Jump to content

Εξωτερικο Eheim


thab

Recommended Posts

Ετοιμαζομαι να στησω ενα ενυδρειο 72 λιτρων (60x30x40) και ειμαι στην αναζητηση εξωτερικου φιλτρου.

Το ενυδρειο θα φιλοξενησει apistogramma.

Κλινω περισσοτερο προς το eheim ecco pro 130.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1258

Η ερωτηση μου ειναι σχετικα με τη ροη: πιστευετε οτι θα ειναι μεγαλη για τα συγκεκριμενα λιτρα (και συνθεση);

(Προσωπικα πιστευω πως οχι αφου και στο λινκ γραφει πως ειναι για 60-130 λιτρα,απλα με προβληματιζει το

500 λ/ω,δεδομενου οτι τα apistogramma θελουν χαμηλη ροη).

Περιμενω γνωμες...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία της συγκεκριμένης σειράς δεν έχουν ιδιαίτερα ισχυρή ροή αλλά ακόμη και στην περίπτωση αυτή μπορείς να τη στραγγαλίσεις κάπως με τη βοήθεια της βάνας εξαγωγής. ¨η ακόμη μπορείς να μειώσεις τη ροή με τη προσθήκη της φλογέρας (σωλήνας με πολλές τρύπες) χωρίς το καπάκι της στην άκρη.

Κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες σειρές της ΕΗΕΙΜ και πολύ οικονομική (στην κατανάλωση ενέργειας)

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :D

Το 2213 πως σου φαίνεται?το θεωρώ εξαιρετικό φίλτρο :rolleyes:

Η αληθεια ειναι πως αρχικα ημουν αναμεσα σε 2213 και ecco, αλλα εκλινα προς το δευτερο και απο οικονομικης

πλευρας (το 2213 με βανακια και υλικα θα μου βγει πιο ακριβο απο το ecco που τα συμπεριλαμβανει στη συσκευασια)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :rolleyes:

Η αληθεια ειναι πως αρχικα ημουν αναμεσα σε 2213 και ecco, αλλα εκλινα προς το δευτερο και απο οικονομικης

πλευρας (το 2213 με βανακια και υλικα θα μου βγει πιο ακριβο απο το ecco που τα συμπεριλαμβανει στη συσκευασια)

+1 :D

κ γω το ecco 300 εχω ειναι παρα πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...