Jump to content

Ορθογραφικα λαθη!


Recommended Posts

Θα ηθελα να διατυπωσω τη στεναχωρια μου τον τελευταιο καιρο με κατι που παρατηρω σχεδον καθε μερα ολο και περισσοτερο και εδω στο φορουμ μας και στην καθημερινη ζωη. Επισκεπτομαι το φορουμ πολλες φορες μεσα στην ημερα και διαβαζω τα ποστ που κανουν φιλοι κοι συνχομπιστες. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι τα τραγικα ορθογραφικα λαθη που υπαρχουν σχεδον σε καθε ποστ εδω μεσα...Λυπαμαι πραγματικα για το εκπαιδευτικο συστημα που υπαρχει στην Ελλαδα, καθως απο κει μεσα πρεπει να ξεκιναν ολα. Δεν γινεται σε μια προταση να υπαρχουν 8 ορθογραφικα λαθη. Αυτα τα παιδια εκθεση δεν γραφουν? Ορθογραφια δεν εμαθαν? Μπορει μερικοι να μην καταλαβαινουν τη σημασια και τη σοβαροτητα του θεματος και να με θεωρησουν παραξενο, αλλα φανταστειτε να γραφαμε ολοι ετσι:

Γεια σας φηλι μου και σηνχωμπηστες! Αγωρασα ενα ενιδριω 100 λητρον και θελο τη βοιθια σας....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα να διατυπωσω τη στεναχωρια μου τον τελευταιο καιρο με κατι που παρατηρω σχεδον καθε μερα ολο και περισσοτερο και εδω στο φορουμ μας και στην καθημερινη ζωη. Επισκεπτομαι το φορουμ πολλες φορες μεσα στην ημερα και διαβαζω τα ποστ που κανουν φιλοι κοι συνχομπιστες. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι τα τραγικα ορθογραφικα λαθη που υπαρχουν σχεδον σε καθε ποστ εδω μεσα...Λυπαμαι πραγματικα για το εκπαιδευτικο συστημα που υπαρχει στην Ελλαδα, καθως απο κει μεσα πρεπει να ξεκιναν ολα. Δεν γινεται σε μια προταση να υπαρχουν 8 ορθογραφικα λαθη. Αυτα τα παιδια εκθεση δεν γραφουν? Ορθογραφια δεν εμαθαν? Μπορει μερικοι να μην καταλαβαινουν τη σημασια και τη σοβαροτητα του θεματος και να με θεωρησουν παραξενο, αλλα φανταστειτε να γραφαμε ολοι ετσι:

Γεια σας φηλι μου και σηνχωμπηστες! Αγωρασα ενα ενιδριω 100 λητρον και θελο τη βοιθια σας....

+100!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες φιλε μου. Δεν θελω να διορθωνω τα ορθογραφικα λαθη οταν ποσταρω κατι. Με στεναχωρει που δεν ξερουμε να γραφουμε σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες φιλε μου. Δεν θελω να διορθωνω τα ορθογραφικα λαθη οταν ποσταρω κατι. Με στεναχωρει που δεν ξερουμε να γραφουμε σωστα...

εάν όλοι μας γράψουμε το τι μας στεναχωρεί μέσα στην μικρή μας κοινωνία νομίζεις θα βρεθεί άκρη ????...... :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως φιλε μου εχεις απολυτο δικιο αν παρω παραδειγμα απο τον ευατο μου εμαθα με τους τονους και ολους τους κανονες λαθη δεν εκανα ελα ομως που η δουλεια ειναι μονο στα αγγλικα και αρχισα να γραφω παλι στα ελληνικα τα 2-3 τελευταια χρονια στα φορουμ με τα χομπυ ελλα ομως που εχω ξεχαση ακομα και τους τονους να βαζω και ξερεται οσο περναει η ηλικια...... οσο για τα πιο νεα παιδια τι να πεις μαλλον το εχουν μπαταρη σε γκρικινγκλισ!!!!!!!!!!! οντως κριμα μαζι με τα υπολοιπα χανουμε και την γραφη μας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εάν όλοι μας γράψουμε το τι μας στεναχωρεί μέσα στην μικρή μας κοινωνία νομίζεις θα βρεθεί άκρη ????...... :rolleyes:

