Jump to content

Βιολογικό υλικό φιλτραρίσματος?


Liza

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 40λτ, και οταν μου το δωσανε μου ειπαν οτι στο φιλτρο δεν χρειάζεται τιποτα αλλο περα απο το σφουγγάρι που εχει (και ισως και γυαλοβαμβακα για να το καθαριζω πιο ευκολα) επειδη τα λιτρα ειναι λιγα..

η γνωμη σας ειναι οτι πρεπει να αγορασω βιολογικό υλικό?

επίσης ειδα οτι πουλάνε και ανθρακα...κανει την ιδια δουλειά (χημική φίλτρανση)?

ευχαριστω..!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο 40λτ, και οταν μου το δωσανε μου ειπαν οτι στο φιλτρο δεν χρειάζεται τιποτα αλλο περα απο το σφουγγάρι που εχει (και ισως και γυαλοβαμβακα για να το καθαριζω πιο ευκολα) επειδη τα λιτρα ειναι λιγα.. Σημασία δεν έχουν τα λίτρα, αλλά πόσα και τι ψάρια έχεις μέσα σε αυτά τα λίτρα. Είναι αυτό που λέμε ιχθυοφόρτιση. Πόσα guppy έχεις εσύ;

η γνωμη σας ειναι οτι πρεπει να αγορασω βιολογικό υλικό? Το βιολογικό υλικό είναι σίγουρα καλύτερο από το σφουγκαράκι, αλλά και πιο ακριβό. Είναι μια αντιστοιχία του αν το χρειάζεσε και του κόστους αγοράς. Εγώ σε κάθε περίπτωση θα αντικαθιστούσα το σφουγκαράκι, άσχετα με το αν επαρκούσε ή όχι. Θα έβαζα όμως κάποιο βιολογικό υλικό που να κάνει και μηχανική φίλτρανση.

επίσης ειδα οτι πουλάνε και ανθρακα...κανει την ιδια δουλειά (χημική φίλτρανση)? Ο άνθρακας χρησημοποιείται περιστασιακά για την απομάκρυνση ανεπιθυμητων χημικών ουσιών από το νερό. Δηλαδή κυρίως μετά από θεραπεία σε αρώστια για την απόμακρυνση του φαρμάκου. Κατά τα άλλα η θέση του είναι στο ντουλαπάκι μας σε περίπτωση ανάγκης και όχι στο φίλτρο.

ευχαριστω..!

Ελπίζω να βοήβησα...

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να αγορασεις βιολογικο υλικο και για μηχανικη φιλτρανση ενυδρειακο βαμβακι. πολυ καλο βιλογικο υλικο εγια μικρα ενυδρεια ειναι το siporax mini.

η γνωμη μου ειναι να μη βαλεις υλικο που να κανει βιολογικη και μηχανικη φιλτρανση ταυτοχρονα διοτι θα θελει τακτικοτερο καθαρισμα και θα ταλαιπωρεις τη βιολογια σου. επισης δεν νομιζω να κανει τοσο καλη δουλεια οσο το βαμβακι ενυδρειακης χρησης στο τομεα της μηχανικης φιλτρανσης. τελος το βαμβακι δεν πιανει πολυ χωρο, ειναι φθηνο και το αλλαζεις ευκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να αγορασεις βιολογικο υλικο και για μηχανικη φιλτρανση ενυδρειακο βαμβακι. πολυ καλο βιλογικο υλικο εγια μικρα ενυδρεια ειναι το siporax mini.

η γνωμη μου ειναι να μη βαλεις υλικο που να κανει βιολογικη και μηχανικη φιλτρανση ταυτοχρονα διοτι θα θελει τακτικοτερο καθαρισμα και θα ταλαιπωρεις τη βιολογια σου. επισης δεν νομιζω να κανει τοσο καλη δουλεια οσο το βαμβακι ενυδρειακης χρησης στο τομεα της μηχανικης φιλτρανσης. τελος το βαμβακι δεν πιανει πολυ χωρο, ειναι φθηνο και το αλλαζεις ευκολα!!!

οποτε συμπερασμα απο ολα αυτα που μου ειπες να παρω βαμβακι ενυδρειακης χρησης, σωστα καταλαβα..?

επισης το σφουγγαρακι στο φιλτρο να το αφησω ή να το αφαιρεσω??

αν το αφησω πρεπει να το καθαριζω με το νερο του ενυδρειου? καθε ποτε περιπου..?

