Jump to content

40 λτ με γκαπυ


Liza

Recommended Posts

γεια σας!!

θα ηθελα να ρωτήσω επειδη τωρα φτιαχνω το ενυδρειο...

στα 40 λτ ποσα γκαπυ ειναι καλα να κρατησω...??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλε μου φιλε εγω δεν προτινω τοσα πολλα ...εγω προτινω να βαλεις 2 αρσενικα και 4 θηλυκα να ξερεις πως η αναλογια ειναι 2 προς 1...

αν και παλι πολλα ειναι γιατι θα γεμισεις γρηγορα εφοσον γεννανε συνεχεια.!

Καλη επιτυχια σε οτι κανεις!!

ααα σουτ προτινω επισης και φυτακια αλλα και φυτα επιφανειας οπως το κερατοφυυλο για να κρυβονται τα μωρα! :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για τα Γκάπυ και τις απαιτήσεις τους θα βρείς εδώ

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

:P

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι τα αρσενικα γινονται επιθετικα οταν δεν υπαρχουν πολλα θηλυκά στο ενυδρειο, αλλα απο την αλλη αν βαλεις ολο θηλυκά θα εχεις συνέχεια γέννες!!

αυτη τη στιγμή εχω 2 αρσ. & 1 θυλ. και μου χουν δωσει 5 μωρά...(νεογέννητα, τα οποια δεν ξερω τι φύλο ειναι ακομα)

και νομιζω οτι το θηλυκό που εχω ειναι γκαστρωμενο..το πετ σοπ που το πηρα το ειχε μαζι με αρσενικα..

οποτε σκεφτομουν σε περιπτωση που γεννησει τι να κανω...ποσα κραταμε για να μην κανω συνεχεια αλλαγες νερου!!!

περιπου 10 μου φαίνεται οκ..

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για τα Γκάπυ και τις απαιτήσεις τους θα βρείς εδώ

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

:P

πολυ αναλυτικό και καλο το 2ο κείμενο, νομιζω μου έλυσε όλες τις απορίες! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

10 ενήλικα είναι πάρα πολλά για 40 λίτρα.

Αν αρχίσουν να γεννούν θα γεμίσεις κυριολεκτικά με μικρά και δε θα ξέρεις τι να τα κάνεις.

Εγώ θα έλεγα το πολύ 4-5 ενήλικα.

Μια που αναφέρθηκε, δεν έχω δει καμιά επιθετικότητα από αρσενικά, αν και το ενυδρείο μου είναι αρκετά μεγαλύτερο. Εχω δει κάποια αρσενικά να κυνηγάνε διαρκώς τα θηλυκά και άλλα που τα αγνοούν. Εξαρτάται φαντάζομαι από την προσωπικότητα του κάθε ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

10 ενήλικα είναι πάρα πολλά για 40 λίτρα.

Αν αρχίσουν να γεννούν θα γεμίσεις κυριολεκτικά με μικρά και δε θα ξέρεις τι να τα κάνεις.

Εγώ θα έλεγα το πολύ 4-5 ενήλικα.

Μια που αναφέρθηκε, δεν έχω δει καμιά επιθετικότητα από αρσενικά, αν και το ενυδρείο μου είναι αρκετά μεγαλύτερο. Εχω δει κάποια αρσενικά να κυνηγάνε διαρκώς τα θηλυκά και άλλα που τα αγνοούν. Εξαρτάται φαντάζομαι από την προσωπικότητα του κάθε ψαριού.

εχω 3 ενήλικα αυτη τη στιγμη (2 αρσ. 1 θυλ.), δεν παίρνω αλλα, ηδη ειναι εγγυος το θηλυκό

τα αρσενικα δεν ειναι επιθετικα μεταξυ τους, εχω παρατηρήσει οτι κάποιες φορες ειδικά το 1 κυνηγάει το θυλ. αλλες φορες και τα 2 δεν ασχολουνται αλλα συνηθως το 1 ειναι απο πισω της...

θα περιμενω να γεννησει να μεγαλωσουν λιγο και να τα δωσω...

θα κρατησω 4-5 οπως λες ..τωρα ποσα θηλυκά αρσενικα δεν εχω αποφασίσει...

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 ενήλικα αυτη τη στιγμη (2 αρσ. 1 θυλ.), δεν παίρνω αλλα, ηδη ειναι εγγυος το θηλυκό

τα αρσενικα δεν ειναι επιθετικα μεταξυ τους, εχω παρατηρήσει οτι κάποιες φορες ειδικά το 1 κυνηγάει το θυλ. αλλες φορες και τα 2 δεν ασχολουνται αλλα συνηθως το 1 ειναι απο πισω της...

θα περιμενω να γεννησει να μεγαλωσουν λιγο και να τα δωσω...

θα κρατησω 4-5 οπως λες ..τωρα ποσα θηλυκά αρσενικα δεν εχω αποφασίσει...

