Jump to content

Μεταφορα φυτων


LeonTheProf

Recommended Posts

Χμμμ, λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων θα πρεπει να λειψω Μυτιληνη για μερικους μηνες, οποτε και ξεστηνω το τωρινο μου ενυδρειο.

Τεσπα, για να εχω ομως κατι να ασχολουμαι εκει θελω να παρω τα φυτακια μου (εδω να ευχαριστησω οσους μου χαρισαν κλαδεματα) ωστε να στησω ενα νανοφυτεμενο..το θεμα ειναι πως μπορω να μεταφερω τα φυτα στο καραβι σε ενα ταξιδι που θα διαρκεσει 12 ωρες (απο το να τα βγαλω απ το ενυδρειο μεχρι να τα ξαναβαλω στο αλλο στη Μυτιληνη θα περασουν συνολικα περιπου 24 ωρες.)

Μια σκεψη μου ειναι να τα βαλω σε ενα μεγαλο ψηλο ταπερ (σαν αυτο που βαζουν τα μακαρονια) με νερο και να το σφραγισω καλα.

Μια αλλη σκεψη ειναι να βρεξω καλα 2-3 πετσετες και να τα τυλιξω αλλα δε ξερω κατα ποσο θα τα τραυματισω.

Υποχην εχω αρκετα φυτα...πολλων μεγεθων..εχω και moss..

Any ideas??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα φυτά αντέχουν σε μεγάλα ταξίδια χωρίς κανένα πρόβλημα... Απλά παίρνεις μια σακούλα απ' αυτές που βάζουμε τα ψάρια, βάζεις ένα-δυο δάχτυλα νερό, ρίχνεις μέσα τα φυτά, το κλείνεις καλά για να μη χάνει υγρασία και είσαι έτοιμος. Τα φυτά δε θα σκεπάζονται, αλλά θα έχουν υγρασία και θα είναι εντάξει. Με αυτό τον τρόπο αντέχουν σε μεταφορά τουλάχιστον τρεις μέρες χωρίς πρόβλημα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου νερό ότι φυτά και να είναι, να μπουν υγρά, να είναι σχετικά αεροστεγής η συσκευασία, να μην συμπιεστούν και να μην εκτεθούν σε θερμοκρασίες άνω των 30 (για 24 ώρες ίσως αντέχουν και παραπάνω αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Όλα δοκιμασμένα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια πρακτική λύση που εφαρμόζω εγώ είναι τα μπουκάλια του νερου. Τα βάζεις μέσα, βάζεις και νερό και ίσε τζέτ! Το μόνο κόλλημα είναι αμα δεν χωράνε απο το στομιο του μπουκαλιου. Βέβαια υπάρχουν και μπουκάλια με μεγαλύτερη διάμετρου καπακιού (βλ. γαλα "Ολυμπος")

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο 2-3 δάχτυλα νερό; Εγώ τα βουλιάζω τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο 2-3 δάχτυλα νερό; Εγώ τα βουλιάζω τελείως.

Κατά την μεταφορά περισσότερο θα τραυματιστούν με νερό μέσα από τα κουνήματα παρά απλά με υγρασία και αέρα, εξ' όρισμού τα φυτά δεν χάνουν υγρασία αν ο αέρας έξω είναι κορεσμένος σε αυτή και τέλος θέλεις τη συσκευασία σου όσο πιο ελαφριά, στεγνή και ασφαλή γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια πρακτική λύση που εφαρμόζω εγώ είναι τα μπουκάλια του νερου. Τα βάζεις μέσα, βάζεις και νερό και ίσε τζέτ! Το μόνο κόλλημα είναι αμα δεν χωράνε απο το στομιο του μπουκαλιου. Βέβαια υπάρχουν και μπουκάλια με μεγαλύτερη διάμετρου καπακιού (βλ. γαλα "Ολυμπος")

Κατά την μεταφορά περισσότερο θα τραυματιστούν με νερό μέσα από τα κουνήματα παρά απλά με υγρασία και αέρα, εξ' όρισμού τα φυτά δεν χάνουν υγρασία αν ο αέρας έξω είναι κορεσμένος σε αυτή και τέλος θέλεις τη συσκευασία σου όσο πιο ελαφριά, στεγνή και ασφαλή γίνεται.

Τότε χωρίς νερό. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τυλιγμένα σε μουλιασμένες εφημερίδες (!)