(λεω να κρατησω 10-12 γκαπυ σε αυτα τα λιτρα, προς το παρων εχω 3 και 5 μωρα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα είναι πολλά 10 guppies σε 40 λίτρα.

Ο fishaki απ'ότι κατάλαβα εγώ σου είπε να βάλεις βιολογικό όπως siporax mini και να βάλεις και ενυδρειακό βαμβάκι για μηχανική φίλτρανση.

Αν αφήσεις το σφουγγάρι πρέπει να το καθαρίζεις με νερό του ενυδρείου σε κάθε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Aνθρακα δεν βαζεις παρα μονο σε περιπτωση θεραπειας η για να τραβηξει καποιοα ανεπιθυμητη ουσια. Filter wool παρε θα σου χρειαστει κανει την δουλεια του πολυ καλα, να βαλεις καποιο καλο βιολογικο υλικο πχ siporax που μαζι με το filter wool και το σφουγγαρι ,αν το παιρνει ,θα εχεις ενα καλο φιλτραρισμα του νερου σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα είναι πολλά 10 guppies σε 40 λίτρα.

Ο fishaki απ'ότι κατάλαβα εγώ σου είπε να βάλεις βιολογικό όπως siporax mini και να βάλεις και ενυδρειακό βαμβάκι για μηχανική φίλτρανση.

Αν αφήσεις το σφουγγάρι πρέπει να το καθαρίζεις με νερό του ενυδρείου σε κάθε αλλαγή.

εγραψε "η γνωμη μου ειναι να μη βαλεις υλικο που να κανει βιολογικη και μηχανικη φιλτρανση ταυτοχρονα"

γιαυτο υπέθεσα οτι λεει για ενα απο τα δυο υλικά...

για το βαμβακι

επισης εχω δει οτι στα περισσοτερα φιλτρα αφηνουν και το σφουγγαρι και τα σιποραξ και το βαμβακι και τα εχουν ολα μαζι...και εχω λιγο μπερδευτει, σορυ που ρωταω συνεχεια...

αν βγαλω λοιπον το σφουγγαρι και βαλω siporax mini & βαμβακι θα καθαρίζω μονο το βαμβακι καθε πότε?

ειναι η καλυτερη λυση αυτη...? :lmao::P

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο αυτο για πληροφοριες για τα υλικα και τη φιλτρανση, μονο που αναφερεται σε εξωτερικο φιλτρο.

Απλα η σειρα ειναι διαφορετικη, η φιλοσοφια ειναι η ιδια.

ΓΙα το θεμα του δικου σου ενυδρειου συγκεκεριμενα θα σε στενοχωρησω τωρα που εχεις την ορεξη, ομως εχουμε χασει την ουσια, η οποια ειναι να ευχαριστιεσαι το ενυδρειο, εσυ και τα ψαρια σου.

Για να γινει αυτο πρεπει να λειτουργει ομαλα, χωρις προβληματα στην ποιοτητα του νερου, στην υγεια των ψαριων και χωρις πολυ κουραστικη συντηρηση.

Αυτα δεν τα βλεπω να γινονται υπο αυτες τις συνθηκες.

Βλεπω μικρο χωρο (1), με σκοπο να μπουν πολλα ψαρια (2) και αδυναμη φιλτρανση, ακομα και με αναβαθμιση λογω περιορισμενου χωρου για υλικα (3).

(1) 40 λιτρα αν δεν κανω λαθος (και αυτα οχι καθαρα νερο, υποθετω αναφερεις το συνολικο ογκο του ενυδρειου)

(2) θα μπουν 10-12 γκαπυ που θα γινονται με τις γεννες 20-40 ακομα και χωρις "προστασια" του γονου, και αν δεν τα δινεις καπου δεν ξερω ποσα θα φτασουν.

(3) το φιλτρο θα ειναι καποιο εσωτερικο που καλυπτει με το ζορι οπως συνηθως, χαμηλη ιχθυοφορτωση για 40 λιτρα (πχ 3-4 γκαπυ)

Συμπερασματα μου :

Αν κανεις τεστ νερου, θα παρατηρεις συνεχεια προβληματα στο νερο που θα σε αναγακαζουν να κανεις συνεχεις κουραστικες αλλαγες νερου ή θα το παρατησεις και τα ψαρια θα αποδημησουν εις κυριον σιγα σιγα εως πολυ γρηγορα.

