Jump to content

Sos !! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ..


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ...

ΧΤΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΤΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ.. ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΗΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ CARFURR 90 LT ΜΕ ΛΑΜΠΑ SYLVANIA DAYLIGHT 18W ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΜΕΣΑ ΖΟΥΝ 4 ΓΚΑΜΠΥ 2 ΠΛΑΤΥ 1 ΓΑΡΙΔΑ RED ΚΑΙ 2 ΜΩΡΑ ΓΚΑΜΠΑΚΙΑ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΙΚΙΛΙΑ 4-5 ΕΙΔΗ. ΛΟΙΠΟΝ, ΧΤΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΦΕ ΚΥΛΙΔΕΣ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΥΠΕΣ Η ΣΚΙΣΙΜΑΤΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙς ΠΕΤΡΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΑΣΙΝΟΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΙΛΙΔΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ. (ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΑΛΓΗ). ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΑΝΑ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 20% ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΩΤΗΣΜΟΥ ΣΤΟ ΜΙΣΟ.

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ

GH = 14

NO3 = 0,05

NO4= ?

PH = 7,8

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ = 25

**************************************

γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες..!!!

post-16683-1263282035_thumb.jpg

post-16683-1263282045_thumb.jpg

post-16683-1263282055_thumb.jpg

post-16683-1263282064_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

καλη αλλαγη δεν θεωρειται ενα 20% μονο.χαλαρα το διπλασιο....

οι υπολοιπες μετρησεις σου τι λενε..?φωσφορικα τι εχεις για παραδειγμα..?

πες μας τις υπολοιπες ρουτινες πουκανεις στο ενυδρειο σου.λιπασματα βαζεις..?

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΠΑΣΜΑ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΟΧΙ.. ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΣΦΩΡΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΚΙΤ ΜΕΤΡΗΣΗΣ . ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ , ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΕ ?

Link to comment
Share on other sites

****οπως σου ειπα παραπανω μην γραφεις με κεφαλαια,αλλα με μικρα......

πρεπει να εχεις σωστες και σταθερες συνθηκες στο ενυδρειο σου.σωστες αλλαγες νερου,σωστο φωτισμο σε φασμα και ωρες,σωστες αλλαγες νερου,σωστο ταισμα ,σωστες μετρησεις με αξιοπιστα υγρα τεστ,και γενικα να προσεχεις περισσοτερο τη φροντιδα του ενυδρειου.

ολο αυτο το προβλημα που μας παρουσιαζεις δεν εγινε απο τη μια μερα στην αλλη.πρεπει να βρεις τα αιτια που το δημιουργησαν....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για τα κεφαλαια αγαπητε φιλε, δυστηχως αυτο που με παραξενεψε ειναι το γεγονος οτι η αλλαγη εγινε πολυ αποτομα σε μια μέρα θα έλεγα !! Υποψιαζομαι οτι η λαμπα δεν ειναι η καταλληλη (sylvania daylight) , οσο για τις αλλαγες νερού γινονται στην ώρα τους , δεν ταιζω πολυ εξου και η αμμωνια πολυ χαμηλα και η ιχθυοφορτιση του ενυδρειου ελαχιστη θα έλεγα ..

Ηεμφανηση της κιτρινης αλγης και τις στάμπες στα φυλλα των φυτων με παραξενευει ..

Θα μου προτεινες αλλαγη στην λαμπα ? Οι ωρες που την αναβω ειναι γυρω στις 10 συνολικα ..

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα έβλεπα τα χαρακτηριστικα της λαμπας στο internet,, και δυστηχως δεν εχει καμια σχεση με λάμπα για ενυδρειο !! ειναι απλη φθορισμου για εσωτερικους χωρους.. αλλα τι να περιμένεις απο ενυδρειο του carefur να σου βαλει και λαμπα για φυτα !!

Τελος παντων θα αγορασω μια λαμπιτσα της serra η καποια αλλη ειδική ...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει περιπου 1,5 μηνα και ολα πηγαιναν καλα :P

δεν ξερω τι παει στραβα !! μηπως να κλεισω την αεραντλια ?? λετε να δινει αρκετο οξυγονο και διωχνει το co2 ??

για πειτε καμια γνωμη ρε παιδια ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πολύ νέο.

Η αεραντλία κάνει κακό σε ένα φυτεμένο ενυδρείο. Κλείσε την.

Μείωσε λίγο τον φωτισμό.

Κάνε αλλλαγές νερού 30% κάθε 3-5 μέρες για 3-4 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για τα κεφαλαια αγαπητε φιλε, δυστηχως αυτο που με παραξενεψε ειναι το γεγονος οτι η αλλαγη εγινε πολυ αποτομα σε μια μέρα θα έλεγα !! Υποψιαζομαι οτι η λαμπα δεν ειναι η καταλληλη (sylvania daylight) , οσο για τις αλλαγες νερού γινονται στην ώρα τους , δεν ταιζω πολυ εξου και η αμμωνια πολυ χαμηλα και η ιχθυοφορτιση του ενυδρειου ελαχιστη θα έλεγα ..

Ηεμφανηση της κιτρινης αλγης και τις στάμπες στα φυλλα των φυτων με παραξενευει ..

Θα μου προτεινες αλλαγη στην λαμπα ? Οι ωρες που την αναβω ειναι γυρω στις 10 συνολικα ..

Η λάμπα σου είναι στα 6500k οπότε η θερμοκρασία χρώματος είναι κατάλληλη για φυτά. Εχεις βάλει υπόστρωμα για φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Alpha η λάμπα σου είναι από τις πλέον κατάληλες για φυτά.

Ο φωτισμός σου είναι ελλειπής. 18 watt σε 90 lt μεικτά είναι πολύ λίγος. Μόνο ανουμπιες και φτέρες μπορούν να ευημερήσουν. Όλα τα άλλα πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα έχουν πρόβλημα. Κατά την γνώμη μου χρειάζεσε περισσότερα watt (όχι μεγαλύτερη φωτοπερίοδο).

Σαν γενικότερη συμβουλή για να απαλλαγείς από την καφέ άλγη θα σου πρότεινα: λιγότερο τάισμα ώστε να μην περισεύει τροφή, συχνές αλλαγές νερού μέχρι να εξαφανιστεί η άλγη, σταθερή φωτοπερίοδο όχι μικρότερη από 8 ώρες, καλή κυκλοφορία νερού και πάνω από όλα υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του δεν είναι ο φωτισμός αυτή την στιγμή. Τα φυτά που έχει μπορούν να τα βγάλουν πέρα με αυτόν.

Το πρόβλημα είναι ο λίγος καιρός που τρέχει το ενυδρείο χωρίς αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινισω αλλαγες παιδια επειγοντος και ελπιζω να πανε ολα καλα ...

:P ευχαριστω την ομαδα υποχρεος !!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του δεν είναι ο φωτισμός αυτή την στιγμή. Τα φυτά που έχει μπορούν να τα βγάλουν πέρα με αυτόν.

Το πρόβλημα είναι ο λίγος καιρός που τρέχει το ενυδρείο χωρίς αλλαγές.

Θεωρείς δηλαδή ότι και με αυτόν τον φωτισμό όταν στρώσει το ενυδρείο η καφέ άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει;

Link to comment
Share on other sites

Καφέ κηλίδες έλλειψη σιδήρου από ότι έχω διαβάσει! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...