Jump to content

Αντιστροφη οσμωση


Recommended Posts

εδω και εναμισυ χρονο εχω συστημα α/ο για οικιακη χρηση.

Τώρα διαβασα στο φορουμ οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για ενυδρειακη χρήση

εχω και tds για μετρήσεις ppm . Έκανα το εξης τεστ σε δοκιμαστικο ενυδρειο :

αρχικά η μέτρηση ηταν 425 ppm , αδειασα το μισο περίπου νερο και κατοπιν συμπλήρωσα με νερό α/ο

η μετρηση ηταν 177ppm άμμεσα.

ειναι για χρήση θαλασσινων ενυδρειων ή και για γλυκου νερού ?

είναι σωστό ο τρόπος που διαβασα υπολογισμου του PH ( ppm x 0.056= PH ) στο φόρουμ ? αφού τα ppm

είναι στερεά στοιχεία υδατοδιαλυτά ανα εκατομυριοστό.

κατά πόσο ειναι αυτό υγειές για τα ψάρια ? Εμείς αυτα τα στοιχεία τα παιρνουμε κατα 80 % απο τις τροφές

σε καθημερινή βάση. τα ψάρια ομως ? πρέπει να τα τσιταρουμε στις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεία .

πείτε φίλοι μου και τη δική σας γνώμη

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι καλυτερο απο το νερο της βρυσης. ξερεις ποσων σταδιων ειναι και τι σταδια εχει? εννοω, ξερεις αν εχει προφιλτρα, ανθρακα, ρυτινη ή εχει μονο τη μεμβρανη της οσμωσης?

Link to comment
Share on other sites

Η Α/Ο χρησιμοποιείται καί σε θαλλασσινά αλλά καί σε ενυδρεία γλυκού.

Στο γλυκό, χρησιμοποιείται κυρίως αν φιλοξενούμε ψάρια που ζουν σε μαλακό νερό με χαμηλό ph (π.χ. είδη Αμαζονίου κλπ).

Εσύ τί ενυδρείο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ειναι 5 σταδιων (προφιλτρα και άνθρακα) με μεμβρανη και στο τελευταίο σταδιο υπάρχει το φιλτρο

εμπλουτισμού μαγνησιου καλίου κ.λ.π.

Έχω μικρο ενυδρείο και μας το χάρισαν (αν λέγεται ενυδρείο των 10λ)

ψάχνω για 110 άρι μεταχειρισμένο απλά πειραματίζομαι για να είμαι σιγουρος

οτι αργότερα θα μπορέσω να στρώσω το ενυδρείο που θα πάρω για να ζήσουν

αξιοπρεπώς τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που βάλεις ψάρια, που θέλουν μαλακό νερό, χρησιμοποιείς την Α/Ο συμπληρωματικά με νερό βρύσης προκειμένου να ρίξεις τις τιμές (ph, GH, KH κλπ) εκεί που θέλεις. Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο ζουμιά μιας και το νερό βρύσης παρέχει όλες τις επιπλέον ουσίες που χρειάζονται τα ψάρια )ιχνοστοιχεία,μέταλλα κλπ).

Σε πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις που θέλουμε πολύ χαμηλό ph και σκληρότητες τότε χρησιμοποιούμε 100% Α/Ο και εμπλουτίζουμε το νερό με ιχνοστοιχεία, καταλύτες κλπ.

Για είδη που χρειάζονται παραμέτρους μεγαλύτερους απο το νερό της βρύσης (π.χ. αφρικάνες) χρησιμοποιούμε το "βρώμικο" νερό της Α/Ο χωρίς καμία επιπλέον προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις στο νου σου ότι είτε τη χρησιμοποιείς για το ενυδρείο είτε όχι σίγουρα θες αλλαγή στα πρόφιλτρα αν δεν το έχεις κάνει και μπορεί και στην μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, το συτημα του φιλου μας εχει ενα σταδιο εμπλουτισμου στο τελος. υπαρχει περιπτωση να εμπλουτισει το νερο με συστατικα που ειναι ωφελιμα σε εμας αλλα οχι στα ψαρια? εστω και σε ποσοτητα mgr/l. δεν ξερω αν λεω πατατα. ισως χρειαστει δηλαδη να βαλει καμια διακλαδωση πριν το σταδιο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

δεύτερο τεστ:

εβγαλα παλι το 50% του νερού και ιδου τα αποτελεσματα:

0,60 ppm δηλαδή PH 3,50

στη συσκευή εχω κανει ήδη 2 σερβις . Στα 2 χρόνια αλλάζει η μεμβράνη

αν το νερο της ύδρευσης ειναι πολύ σκληρό και με πολύ χλώριο.

