Jump to content

Νεο 400lt αφρικανα...


lefakos

Recommended Posts

Να ευχηθώ καλή επιτυχία .Να μας πείς ποιά ψάρια έχεις βάλει ;γιατί αν δεν κάνω λάθος βλέπω και

HEMICHROMIS ;.Τα ψάρια αυτά ζούν σε άλλες παραμέτρους νερού απ'οτι τα της ανατολικής Αφρικής.

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=17 . και γίνονται και πολύ επιθετικά όταν γεννήσουν.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βαση της αποδειξης!!

ειναι 2 pseudotropheus

2 red juvel

2 labidoch yello

Αυτά που αναφέρονται σαν red juwel είναι τα hemichromis , http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=905 .

Τα 2 pseudotropheus είναι acei ;κάτι τέτοιο που θυμίζουν απο τις φωτο χωρίς να έιμαι σίγουρος ( πρώτη και δεύτερη φωτο).Στη τρίτη φωτό έχω την εντύπωση οτι βλέπω ψάρι απο την οικογένεια melanochromis.

Το ζήτημα αγαπητέ μας φίλε είναι οτι τα ψάρια αυτά είναι mbuna -εκτός τα hemichromis- και ζούν στη λίμνη malawi.Στα ενυδρεία μπαίνουν σε χαρέμια 1αρ.-2-3 θηλ.Διάβασε λίγο για τα ψάρια αυτά ώστε να μην έχεις προβλήματα μετά γιατί φοβάμαι οτι κάποια στιγμή θα δημιουργηθούν προβληματα μεταξύ τους γιατί δεν είναι και σε χαρέμια για να σπάζει η επιυετικότητα και βέβαια θα δημιουργηθούν προβλήματα και με τα hemichromis.

Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης ,χαλαρά ,ήρεμα ,διάβασμα και το ενυδρείο θα βρεί το δρόμο του.

:rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υστερα απο μερικες μερες και αυξηση ψαριων ολα πανε καλα μονο ενα προβλημα υπαρχει..πολλα κακα!!παρα πολλα..δισκιλια ψαρια πηρα ρε μαμοτο!!!η μόνη λύση ειναι η σκούπα βυθου??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να μας πεις αν τελικά πρόσθεσες επιπλέον φίλτρο? ή εχεις μονο το Sera 400+UV??? Να ξέρεις πως μόνο με το Sera εχεις ροη νερού 1100 l/h. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αρχικα εχω το σερα 400+uv kai ενα εσωτερικο απο juwel 400lt

η τροφη ειναι sera cichlids sticks(σκουληκακια..) kai Omega one (φυλλα..)

ειμαστε στα 12 ψαρια....!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχουμε ενα προβλημα που το παρατηρησε η κοπελα μου απο εχθες..ενα ψευτοντροφεους ηταν το ποιο δραστηριο και κυνηγουσε τα παντα ...μιαμιση μερα τωρα κρυβεται και καθεται κατω στην αμμο..και κουνιεται λιγο...

post-15254-1264706929_thumb.jpg

post-15254-1264706948_thumb.jpg

post-15254-1264706963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ριχνω της sera που ειναι σαν σκουληκακια αλλα ριχνω 20 σκουληκακια πρωι και βραδυ...ολα φουσκωνουν μετα απο αυτην τη τροφη...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο...

...διακρίνω στην 3η φωτό και ένα αρσενικό Kribensis;

Αν ναι, είναι μεν αφρικανική κιχλίδα αλλά "ποταμίσια" και όχι "λιμνίσια" οπότε και δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο...

...διακρίνω στην 3η φωτό και ένα αρσενικό Kribensis;

Αν ναι, είναι μεν αφρικανική κιχλίδα αλλά "ποταμίσια" και όχι "λιμνίσια" οπότε και δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα.

"Να ευχηθώ καλή επιτυχία .Να μας πείς ποιά ψάρια έχεις βάλει ;γιατί αν δεν κάνω λάθος βλέπω και

HEMICHROMIS ;.Τα ψάρια αυτά ζούν σε άλλες παραμέτρους νερού απ'οτι τα της ανατολικής Αφρικής.

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=17 . και γίνονται και πολύ επιθετικά όταν γεννήσουν."

Προηγουμενη παρενθεση του Φιλου Σωκρατη Γεωργιου

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, ο Σωκράτης ανέφερε για ένα ζεύγος (;;:bowdown: Lifalily που απεικονίζεται σε προηγούμενες φωτό.