Δέν θα βρεθεί...αλλά κάποια στιγμή απο ΚΑΠΟΥ πρέπει να ξεκινήσουμε... :DΆν θέλουμε να αδιαφορούμε για εμάς, ΔΕΝ πρέπει να αδιαφορούμε και για τα παιδιά μας.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι συγχομπιστες και οχι συνχομπιστες :rolleyes:

ΥΓ:Και Βαγγος οχι Βαγκος :D

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως όλα ξεκινάνε από το σπίτι...To σχολείο το μόνο που καταφέρνει με το εκπαιδευτικό του σύστημα είναι να απωθεί τα παιδιά από την γνώση.

Εγώ ασχολούμαι με το διαδίκτυο τα τελευταία 4 χρόνια και μπορώ να πω πως μόνο στους πρώτους μήνες έγραφα με Greeklish.Πραγματικά όμως δεν βρίσκω κανέναν λόγο στο να γράφουμε με αυτά.Τις περισσότερες φορές είναι δυσνόητα και ακόμα και η νεολαία όπως και εγώ δυσκολευόμαστε να τα διαβάσουμε.Κριμας.

Υ.Γ Βάγκο ηρέμησε. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δυσλεξια και κανω διαφορα ωραια, αλλα προσπαθω οσο μπορω να τα διορθωνω..

Link to comment
Share on other sites

+1 μοια απω τα οιδεια :rolleyes:

Μπορεί να κάνουμε τώρα πλακίτσα αλλά όταν θα έρθει η στιγμή που θα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο....

Link to comment
Share on other sites

Μα τα παιδια που εχουν δυσλεξια ειναι που προσπαθουν να το διορθωσουν. Χανεται σιγα σιγα το ελληνικο στιγμα απο μεσα μας. αν χαθουν ολα τα ει,η,οι,υ, και αντικατασταθουν απο ενα ξερο ι τι κανουμε? Για καποιο λογο υπαρχουν. Κατι σημαινουν.

Το να παραμελουμε το προβλημα, να κατεβαζουμε προγραμματα αυτοματησ διορθωσης καθησυχάζοντας τον εαυτο μας, δεν ειναι λυση. Κάποια στιγμή πρέπει απο ΚΑΠΟΥ να ξεκινήσουμε, οπως ειπε ο φιλοσ Costas21.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα παιδια που εχουν δυσλεξια ειναι που προσπαθουν να το διορθωσουν. Χανεται σιγα σιγα το ελληνικο στιγμα απο μεσα μας. αν χαθουν ολα τα ει,η,οι,υ, και αντικατασταθουν απο ενα ξερο ι τι κανουμε? Για καποιο λογο υπαρχουν. Κατι σημαινουν.

Το να παραμελουμε το προβλημα, να κατεβαζουμε προγραμματα αυτοματησ διορθωσης καθησυχάζοντας τον εαυτο μας, δεν ειναι λυση. Κάποια στιγμή πρέπει απο ΚΑΠΟΥ να ξεκινήσουμε, οπως ειπε ο φιλοσ Costas21.

υπάρχουν σημαντικότερα γεγονότα / πράξεις που μπορείς να το ξεκινήσεις από ΚΑΠΟΥ που θέλεις.....

σαν πρώτο ( γιά εμένα ) παράδειγμα αναφοράς είναι τα ατομα που ( ξεχνούν ) να πληρώσουν για τις αγορές που κάνουν... :D και όχι η ορθογραφία... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα τα παιδια που εχουν δυσλεξια ειναι που προσπαθουν να το διορθωσουν. Χανεται σιγα σιγα το ελληνικο στιγμα απο μεσα μας. αν χαθουν ολα τα ει,η,οι,υ, και αντικατασταθουν απο ενα ξερο ι τι κανουμε? Για καποιο λογο υπαρχουν. Κατι σημαινουν.

