Jump to content

νεος στα αλατια....


giorgiokal21

Recommended Posts

παιδια καλησπερα.ειμαι αρχαριος με το θαλασσινο νερο εχω και φιλους εμπειρους χρειαζομαι ομως και πιο αντικειμενικη βοηθεια την οποια μπορειτε νομιζω να μου την δωσετε.κληρονομισα λοιπον ενα ενυδρειο 500λ το οποιο θα κανω θαλλασινο σταδιακα,δεν βιαζομαι ξερω οτι θελει πολυ υπομονη.για αρχη θα ηθελα να μου πειτε εαν το φιλτρο που θα μου δωσει το ιδιο ατομο (e-heim professional 3) και το skimmer(skim 400 protein skimmer 250) ειναι οκ για μενα.σημειωτεον θα βαλω εν καιρω αρκετο βραχο ζωντανο και κοραλλια μεσα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο φιλτρο ειναι πολυ μεγαλο.Οχι οτι δεν θα κανει δουλεια αλλα το μονο που θα βαλεις μεσα ειναι αθρακα και αντιφωσφορο που πιανουν λιγο χωρο.

Για το skimmer δεν καταλαβα τι μαρκα ειναι και για ποσα λιτρα το δινει ο κατασκευαστης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.ειμαι αρχαριος με το θαλασσινο νερο εχω και φιλους εμπειρους χρειαζομαι ομως και πιο αντικειμενικη βοηθεια την οποια μπορειτε νομιζω να μου την δωσετε.κληρονομισα λοιπον ενα ενυδρειο 500λ το οποιο θα κανω θαλλασινο σταδιακα,δεν βιαζομαι ξερω οτι θελει πολυ υπομονη.για αρχη θα ηθελα να μου πειτε εαν το φιλτρο που θα μου δωσει το ιδιο ατομο (e-heim professional 3) και το skimmer(skim 400 protein skimmer 250) ειναι οκ για μενα.σημειωτεον θα βαλω εν καιρω αρκετο βραχο ζωντανο και κοραλλια μεσα.ευχαριστω

να σου πω την αληθεια ουτε εγω καταλαβα απλως νομιζα οτι ειναι λογω ασχετοσυνης μου.ναι το φιλτρο μου ειπε οτι ειναι μεγαλο αλλα επειδη μου το δινει 150 ευρω μονο ειπα να το παρω.δεν νομιζω να κανει ζημια,εννοειται οτι δεχομαι προτασεις και συμβουλες για το καλυτερο. sumb δεν θα εχω ειναι εντελως απαραιτητο??ευχαριστω κιολας που μου απαντησες... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να κανεις μια βολτα απο καποια ενυδρειακα μαγαζια,να δεις τι εξωτερικα φιλτρα υπαρχουν και σε τι τιμες και τον ογκο των φιλτρων και επειτα αποφασιζεις μονος σου.

Το sump δεν ειναι απαραιτητο,αλλα κανει τη ζωη μας πολυ πιο ευκολη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να κανεις μια βολτα απο καποια ενυδρειακα μαγαζια,να δεις τι εξωτερικα φιλτρα υπαρχουν και σε τι τιμες και τον ογκο των φιλτρων και επειτα αποφασιζεις μονος σου.

Το sump δεν ειναι απαραιτητο,αλλα κανει τη ζωη μας πολυ πιο ευκολη.

πωωω Ακη σε υπερ ευχαριστω διοτι εχω αρκετη υπομονη για θαλασσινο αλλα εχω πελαγωσει με ολα αυτα που διαβαζω.

Link to comment
Share on other sites

κληρονομισα λοιπον ενα ενυδρειο 500λ

Καλως ηρθες και καλη αρχη. Πληροφοριακα τα 500l μαλλον ειναι πολλα για nano reef :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη αρχη. Πληροφοριακα τα 500l μαλλον ειναι πολλα για nano reef :D

καλησπερα το ξερω αλλα ειμαι καινουργιος και στο site και δεν ξερω για πιο λογο γραφει στο profil μου για nano reef.εγω reef κανονικο θελω.thanks anyway :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...