Jump to content

αρλεκίνοι - Mouth Fungus ?


Recommended Posts

Καλησπέρα...και συγχαρητήρια για την πολύ ωραία και πολύτιμη παρέα.

Και επειδή το εννοώ όταν λέω πολύτιμη παρέα, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν 4 από τους 6 αρλεκίνους που φιλοξενούσε μέχρι πρότινος ένας φίλος στο ενυδρείο του.

Από καιρό παρατηρούσα (μερικούς μήνες) αυτά τα ψαράκια να έχουν ένα μπαμπακάκι, σαν σπιράκι, στο μπροστινό εξωτερικό μέρος της κάτω γνάθου. Το σύμπτωμα αυτό από καιρό σε καιρό εμφανιζόταν και έφευγε.

Τις παραμέτρους του 60λιτρου ενυδρείου του δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω και γι αυτό δεν συμπληρώνω τη σχετική φόρμα.

Τα ψάρια τα φιλοξενώ εδώ και μερικές μέρες στο νεοσύστατο 120άλιτρο ενυδρείο μου, μόνα τους.

Το ενυδρείο στρώνει 25 μέρες και αφού οι ενδείξεις ήταν πλέον

24οC θερμοκρασία

pH < 7

0 αμμωνία,

0 νιτρώδη και

12.5 νιτρικά πριν την καθιερωμένη αλλαγή νερού 30% , έβγαλα 3 κορίδορες και έβαλα τους αρλεκίνους για να τους θεραπεύσω (μακάρι...)

Θα παρακαλέσω, ρίχνοντας μια ματιά στις φωτογραφίες, να καταθέσετε την άποψή σας για το άν είναι

mouth fungus ή κάτι άλλο, καθώς και τρόπο αντιμετώπισής του...ευχαριστώ.

post-16871-1263410081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος αντιμετώπισης;

Baktopur direct

Προσοχή στην δοσολογία και στις οδηγίες χρήσης!

Link to comment
Share on other sites

Baktopur direct

Προσοχή στην δοσολογία και στις οδηγίες χρήσης!

Το baktopur είναι και για την περίπτωση της λεμφοκύστης;

Να επισημάνω πως αν είναι fungus, δεν θα έπρεπε να έχουν επεκταθεί τα συμπτώματα μετά από τόσους μήνες μιας και η ασθένεια είναι επικίνδυνη και μεταδοτική;

Το baktopure χαλάει τη βιολογία του φίλτρου; Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Το baktopur είναι και για την περίπτωση της λεμφοκύστης;

Να επισημάνω πως αν είναι fungus, δεν θα έπρεπε να έχουν επεκταθεί τα συμπτώματα μετά από τόσους μήνες μιας και η ασθένεια είναι επικίνδυνη και μεταδοτική;

Το baktopure χαλάει τη βιολογία του φίλτρου; Ισχύει;

Για την λεμφοκύστη δεν νομίζω πως βοηθάει, τουλάχιστον όχι άμεσα. Το baktopur direct χαλάει την βιολογία του φίλτρου σου. Για να το πω καλύτερα μπορεί να την εξασθενήσει από λίγο έως και να την εξαφανίσει, ανάλογα με το πόσο ισχυρή είναι. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο να σου προτείνω... Πάντως νομίζω πως δεν έχεις και άλλες επιλογές (νομίζω) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από δικές μου προσπάθειες η βιολογία επανήλθε αρκετά γρήγορα ώστε να μην δω κάποιο πρόβλημα, βέβαια δεν ξέρω αν τσίμπησε καθόλου αμμωνία-νιτρώδη. Προσωπικά πιστεύω οτι περισσότερο επικίνδυνο είναι να μεταφέρεις τη βιολογία σε άλλο δοχείο, βέβαια όλα παίζουν και αφού το λέει και η εταιρία δεν μπορώ να πω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...