Το να παραμελουμε το προβλημα, να κατεβαζουμε προγραμματα αυτοματησ διορθωσης καθησυχάζοντας τον εαυτο μας, δεν ειναι λυση. Κάποια στιγμή πρέπει απο ΚΑΠΟΥ να ξεκινήσουμε, οπως ειπε ο φιλοσ Costas21.

Επίσης το ελληνικό στοιχείο χάνεται και με την απουσία τόνων :rolleyes: .... Και εμένα με ενοχλούν πράγματα τα οποία για άλλους είναι ανήκουστα και όχι μόνο δεν τα θεωρούν προβλήματα αλλά και δεδομένα σωστά,αλλά δεν ανοίγω θέμα για αυτόν τον σκοπό μιας και αφορά την δική μου προσωπική γνώμη και δεν έχει καμία σχέση με το θέμα του ενυδρείου και με την αλληλοβοήθεια των μέλλων...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν σημαντικότερα γεγονότα / πράξεις που μπορείς να το ξεκινήσεις από ΚΑΠΟΥ που θέλεις.....

σαν πρώτο ( γιά εμένα ) παράδειγμα αναφοράς είναι τα ατομα που ( ξεχνούν ) να πληρώσουν για τις αγορές που κάνουν... :D και όχι η ορθογραφία... :rolleyes:

Kύριε Απόστολε μιλήστε πιό συγκεκριμένα...καλό είναι να ξέρουμε...(πρός αποφυγή)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον NAVY , είναι προτιμότερο να έχουμε αξιοπρέπεια και ας μην είμαστε ορθογράφοι

παρόλα αυτά η ορθογραφία βοηθά στην ανάγνωση και είναι χρήσιμη

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ελληνικό στοιχείο χάνεται και με την απουσία τόνων :D .... Και εμένα με ενοχλούν πράγματα τα οποία για άλλους είναι ανήκουστα και όχι μόνο δεν τα θεωρούν προβλήματα αλλά και δεδομένα σωστά,αλλά δεν ανοίγω θέμα για αυτόν τον σκοπό μιας και αφορά την δική μου προσωπική γνώμη και δεν έχει καμία σχέση με το θέμα του ενυδρείου και με την αλληλοβοήθεια των μέλλων...

χιχι ..πλάκα έχουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες φιλε μου. Δεν θελω να διορθωνω τα ορθογραφικα λαθη οταν ποσταρω κατι. Με στεναχωρει που δεν ξερουμε να γραφουμε σωστα...

Μια χαρά κατάλαβα τι θελεις να πεις... βρήκα ευκαιρία να δώσω το λινκ πάλι! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εντελος αχριστο θεμα... δεν μπορω να καταλαβω τον λογο υπαρξης του.

Καταρχας πολλα ατομα οπως και εγω εχουμε δυσλεξια.

Αλλοι παλι επιδη συνιθησαν το greekglish η επιδη βαριουντε γραφουν ετσι...

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι σας ενοχλει αυτο και ανοιχτεκε ολοκληρο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εντελος αχριστο θεμα... δεν μπορω να καταλαβω τον λογο υπαρξης του.

Καταρχας πολλα ατομα οπως και εγω εχουμε δυσλεξια.

Αλλοι παλι επιδη συνιθησαν το greekglish η επιδη βαριουντε γραφουν ετσι...

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι σας ενοχλει αυτο και ανοιχτεκε ολοκληρο θεμα.

Αγαπητέ Στάθη ,έχω την εντύπωση οτι το θέμα άνοιξε με σκοπό ούτε να προσβάλει ή να εκθέσει όποιον έχει μια δυσκολία στην ορθογραφία ,απλώς ο φίλος μας διαπιστώνει κάποια πράγματα οσον αφορά την ποιότητα της παιδείας.

