Jump to content

Ώρες φωτός και αναγνώριση φυτου...


tsoum

Recommended Posts

Επειδή πρέπει να ανοίγω το φώς πολύ πρωι (7.45) για να ταϊζω τα ψάρια (μετά έχει σχολείο :P ) και το κλείνω αργά 19.30 το βράδυ έβαλα τον χρονοδιακόπτη να κλείνει το φώς για μιαμιση ώρα το μεσημέρι (14.00-15.00). Είναι σωστό; Μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στα φυτά ή στα ψάρια;

Για την δευτερη απορια το απογευμα γιατί δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία τώρα. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

συνεχομενο 8ωρο φως.παλι ****** κανεις..... :P

Link to comment
Share on other sites

Και με κλειστό το φως πάλι μια χαρά θα φάνε τα ψαράκια αν υπάρχει κάποιο ανοιχτό παράθυρο για φως στο δωμάτιο.

Όσον αφορά για το διάλειμμα που κάνεις στον φωτισμό, κάποιοι (λίγοι) θεωρούν ότι οι διακοπτόμενη φωτοπερίοδος είναι ένας τρόπος να μειωθούν οι άλγες. Κάποιοι άλλοι (οι περισσότεροι) θεωρούν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και πως με αυτόν τον τρόπο "φρενάρεται" η ανάπτυξη των φυτών.

Προσωπική άποψη δεν έχω. Πάντως τα ψαράκια σου δεν θα έχουν πρόβλημα. Για τα φυτά οι γνώμες διίστανται..

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μεταφερεις τη φωτοπεριοδο αργοτερα? πχ 14.00-22.00. ετσι θα τα ταιζεις οταν επιστρεφεις και λιγο πριν κλεισει ο φωτισμος και θα τα χαιρεσαι και καλυτερα! φυσικα μπορεις να ταιζεις και το πρωι αντι το μεσημερι. επειδη ομως μπορει να κοιμουνται το πρωι δεν στο συνιστω γιατι μπορει να τα τρομαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρέπει να ανοίγω το φώς πολύ πρωι (7.45) για να ταϊζω τα ψάρια (μετά έχει σχολείο :P ) και το κλείνω αργά 19.30 το βράδυ έβαλα τον χρονοδιακόπτη να κλείνει το φώς για μιαμιση ώρα το μεσημέρι (14.00-15.00). Είναι σωστό; Μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στα φυτά ή στα ψάρια;

Για την δευτερη απορια το απογευμα γιατί δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία τώρα. :lmao:

Γιατί δεν τα ταίζεις όταν γυρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Μα όλο το πρωι θα έχουν φώς απο τα παράθυρα. Το δωμάτιο είναι κατ'ευθείαν πάνω στην Ανατολή... Θα πρέπει να το καλύπτω με κάτι....

Δηλαδή προτείνετε να τα ταϊζω το πρωί με κλειστό το φως, και να βάζω το χρονοδιακόπτη 10.00-19.30 π.χ.;

Επίσης ταϊζω περίπου 3 φορές την ημέρα επειδή έχω πολλά ψαρια και τα περισσότερα απο αυτά είναιστην "ανάπτηυξη" (μικρά γκαπάκια :P )

Επίσης το φυτό το πήρα σε μια συνάντηση με το όνομα "echinodorus tenellus" αλλα πλέον έχει γίνει 35 εκατοστά και προχωράει... Ο τενέλους εχω διαβάσει οτι γίνεται μέχρι 10 εκ. Είναι λεπτό και μακρύ φύλλο, και στη μέση είναι πιο λαχανι απο τις άκρες. Φωτογραφίες εντός ολίγου! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

th_13012010101.jpg th_13012010102.jpg th_13012010103.jpg th_13012010104.jpg th_13012010107.jpg

συνεχομενο 8ωρο φως.παλι ****** κανεις..... :P

Δεν είδα το post σου πρίν...

http://www.paulnoll.com/Oregon/Birds/clima...hotoperiod.html

ΔΕν λέω οτι το δωδεκάωρο είναι σωστό, αλλα και το οκτάωρο μου φαίνεται λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ειναι κάποιο είδος βαλισνεριας; Vallisneria nana νομίζω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...