Jump to content

ΦΥΤΕΜΑ


zaxar

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους θέλω την βοήθεια σας πώς να φυτεύω τα φυτά χωρίς να σηκώνω λάσπη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα οσο και να μην θες αμα ειναι γεματο το ενυδρειο ολο και κατι θα σηκωνετε. το σωστο ηταν να εβαζες απο την αρχη που το εφτιαχνες φυτα.η θα τα βαζεις οσο πιο μπορεις πιο ηρεμα. :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους θέλω την βοήθεια σας πώς να φυτεύω τα φυτά χωρίς να σηκώνω λάσπη?

Καλησπέρα αυτό εδώ το video το έχεις δει;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βόλεψαν αρκετά τα βαρίδια της "marina".

Τα τυλίγεις (όχι πολύ σφικτά) στον κορμό και κρατούν το φυτό κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο κάθε πότε να ρίχνω υγρό λίπασμα και σίδηρο?

Link to comment
Share on other sites

???????

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο κάθε πότε να ρίχνω υγρό λίπασμα και σίδηρο?

Καλύτερα κάθε μέρα και λίγο παρά κάθε εβδομάδα και πολύ, για τη δόση παίζε ανάλογα με αυτή που προτείνει αλλά ξεκίνα από τη μισή και ανεβάζεις σταδιακά.

Σίδηρος αν χρειαστεί θα το δεις αργότερα καθώς το γενικό λίπασμα έχει και σίδηρο.

Αλήθεια ποιο λίπασμα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

εχω της JBL

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα cobomba caroliniana αλλά δεν έχει ρίζες πώς πιάνει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

???????????

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτευεις οπως ειναι και αυτα θα αρχισουν να βγαζουν τριχιδια τα οποια βοηθουν το φυτο στη προσληψη των θρεπτικων που χρειαζεται. Φυτευε ενα ενα κοτσανι δημιοιυργωντας μια συσταδα και ασε να παρει τα πανω του!! Επειδη μεγαλωνει γρηγορα θα κοβεις και θα φυτευεις σε μικρες συσταδες με τον ιδιο τροπο. Να προσεξεις να τα βαζεις βαθια σχετικα ειδικα αν εχεις χαλικι για υποστρωμα γιατι θα τα ψαρευεις απο την επιφανεια επειδη ακριβως δεν εχουν ιδιαιτερο ριζικο συστημα οπως αλλα ριζοφορα φυτακια! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου έχω 2 λάμπες μια για τα φυτά και μια λευκή να τις ανάβω και τις 2 μαζί η για κάποιες ώρες αυτήν για τα φυτά και μετά την άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας φιλε ποσα λιτρα ενυδρειο ειναι γιατι αμα ριξεις καμια ματια σε προηγουμενα θεματα θα διαβασες οτι ο φωτισμος ειναι αναλογος με τα λιτρα,το υψος,τις απαιτησεις των φυτων,τι ενυδρειο ειναι κπλ Οποτε θα ελεγα οτι διαβαζοντας λιγακι θα σου λυθουν πολλες αποριες αφου υπαρχουν απαντησεις σε ολα! :rolleyes: Και εδω ειμαστε!!

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Είναι 100L και έχει ύψος 40cm πλάτος 30cm και μήκος 80cm έχω μια για τα φυτά T8 18w και μια λευκή πάλη 18w

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις φυτα μικρων απαιτησεων σε φωτισμο τα βατ ειναι οκ αν τα φυτα εχουν μεγαλυτερες αναγκες τοτε χρειαζεσαι περισσοτερα βατ. Τι φυτα σκεφτεσαι θελεις να βαλεις? Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με καποια ευκολα φυτακια για αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...