Προτεινομενες λυσεις :

1. Κατ'αρχην φυτεψε το με ευκολα φυτα τα φυτα θα βοηθησουν και τα ψαρια και εσενα στην φιλτρανση.

2. Παρε μεγαλυτερο ενυδρειο με καταλληλο φιλτρο για τα ψαρια που θα φιλοξενησει.

3. Κρατα αυτο, αναβαθμισε τη φιλτρανση και βαλε μονο 4-5 αρσενικα, ή 1αρσ+2θηλ και τα μωρα να τα δινεις μολις μεγαλωνουν + 1 σαλιγγαρι και αργοτερα (3-4 μηνες) μερικες red cherry γαριδες

4. Βαλε CPD (2α+4θ) (και τα μωρα να τα δινεις) και αργοτερα σαλιγγαρι και γαριδες οπως πιο πανω.

5. Η πιο ευκολη για νεο χομπυστα, ενα μονομαχο και 2 σαλιγγαρια.

ΥΓ Υαλοβαμβακα αληθινο δεν βαζουμε στο φιλτρο, παρα ενυδρειακο βαμβακι, ειτε σε μορφη ασπρου συνηθως σφουγγαριου, ειτε χυμα σε σακουλα σε στυλ filterwool. (παντα ομως αραιο, γιατι στουμπωνει μετα απο λιγο και βουλωνει το φιλτρο)

ΥΓ2 Τον ανθρακα οταν τον χρησιμοποιησουμε και τον βγαλουμε απο το φιλτρο τον πεταμε γιατι μετα μπορει να επιστρεψει στο νερο οτι κρατησε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο αυτο για πληροφοριες για τα υλικα και τη φιλτρανση, μονο που αναφερεται σε εξωτερικο φιλτρο.

Απλα η σειρα ειναι διαφορετικη, η φιλοσοφια ειναι η ιδια.

ΓΙα το θεμα του δικου σου ενυδρειου συγκεκεριμενα θα σε στενοχωρησω τωρα που εχεις την ορεξη, ομως εχουμε χασει την ουσια, η οποια ειναι να ευχαριστιεσαι το ενυδρειο, εσυ και τα ψαρια σου.

Για να γινει αυτο πρεπει να λειτουργει ομαλα, χωρις προβληματα στην ποιοτητα του νερου, στην υγεια των ψαριων και χωρις πολυ κουραστικη συντηρηση.

Αυτα δεν τα βλεπω να γινονται υπο αυτες τις συνθηκες.

Βλεπω μικρο χωρο (1), με σκοπο να μπουν πολλα ψαρια (2) και αδυναμη φιλτρανση, ακομα και με αναβαθμιση λογω περιορισμενου χωρου για υλικα (3).

(1) 40 λιτρα αν δεν κανω λαθος (και αυτα οχι καθαρα νερο, υποθετω αναφερεις το συνολικο ογκο του ενυδρειου)

(2) θα μπουν 10-12 γκαπυ που θα γινονται με τις γεννες 20-40 ακομα και χωρις "προστασια" του γονου, και αν δεν τα δινεις καπου δεν ξερω ποσα θα φτασουν.

(3) το φιλτρο θα ειναι καποιο εσωτερικο που καλυπτει με το ζορι οπως συνηθως, χαμηλη ιχθυοφορτωση για 40 λιτρα (πχ 3-4 γκαπυ)

Συμπερασματα μου :

Αν κανεις τεστ νερου, θα παρατηρεις συνεχεια προβληματα στο νερο που θα σε αναγακαζουν να κανεις συνεχεις κουραστικες αλλαγες νερου ή θα το παρατησεις και τα ψαρια θα αποδημησουν εις κυριον σιγα σιγα εως πολυ γρηγορα.

Προτεινομενες λυσεις :

1. Κατ'αρχην φυτεψε το με ευκολα φυτα τα φυτα θα βοηθησουν και τα ψαρια και εσενα στην φιλτρανση.

2. Παρε μεγαλυτερο ενυδρειο με καταλληλο φιλτρο για τα ψαρια που θα φιλοξενησει.

