Jump to content

μικρα λευκα στιγματα.....βοηθεια


Recommended Posts

καλησπερα

μικρα λευκα στιγματα οπως διαβασα και στις ασθενειες μαλλον για ick μου μοιαζει εχουν αρχισει και φαινονται πανω στα σωματα,πτερυγια και ουρα σε 2(παφερ και τα δυο) απο τα ψαρακια μου απο το απογευμα που τα ειδα.ειναι πολυ μικρα στιγματα αλλα ειναι σε ολο τους το σωμα.τι μπορω να κανω να μην εχω χειροτερα με τα υπολοιπα 3(τριγγερ) ψαρια μου που απο οτι βλεπω δεν εχουν ιχνος απο σημαδια μην τα ματιασω.συνολο 5 ψαρια σε 400λιτρα ενυδρειο με ζωντανο και νεκρο βραχο ,αραγωνιτη θερμοκρασια27-28 βαθμους, αμμωνια μηδεν, nitrite μηδεν, nitrate 5-10mg/l.

please help......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μικρα λευκα στιγματα οπως διαβασα και στις ασθενειες μαλλον για ick μου μοιαζει εχουν αρχισει και φαινονται πανω στα σωματα,πτερυγια και ουρα σε 2(παφερ και τα δυο) απο τα ψαρακια μου απο το απογευμα που τα ειδα.ειναι πολυ μικρα στιγματα αλλα ειναι σε ολο τους το σωμα.τι μπορω να κανω να μην εχω χειροτερα με τα υπολοιπα 3(τριγγερ) ψαρια μου που απο οτι βλεπω δεν εχουν ιχνος απο σημαδια μην τα ματιασω.συνολο 5 ψαρια σε 400λιτρα ενυδρειο με ζωντανο και νεκρο βραχο ,αραγωνιτη θερμοκρασια27-28 βαθμους, αμμωνια μηδεν, nitrite μηδεν, nitrate 5-10mg/l.

please help......

στο ίδιο πρόβλημα ,έβαλα σε καραντίνα (μικρότερο ενυδρείο) τα 2 άρρωστα ψαράκια και ανέβασα την θερμοκρασία του νερού στους 30+ ! Τα κράτησα εκεί μέχρι να καθαρίσουν τελείως και περίμενα μερικές μέρες πριν τα βάλω πίσω .... Αν δεν έχεις καραντίνα ,ανέβασε την θερμοκρασία του ενυδρείου σου ....

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες παντα βοηθανε σε τετοιες περιπτωσεις :P

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχεις καραντίνα καλό είναι να εμποτίζεις την τροφή με λίγο σκόρδο(υγρό) και να δεις αν υποχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...