Jump to content

Τροποι στρωσιματος αμμου?


Churu

Recommended Posts

Γεια χαρα :P Θα γινει αλλαγη υποστρωματος απο χαλικι σε αμμο(επιτελους η αποφαση παρθηκε) και θα ηθελα τροπο στρωσιματος-αποστειρωσης της απο παθογονα, η τυχον καταλοιπα ασβεστιου. Περα απο βρασιματα-πλυσιματα με νερο-αντιχλωριο, πως θα στρωθει καλυτερα πριν μπει μεσα? Η αλλαγη θα γινει πολυ γρηγορα γι αυτο πρεπει να μπει ετοιμη προς κατοικηση απο τα cory και καλη τραπεζαρια για τα δισκια μου. Μια ιδεα που εκανα να την βαλω σε δοχειο-δεξαμενη και να την στρωσω οπως ενα αρχικο ενυδρειο τι λετε? Καμια γνωμη για καλη αμμο σχετικα, συμφερτικη απο πλευρας τιμης-ποιοτητας για ενυδρειο 350λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα :P Θα γινει αλλαγη υποστρωματος απο χαλικι σε αμμο(επιτελους η αποφαση παρθηκε) και θα ηθελα τροπο στρωσιματος-αποστειρωσης της απο παθογονα, η τυχον καταλοιπα ασβεστιου. Περα απο βρασιματα-πλυσιματα με νερο-αντιχλωριο, πως θα στρωθει καλυτερα πριν μπει μεσα? Η αλλαγη θα γινει πολυ γρηγορα γι αυτο πρεπει να μπει ετοιμη προς κατοικηση απο τα cory και καλη τραπεζαρια για τα δισκια μου. Μια ιδεα που εκανα να την βαλω σε δοχειο-δεξαμενη και να την στρωσω οπως ενα αρχικο ενυδρειο τι λετε? Καμια γνωμη για καλη αμμο σχετικα, συμφερτικη απο πλευρας τιμης-ποιοτητας για ενυδρειο 350λιτρα?

Aναγκαία αλλαγή,θα την χαρούν ιδιαίτερα τα ψάρια σου!Την άμμο απο που θα την πάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω ακομα Δημητρη το απο που γιατι αυτο θα καθορισει και ποια? :lmao: Εχω δει την carat αλλα εκτος οτι ειναι λιγο ακριβη φοβαμαι οτι θα φαινεται σαν ξενη αφου ειναι πολυ ασπρη. Καμια γνωμη για αμμο που να ειναι καθαρη,χαλαζιακη,να μην θολωνει(γιατι οι αλλαγη θα γινει πολυ γρηγορα) και σχετικως οικονομικη? :P Κατι δοκιμασμενο?

Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω ακομα Δημητρη το απο που γιατι αυτο θα καθορισει και ποια? :lmao: Εχω δει την carat αλλα εκτος οτι ειναι λιγο ακριβη φοβαμαι οτι θα φαινεται σαν ξενη αφου ειναι πολυ ασπρη. Καμια γνωμη για αμμο που να ειναι καθαρη,χαλαζιακη,να μην θολωνει(γιατι οι αλλαγη θα γινει πολυ γρηγορα) και σχετικως οικονομικη? :lmao: Κατι δοκιμασμενο?

Εαν εξαιρέσεις το οικονομικό,με κλειστά μάτια την carat....Απίστευτη άμμος,δεν θολώνει και με την πάροδο του χρόνου και τα ξύλα θα δείξει υπέροχα!!Την ίδια αλλαγη είχα κάνει και εγώ με αυτήν την άμμο και πίστεψε με δεν το μετάνοιωσα :P

Link to comment
Share on other sites

Πουδρα ειναι απ οτι την εχω δει αλλα η τιμη της με εχει κανει να δω και τι αλλο υπαρχει που να την φτανει η να ειναι εξισου καλη και πιο σκουρα δεν θα με χαλαγε.... :P Δημητρη επειδη εχουμε πανω κατω τα ιδι αλιτρα ποσα κιλα αμμου χρειαστηκες?

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Πουδρα όχι,πολύ ψιλ΄είναι,απλά υπέροχη!Ασε μην σε τρελλάινω άλλο... :P

40 κιλά έβαλα στο rio 400.Σου στέλνω και πμ

Link to comment
Share on other sites

σαν δευτερη επιλογη θα διαλεγα την αμμο της hagen...

Link to comment
Share on other sites

Kλαζ....κωστα αν θυμαμαι καλα την αμμο της hagen δεν εχει περασει απο τα ματια μου....καλη?? Την εχεις δοκιμασει? Σας ευχαριστω παντως ρε παιδια να στε καλα :P

Link to comment
Share on other sites

Για στρώσιμο της άμμου (προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο) θα πρότεινα να μπολιαστεί κατά την εγκατάσταση με λάσπη από φίλτρο ή με κάποιο καλό σκεύασμα με βακτήρια καθαρό από τυχόν παράσιτα, το να την στρώσεις σε ξεχωριστό ενυδρείο δεν ξέρω αν έχει νόημα, έχει πάντως κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Για αμμεση αλλαγη με αμμο που δεν θα θολωσει το ενυδρειο η μονη που ξερω ειναι η carat.