Εμεις πινουμε απο΄γεώτρηση

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξες μεσα σε μια αλλαγη τo tds (και κατ'επεκτασιν και τις σκληροτητες ) απο 425ppm σε 177.

Εχεις ψαρι μεσα?

δεύτερο τεστ:

εβγαλα παλι το 50% του νερού και ιδου τα αποτελεσματα:

0,60 ppm δηλαδή PH 3,50

Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα? Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ειναι 5 σταδιων (προφιλτρα και άνθρακα) με μεμβρανη και στο τελευταίο σταδιο υπάρχει το φιλτρο

εμπλουτισμού μαγνησιου καλίου κ.λ.π.

Έχω κι εγώ A/O 5 σταδίων αλλά στο τελευταίο στάδιο έχει φίλτρο άνθρακα. Με ενδιαφέρει το φίλτρο

εμπλουτισμού μαγνησίου καλίου το οποίο δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Σε παρακαλώ γράψε μου περισσότερα στοιχεία για το που μπορώ να βρω το φίλτρο αυτό, τα στοιχεία που γράφει επάνω στην ετικέτα (εταιρεία, μοντέλο κλπ.) ή στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ A/O 5 σταδίων αλλά στο τελευταίο στάδιο έχει φίλτρο άνθρακα. Με ενδιαφέρει το φίλτρο

εμπλουτισμού μαγνησίου καλίου το οποίο δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Σε παρακαλώ γράψε μου περισσότερα στοιχεία για το που μπορώ να βρω το φίλτρο αυτό, τα στοιχεία που γράφει επάνω στην ετικέτα (εταιρεία, μοντέλο κλπ.) ή στείλε μου pm.

νομιζω αν πας σε ενα καταστημα με υδραυλικα θα βρεις τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν πας σε ενα καταστημα με υδραυλικα θα βρεις τα παντα.

Στα υδραυλικά θα βρω φίλτρο ιχνοστοιχείων? Εκτός αν εννοείς εξειδικευμένα υδραυλικά καταστήματα που πουλάνε και συστήματα A/O.

Link to comment
Share on other sites

εδω και εναμισυ χρονο εχω συστημα α/ο για οικιακη χρηση.

Τώρα διαβασα στο φορουμ οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για ενυδρειακη χρήση

εχω και tds για μετρήσεις ppm . Έκανα το εξης τεστ σε δοκιμαστικο ενυδρειο :

αρχικά η μέτρηση ηταν 425 ppm , αδειασα το μισο περίπου νερο και κατοπιν συμπλήρωσα με νερό α/ο

η μετρηση ηταν 177ppm άμμεσα.

ειναι για χρήση θαλασσινων ενυδρειων ή και για γλυκου νερού ?

είναι σωστό ο τρόπος που διαβασα υπολογισμου του PH ( ppm x 0.056= PH ) στο φόρουμ ? αφού τα ppm

είναι στερεά στοιχεία υδατοδιαλυτά ανα εκατομυριοστό.

κατά πόσο ειναι αυτό υγειές για τα ψάρια ? Εμείς αυτα τα στοιχεία τα παιρνουμε κατα 80 % απο τις τροφές

σε καθημερινή βάση. τα ψάρια ομως ? πρέπει να τα τσιταρουμε στις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεία .

πείτε φίλοι μου και τη δική σας γνώμη

Φιλικά

Και τα ψαρια μεσω της τροφης παιρνουν τα απαραιτητα συστατικα οχι απο το νερο. :P

Link to comment
Share on other sites

Στα υδραυλικά θα βρω φίλτρο ιχνοστοιχείων? Εκτός αν εννοείς εξειδικευμένα υδραυλικά καταστήματα που πουλάνε και συστήματα A/O.

Ριξε μια ματια στα καταστηματα με οσμοσεις στο forum πχ water waves και θα σου πουν.

Ρωτησε και για booster για καλυτερη αποδοση γενικως. :P

Link to comment
Share on other sites

Στα υδραυλικά θα βρω φίλτρο ιχνοστοιχείων? Εκτός αν εννοείς εξειδικευμένα υδραυλικά καταστήματα που πουλάνε και συστήματα A/O.

εννοω καταστηματα που εχουν αποκλειστα υδραυλικα. ισως να εχουν λιγα βεβαια. σιγουρα ομως εχεις αυτος

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξες μεσα σε μια αλλαγη τo tds (και κατ'επεκτασιν και τις σκληροτητες ) απο 425ppm σε 177.

Εχεις ψαρι μεσα?

Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα?

Φυσικα και δεν υπάρχει ψαρι μέσα.

