Jump to content

Acro με προβλημα


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σας εδώ και καιρό εχω μια ακροπορα που συνεχώς ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΕ αλλά τον τελευταίο καιρό βλέπω να αρχιζει απο την βαση να νεκρωνει ,,,,,,,,,,,ξερει καποιος αν υπαρχει τροπος να την σωσω????παραθέτω φωτο μήπως και βοηθήσουν και κλείνοντας να αναφέρω οτι η τρυπούλα που βλέπετε ολο και μεγαλώνει :lmao: ...δεν υπηρχε και δεν εχω δει και κάτι όμως να κουνιότανε..... :P:lmao: ευχαριστω εκ των προτερων

post-1660-1263324455_thumb.jpg

post-1660-1263324475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σας εδώ και καιρό εχω μια ακροπορα που συνεχώς ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΕ αλλά τον τελευταίο καιρό βλέπω να αρχιζει απο την βαση να νεκρωνει ,,,,,,,,,,,ξερει καποιος αν υπαρχει τροπος να την σωσω????παραθέτω φωτο μήπως και βοηθήσουν και κλείνοντας να αναφέρω οτι η τρυπούλα που βλέπετε ολο και μεγαλώνει :lmao: ...δεν υπηρχε και δεν εχω δει και κάτι όμως να κουνιότανε..... :P:lmao: ευχαριστω εκ των προτερων

Μονο με frag.Οσο για την τρυπα μηπως ειναι κανενα καβουρι η κανενας αστεριας?

Link to comment
Share on other sites

Eνα απο τους κυριους λογους που εμφανιζει ασπρισματα ενα κοραλι,αν εξαιρεσουμε τα παρασιτα,ειναι η μη σταθεροτητα του ΚΗ.Πως το διατηρεις σταθερο στο ενυδρειο σου?

Υπαρχει επισης περιπτωση να το ακουμπαει καποιο απο τα μανιταρακια και τα ζωανθους που βλεπω κοντα?

Τσεκαρε και το βραδυ με φακο για τυχων παρασιτα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλων παρασιτα αλλα τι????προσπαθω με ζουμια να εχω 420ca kh 8 ,υπαρχει τιποτα να ριξω κατι σαν "μπενταντιν(απολυμαντικο) χωρίς ομως να καταστρεψω το κοραλι??

Link to comment
Share on other sites

το εχει δοκιμασει κανεις?????

οι περισσοτεροι απο εμας με πολυ καλα αποτελεσματα...
Link to comment
Share on other sites

Σημειωση,οτι δεν το ριχνουμε στο ενυδρειο αλλα βγαζουμε το κοραλι εξω και ριχνουμε το υγρο μαζι με νερο απο το ενυδρειο σε ενα δοχειο.

Το dip αυτο θα σκοτωσει τα παρασιτα,αλλα οχι τα αβγα τους.Επισης τυχων παρασιτα που υπαρχουν στο ενυδρειο,θα παραμεινουν στο ενυδρειο και ισως ξαναεπιτεθουν στο κοραλι.

Γιαυτο το λογο η χρηση καραντινας για τα κοραλια μας, κρινεται απαραιτητη,ακομα και για μικρα reef ενυδρεια.

Σιγουρεψου πρωτα οτι ειναι καποιο παρασιτο (πχ red bugs,nudibranch,καποιο μικρο σαλιγκαρι,flatworms κτλ).

Μπορει απλα να ειναι ενα στρες του κοραλιου επειδη πχ αλλαξε ο φωτισμος ή η θεση του ή η ροη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Σημειωση,οτι δεν το ριχνουμε στο ενυδρειο αλλα βγαζουμε το κοραλι εξω και ριχνουμε το υγρο μαζι με νερο απο το ενυδρειο σε ενα δοχειο.

Το dip αυτο θα σκοτωσει τα παρασιτα,αλλα οχι τα αβγα τους.Επισης τυχων παρασιτα που υπαρχουν στο ενυδρειο,θα παραμεινουν στο ενυδρειο και ισως ξαναεπιτεθουν στο κοραλι.

Γιαυτο το λογο η χρηση καραντινας για τα κοραλια μας, κρινεται απαραιτητη,ακομα και για μικρα reef ενυδρεια.