Κοστιζει γυρω στα 3 εβρω το κιλο αλλα ....

Δεν χαλας σεντς σε νερο για πλυσιματα κλπ και φυσικα ξεκουραστα.

(εχεις πλυνει ποτε αμμο? μη σου πω για μεταχειρισμενη ....)

Ανεβασα ενα βιντεο να τη δεις.

Αυτη που φαινεται στο βιντεο ηταν μεταχειρισμενη και την επλυνα.

Την υπολοιπη που εβαλα, την εριξα κατευθειαν απο το σακουλι.

Κοιτα πως πεφτει αμεσως χωρις να μενει να αιωρειται τιποτα.

Το ιδιο γινεται και αν την ανακατεψεις αγροτερα μεσα στο ενυδρειο. Καθεται σε δευτερολεπτα, και το νερο τζαμι.

Σε 150Χ50 βυθο εβαλα 45 κιλα (ισως βαλω αλλα 5)

Το χρωμα παει ιδιως με Blackwater.

http://www.youtube.com/watch?v=KXxqpYbfT9I

Link to comment
Share on other sites

Για αμμεση αλλαγη με αμμο που δεν θα θολωσει το ενυδρειο η μονη που ξερω ειναι η carat.

Κοστιζει γυρω στα 3 εβρω το κιλο αλλα ....

Δεν χαλας σεντς σε νερο για πλυσιματα κλπ και φυσικα ξεκουραστα.

(εχεις πλυνει ποτε αμμο? μη σου πω για μεταχειρισμενη ....)

Ανεβασα ενα βιντεο να τη δεις.

Αυτη που φαινεται στο βιντεο ηταν μεταχειρισμενη και την επλυνα.

Την υπολοιπη που εβαλα, την εριξα κατευθειαν απο το σακουλι.

Κοιτα πως πεφτει αμεσως χωρις να μενει να αιωρειται τιποτα.

Το ιδιο γινεται και αν την ανακατεψεις αγροτερα μεσα στο ενυδρειο. Καθεται σε δευτερολεπτα, και το νερο τζαμι.

Σε 150Χ50 βυθο εβαλα 45 κιλα (ισως βαλω αλλα 5)

Το χρωμα παει ιδιως με Blackwater.

http://www.youtube.com/watch?v=KXxqpYbfT9I

+1000

Οσο για το χρωμα με την κιτρινιλα απο τα ξυλα θα γινει μπεζ σιγουρα.

Και εγω αυτην εχω. Ειναι μακραν η καλυτερη.

Απο οικονομικες παιζει και του Ερμη.

Link to comment
Share on other sites

Για αμμεση αλλαγη με αμμο που δεν θα θολωσει το ενυδρειο η μονη που ξερω ειναι η carat.

Κοστιζει γυρω στα 3 εβρω το κιλο αλλα ....

Δεν χαλας σεντς σε νερο για πλυσιματα κλπ και φυσικα ξεκουραστα.

(εχεις πλυνει ποτε αμμο? μη σου πω για μεταχειρισμενη ....)

Ανεβασα ενα βιντεο να τη δεις.

Αυτη που φαινεται στο βιντεο ηταν μεταχειρισμενη και την επλυνα.

Την υπολοιπη που εβαλα, την εριξα κατευθειαν απο το σακουλι.

Κοιτα πως πεφτει αμεσως χωρις να μενει να αιωρειται τιποτα.

Το ιδιο γινεται και αν την ανακατεψεις αγροτερα μεσα στο ενυδρειο. Καθεται σε δευτερολεπτα, και το νερο τζαμι.

Σε 150Χ50 βυθο εβαλα 45 κιλα (ισως βαλω αλλα 5)

Το χρωμα παει ιδιως με Blackwater.

http://www.youtube.com/watch?v=KXxqpYbfT9I

Σπυρο σε ευχαριστω!! :P Κατατοπιστικοτατο το βιντεο!! Μαλλον φαινεται η καλυτερη επιλογη. Φτου παλι θα ξεφραγκιαστω!! Πρεπει να βρω και 2η δουλεια!! :lmao: μια για μενα και μια για τους βασιλιαδες μου!!

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο είσαι και πολύ Zen στο video, μιλάμε για την απόλυτη nirvana! :lmao::P

Θα το δοκιμάσω και με τη δική μου από Ερμή να δω σύγκριση. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο είσαι και πολύ Zen στο video, μιλάμε για την απόλυτη nirvana! ;):lmao:

Θα το δοκιμάσω και με τη δική μου από Ερμή να δω σύγκριση. :hysterical:

Ερμης απο δω Ερμης απο κει και μενα Γιωργο με λενε :P .....ρε παιδια ποιος ειναι ο Ερμης? Πειτε μου και μενα... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη άμμος δεν συγκρινεται ευκολα με άλλες...Σε τυχαιές ''αναταράξεις '' μεσα στο ενυδρείο καθεται ως δια μαγειας αμέσως.Και μόνο το άγγιγμα της κάνει διαφορά.... :P

Link to comment
Share on other sites

Kλαζ....κωστα αν θυμαμαι καλα την αμμο της hagen δεν εχει περασει απο τα ματια μου....καλη?? Την εχεις δοκιμασει? Σας ευχαριστω παντως ρε παιδια να στε καλα :P

την εχω βαλει απειρες φορες σε δισκοενυδρεια.επισης δεν θελει πλυσιμο και ειναι καθαρο βιομηχανικο προιον και βεβαια ουδετερο.

