Jump to content

Τροποι στρωσιματος αμμου?


Churu

Recommended Posts

Ευχαριστω πολύ παιδιά !!!!

Πραγματικά με κατατοπίσατε !!!!

Link to comment
Share on other sites

+1!!!

βαλε αν εχεις κ ενα εσωτερικο φιλτρακι με ενυδρειακο βαμβακι κ αστο να "κατσει" μονο του.

βεβαια την διαυγεια που ειχες με το βοτσαλακι δεν θα την ξαναεχεις, η αμμος παντα εχει αιωρουμενα σωματιδια.

Αυτό που λες απλά δεν παίζει, όταν πλυθεί καλά η άμμος είναι μια χαρά και όταν φιλτραριστεί το νερό μπορεί να γίνει κρύσταλλο, εκτός κι αν έχεις ψάρια που σηκώνουν όλη την άμμο πάνω και πάλι η σκόνη δεν θα είναι τριμμένη άμμος αλλά οργανικά ιζήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες απλά δεν παίζει, όταν πλυθεί καλά η άμμος είναι μια χαρά και όταν φιλτραριστεί το νερό μπορεί να γίνει κρύσταλλο, εκτός κι αν έχεις ψάρια που σηκώνουν όλη την άμμο πάνω και πάλι η σκόνη δεν θα είναι τριμμένη άμμος αλλά οργανικά ιζήματα.

απο προσωπικη εμπειρια αυτο εχω καταλαβει.

πριν φτιαξω το ενυδρειο ειχα πλυνει το καθε 5κιλο τσουβαλακι (ενυδρειακης χρησης αμμος) παρα μα παρα πολυ καλα.

τωρα αν φταινε τα ψαρια ή οχι αυτο δεν το ξερω,δεν καθομαι ολη μερα μπροστα στη γυαλα... :hysterical:

αλλα στο δικο μου παντα υπαρχουν καποια ψιλο σωματιδια.(ιζηματα πεστα αμμος πεστα ή οπως αλλιως θες) ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν ειναι ..... βαμμενη με πινελο η αμμος ;) και βγαζει παντα μπογια στο νερο.

Αλλα θα το καταλαβει και απο ανεξηγητοιυς θανατους ζωντανων.

Link to comment
Share on other sites

απο προσωπικη εμπειρια αυτο εχω καταλαβει.

πριν φτιαξω το ενυδρειο ειχα πλυνει το καθε 5κιλο τσουβαλακι (ενυδρειακης χρησης αμμος) παρα μα παρα πολυ καλα.

τωρα αν φταινε τα ψαρια ή οχι αυτο δεν το ξερω,δεν καθομαι ολη μερα μπροστα στη γυαλα... :hysterical:

αλλα στο δικο μου παντα υπαρχουν καποια ψιλο σωματιδια.(ιζηματα πεστα αμμος πεστα ή οπως αλλιως θες) ;)

Ναι, αλλά σου λέω οτι δεν είναι άμμος αυτά τα σωματίδια, και χαλίκι να είχες πάλι θα υπήρχαν, αν θες βρες τι φταίει αλλά μην τα ρίχνεις στην άμμο, λευτεριά στην άμμο! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορω να βρω τι φταιει?

απο μετρησεις ειμαι αψογος

το φιλτρο κανει μια σχετικη αναταραξη στην επιφανεια αλλα δεν επηρεαζεται η αμμος να πεις οτι ανακατευεται...

χτες ηρθε ενα παιδι απο το ΑΖ σπιτι μου (διακεκριμένο μελος,χρονια δισκας με εμπειρια) κ μου ειπε πως το νερο μου ειναι τζαμι,μαλλον εγω που τα ψιλοβλεπω γερασα κ παραξενεψα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό είναι οκ για τα ψάρια δεν τίθεται θέμα αλλά αν το θες κρύσταλλο πας σε άλλες καταστάσεις, οζονιστήρες, διατομικά φίλτρα κλπ, δεν λέει...

Άλλωστε και στη φύση σπάνια είναι κρύσταλλο το νερό:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν ειναι ..... βαμμενη με πινελο η αμμος ;) και βγαζει παντα μπογια στο νερο.

Αλλα θα το καταλαβει και απο ανεξηγητοιυς θανατους ζωντανων.

Χωρίς πλάκα, κυκλοφορούν κ τέτοια στο εμπόριο ...

Λες να έχω αγοράσει τέτοιο 'ανθρακα' τελικά ρε γμτ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...