΟ= 920 Λ/Ω αντε να ειναι 800 λ/ω με τις απωλειες.. για 80 λιτρα καθαρου νερου ενυδρείο..

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ το ενυδρειακι μου?? :bowdown:

επιπλεον διάβασα πως με τις μεγάλες ροες δεν αναπτύσονται τοσο γρηγορα η βιολογια των φιλτρων...

τι να κάνω τωρα?

να μειωσω το εσωτερικο που είναι ρυθμιζομενη στο ελαχιστο? δλδ 80λ/ω?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σκληρο καρυδι το ψαρι σου.

Κοψε λιγο ροη

σκληρο δε λες τίποτα.. αν ήξερες πόσες φορες εχω παω και το βλεπω ξαπλα να μην αναπνέει.. το κοιτάω με κοιτάει και μετα απο 5 δευτερόλεπτα σκαει μια αναπνοη και πηγαίνει και ξαπλωνει επιδεικτικα σε αλλη γωνια..:bowdown:

ή να ειναι μια ωρα στο βυθο και μολις ανοιγω το καπακι τσουπ να πεταγεται πρωτο να φαει!! :bowdown:

ετσι που ερχεται να το σπασω στο ξυλο! :rasp::hysterical:

ισως επειδη και στα 2 φιλτρα εχω φτιαξει αυτοσχεδιες spray bars και χτυπανε στην επιφανεια με δυναμη να εχω υπεροξυγονώσει το νερο.. δε ξερω ποια τι μου γινεται με αυτο το ενυδρειο. :thumbup: .παντως ειναι γεματο φυσαλιδες αερα..ειδικα προς την επιφάνεια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...