3. Κρατα αυτο, αναβαθμισε τη φιλτρανση και βαλε μονο 4-5 αρσενικα, ή 1αρσ+2θηλ και τα μωρα να τα δινεις μολις μεγαλωνουν + 1 σαλιγγαρι και αργοτερα (3-4 μηνες) μερικες red cherry γαριδες

4. Βαλε CPD (2α+4θ) (και τα μωρα να τα δινεις) και αργοτερα σαλιγγαρι και γαριδες οπως πιο πανω.

5. Η πιο ευκολη για νεο χομπυστα, ενα μονομαχο και 2 σαλιγγαρια.

ΥΓ Υαλοβαμβακα αληθινο δεν βαζουμε στο φιλτρο, παρα ενυδρειακο βαμβακι, ειτε σε μορφη ασπρου συνηθως σφουγγαριου, ειτε χυμα σε σακουλα σε στυλ filterwool. (παντα ομως αραιο, γιατι στουμπωνει μετα απο λιγο και βουλωνει το φιλτρο)

ΥΓ2 Τον ανθρακα οταν τον χρησιμοποιησουμε και τον βγαλουμε απο το φιλτρο τον πεταμε γιατι μετα μπορει να επιστρεψει στο νερο οτι κρατησε.

οκ καταλαβαινω τι λες..

δεν εχω σκοπο να εχω πολλα ψαρια, οπως ειπες τα μωρα θα τα δωσω

επισης το φιλτρο ειναι του ενυδρειου εξωτερικο 25 εκατ. μηκος και 7 εκατ πλατος

εχει χωρο να βαλω και τα 3 υλικα που συζηταμε

απλα ρωταω αν ειναι αναγκαιο...

επισης εχω βαλει φυτα "ευκολα"

εχω και ενα apple snail

αυτα, δεν εχω σκοπο οπως ειπα να το γεμισω ψαρια,..

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::D OK κανε οτι καλυτερο μπορεις και βλεπουμε πως θα παει απο μετρησεις.

Βασικο, το λεω να υπαρχει, α) δεν βαζουμε μαζεμενα τα ψαρια στο ενδυρειο β) δεν αλλαζουμε ολα τα υλικα με μιας, οταν κανουμε αναβαθμιση, γιατι μενουμε στην ουσια με αστρωτο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω σου προτεινω μονο μια μικρη στρωση βαμβακι και το υπολοιπο μονο siporax mini. οχι σφουγγαρι γιατι τη δουλεια του την κανει το βαμβακι και καλυτερα μαλιστα. αλλωστε δεν εχει το χωρο στο φιλτρο σου για πολυτελειες/ :D

επισης στη θεση σου και με σκοπο να διασφαλισω οτι σου ειπε πολυ σωστα ο δελτα, θα εδινα την προσοχη μου να το κανω ενα ομορφο κηπο. θα εβαζα ενα πανεμορφο μονομαχο να τον βλεπω να κανει τις φυσσαλιδες του και να κολυμπαει με αυτη την ομορφη χαρη, 5-6 σαλιγκαρια, κανενα ξυλο και ο μονομαχος θα ηταν ο μονακριβος γιος μου, που θα αγαπουσα πολυ!!!!

ετσι θα απεφευγα τα προβληματα.

το να βαλεις ζωοτοκα, οπως ειναι τα γκαπυ και να ειναι ευτυχισμενα, θα επρεπε να βαλω ενα χαρεμι (1αρσ+3 θυληκα). αυτο σημαινει ομως γεννες και συνεχη αυξηση του πλυθησμου με οτι επιπτωσεις στη ποιοτητα του νερου, λογω λιγων λιτρων και περιορισμενης δυνατοτητας αναπτυξης της βιολογιας μου. το να βαλω μονο αρσενικα δεν θα ηταν ομορφο για τα ψαρια μου γιατι τα ζωοτοκα δεν ζουν χωρις σεξ!!!!! :hysterical:

εχε υπ'οψιν σου οτι ευτυτιχισμενα ψαρια σημαινει χρωματα, συμπεριφορες, τσαχπινια και ζωη χωρις προβληματα!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω σου προτεινω μονο μια μικρη στρωση βαμβακι και το υπολοιπο μονο siporax mini. οχι σφουγγαρι γιατι τη δουλεια του την κανει το βαμβακι και καλυτερα μαλιστα. αλλωστε δεν εχει το χωρο στο φιλτρο σου για πολυτελειες/ :D

επισης στη θεση σου και με σκοπο να διασφαλισω οτι σου ειπε πολυ σωστα ο δελτα, θα εδινα την προσοχη μου να το κανω ενα ομορφο κηπο. θα εβαζα ενα πανεμορφο μονομαχο να τον βλεπω να κανει τις φυσσαλιδες του και να κολυμπαει με αυτη την ομορφη χαρη, 5-6 σαλιγκαρια, κανενα ξυλο και ο μονομαχος θα ηταν ο μονακριβος γιος μου, που θα αγαπουσα πολυ!!!!

