Jump to content

Επιλογη ψαριων...


Marou

Recommended Posts

Αρχικα γεια σας... ειμαι σχετικα καινουργιος στο φορουμ εχω κανει ενα ακομα ποστ αλλα διαβαζω καθημερινα και παρακολουθω οτι βλεπω και μου ειναι ενδιαφερον...

Εκανα αυτο το ποστ για να μπορεσετε να μου προτινεται τι ψαρια μπορω να βαλω στο ενυδρειο της photo:

hpim0331.jpg

Πληροφοριες: 110L , φιλτρο εσωτερικο με 1L Siporax και ενα μικρο σφουγκαρι 400L/h

Συνθηκες νερου: PH:6.5 GH:2 KH:1 οι οποιες θα αλλαξουν αν τα ψαρια που θα μπουν απαιτουν διαφορετικες.

Το ασπρο πανω στο ξυλο ειναι μυκητας ο οποιος δυστυχως εμφανιστηκε αν και το ξυλο εβρασε 2 φορες μεχρι τωρα... το ευχαριστο ειναι οτι πλεον περιοριζεται και σιγα σιγα θα εξαφανιστει απο μονος του. Το ενυδρειο δεν εχει στρωσει ακομα αλλα εχω αρχισει να ψαχνω απο τωρα τους κατοικους του.

Αρχικα αποκλυω τα καρντιναλ και νεον τετρα γιατι δεν με συγκινουν ιδιαιτερα... Ενδοιαφερομαι για ενα κοπαδιαστο ψαρι το οποιο να ειναι δραστηριο και να μην κρυβεται συνεχεια... Επισης θα πρεπει να ειναι συμβατο με Ramirezi καθως θελω οποσδηποτε να βαλω μεσα. Παρακαλω τα φωτα σας!! Επισης θελω οποιος μου προτεινει κατι να μου προτείνει και αριθμο ατομων συμφωνα με τα λιτρα μου. Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

To ενυδριο σου ειναι τελειο απο αποψης ντεκορ...

Tι θα ελεγες για αυτο το ψαρακι Sarpae Tetra

Γενικα υπαρχουν και αλλα κοπαδοψαρα απο νοτια Αμερικη :rolleyes: απο οπου καταγονται τα Ramirezi

Link to comment
Share on other sites

To ενυδριο σου ειναι τελειο απο αποψης ντεκορ...

Tι θα ελεγες για αυτο το ψαρακι Sarpae Tetra

Γενικα υπαρχουν και αλλα κοπαδοψαρα απο νοτια Αμερικη :D απο οπου καταγονται τα Ramirezi

Ευχαριστω :rolleyes: ωραιο ψαρακι και ειναι απο το στυλ που μου αρεσει... ποσα ομως μπορει να φιλοξενισει το ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

Sarpae Tetra

φοβερά ψαράκια!! έχω ένα κοπαδάκι στο κοινωνικό μου ενυδρείο.

ελάχιστα προτεινόμενα λίτρα για ένα μικρό κοπαδάκι είναι 40 λίτρα, άρα πιστεύω στα λίτρα σου θα μπορείς να έχεις ένα καλό κοπαδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειναι απο τα "μεγαλα" κοπαδοψαρα μια ομαδα των 12 ατομων νομιζω ειναι καλη ισως και μικροτερη μιας και μιλαμε για τελικο μεγεθος 4 cm... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο του ενυδρείου φαίνεται πολύ όμορφο αν και η φωτογραφία το αδικεί. Τα Sarpae Tetra που σου πρότειναν τα παιδιά θα είναι μια χαρά.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φαινεται οτι θα γινει το ενυδρειο.

Οι τιμες του νερου πολυ καλες για ψαρια Ν Αμερικης.

Κανε πολυ καλη προσαρμογη στα ραμ (1 ωρα με τη σακουλα στο ενυδρειο και το νερο να πεφτει απαλα στα τοιχωματα της σακουλάς). Κρατα οσο πιο κοντα στο μηδεν γινεται τα νιτρικα ΝΟ3.

Για dither fish σου προτεινω τα Nannostomus trifasciatus (Three-Lined Pencilfish) και σαν δευτερη επιλογη τα Carnegiella marthae (Blackwing hatchetfish).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Το serpae ειναι η πιο καλη επιλογη ως τωρα... Εχω σκεφτει και για tiger barb καθως διαβασα οτι ειναι υπερκινητικα και αυτο μου αρεσει... δεν ταιριαζουν ομως με ραμιρεζι γιατι νομιζω ειναι λιγο αγρια... επισης δεν ξερω αν πανε σε φυτεμενο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...