Και οι πετσέτες μια χαρά είναι (καλύτερα)

Και τα σακουλάκια μεταφοράς με υγρασία (λίγο νερό) και φουσκωμένα κανονικά πιασμένα με λάστιχο

Αντέχουν πολύ περισσότερο από 24 ώρες αρκεί να μην εκτεθούν σε υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα! είναι πολύ λογικό και πρακτικό αυτό που λες. Για τόσο μεγάλα ταξίδια εγώ τα έβαζα σε σκληρά μπωλ φουλ με νερό. Θα αναθεωρήσω!

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω τόσο στο να το ξεκαθαρίσω γιατί τόσες φορές που έχω φέρει κλαδέματα στη συνάντηση και τόσα που κουβαλάω θα ήθελα ένα ενυδρείο στον ώμο αν ήθελαν νερό, επίσης θέλω να διευκολύνω όσους κουβαλάνε σακούλες με νερό και κλαδέματα στις συναντήσεις και ταλαιπωρούν τον εαυτό τους και τα φυτά τζάμπα, και pistia να θες να μεταφέρεις υγρή σακούλα χρειάζεται όχι νερό. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο vicious.

είναι πολλές οι φορές που έχω πάρει φυτό σε σακούλα χωρίς νερό και έχει αντέξει καλά μέχρι 2 ημέρες...

χωρίς βέβαια να εκτεθεί σε πολύ υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, εχω κρατησει αρκετες ψαροσακουλες οποτε θα τα βαλω μεσα εκει και τελος. Οι θερμοκρασιες πιστευω θα ειναι νορμαλ. Εξαρταται και απο το air-codition του καραβιου...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, εχω κρατησει αρκετες ψαροσακουλες οποτε θα τα βαλω μεσα εκει και τελος. Οι θερμοκρασιες πιστευω θα ειναι νορμαλ. Εξαρταται και απο το air-codition του καραβιου...

Μιχαλη εγω ειχα φυτα σε ψαροσακουλες με νερο βρύσης,για ενα ενυδρειο που εφτιαξα σε εναν φιλο, πανω απο 24 ωρες και δεν επαθαν τιποτα!

(of topic) Πότε μας έρχεσαι :D:rolleyes: ???

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε πατρίδα! :rolleyes:

Για να τα μεταφέρεις χωρίς τραυματισμούς και μεταβολές στη θερμοκρασία σου καλά θα ήταν να χρησιμοπιούσες ενα ''ψυγείο'' απο φελιζόλ, φτηνό και λειτουργικό γι' αυτή τη περίπτωσή.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη εγω ειχα φυτα σε ψαροσακουλες με νερο βρύσης,για ενα ενυδρειο που εφτιαξα σε εναν φιλο, πανω απο 24 ωρες και δεν επαθαν τιποτα!

(of topic) Πότε μας έρχεσαι :D:rolleyes: ???

Σαββατο πρωι ειμαι εκει οποτε ετοιμασε μπολι..

Link to comment
Share on other sites

Σαββατο πρωι ειμαι εκει οποτε ετοιμασε μπολι..

:rolleyes::D:hysterical:

Απο βδομαδα οτι θες Mike γιατι το ΣΚ θα ειμαι Αθηνα!!!Δευτερα γυρναω και αν εχεις κλαδεματα θα ηθελα μερικα :blink::wootwoot::) !!!Θα μιλήσουμε στο τηλέφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή λύση είναι αυτή του viciouscircle.

Ψαροσακούλα τα φυτά υγρά μέσα και καλό κλείσιμο.

Κρατάνε όχι μόνο ώρες αλλά και μέρες. Αρκεί η θερμοκρασία να μην πέσει ούτε να ανέβει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι καλυτερα για μεγαλης διαρκειας μεταφορες :rolleyes:

Και δεν ειναι τιποτα πιο δυσκολα απο την εφημεριδα το τα βαλεις σε ενα σακουλακι με λαστιχακι.

Οχι ομως ψιλο σακουλακι polybag και σπασει.

Βαλε τα σε καποιο σαν αυτα που αγοραζουμε τα ψαρια και τα φυτα απο τα πετ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα tip από εμένα, η σακούλα να είναι σχετικά φουσκωμένη και όχι χωρίς καθόλου αέρα, θερμική μόνωση+προστασία από σπάσιμο βλαστών 2 σε ένα νοικοκυρεμένα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...