ετσι θα απεφευγα τα προβληματα.

το να βαλεις ζωοτοκα, οπως ειναι τα γκαπυ και να ειναι ευτυχισμενα, θα επρεπε να βαλω ενα χαρεμι (1αρσ+3 θυληκα). αυτο σημαινει ομως γεννες και συνεχη αυξηση του πλυθησμου με οτι επιπτωσεις στη ποιοτητα του νερου, λογω λιγων λιτρων και περιορισμενης δυνατοτητας αναπτυξης της βιολογιας μου. το να βαλω μονο αρσενικα δεν θα ηταν ομορφο για τα ψαρια μου γιατι τα ζωοτοκα δεν ζουν χωρις σεξ!!!!! :hysterical:

εχε υπ'οψιν σου οτι ευτυτιχισμενα ψαρια σημαινει χρωματα, συμπεριφορες, τσαχπινια και ζωη χωρις προβληματα!!!! :rolleyes:

οκ ....αν και εχω ξετρελαθεί με τα γκαπυ...θα το σκεφτώ σοβαρα ομως γιατι και εγω θελω να ειναι χαρουμενα τα ψαράκια!

για το φιλτρο...

εφοσον βγαλω το σφουγγαρι και βαλω τα υλικα που λες για να στρώσει το φιλτρο βαζω τα νεα υλικά και στύβω το σφουγγαρι απο πανω και ειμαστε οκ?

Link to comment
Share on other sites

οκ ....αν και εχω ξετρελαθεί με τα γκαπυ...θα το σκεφτώ σοβαρα ομως γιατι και εγω θελω να ειναι χαρουμενα τα ψαράκια!

για το φιλτρο...

εφοσον βγαλω το σφουγγαρι και βαλω τα υλικα που λες για να στρώσει το φιλτρο βαζω τα νεα υλικά και στύβω το σφουγγαρι απο πανω και ειμαστε οκ?

Παρε στην πορεια και ενα 60-80 λιτρα και πανω ενυδρειο για γκαπυ :rolleyes:

Σχεδον ετοιμοι, καλο θα ηταν αλλαζαν σταδιακα τα υλικα.

Δεν ξερω τι εχεις αποφασισει τελικα για υλικα και σειρα υλικων, αλλα εγω θα ειχα παντα και μηχανικη φιλτρανση (πχ σφουγγαρι χοντροτρυπο ή/και μηχανικο μακαρονι πριν τα βιολογικα)

Τι υλικα εχεις αποφασισει και με ποια σειρα θα περναει το νερο απο μεσα τους?

Βαλε μια φωτο ή λινκ απο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Παρε στην πορεια και ενα 60-80 λιτρα και πανω ενυδρειο για γκαπυ :D

Σχεδον ετοιμοι, καλο θα ηταν αλλαζαν σταδιακα τα υλικα.

Δεν ξερω τι εχεις αποφασισει τελικα για υλικα και σειρα υλικων, αλλα εγω θα ειχα παντα και μηχανικη φιλτρανση (πχ σφουγγαρι χοντροτρυπο ή/και μηχανικο μακαρονι πριν τα βιολογικα)

Τι υλικα εχεις αποφασισει και με ποια σειρα θα περναει το νερο απο μεσα τους?

Βαλε μια φωτο ή λινκ απο το φιλτρο.

αυτη την στιγμη ειναι μεσα μονο το σφουγγαρι, και ρωταω για να αγορασω αν ειναι...

και η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει, εχω καταληξει μονο οτι θελω οπως λες και μηχανικη φιλτρανση, σκεφτομαι ή το ενυδρειακο βαμβακι ή μηχανικο μακαρονι...

και θα το βαλω πανω απο το σφουγγαρι σωστα..? :rolleyes:

το σφουγγαρι ειναι στον πατο του φιλτρου...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτο του φιλτρου αν μπορεις.

Γραψε μαρκα, μοντελο, οτι στοιχεια εχει για να το βρουμε και να δουμε τι σηκωνει να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...