Πάντως για να ξέρεις περισσότερα, το ίδιο..., "λάθος" έκανα και εγώ με 1αρσένικό και 3 θηλυκά σε 40άρι καθαρό ένυδρείο. Μόνο γέννησαν και οι τρεις. Από την πρώτη γέννα σώθηκαν μόλις 6 γιατί δεν είχα προνοήσει για φυτά επιφανείας. :hysterical:

από τη΄2η γέννα γλύτωσαν όλα, δηλαδή 15-18. :rolleyes:

από την 3η γέννα έχουν γλυτώσει περίπου 18-20. :D

Κι όλα αυτά σε ένα μόλις μήνα.

Δηλαδή αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν περίπου 45 ψαράκια από 3 χιλιοστά μέχρι και 4 εκατοστά και οι θηλυκές είναι σε κατάσταση εγκυμοσύνης.

Σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να αρχίσεις τις διανομές.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να ξέρεις περισσότερα, το ίδιο..., "λάθος" έκανα και εγώ με 1αρσένικό και 3 θηλυκά σε 40άρι καθαρό ένυδρείο. Μόνο γέννησαν και οι τρεις. Από την πρώτη γέννα σώθηκαν μόλις 6 γιατί δεν είχα προνοήσει για φυτά επιφανείας. :hysterical:

από τη΄2η γέννα γλύτωσαν όλα, δηλαδή 15-18. :rolleyes:

από την 3η γέννα έχουν γλυτώσει περίπου 18-20. :D

Κι όλα αυτά σε ένα μόλις μήνα.

Δηλαδή αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν περίπου 45 ψαράκια από 3 χιλιοστά μέχρι και 4 εκατοστά και οι θηλυκές είναι σε κατάσταση εγκυμοσύνης.

Σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να αρχίσεις τις διανομές.... :blink:

και εσυ το ιδιο..εχεις γεμισει μωρα! εχω πολλα φυτα για κρυψωνες...θα αρχισουμε τις διανομες οπως λες.. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα μέχρι 10 με ένα καλό φιλτράκι.

καλησπερα καλε μου φιλε εγω δεν προτινω τοσα πολλα ...εγω προτινω να βαλεις 2 αρσενικα και 4 θηλυκα να ξερεις πως η αναλογια ειναι 2 προς 1...

αν και παλι πολλα ειναι γιατι θα γεμισεις γρηγορα εφοσον γεννανε συνεχεια.!

Καλη επιτυχια σε οτι κανεις!!

ααα σουτ προτινω επισης και φυτακια αλλα και φυτα επιφανειας οπως το κερατοφυυλο για να κρυβονται τα μωρα! :rolleyes::D

10 ενήλικα είναι πάρα πολλά για 40 λίτρα.

Αν αρχίσουν να γεννούν θα γεμίσεις κυριολεκτικά με μικρά και δε θα ξέρεις τι να τα κάνεις.

Εγώ θα έλεγα το πολύ 4-5 ενήλικα.

Μια που αναφέρθηκε, δεν έχω δει καμιά επιθετικότητα από αρσενικά, αν και το ενυδρείο μου είναι αρκετά μεγαλύτερο. Εχω δει κάποια αρσενικά να κυνηγάνε διαρκώς τα θηλυκά και άλλα που τα αγνοούν. Εξαρτάται φαντάζομαι από την προσωπικότητα του κάθε ψαριού.

Εχουν ακουστει μεχρι στιγμης 3 - 4 διαφορετικες αποψεις... Μηπως να απανταν μονο οι εμπηροι και οσοι πραγματικα γνωριζουν επι του θεματος...

Εμενα προσωπικα ΔΕΝ μου πεφτει λογος, ουτε mod ειμαι ουτε τπτ... απλα αν ημουν ο αρχαριος π εκανε την ερωτηση το λιγοτερο θα τα ειχα χαμενα με ολες αυτες τις διαφορετικες απαντησεις...

Συγνωμη αν θυγω καποιον, δεν προσπαθω ουτε να "την πω" ουτε να προσβαλω κανενα..

**αν ενοχλει το offtopic σχολιο μου μπορει να διαγραφει...

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ακουστει μεχρι στιγμης 3 - 4 διαφορετικες αποψεις... Μηπως να απανταν μονο οι εμπηροι και οσοι πραγματικα γνωριζουν επι του θεματος...

Εμενα προσωπικα ΔΕΝ μου πεφτει λογος, ουτε mod ειμαι ουτε τπτ... απλα αν ημουν ο αρχαριος π εκανε την ερωτηση το λιγοτερο θα τα ειχα χαμενα με ολες αυτες τις διαφορετικες απαντησεις...

Συγνωμη αν θυγω καποιον, δεν προσπαθω ουτε να "την πω" ουτε να προσβαλω κανενα..

**αν ενοχλει το offtopic σχολιο μου μπορει να διαγραφει...

Αυτα εχει η ελευθερια του λογου.

Ο καθενας μπορει να πει την αποψη του.

