Jump to content

Αλλαγη συμπεριφορας και διαφανες περιτωμα!!


Recommended Posts

Καλησπερα! :rolleyes: Εδω και 5 μερες με την σημερινη ο ενας απο τους 6 δισκους εκει που ηταν ο πιο φαγανος και πιο μεγαλος αλλα οχι αρχηγος, εχει αρχισει μια συμπεριφορα που ανυσηχω!

Εχει αποστασιοποιηθει απο τα δρωμενα του ενυδρειου, εχει συνεχως γυρισμενη την πλατη,για φαι δεν ζητιανευει, δεν πεφτει με τα μουτρα στο φαι, δεν μαχεται γι αυτο, οτι τροφη βαλει στο στομα του την φτυνει, δεν κρυβεται, το χρωμα του ειναι ακομα οκ, εχει αδυνατησει λιγο, εξωτερικα δεν εχει κανενα σημαδι, εχω βαλσνερια που παιδια ειναι απιστευτο επειδη τσιμπησα 0.5 βαθμο η βαλσνερια εχει μαραζωσει και κοντευει να την φαει ολη , το ψαρι εχει αλλαξει η συμπεριφορα του τελειως και χθες ειδα το πιο ανυσηχητικο σημαδι,ενα διαφανες περιτωμα περιπου 7εκ!!!Οποτε μηπως εχουμε κατι εντερικο? το φαγωμα της πρασιναδας σε συνδυασμο με το περιτωμα??

Εχω διαβασει κατα καιρους περι των ασθενειων αλλα δεν ξερω τι ΑΚΡΙΒΩς πρεπει να κανω και δεν θελω να το παω υποθετικα και πειραματικα. Να συμπληρωσω οτι πριν 1 μηνα περιπου εγινε θεραπεια με furan 2 σε ολο το ενυδρειο(ελλειψη καραντινας) απο ασθενεια εξοφθαλμιας του βενιαμιν της παρεας.

Ενδεικτικα να αναφερω μετρησεις ph 6.5 gh 6 kh 1 nh3-4 0 no2 0 no3 10 po4 4 tds 320ppm θερμοκρασια 29C ταισμα 3 φορες την μερα, αλλαγες 60 λιτρα/5-6 μερες, νερο α/ο+ ιχνοστοιχεια+τυρφη. Να σημειωσω οτι δεν εχω ακομα την καραντινα!! Πως να ενεργησω λοιπον για να βοηθησω αποτελεσματικα τον Φιλο μου? Περιτωματα σημερα δεν εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη με τη βιολογια και το flagyl τι παιζει? Δοσολογια? Στο φαρμακειο το δινουν?Για ποσες μερες θα χορηγησω flagyl? Θα ακολουθησω τις οδηγιες που απευθυνεται σε ανθρωπινη χρηση? Σ ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι διαβαζω hexamita εχει? Ρωταω μηπως και δεν ειναι προχωρημενο σταδιο και κανω θεραπεια με esha γιατι το εχω? Σταματη για hexamita λες και προτεινες flagyl?

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως λέγετε αυτο που έχεις , αυτο που θελω είναι να προχωρήσεις με αυτο φάρμακο που το βρίσκεις εύκολα στα φαρμακεία και είναι οτι ποιο ανώδυνο για το βιολογικό σου .

Μια καψουλα των 500 στα 50 λιτρα , κάθε μέρα για 4 μέρες με αλλαγές νερού .

Στο 48ωρο θε πρέπει να δούμε έστω και μικρή διαφορά αλλιώς διακόπτουμε τη θεραπεία και προχωράμε σε μπάνια με άλλα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

To flagyl ειναι το ιδιο με το flagellol η το tremazol? Sorry για τις πολλες ερωτησεις....

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Και τα τρία είναι διαφορετικά φάρμακα .

Εσυ θέλεις να πάμε αμέσως στο δεύτερο βήμα ;

Εγω δέν το θέλω και προσπαθώ να το αποφύγω .

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι κατα καιρους για ασθενεια με τα συμπτωματα που εχω και εγω εχουν προταθει διαφορετικες αγωγες. (flagyl,flagellol,tremazol,esha,general cure) οχι μονο απο σενα φυσικα και επειδη καταλαβαινω οτι δεν εισαι μαγος γιατι το ψαρι δεν το ξερεις/βλεπεις και προσπαθεις να πεις μια γνωμη απ την περιγραφη και εγω απ την πλευρα μου προσπαθω να ξεδιαλυνω το γριφο!! Το φλατζιλ που λες ειναι υδατοδιαλυτο? Κανει για ενυδρειο? Γιατι προοριζεται για ανθρωπινη χρηση.Μηπως στη θεση του για ενυδρειακη χρηση ειναι το φλατζελολ? Οι υπολοιπες ουσιες του φαρμακου φλατζιλ ειναι ανεκτες για τα ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω ένα ψάρι που θέλει χορταράκι, πέρα από τα φάρμακα μήπως να μειώσεις-κόψεις την πολύ πρωτεΐνη για λίγο?

Έχω ακούσει δισκάδες που ταΐζουν που και που διάφορες φρέσκιες φυτικές τροφές, πορτοκάλι, μπανάνα κλπ επικοινώνησε μαζί τους και θα έλεγα να το πας και διατροφικά. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω ένα ψάρι που θέλει χορταράκι, πέρα από τα φάρμακα μήπως να μειώσεις-κόψεις την πολύ πρωτεΐνη για λίγο?

Έχω ακούσει δισκάδες που ταΐζουν που και που διάφορες φρέσκιες φυτικές τροφές, πορτοκάλι, μπανάνα κλπ επικοινώνησε μαζί τους και θα έλεγα να το πας και διατροφικά. :rolleyes:

Το καταλαβα που ξεπατωσε ολη σχεδον την βαλσνερια!!Χαλαλι του να τα φαει ολα!! :D Αυριο θα παω κατ αρχας για σπιρουλινα να τους δωσω και θα δω τι DIY τροφη λαχανικων θα φτιαξω. Αρχικα εχω ανεβασει θερμοκρασια και θα την φτασω μεχρι 34 και θα την αφησω για λιγες μερες. Θα δω πως πηγαινει και αναλογως θα πραξω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η σπιρουλίνα πάντως ανεξάρτητα με το αν είναι φυτική έχει πολύ πρωτεΐνη, όταν μιλάω για φυτική εννοώ πολές ίνες, βιταμίνες και μέταλλα-ιχνοστοιχεία, για αυτό πρότεινα πορτοκάλι ή μάνγκο, πολλές ίνες, καλή πέψη, όπως και στον άνθρωπο, καθαρίζει και το αντεράκι και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα όχι μπανάνα είναι πολύ συνεκτική και από ίνες λίγα πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...