Jump to content

το ενυδρειο μου 40l


aquamike

Recommended Posts

δεν εχω να πω κ πολλα ειναι 40 L φυτεμενο με 1 μονομαχο

2 apple snails,1 zebra snail,4 amano και 5 red cherry!post-15362-1263496491_thumb.jpgpost-15362-1263496519_thumb.jpgpost-15362-1263496540_thumb.jpg

περιμενω την γνωμη σας και οτι εσεις θεωρειται σωστο ..!! :blink::wootwoot::rolleyes::D

μπορει να ειναι λιγο προχειρο ειναι επειδη δεν εχω πολυ χρονο.. :hysterical: (γ λυκειου)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρειάκι σου και με προοπτικές! Αν έχεις μαύρο φόντο, πιθανόν να χρειαστεί να το βγάλεις γιατί θα στρεσάρεις τον μονομάχο! Ποιες είναι οι τιμές νερού σου και κάνε και μία παρουσίαση του εξοπλισμού σου και των διαδικασιών που ακολουθείς!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ph ειναι 7.3

kh 7-8

gh 13

nh3/nh4 0

no2 0

απο εξοπλισμο εχω ενα μικρο εξωτερικο φιλτρο ...

ενα θερμοστατη 50αρι

λιπασμα flourish excel

υποστρωμα tetra

1 ξυλο 5 πετρες μη ασβεστολιθικες...

πολλα φυτα.!!

γαριδουλες amano και red cherry

2 apple snails και ενα zebra snail!

Αυτα....

Link to comment
Share on other sites

καθε 2 εβδομαδες αλλαγη του 30% του νερου και προσθηκη αντιχλωριου της sera...

καθημερινο ταισμα απο λιγο 3 φορες την ημερα...

ερωτηση βλεπω πολυ λιγη αλγη να αναπτυσσεται σιγα σιγα στα τζαμια δεν φαινεται καν εκτος και αν το προσεξεις παρα μα παρα πολυ πως θα την αποφυγω??

Link to comment
Share on other sites

Ολα φαινονται καλα προσεξε αυτο που σου ειπε ο Νικος παραπανω...

Την αλγη με τοσα σαλιγκαρια μην την σκευτεσαι καν...Εκτος αν δεις κατι περιεργο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

βλεπω πολυ λιγη αλγη να αναπτυσσεται σιγα σιγα στα τζαμια δεν φαινεται καν εκτος και αν το προσεξεις παρα μα παρα πολυ πως θα την αποφυγω??

Το έχεις σε σημείο που το βλέπει ο ήλιος?

Link to comment
Share on other sites

Με δύο Apple snail σε 40lt μυρίζομαι έναν εκολαπτώμενου σαλιγκαροπαραγωγό!!!! Οι έχοντες τα σκήπτρα πρέπει να αρχίσουν να ανησυχούν! :rolleyes:

Ωραίο το ενυδρείο σου, καλοστημένο. Τωρα απλά περίμενε να μεγαλώσουν τα φυτά σου για να ''δείξουν''.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια ειλικρινα μακαρι να γινει ωραιο και δεν εχω ασχοληθει και οολυ μαζι του πολυ προχειρα τελος παντων θα δειξει σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μου άρεσε το ενυδρείο σου! Πολύ καλή προσπάθεια!

Κατά την γνώμη μου και το πρωσοπικό μου γούστο, οι πέτρες σου είναι όλα τα λεφτά στο ενυδρειάκι σου. Γι' αυτό εγώ δεν θα κάλυπτα την ψηλή πέτρα στα αριστερά. Το φυτό που είναι μπροστά την κρύβει και είναι κρίμα. Θα έβαζα κάτι πιο χαμηλό μπροστά της. Επίσης πολύ πιθανό να μην έβαζα ούτε το ξύλο, γιατί μου φαίνεται αρκετά μεγάλο και σκουρόχρωμο και κατά την γνώμη μου δεν ταιριάζει με τις πέτρες. Ίσως να έβαζα κάποιο κλαδάκι, αλλά όχι ρίζα.

Και πάλι μπράβο! Είναι κουκλί! Και όταν ασχοληθείς λίγο παραπάνω με τα φυτά θα γίνει ακόμα καλύτερο.

Προτεραιότητα όμως έχει το διάβασμα.

Να έχεις συνέχεια το νου σου στον μονομάχο και τις γαριδούλες, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί αυτή η συμβίωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν εχω να πω κ πολλα ειναι 40 L φυτεμενο με 1 μονομαχο

2 apple snails,1 zebra snail,4 amano και 5 red cherry!post-15362-1263496491_thumb.jpgpost-15362-1263496519_thumb.jpgpost-15362-1263496540_thumb.jpg

περιμενω την γνωμη σας και οτι εσεις θεωρειται σωστο ..!! :hysterical::thumbup::bowdown::bowdown:

μπορει να ειναι λιγο προχειρο ειναι επειδη δεν εχω πολυ χρονο.. :rasp: (γ λυκειου)

καλησπέρα φίλε mike επειδή έχουμε 2 κοινά, το ένα είναι το ενυδρείο και το άλλο είναι τα apple snails, θα θελα να σε ρωτήσω αν κλείνεις απο πάνω το ενυδρείο σου με κάτι

είμαι καινούριος με το ενυδρείο μου και σιγά σιγά κάνω κάποια βήματα με τη βοήθεια του φόρουμ φυσικά.

πολύ καλή η δουλεία σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε mike επειδή έχουμε 2 κοινά, το ένα είναι το ενυδρείο και το άλλο είναι τα apple snails, θα θελα να σε ρωτήσω αν κλείνεις απο πάνω το ενυδρείο σου με κάτι

είμαι καινούριος με το ενυδρείο μου και σιγά σιγά κάνω κάποια βήματα με τη βοήθεια του φόρουμ φυσικά.

πολύ καλή η δουλεία σου

Ως "μηλοσαλιγκαροπαραγαγος" θα σου απαντησω για τα μηλοσαλιγκαρα.... :bowdown:

Αν δεν βαλεις καπακι.... ειναι παρα πολυ πιθανο εως βεβαιο... να τα δεις να σουλατσαρουν στο σαλονι σου ή οπου εχεις το ενυδρειο.... :bowdown:

Υ.Γ. Ρε μιχαλακη.... αυτο ηθελες να πουλησεις?? Κριμα!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ως "μηλοσαλιγκαροπαραγαγος" θα σου απαντησω για τα μηλοσαλιγκαρα.... :bowdown:

Αν δεν βαλεις καπακι.... ειναι παρα πολυ πιθανο εως βεβαιο... να τα δεις να σουλατσαρουν στο σαλονι σου ή οπου εχεις το ενυδρειο.... :bowdown:

Υ.Γ. Ρε μιχαλακη.... αυτο ηθελες να πουλησεις?? Κριμα!!! :rasp:

έχουν γυρίσει το χώρο 2 φορές μέχρι τώρα... ;-D

plexiglass η γυαλί να βάλω?

Έγινε επεξεργασία - labros_k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...