Η μετρηση έγινε πριν βάλω νερό α/ο με δικο μου TDSόμετρο και ηταν 425ppm

Αφού αφαίρεσα το 50% του νερού συμπληρωσα νερο α/ο με 0.15ppm (αυτό που πίνουμε) , το αποτελεσμα

της μίξης ήταν 177ppm.

Φυσικά από δικό μου λάθος η μετατροπή που ανέφερα ποιό πριν αφορούσε GH και όχι PH

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ A/O 5 σταδίων αλλά στο τελευταίο στάδιο έχει φίλτρο άνθρακα. Με ενδιαφέρει το φίλτρο

εμπλουτισμού μαγνησίου καλίου το οποίο δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Σε παρακαλώ γράψε μου περισσότερα στοιχεία για το που μπορώ να βρω το φίλτρο αυτό, τα στοιχεία που γράφει επάνω στην ετικέτα (εταιρεία, μοντέλο κλπ.) ή στείλε μου pm.

Πάρε αν θές στο τηλ.6948600500 κ.Βογιατζόγλου ή blmag@otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Και τα ψαρια μεσω της τροφης παιρνουν τα απαραιτητα συστατικα οχι απο το νερο. :rolleyes:

εμεις εχουμε μεγάλη ποικιλία τροφών

στα ψάρια πόσο ειδών τροφές πρέπει να τα ταίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε μεγάλη ποικιλία τροφών

στα ψάρια πόσο ειδών τροφές πρέπει να τα ταίζουμε.

Τουλάχιστον 3. Και αυτές εναλλάξ.

Εξαρτάται και απο τα ψάρια βέβαια.

Είναι καλό και για τα ψάρια μας να έχουν ποικιλία. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και καμια φορα μουλιασμα της τροφης σε βιταμινη για ψαρια :rolleyes:

(Συσκευασια τροφων καταλληλου μεγεθους, γιατι 3 μηνες μετα το ανοιγμα της χανονται οι βιταμινες, επισης ποτε δεν αγοραζουμε με περασμενη ημερομηνια ληξης καθως και αυτες εχουν χασει τις βιταμινες)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω καταλαβει η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος απευθυνθηκα και εγω σε ενα pet shop για να ενημερωθω και καθως μου εξηγουσε μου οτι το1/3 απο το νερο που εισαγουμε βγαινει καθαρο και τα 2/3 βρωμικο σε ενα ενυδρειο 400 λιτρα που η αλλαγη μου ειναι 100 λιτρα πεταω δηλαδη τα υπολοιπα 200 αυτο το συστημα λειτουργει ετσι η υπαρχουνε αλλα συστηματα με καλυτερα αποτελεσματα γιατι δεν ειναι λογικο καθε εβδομαδα να πεταω 100 που βγαζω απο το ενυδρειο και 200 απο την οσμωση και η απαντηση που μου εδωσε ο πωλητης ητανε να ποτισω τις γλαστρες και να πλυνω το αυτοκινητο τι λετε για αυτο το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω καταλαβει η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος απευθυνθηκα και εγω σε ενα pet shop για να ενημερωθω και καθως μου εξηγουσε μου οτι το1/3 απο το νερο που εισαγουμε βγαινει καθαρο και τα 2/3 βρωμικο σε ενα ενυδρειο 400 λιτρα που η αλλαγη μου ειναι 100 λιτρα πεταω δηλαδη τα υπολοιπα 200 αυτο το συστημα λειτουργει ετσι η υπαρχουνε αλλα συστηματα με καλυτερα αποτελεσματα γιατι δεν ειναι λογικο καθε εβδομαδα να πεταω 100 που βγαζω απο το ενυδρειο και 200 απο την οσμωση και η απαντηση που μου εδωσε ο πωλητης ητανε να ποτισω τις γλαστρες και να πλυνω το αυτοκινητο τι λετε για αυτο το προβλημα

Αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27900&hl=

Η βελτιωμενη εκδοση

Με τρεις μεμβρανες 100 GPD και booster παίρνεις ενα λιτρο το λεπτο και πετας 1/2

Link to comment
Share on other sites

...και η απαντηση που μου εδωσε ο πωλητης ητανε να ποτισω τις γλαστρες και να πλυνω το αυτοκινητο τι λετε για αυτο το προβλημα
ή να το βαλεις σε αφρικανικο ενυδρειο γιατι δεν ειναι βρωμικο ειναι απλα σκληρο. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

ή να το βαλεις σε αφρικανικο ενυδρειο γιατι δεν ειναι βρωμικο ειναι απλα σκληρο. :blink:

:rolleyes::D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο.- :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...