Μακρυά από μας οι προσβολές.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Στάθη ,έχω την εντύπωση οτι το θέμα άνοιξε με σκοπό ούτε να προσβάλει ή να εκθέσει όποιον έχει μια δυσκολία στην ορθογραφία ,απλώς ο φίλος μας διαπιστώνει κάποια πράγματα οσον αφορά την ποιότητα της παιδείας.

Μακρυά από μας οι προσβολές.

:rolleyes:

Ακριβως...εξαλλου το λεω και στην αρχη...Λυπαμαι για την κατασταση της παιδειας και φυσικα δεν θελω να προσβαλω ατομα που εχουν προβλημα δυσλεξιας. Τονους δεν χρησιμοποιω ουτε εγω οπως παρατηρησατε...Μην τσιτωνεστε αμεσως. Απλα τον τελευταιο καιρο και ειδικα στον τομεα των αγγελιων το παρατηρησα πολυ εντονα και ηθελα να εκφρασω την αποψη μου. Το θεμα ας ειναι αχρηστο για σενα Σταθη, εμενα ομως με ενοχλει να γεννηθουν τα παιδια μου και να μεγαλωσουν σενα συστημα που δεν θα μπορει να τους μαθει ορθογραφια. Και δεν μιλω αν τα παιδια μου (μακρυα απο δω) εχουν προβλημα δυσλεξιας. Το αν βαριουνται να γραφουν ελληνικα ΔΕΝ μπορω να το καταλαβω.Απο τη στιγμη που θα γραψεις κατι..γραφεις...Αν βαριεσαι να γραψεις 10 χαρακτηρεσ παραπανω, τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα! Τωρα για οσους συνηθισαν να γραφουν greekglish ειναι αλλο θεμα. αλλα κι εκει γινονται λαθη. Δλδ το ενυδρειο μπορεισ να το γραψεις ως enydreio κι οχι ως enidrio...

Μιλαω παντα φιλικα χωρις να θελω να προσβαλω καποιον, απλα παρατηρω ενα αρνητικο φαινομενο που αρχιζει και γινεται ολοενα και πιο συχνο στις μερες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...εξαλλου το λεω και στην αρχη...Λυπαμαι για την κατασταση της παιδειας και φυσικα δεν θελω να προσβαλω ατομα που εχουν προβλημα δυσλεξιας. Τονους δεν χρησιμοποιω ουτε εγω οπως παρατηρησατε...Μην τσιτωνεστε αμεσως. Απλα τον τελευταιο καιρο και ειδικα στον τομεα των αγγελιων το παρατηρησα πολυ εντονα και ηθελα να εκφρασω την αποψη μου. Το θεμα ας ειναι αχρηστο για σενα Σταθη, εμενα ομως με ενοχλει να γεννηθουν τα παιδια μου και να μεγαλωσουν σενα συστημα που δεν θα μπορει να τους μαθει ορθογραφια. Και δεν μιλω αν τα παιδια μου (μακρυα απο δω) εχουν προβλημα δυσλεξιας. Το αν βαριουνται να γραφουν ελληνικα ΔΕΝ μπορω να το καταλαβω.Απο τη στιγμη που θα γραψεις κατι..γραφεις...Αν βαριεσαι να γραψεις 10 χαρακτηρεσ παραπανω, τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα! Τωρα για οσους συνηθισαν να γραφουν greekglish ειναι αλλο θεμα. αλλα κι εκει γινονται λαθη. Δλδ το ενυδρειο μπορεισ να το γραψεις ως enydreio κι οχι ως enidrio...

Μιλαω παντα φιλικα χωρις να θελω να προσβαλω καποιον, απλα παρατηρω ενα αρνητικο φαινομενο που αρχιζει και γινεται ολοενα και πιο συχνο στις μερες μας.

νομίζω πως δέν θα βαριούντε καλέ μου φίλε να γράφουν Ελληνικά γιατί πολύ απλά τα Ελληνικά θα είναι γλώσσα επιλογής μαζί με τα Αγγλικά και τα Γαλλικά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...