Και ολοι εχουν δικαιωμα να κανουν λαθος (ακουσια και χωρις δολο).

Εγω θα προτεινω μονο, καποιος να σκεφτεται και να μελεταει καλα πριν πει την αποψη του, γιατι πολλες φορες αυτος που την ακουει δεν ειναι σε θεση να κρινει ποιος την λεει και ποσο αξιοπιστη ειναι και αν την ακολουθησει μπορει να παθει ζημια. Μαλιστα μπορει μετα να κατηγορησει και ολο το φορουμ για ανεθυνοτητα και παραπληροφορηση.

Αυτος που δεν ειναι σιγουρος για την ορθοτητα της αποψης του, αλλα εχει τη διαθεση να βοηθησει λεγωντας της, ας μελετησει πρωτα οσο μπορει και να ειναι ευγενικος προς τους συνομιλητες με διαφορετικες αλλα οχι ανευθυνες και βγαλμενες ακουραστα, αποψεις.

:rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι προηγούμενες απόψεις κινούνται κάπου στη μέση. Αν θες να βάλεις μόνο ενήλικα ψάρια, και τις αναπαραγωγές θα τις δίνεις γρήγορα, τότε 6 ατομα είναι καλά.

Αν θες να κάνεις αναπαραγωγές και να κρατάς τα ψαράκια θα βάλεις ένα αρσενικό με δυο θυληκά (και αυτό για να μην τρελάνει ο αρσενικός την μια). Εγώ τα έχω σε 65 λίτρα και ειχα 2 αρσενικά και 3 θυληκά και δεν χωράνε.... Σε λίγο θα πρέπει να υπολογίζω χαμένα λίτρα απο τα ψάρια :D:rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Οι προηγούμενες απόψεις κινούνται κάπου στη μέση. Αν θες να βάλεις μόνο ενήλικα ψάρια, και τις αναπαραγωγές θα τις δίνεις γρήγορα, τότε 6 ατομα είναι καλά.

Αν θες να κάνεις αναπαραγωγές και να κρατάς τα ψαράκια θα βάλεις ένα αρσενικό με δυο θυληκά (και αυτό για να μην τρελάνει ο αρσενικός την μια). Εγώ τα έχω σε 65 λίτρα και ειχα 2 αρσενικά και 3 θυληκά και δεν χωράνε.... Σε λίγο θα πρέπει να υπολογίζω χαμένα λίτρα απο τα ψάρια :D:rolleyes:

οκ..αν και αν γκαστρωθούν τα θηλυκά τα αρσενικά μονο ενοχλητικά είναι στο ενυδρείο...

θα προτιμούσα περισσότερα αρσενικα και λιγοτερα θηλυκά στο ενυδρειο, για να μην εχω και πολλες γεννες...ή εστω οσο το δυνατον λιγοτερα θυληκα

Link to comment
Share on other sites

...θα προτιμούσα περισσότερα αρσενικα και λιγοτερα θηλυκά στο ενυδρειο, για να μην εχω και πολλες γεννες...ή εστω οσο το δυνατον λιγοτερα θυληκα

Αυτο, αν καταλαβες, δεν ειναι σωστο.

Οχι απλα λιγοτερα θηλυκα δεν γινεται, αλλα χρειαζονται διπλασια με τριπλασια ατομα.

Αλλιως τα θηλυκα θα πεθαινουν απο το κυνηγι αφου πρωτα θα αρρωσταινουν πιθανως απο το στρες και θα κολλανε ολα τα ψαρια του ενυδρειου.

Βαλε καλυτερα μονο αρσενικα αν δεν θες τη σωστη αναλογια (1 αρσ / 3 θηλ) και γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καλυτερα μονο αρσενικα αν δεν θες τη σωστη αναλογια (1 αρσ / 3 θηλ) και γεννες.

Αυτό θα ήταν η ευκολότερη λύση. Μπορείς να διαλέξεις 4-5 αρσενικούς που να σου αρέσουν και να τους έχεις εκεί, χωρίς αναπαραγωγές και τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να βάζεις μόνο αρσενικά άτομα σε ένα ενυδρείο και μάλιστα για ένα ψάρι για το οποίο το σεξ είναι εθνικό σπόρ... προσωπικά το θεωρώ κάαααπως σαδιστικό, βέβαια αν σου πάει η καρδιά ότι θες κάνεις, στην τελική μπορεί να βολευτούν αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::D:hysterical:

:blink::wootwoot::):)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να βάζεις μόνο αρσενικά άτομα σε ένα ενυδρείο και μάλιστα για ένα ψάρι για το οποίο το σεξ είναι εθνικό σπόρ... προσωπικά το θεωρώ κάαααπως σαδιστικό, βέβαια αν σου πάει η καρδιά ότι θες κάνεις, στην τελική μπορεί να βολευτούν αλλιώς.

:D

ε οχι...μη τα αναγκασω σε ανωμαλιες!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...