Σιγουρεψου πρωτα οτι ειναι καποιο παρασιτο (πχ red bugs,nudibranch,καποιο μικρο σαλιγκαρι,flatworms κτλ).

Μπορει απλα να ειναι ενα στρες του κοραλιου επειδη πχ αλλαξε ο φωτισμος ή η θεση του ή η ροη του νερου.

+1 :P

κανονικα σε ολα τα κοραλια πρεπει να κανουμε dip πριν μπουν στο ενυδρειο μας η ακομα καλητερα στην κοραντινα μας

πιστευω οτι εχεις flatworms τσεκαρε αν μεγαλωνη η τρυπα στη βαση της , ενειμερωσε μας αν ανεβενει το ασπρισμα !! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μου παει στο μυαλο αλλα δεν βλεπω ειναι να εχω nudibranch's μιας και πριν απο μηνες ειχα δει και ειχα χασει monti.......πεστε μου γνωμες για το τι να κανω και να ειναι το λιγοτερο οδυνιρο....απο το να ξεστισω το ενυδρειο πραγμα δυσκολο μιας και λογο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥ χρόνου δεν υπαρχει καραντινα για να φιλοξενήσει τα ζωντανα που εχω, μεχρι δεν ξερω και εγω :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχει το κοραλι στο ενυδρειο σου?

Αν τα αλλα πανε καλα,ισως να ειναι καποια τοπικη βακτηριακη μολυνση.Αυτο που θα πρεπει να κανεις σε αυτην την περιπτωση ειναι να κοψεις φραγκακια με υγειες ιστο και να πεταξεις τις προληματικες περιοχες.

Link to comment
Share on other sites

το εχω 6 μηνες απο αναπτυξη παει σφαιρα και δυστυχως η τρυπουλα μεγαλωνει......τι να ειναι ρε γαμωτο δεν βλεπω κατι.......

Link to comment
Share on other sites

το εχω 6 μηνες απο αναπτυξη παει σφαιρα και δυστυχως η τρυπουλα μεγαλωνει......τι να ειναι ρε γαμωτο δεν βλεπω κατι.......

dip εκανες ????

Link to comment
Share on other sites

dip εκανα αλλα τιποτα....γεμισε ο τοπος frags θα χαριζα αλλα λογο του οτι δεν ξερω τι ειχε η acro πεταξα τα πιο πολλα και κρατησα της κορυφες.σας ευχαριστω για της απαντησεις σας :rolleyes:υ,γ(το dip γινετε βαζοντας σε 4 λιτρα θαλασσινο νερο 5ml και το αφηνεις για 5εως 10 λεπτα και βλεπεις πως παει και το ξανακανεις αν δεν δεις βελτιωση με μεγαλυτερη ποσοτητα???(ενημερωτικά)

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Στο dip της tropic marin που τυχαινει και χρησιμοποιω,βαζεις 1ml/100ml νερου και κανεις dip για 30 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ τα dip, αμφιβόλου επιτυχίας αλλά εφόσον μπορούμε το κάνουμε πριν μπει το ζωντανό στο ενυδρείο δεν είναι κακό. Έχεις άγριες (κρίνοντας από το βραχάκι, έχει γερμανική προέλευση) ακροπόρες στο ενυδρείο σου; Αν ναι πως πάνε; Ρωτάω γιατί, αν πρόκειται για το γνωστό σκουλικάκι της ακροπόρας που μοιάζει με πεταλίδα το dip δεν θα κάνει τίποτα - έφτασα ζωντανό στα όριά του με dip και το σκουλικάκι παρέμεινε ζωντανό. Κάνε ένα κόπο και μέτρα KH και Φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ τα dip, αμφιβόλου επιτυχίας αλλά εφόσον μπορούμε το κάνουμε πριν μπει το ζωντανό στο ενυδρείο δεν είναι κακό. Έχεις άγριες (κρίνοντας από το βραχάκι, έχει γερμανική προέλευση) ακροπόρες στο ενυδρείο σου; Αν ναι πως πάνε; Ρωτάω γιατί, αν πρόκειται για το γνωστό σκουλικάκι της ακροπόρας που μοιάζει με πεταλίδα το dip δεν θα κάνει τίποτα - έφτασα ζωντανό στα όριά του με dip και το σκουλικάκι παρέμεινε ζωντανό. Κάνε ένα κόπο και μέτρα KH και Φωσφορικά.