να επαναλαβω ομως οτι σου την προτεινω σαν δευτερη επιλογη....

Link to comment
Share on other sites

την εχω βαλει απειρες φορες σε δισκοενυδρεια.επισης δεν θελει πλυσιμο και ειναι καθαρο βιομηχανικο προιον και βεβαια ουδετερο.

να επαναλαβω ομως οτι σου την προτεινω σαν δευτερη επιλογη....

Κlaz στην Αθηνα δεν την εχω πετυχει πουθενα την hagen!! Θελω να την δω και αυτην, να δουμε που θα την πετυχω....Ξερει κανενας ποιος μπορει να την εχει?

Link to comment
Share on other sites

Ερμης απο δω Ερμης απο κει και μενα Γιωργο με λενε :rolleyes: .....ρε παιδια ποιος ειναι ο Ερμης? Πειτε μου και μενα... :D

http://www.votsalo.net/

Link to comment
Share on other sites

Kαι ο γριφος λυθηκε!! :rolleyes: .....η carat παρθηκε και πλενεται, οντως ειναι Πεντακαθαρη,μικρης κοκομετριας αλλα λιγο τσιμπημενη στην τιμη της αλλα ολα για τον βασιλια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε απλή μαύρη άμμο (που αγόρασα για ένα μικρό ενυδρείο) ...

πόσο χρόνο εκτιμάται ότι θέλει περίπου για να ξεθολώσει το νερό (πχ 1-2 μέρες) ??

Έχω κάνει διάφορα (βράσιμο κ πλύσιμο πολλάκις) αλλά πάντα σε κάθε πλυσιματάκι όλο κ κάτι βγάζει ...

Δυστυχως είναι πρωτη φορά που χρησιμοποιώ άμμο, μέχρι τωρα έβαζα μικρο-μικρο χαλίκι που ναι μεν είναι πιο εύκολο (βράσιμο-πλύσιμο αλλά χάνει πολύ σε τελικό αποτέλεσμα ...

Link to comment
Share on other sites

Σε απλή μαύρη άμμο (που αγόρασα για ένα μικρό ενυδρείο) ...

πόσο χρόνο εκτιμάται ότι θέλει περίπου για να ξεθολώσει το νερό (πχ 1-2 μέρες) ??

Αυτό εξαρτάται από την ποιότητα της άμμου που πήρες (πόσο "καθαρή" είναι δηλαδή) αλλά και από το πόσο καλά την έχεις πλύνει.

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ για το ανάλογο θέμα, θα δεις πως οι εμπειρίες, σε χρόνο, ποικίλουν...

Αν πάλι είσαι σίγουρος πως την έχεις πλύνει καλά, βάλτην και θα δεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την έβαλα στο ενυδρείο ... έστησα κάποια φυτάκια κτλ ...

Έπειτα άφησα το ενυδρειο σε λειτουργία για κανένα 2ωρο (με το φιλτρο αλλα χωρις τα ψάρια) αλλά επειδή δεν είδα προκοπή από θολούρα ξανα-έβγαλα την άμμο και την πέρασα πάλι απο πλύσιμο ...

Μήπως κάνω κάτι λάθος (ή μάλλον έιναι πολύ μάπα η ποιότητα της άμμου) ??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την έβαλα στο ενυδρείο ... έστησα κάποια φυτάκια κτλ ...

Έπειτα άφησα το ενυδρειο σε λειτουργία για κανένα 2ωρο (με το φιλτρο αλλα χωρις τα ψάρια) αλλά επειδή δεν είδα προκοπή από θολούρα ξανα-έβγαλα την άμμο και την πέρασα πάλι απο πλύσιμο ...

Μήπως κάνω κάτι λάθος (ή μάλλον έιναι πολύ μάπα η ποιότητα της άμμου) ??

Απο την στιγμή που την έβαλες και φύτεψες και τα φυτά σου δεν υπήρχε λόγος να την βγάλεις. Υπομονή θέλει, ίσως και ένα φίλτρο μόνο με ενυδρειακό βαμβάκι για να βοηθήσει στην διαδικασία.

;)

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που την έβαλες και φύτεψες και τα φυτά σου δεν υπήρχε λόγος να την βγάλεις. Υπομονή θέλει, ίσως και ένα φίλτρο μόνο με ενυδρειακό βαμβάκι για να βοηθήσει στην διαδικασία.

;)

+1!!!

βαλε αν εχεις κ ενα εσωτερικο φιλτρακι με ενυδρειακο βαμβακι κ αστο να "κατσει" μονο του.

βεβαια την διαυγεια που ειχες με το βοτσαλακι δεν θα την ξαναεχεις, η αμμος παντα εχει αιωρουμενα σωματιδια.

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...