Jump to content

Juwel Rio 240


johnvolno1

Recommended Posts

...

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι ότι είναι ανάγκη να αλλάξω λάμπες?

έχει μπροστά την juwel high lite day 54w/1047mm και πίσω juwel nature 54w/1047mm.

Δεν μου αρέσει και πολύ ο φωτισμός....δηλαδή αυτό το ασπρο της μπροστινής με χαλάει λίγο.....

Αλλά δεν θέλω να τις πειράξω αν δεν υπάρχει πρόβλημα...

Ο φωτισμος του ενυδρειου ειναι καλος για ενυδρεια γενικου ενδιαφεροντος.

Φυσικα αλλαζονται ομως αν θες καποιο ιδιαιτερο χρωμα λογω βιοτοπου ή αναγκες ψαριων ή φυτων κλπ

Υπαρχει ενας περιορισμος φυσικα στα juwel με Τ5 highlite φωτισμο.

Εχουν δικο τους μηκος λαμπας (λιγο πιο μακρυες) και δεν μπορουν να μπουν ολες οι λαμπες.

Στο rio240 μονο λαμπες με μηκος 120cm και 54 watt (οι κοινες ειναι 54 watt αλλα μηκος 114,9cm νομιζω)

Απότι ξερω εκτος απο τις juwel που βρισκεις ευκολα, εχει βγαλει η jbl, η arcadia, ή sylvania grolux και η dennerle αλλα δεν υπαρχουν ευκολα διαθεσιμες παντου στην ελλαδα.

Να σου πω την αληθεια ψαχνω και εγω λαμπες Τ5 με κατω απο 4000 Kelvin για juwel για "σκοτεινο" ενυδρειο.

Εχω κανει ενα συνδυασμο απο δυο λαμπες που ειναι και οι δυο κοντα στα 4000, εμενα μου κανει, αλλα δεν ειναι για αυτους που θελουν "χρωματα" στο ενυδρειο και δεν τις συνιστω για "εντυπωσιακου χρωματισμου" ενυδρεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος του ενυδρειου ειναι καλος για ενυδρεια γενικου ενδιαφεροντος.

Φυσικα αλλαζονται ομως αν θες καποιο ιδιαιτερο χρωμα λογω βιοτοπου ή αναγκες ψαριων ή φυτων κλπ

Υπαρχει ενας περιορισμος φυσικα στα juwel με Τ5 highlite φωτισμο.

Εχουν δικο τους μηκος λαμπας (λιγο πιο μακρυες) και δεν μπορουν να μπουν ολες οι λαμπες.

Στο rio240 μονο λαμπες με μηκος 120cm και 54 watt (οι κοινες ειναι 54 watt αλλα μηκος 114,9cm νομιζω)

Απότι ξερω εκτος απο τις juwel που βρισκεις ευκολα, εχει βγαλει η jbl, η arcadia, ή sylvania grolux και η dennerle αλλα δεν υπαρχουν ευκολα διαθεσιμες παντου στην ελλαδα.

Να σου πω την αληθεια ψαχνω και εγω λαμπες Τ5 με κατω απο 4000 Kelvin για juwel για "σκοτεινο" ενυδρειο.

Εχω κανει ενα συνδυασμο απο δυο λαμπες που ειναι και οι δυο κοντα στα 4000, εμενα μου κανει, αλλα δεν ειναι για αυτους που θελουν "χρωματα" στο ενυδρειο και δεν τις συνιστω για "εντυπωσιακου χρωματισμου" ενυδρεια.

ισως τότε αργότερα αλλαξω την μπροστά και βάλω σαν την πίσω (nature).

Aλλά δεν είναι 120cm. Oι λάμπες γράφουν επάνω 1047mm!!

Επίσης διαβασα και αυτό

Link to comment
Share on other sites

ισως τότε αργότερα αλλαξω την μπροστά και βάλω σαν την πίσω (nature).

Aλλά δεν είναι 120cm. Oι λάμπες γράφουν επάνω 1047mm!!

Επίσης διαβασα και αυτό

Εχεις δικιο 120εκ ειναι για το ριο400.

Tα ιδια ισχυουν ομως και για τις λαμπες του 240 (ειναι πιο μεγαλες απο τις κοινες)

dennerle special plant εβαλα 3000K

http://www.dennerle.de/en/index.php?option...&Itemid=100

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο 120εκ ειναι για το ριο400.

Tα ιδια ισχυουν ομως και για τις λαμπες του 240 (ειναι πιο μεγαλες απο τις κοινες)

dennerle special plant εβαλα 3000K

http://www.dennerle.de/en/index.php?option...&Itemid=100

Βρήκα αυτη. http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1555

αλλα λεει τ8. Κανει;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1548

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Στα πλαινα τζαμια τα spraybar αντικρυστα.

και σε καθε γωνια τις εισαγωγες.

Δεδομένου ότι έχω αρκετά φυτά αλλά και ψάρια που θέλουν σχετικά ήρεμα νερά, που προτεινεις να βάλω τα spraybar??? λίγο πάνω από την επιφάνεια νερου??? λίγο κάτω απο την επιφάνεια??? ή στο ιδιο ύψος????

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έχω αρκετά φυτά αλλά και ψάρια που θέλουν σχετικά ήρεμα νερά, που προτεινεις να βάλω τα spraybar??? λίγο πάνω από την επιφάνεια νερου??? λίγο κάτω απο την επιφάνεια??? ή στο ιδιο ύψος????

Εγω ανοιγω και μερικες εξτρα τρυπες και απο κατω απο το spraybar (σε 40 μοιρες γωνια μεταξυ τους) ετσι ωστε να εχω και ροη προς τα κατω (γλυφει το νερο το τζαμι) και να εχει καλη κυκλοφορια και στο βυθο στις γωνιες.

Υπολογισε αυτο που βλέπεις να ειναι και απο την απεναντι πλευρα το ιδιο.

bP7110036.jpg

Παραλληλα εχω τα spraybar στο υψος του νερου για να γινεται αναταραξη χωρις πολυ φασαρια ομως.

(μη λαβεις υποψιν σου το σφουγγαρακι στην ακρη του spraybar, τωρα εχω κανονικα την ταπα. Ηταν πειραμα για μειωσης πιεσης του νερου, πριν ανοιξω τις τρυπες απο κατω)

P1020005.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη ανοιξεις πολλες τρυπες απο κατω και κοψεις τελιως την πιεση.

Δοκιμασε με τις μισες πρωτα απο αυτες που εχει απο τη μανα του στην οριζοντια θεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...