αγριες ακροπορες οχι δεν εχω :bowdown: πιστευω οτι το dip ειναι απλα ενα λουσιμο και μια προσθετη ασφαλεια και τιποτα αλλο :bowdown: οσο για το kh ειναι στο 8 και το κραταω με ζουμια.........για φωσφορικα θα παρω τεστακια γιατι τελειωσανε και θα σου πω.παντω η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ acro μεγαλωνει γρηγορα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αγριες ακροπορες οχι δεν εχω :bowdown: πιστευω οτι το dip ειναι απλα ενα λουσιμο και μια προσθετη ασφαλεια και τιποτα αλλο :bowdown: οσο για το kh ειναι στο 8 και το κραταω με ζουμια.........για φωσφορικα θα παρω τεστακια γιατι τελειωσανε και θα σου πω.παντω η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ acro μεγαλωνει γρηγορα!!!!!!!!

Ελπίζω το τέστ που μετράς ΚΗ να είναι αξίοπιστο. Αν τα φωσφορικά σου είναι μηδενικά, δοκίμασε με ένα ψιλό κατσαβιδάκι, την περιοχή γύρω από την τρύπα. Αν είναι σαθρό και τρίβεται ξεκίνα να κλαδεύεις 2-3 εκατοστά πανω από το σημείο που το ζωντανό έχει ακόμα ιστό...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το τέστ που μετράς ΚΗ να είναι αξίοπιστο. Αν τα φωσφορικά σου είναι μηδενικά, δοκίμασε με ένα ψιλό κατσαβιδάκι, την περιοχή γύρω από την τρύπα. Αν είναι σαθρό και τρίβεται ξεκίνα να κλαδεύεις 2-3 εκατοστά πανω από το σημείο που το ζωντανό έχει ακόμα ιστό...

το τεστ για kh ειναι tropic marine..τωρα ολα γιναν frags :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μονο με frag.Οσο για την τρυπα μηπως ειναι κανενα καβουρι η κανενας αστεριας?

εγω δεν μπορω σαν απειρος να απαντησω απλως 1 ερωτηση.ολα αυτα τα παρασιτα οσο και να προσεχουμε μπορουμε να τα βαλουμε μεσα στο ενυδρειο μας μεσω ενος ειδουσ απο πετ σοπ?εγω πηρα στρωμενο νερο και αραγωνιτη και σκεφτομαι να τα σκοτωσω και φτου απτην αρχη...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω σαν απειρος να απαντησω απλως 1 ερωτηση.ολα αυτα τα παρασιτα οσο και να προσεχουμε μπορουμε να τα βαλουμε μεσα στο ενυδρειο μας μεσω ενος ειδουσ απο πετ σοπ?εγω πηρα στρωμενο νερο και αραγωνιτη και σκεφτομαι να τα σκοτωσω και φτου απτην αρχη...... :bowdown:

Μεγάλη κουβέντα... ϊσως να της αξίζει και άρθρο. Όσον αφορά τον αραγωνίτη τα πράγματα είναι πιο απλά, ΔΕΝ πωλείται ζωντανός σε καταστήματα, υπάρχει απλά βρεγμένος και στεγνός, τον ζωντανεύει ο βράχος. Από φίλους τώρα είναι πολύ λίγα τα παράσιτα που μπορούμε να πάρουμε, με πιο πιθανό κάποιο pyramid snail.Ο βράχος τώρα... Υπάρχει μια σχολή (νομίζω εκ Γερμανίας) που τον βάζει νεκρό και βραζμένο και συμπληρώνει μικρά κομματάκια από φίλους με ΚΑΘΑΡΑ ενυδρεία, πλέον είμαι οπαδός αυτής αλλά όταν έστηνα δεν είχα υπομονή (Έχει κανεις την υπομονή να περιμένει 6-9 μήνες????). Τέλος επειδή κάθε ανταλλαγή frag είναι και ανταλλαγή pests θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη καραντίνας (φυσικά και δεν έχω... :bowdown: ) με παραμονή εκεί 2-3 μήνες... μεγάλη κουβέντα πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...