Εγώ αναφέρομαι σε αυτήν, όπου τέρμα δεξιά φαίνεται ο πίσω κορμός και η ουρά ενός αρσενικού Kribensis (αν δεν απατώμαι).

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, ο Σωκράτης ανέφερε για ένα ζεύγος (;;:bowdown: Lifalily που απεικονίζεται σε προηγούμενες φωτό.

Εγώ αναφέρομαι σε αυτήν, όπου τέρμα δεξιά φαίνεται ο πίσω κορμός και η ουρά ενός αρσενικού Kribensis (αν δεν απατώμαι).

Aκριβως.

Κι εγω δειχνοντας σου την παρατηρηση του Σωκρατη,σου δειχνω οτι δεν ειναι μονο αυτα που ειδες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..αρχικα hemi δωθηκαν σε φιλο ακολουθησα την συμβουλη του σωκρατη..απλα μου εβγαλανα την πιστη μεχρι να τα αφερεσω..τωρα το αλλο ψαρι ειναι Kribensis αλλα το εχει διαλεξει η κοπελα μου και δεν βγαινει με τιποτα απο εκει..εκτος εαν αντεξω δυο τρεις μαχαιριες!!!!

2 ερωτησεις η λαμπα UV στο φιλτρο την αναβω περιπου 5 ωρες ειναι καλά??

και το να τα ταιζω μια το βραδυ μια το πρωι ειναι οκ???

εχεται να μου προτεινεται μια τροφη που να βυθιζεται???

επεισης ο κολητος μου εφερε μια καραβιδα μπλε!!με λεπτες δαγκανες και την εχω 2 μερες μεσα...και ολα καλα..ειναι οκ???

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις φίλε οτι αν τα ψάρια είναι φυτοφάγα και τους δίνεις σκουλήκια, είναι φυσικό να είναι δυσκοίλια και θα αρρωστήσουν σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από όλα τα άλλα προβλήματα ασυμβατότητας είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο; Το παλιό φίλτρο σε τι λειτουργούσε; Πόσο έμεινε αν έμεινε εκτός λειτουργίας; Καραβίδα με άλλα ψάρια (οποιαδήποτε ψάρια) δεν πάει. Λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως.

Κι εγω δειχνοντας σου την παρατηρηση του Σωκρατη,σου δειχνω οτι δεν ειναι μονο αυτα που ειδες. :bowdown:

:rasp:

Ούτε που να το ξερες.....

....έσκασε μύτη καί η καραβίδα.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η λαμπα UV στο φιλτρο την αναβω περιπου 5 ωρες ειναι καλά??

και το να τα ταιζω μια το βραδυ μια το πρωι ειναι οκ???

εχεται να μου προτεινεται μια τροφη που να βυθιζεται???

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχουμε ενα προβλημα που το παρατηρησε η κοπελα μου απο εχθες..ενα ψευτοντροφεους ηταν το ποιο δραστηριο και κυνηγουσε τα παντα ...μιαμιση μερα τωρα κρυβεται και καθεται κατω στην αμμο..και κουνιεται λιγο...

Το ψάρι τώρα σε τί κατάσταση βρίσκεται;

Link to comment
Share on other sites

αρχισε να γινεται λιγο δραστηριο..αλλα κρυβεται πολυ σε ενα σημειο μεσα στα βραχια..και δεν κουνιεται πολυ..οταν βαζω τροφη μια βγαινει μια οχι..θα παω να αγορασω αρχικα μια τροφη με λαχανικα και 8α κανω μια αλλαγη νερου..σκεφτομαι να αφερεσω ενα 15 % και να βαλω nitrivek η της ΑPI..

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι το έχεις δεί να τρώει; Λόγω του ότι τάϊζες τροφή πλούσια σε πρωτεΐνη το ψάρι σου μπορεί να πάσχει απο Malawi Bloat. Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως αναγνωρίσεις κάποιο απο τα συμπτώματα.

;)

Link to comment
Share on other sites

οκ το καταλαβα και μαλλον κατι τετοιο παιζει... δεν καταλαβα κατι για τα φιλτρα που λεει να τα κλεισω οταν ριξω το φαρμακο ειναι να τα κλεισω μια εβδομαδα που διαρκει η θεραπεια...αυτα τα φαρμακα ειναι σε υγρη μορφη???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...